Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Vanzare casa - plata transfer bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Poti sa faci toate astea. Legat de comsioane, te referi la taxe in plus (pentru chestii ca conturi in plus pe contract etc.) fata de cat dai in mod obisnuit? nu cred, conteaza sumele din contract.

Legat de plata, eu nu inteleg chestia asta, am citit tot felul de intamplari ridicole (mers impreuna cu notarul la banca pentru a face transferul sau altele de genul asta). Ar trebui standard sa fie trecut in contract ca daca plata nu se face in X zile, contractul e nul, dovada e extrasul de cont de la vanzator sau OP de la cumparator.

#20
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Saptamama viitoare merg la notar sa semnez contractul pt o casa cu teren la tara.
Vanzatorul este roman, lucreaza in UK si vine in tara sa semneze.
Ne-am inteles ca pretul imobilului sa fie euro, dar si-a deschis cont in lire si vrea sa-i trimit in cont lire echivalentul valorii in euro.
Adica din suma de ron rezultata din suma de euro, sa-i cumpar si sa-i transfer lire.
Nu stiu la ce banca si-a deschis contul de lire.
Cum este mai bine sa procedez, va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

Saptamama viitoare merg la notar sa semnez contractul pt o casa cu teren la tara.
Vanzatorul este roman, lucreaza in UK si vine in tara sa semneze.
Ne-am inteles ca pretul imobilului sa fie euro, dar si-a deschis cont in lire si vrea sa-i trimit in cont lire echivalentul valorii in euro.
Adica din suma de ron rezultata din suma de euro, sa-i cumpar si sa-i transfer lire.
Nu stiu la ce banca si-a deschis contul de lire.
Cum este mai bine sa procedez, va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

#21
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
cel mai bine ar fi sa ii zici sa isi deschida cont in euro si sa ii dai in euro cum ai stabilit.

Poti sa patesti gen tu ii transferi din euro in lire si apoi el nu mai vrea tranzactia,si ramai tu cu lire,acum depinde cata incredere ai in vanzator,eu personal nu as risca.

#22
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Multumesc de sfat,
Chiar astazi vanzatorul a aratat ca este neclar in ce doreste.
Mi-a spus ca vrea o suma de euro cash, iar restul sa-i cumpar si sa transfer lire in contul lui.
I-am propus sa isi deschida un cont in lei sau euro la banca unde am eu contul ca transferul sa se faca repede si sa nu mai fie nevoie sa revina sa dea declaratie la notar ca si-a primit banii in cont dupa cateva zile, cat dureaza ca banii trimisi din Romania sa intre in contul lui de la alta banda din UK.
Vrea sa bine, nu vrea, la revedere.

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Din cate stiu, ce depaste 10.000 lei se poate face plata doar prin cont. Degeaba doreste el cash euro daca legea interzice....

#24
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Am cam stabilit ceva astazi, pe data de 02.06.2022 ma vad cu el la notar, ramane sa-i trimit lire in contul lui din UK, prin transfer din contul meu de lei Raiffeisen.
Comisionul bancii Raiffeisen este de 4 lei si taxa Speze SWIFT IB este de 50 lei indiferent de suma, SHA - taxa este impartita la amndoi, prioritate Standard, intra banii in contul lui in cateva zile.
Daca vreu sa transfer cu prioritate - Urgent, ca sa intre banii in contul lui in ziua tranzactiei sau cel tarziu a doua zi, trebuie sa achit taxa de 250 lei indiferent de suma.
Cred ca taxele astea le am pe contul de lei Raiffeisen intrucat am pachet zero tot.  
Asta este ce am primit ca informatii de la banca, am facut si o proba trimitand vanzatorului 5 lire.

#25
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Asa cum am aratat anterior, in data de 02.06.2022 am semnat la notar si am transferat suma stabilita vanzarii din contul meu de lei in contul lui de lire din UK.
Chiar daca am ales transfer urgent la care am platit taxe de 250 lei, 50 lei si 4 lei, nici astazi nu au intrat banii in contul vanzatorului.
Am inteles ca banii intra in maxim 5 zile lucratoare, dar se pare ca se depaseste acesta perioada, pt. aceasta intarziere cei de la Raiffeisen nu stiu nimic.

#26
noobpack

noobpack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.06.2016

 saimarica, on 09 iunie 2022 - 17:30, said:

Asa cum am aratat anterior, in data de 02.06.2022 am semnat la notar si am transferat suma stabilita vanzarii din contul meu de lei in contul lui de lire din UK.
Chiar daca am ales transfer urgent la care am platit taxe de 250 lei, 50 lei si 4 lei, nici astazi nu au intrat banii in contul vanzatorului.
Am inteles ca banii intra in maxim 5 zile lucratoare, dar se pare ca se depaseste acesta perioada, pt. aceasta intarziere cei de la Raiffeisen nu stiu nimic.
Salut,

Sunt si eu interesat de genul acesta de procedura, cu vanzator stabilit in alta tara si plata in valuta din contul de lei. S-a rezolvat pana la urma?

Multumesc

#27
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 03.12.2021
Cel mai bine platesti in moneda ceruta dintr-un cont in moneda respectiva. Deschizi cont debit la cec -card multicurency (fara alt pachet ).
Din mobile banking faci cont in moneda respectiva, schimbi acolo suma si ai un curs foarte bun. Platesti din contul nou creat. Comision pe transfer vreo 5 lei. Si atat

E gratuit, fara obligatie de rulaj sau comision bancar lunar.

#28
legalstuffdoer

legalstuffdoer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2022
Revolut rezolva probleme de genul si nu este nicio problema la notar.

#29
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 03.12.2021
Si daca Revolut considera suspecta sursa  banilor si ii blocheaza, mult succes. Pt 5 lei prefer o banca serioasa

#30
Albas_Tino

Albas_Tino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2023

 saimarica, on 09 iunie 2022 - 17:30, said:

Asa cum am aratat anterior, in data de 02.06.2022 am semnat la notar si am transferat suma stabilita vanzarii din contul meu de lei in contul lui de lire din UK.
Chiar daca am ales transfer urgent la care am platit taxe de 250 lei, 50 lei si 4 lei, nici astazi nu au intrat banii in contul vanzatorului.
Am inteles ca banii intra in maxim 5 zile lucratoare, dar se pare ca se depaseste acesta perioada, pt. aceasta intarziere cei de la Raiffeisen nu stiu nimic.

Salut,
Sunt si eu interesat de genul acesta de procedura, cu vanzator stabilit in alta tara si plata in valuta din contul de lei. S-a rezolvat pana la urma?
Multumesc

#31
Albas_Tino

Albas_Tino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2023

 the_blue_raven, on 28 martie 2023 - 10:51, said:

Cel mai bine platesti in moneda ceruta dintr-un cont in moneda respectiva. Deschizi cont debit la cec -card multicurency (fara alt pachet ).
Din mobile banking faci cont in moneda respectiva, schimbi acolo suma si ai un curs foarte bun. Platesti din contul nou creat. Comision pe transfer vreo 5 lei. Si atat

E gratuit, fara obligatie de rulaj sau comision bancar lunar.

Dar în cât timp primește vânzătorul confirmarea prin sms sau pe aplicația lui de mobile banking, dacă are, că i-au intrat banii în contul din străinătate?
Poate semna vânzătorul, în ziua când cumpărătorul i-a virat banii prin mobile banking, CVC cu mențiunea "am primit prețul vânzării integral de la cumpărător"?

#32
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 03.12.2021
In acest caz posibil sa nu fie transfer instant... deci mai bine intrebi la un notar. Din cec cont euro in alt cont euro strain poate sa dureze vreo 2 zile lucratoare pana intra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate