Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masini Inmatriculate Polonia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

Am observat ca in perioada sarbatorilor au fost foarte multe masini inmatriculate in Polonia (mai mult decat in Italia) in orasul parintilor mei. Aproape toate aveau formatul FXX.

Am intrebat un tovaras polonez si astea cica sunt din provincia Lubuskie. Initial ma asteptasem sa fie taxele pentru masini mai mici in Polonia (cum se facea cu masinile inmatriculate pe Bulgaria mai demult). Totusi Lubuskie e in Vestul Poloniei, iar ai mei stau in Botosani.

Iar de romani care sa lucreze in Polonia nu am auzit, decat prin Varsovia, si aia putini. Dar niciuna dintre masini nu era inamtriculata pe Varsovia (format WX).

Singura idee e ca probabil sunt romani care lucreaza in Germania si si-au cumparat masina din Polonia ca sa plateasca taxe mai mici acolo.

Stie cineva care e treaba?

Edited by Villefort, 08 January 2022 - 18:00.


#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca zici ca circula in Botosani , nu vad ce legatura ar fi cu Germania.
Oricum daca au actele in regula pot circula bine mersi.
Eu de ex circul cu o masina cu nr rosii de peste 1 an conform legii 55/2020.

Edited by BaXXXon, 08 January 2022 - 18:03.


#3
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Lucrează mulți români și în Polonia

#4
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
dupa cum a spus BloodRa, sunt multi ro in pl. vezi in ce arie e FXX, daca au in zona un "dragonu rosu" sigur sunt o gramada de ro angajati acolo. Si in perioada sarbatorilor, poate erau masini inchiriate sau imprumutate.

#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 marianov, on 08 ianuarie 2022 - 18:30, said:

dupa cum a spus BloodRa, sunt multi ro in pl. vezi in ce arie e FXX, daca au in zona un "dragonu rosu" sigur sunt o gramada de ro angajati acolo. Si in perioada sarbatorilor, poate erau masini inchiriate sau imprumutate.

Interesant, stii de ce ar fi multi angajati acolo?

 BloodRa, on 08 ianuarie 2022 - 18:16, said:

Lucrează mulți români și în Polonia

Stii de ce? Salariile nu sunt chiar mari, doar in multinationale prin Varsovia ajungi la 8000-10000 zloti.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai toți cei pe care ii știu de acolo ziceau că e mai bine. Adevărul este că Polonia e mai aproape de Germania, nu doar geografic.

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 BloodRa, on 08 ianuarie 2022 - 18:56, said:

Mai toți cei pe care ii știu de acolo ziceau că e mai bine. Adevărul este că Polonia e mai aproape de Germania, nu doar geografic.

Merg aproape lunar in Varsovia si pot sa zic ca ma simt ca acasa, doar ca pare mult mai dezvoltat (transportul public, terminale POS absolut oriunde, foarte curat etc). De restul tarii nu stiu nimic.

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu am fost de câteva ori în Polonia și confirm că e mai aproape de Germania decât de Romania

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici e plin de germania si de bulgaria. Inca nu ne-am scapat de cele din bulgaria ...

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Masini de PL vad in general la persoanele de etnie roma sau anumiti samsari care aduc numai din PL

Edited by TruculMagic, 08 January 2022 - 21:41.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Locuiesc in Polonia, si sunt multi romani aici.

Bine, nu la nivelul etaliei/ spaniei, dar destui de multi.

 Villefort, on 08 ianuarie 2022 - 18:51, said:

Stii de ce? Salariile nu sunt chiar mari, doar in multinationale prin Varsovia ajungi la 8000-10000 zloti.

Si in Krakow, Gdansk, Wroclaw, Katowice.

Salariul mediu e 3500zl. Un strain in corporatie e platit cu minim 4500. Cati pustani de 20 de ani au 5000 de lei in Romania la primul job cu 0 experienta? Eu am colegi care lucrau in RO consilieri juridici la judecatorie si luau sub 3000. Cu facultati terminate degeaba, s-au reprofilat in Polonia.

Ps. si sub 26 de ani nu platesc impozit.

Pe langa asta, viata e ceva mai ieftina (ma rog, ne-o cam ftut inflatia).


ps2. plus ca avem bere mult, mult mai buna decat aia din Romania...

Edited by Lex404, 08 January 2022 - 22:33.


#12
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Lex404, on 08 ianuarie 2022 - 22:16, said:

Locuiesc in Polonia, si sunt multi romani aici.

Cum ti-e viata sociala? Polonezii sunt baietasi ca si noi din ce am vazut.

Esti in Varsovia?

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Lex404, on 08 ianuarie 2022 - 22:16, said:

Locuiesc in Polonia, si sunt multi romani aici.


De cand ?  Cum e cu limba ? Parca erai calator prin lume ultima data :)

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 Villefort, on 09 ianuarie 2022 - 00:33, said:

Cum ti-e viata sociala? Polonezii sunt baietasi ca si noi din ce am vazut.

Esti in Varsovia?

In Krakow.

Polacii mi se par o specie aparte... ori is foarte ok, ori is niste jeguri nationaliste. Nu cred ca-s ca romanii, desi nu am mare contact (doar 3-4 romani din cateva zeci pe care le stiu); polacii is mult mai reci/ rezervati.
Dar de viata sociala nu duc lipsa, am venit singur cuc (decizie de pe-o zi pe alta la propriu) si am avut noroc la inceput ca m-am integrat intrun grup mixt expati/ polaci.

Faza amuzanta ca noi (expatii) mereu facem misto de ei si zicem ca sunt naspa, pana mergem in vacanta in tara de bastina si dupa cateva zile ne trece Posted Image Am o colega acum in Romania, o zis ca "abia astept sa ma intorc in rzeczpospolita polska" dupa 2 saptamani de Timisoara... e diferit. Nu stiu cum sa explic, dar e diferit. Parca nu e tristetea aia din ro, e curat, aranjat, dezvoltat, e ok in mare. Si eu am fost in RO anul trecut dupa 5 ani si asa dor mi s-o facut de Polonia dupa cateva zile..

Ce am observat insa e ca romanii de aici sunt mai integrati fata de romanii din alte locuri. Desi limba ii a dracului. Majoritatea nu ducem dorul romaniei deloc si numim polonia "acasa". Bine, comparand cu restul europei, aici majoritatea au venit la joburi de stat pe scaun si dat din mouse + studii vs low skilled jobs.

 TruculMagic, on 09 ianuarie 2022 - 00:40, said:

De cand ?  Cum e cu limba ? Parca erai calator prin lume ultima data Posted Image

Iulie 2019.

Da, eram, am venit din Mexic. Posted Image Imi expirase viza mexicana si mno, dupa cativa ani de calatorit pe 3 continente am zis ca mno, am o varsta hai sa bag un job la corporatie si asa am ajuns in Republica Catolica Polonia Posted Image Practic, am primit mailul ca am luat jobul intr-o miercuri si am zburat joi.

Am invatat ceva polona, ii cumva musai. Lumea nu prea (vrea) vorbeste engleza. Si locuind aici macar la magazin/ urząd/ pe strada sa ma descurc. Am facut un curs anul trecut A1-A2, anul asta la B1 ii foarte prost programul si nu am rezistat mai mult de o luna Posted Image

Edited by Lex404, 09 January 2022 - 01:02.


#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 13.02.2006
Revenind la subiect:Prin BT si SV masinile cu numar de Polonia sunt conduse in marea majoritate de rromi.
Unii samsari de masini, altii cu fiaaare vechi cumpar.

#16
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 rinaldoparaipan, on 09 ianuarie 2022 - 12:31, said:

Revenind la subiect:Prin BT si SV masinile cu numar de Polonia sunt conduse in marea majoritate de rromi.
Unii samsari de masini, altii cu fiaaare vechi cumpar.

Ai idee de ce le cumpara fix din Polonia?

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 13.02.2006
Nu stiu.
Probabil preturi mai mici, or face tranzactii "intercominitare" cu conationalii de pe acolo...
Marea majoritatea sunt tigai, mai cazaturi decat bulgaroaicele.

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Polonezii vorbesc doar limba gimnastica, cel puțin șoferii de camioane .
Mai vorbesc și rusa, dar în UK nu prea ajuta la nimic .
Noroc că o au pe Iwona, ea mai ridică nivelul .
Reușesc cu grație cele mai haioase faze, de la stauri pe km din cauză că îi rătăcește gps îl, până la blocări pe sub poduri mai joase decât semiremorca cu câțiva cm.
Sunt printre cei mai agresivi și abuzivi in trafic, genul care în depășiri te trezești cu jumate de ansamblu in fata ta pe banda la tine pentru că nu apreciază corect lungimea totala și iau prea repede de volan.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate