Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Trebuie anvelope de iarna daca fac RAR-ul iarna (ianuarie) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBaXXXon, on 08 ianuarie 2022 - 19:26, said:

Nici macar nu se uita la gradul de uzura ci la dimensiuni , sa corespunda .
Știi pentru ce m-au refuzat la TUF Baxoane?
Pentru fisura asta.

Attached File  DSC_0645.JPG   293.57K   66 downloads

A trebuit să cumpăr 4 gume noi și aia am făcut. Fără să comentez.

Edited by ericmario, 08 January 2022 - 19:58.


#38
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postericmario, on 08 ianuarie 2022 - 19:57, said:

Știi pentru ce m-au refuzat la TUF Baxoane?
Pentru fisura asta.

Attachment DSC_0645.JPG

A trebuit să cumpăr 4 gume noi și aia am făcut. Fără să comentez.
În ce țară? Ale mele de vară pe Logan au mai multe crăpături dar nu pierd presiune. Fabricate în vara 2009, Michelin Energy Saver. Am luat ITP-ul cu ele fără probleme. Alea de iarnă pierd presiune, îmi pare rău că le-am mai pus pe mașină dar și așa circul foarte puțin și nu circul dacă a nins recent. Le umflu înainte să plec la un drum în afara orașului.

#39
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postericmario, on 08 ianuarie 2022 - 19:57, said:

Știi pentru ce m-au refuzat la TUF Baxoane?
Pentru fisura asta.

Attachment DSC_0645.JPG

A trebuit să cumpăr 4 gume noi și aia am făcut. Fără să comentez.
In Austria e normal , dar in Romania e anormal si nu-i intereseaza atata timp cat nu ies sarmele din cauciuc.
Eu chiar is in masura sa relatez despre asta ca la punto van nici nu s-a uitat la itp decat la dimensiuni si .... erau coapte .

Edited by BaXXXon, 09 January 2022 - 01:44.


#40
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostCai0r, on 08 ianuarie 2022 - 12:10, said:

Luni sunt programat la RAR si tot ma bruiaza un vecin la cap ca imi trebuie anvelope de iarna daca merg la RAR in perioada asta.

Am anvelope de vara montate pe masina si asa intentionez sa merg la RAR (in caz ca nu se pune vreo zapada).

Sper ca nu esti din Cluj ca aici o nins grav azi noapte si de saptamana viitoare se anunta pe langa ninsori si temperaturi negative de -10 grade.

#41
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Când blogul unui site de vânzări de anvelope va avea prioritate față de legislația națională vei avea voie iarna doar cu anvelope cu simbolizare M+S și 3PMS. Până atunci ajung literele M și S. Anvelopele de vară (cum apar pe unele site-uri) care au simbol M+S sunt de fapt all-season.
Anvelopele de iarnă (sau all-season) le folosești în primul rând pentru siguranța ta, nu pentru că așa cere legea. Dacă prinzi mâzgă sau polei când mergi la RAR și faci accident, nu mai contează dacă poți trece de RAR iarna cu anvelope de vară.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalin2pas, on 09 ianuarie 2022 - 16:47, said:

Anvelopele de iarnă (sau all-season) le folosești în primul rând pentru siguranța ta, nu pentru că așa cere legea.
Acum 35 de ani puneai MS pe Dacia? Nici nu se stia de asa ceva
Oricum atunci se circula cu sot si fara sot in weekend.

#43
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Dacă ninge o duci cu platforma.

#44
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

View Postdorin_2k, on 09 ianuarie 2022 - 17:17, said:

Acum 35 de ani puneai MS pe Dacia? Nici nu se stia de asa ceva
Oricum atunci se circula cu sot si fara sot in weekend.
Acum 35 de ani vorbeam la telefonul fix cu 100 de impulsuri incluse în abonament și mă uitam la TV de la 20 la 22 (sâmbăta și duminica mai mult), iar de calculatoare nici nu era vorba. La mașină iarna aveai nevoie uneori de lanțuri (pe anvelope dedicate nu am folosit niciodată). Am mai evoluat de atunci.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 08 ianuarie 2022 - 19:57, said:

Știi pentru ce m-au refuzat la TUF Baxoane?
Pentru fisura asta.
Attachment DSC_0645.JPG
A trebuit să cumpăr 4 gume noi și aia am făcut. Fără să comentez.

Masina mica sau utilitara?  
Daca e masina mica, nu stiu la cine te-ai dus la ITP  sau cum ai vorbit cu ei, dar ma mir !
De exemplu odata in fata mea era o Dacia care avea uzura neuniforma, si proprietarul zice ca nu stie ce sa mai faca, dar a primit ITP pe loc. A zis ala sa se duca dupa la unghi de fuga ! (si totusi a primit itp )

View Postdorin_2k, on 09 ianuarie 2022 - 17:17, said:

Oricum atunci se circula cu sot si fara sot in weekend.

Preferam fetele care circulau  fara sot  in weekend (si in general, mai tot timpul Posted Image)

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 07:47.


#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Initiator
Ai rezolvat cu RAR?
Nici nu s-au uitat la MS. Așa-i?

#47
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2022 - 19:52, said:

Initiator
Ai rezolvat cu RAR?
Nici nu s-au uitat la MS. Așa-i?

Da, am rezolvat repede. Nu au bagat in seama anvelopele. S-au luat putin de folii si de suspensiile sport in rest au laudat masina.

#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Deci s-a aplicat legea. Legea spune că anvelopele de iarnă sunt obligatorii doar în condiții de gheață, zăpadă sau polei, iar în atelierul lor nu erau asemenea condiții.

#49
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

View Postalin2pas, on 10 ianuarie 2022 - 22:14, said:

Deci s-a aplicat legea. Legea spune că anvelopele de iarnă sunt obligatorii doar în condiții de gheață, zăpadă sau polei, iar în atelierul lor nu erau asemenea condiții.
La tine ninge ? La mine nu.

#50
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postdorin_2k, on 09 ianuarie 2022 - 17:17, said:

Acum 35 de ani puneai MS pe Dacia? Nici nu se stia de asa ceva
Oricum atunci se circula cu sot si fara sot in weekend.
Acum 16 ani nu 35. Montana M801 respectiv Kormoran K801 care s-au montat și pe Logan de fabrică în 2004-2006 erau practic allseason fără marcaj M+S.
Foarte tari, practic indestructibile, dar cu aderență zero chiar vara pe asfalt uscat. Am renunțat la ele după aproape 15 ani, aveau încă profil destul. Asta pentru că m-am dus sanie cu ele și am făcut accident, vara, pe asfalt uscat. Le-am vândut cuiva din Brașov care a spus că el face mulți km și le caută în mod special. A venit omul la mine când a prins drum la București și mi-a dat 100 lei pe toate 4. Eu am zis mersi că am scăpat de ele.
La clima actuală din sudul țării nici allseason nu merită. Mai bine renunți la mașină pentru alea 2-3 zile pe an cu zăpadă și gheață. În maxim 10-15 ani o să fie un eveniment când vom avea 2-3 cm de zăpadă mai mult de 12 ore.

Edited by jadcomp, 11 January 2022 - 12:11.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alea nu erau din cauciuc, erau din altceva! Posted Image  (mai tin minte montana + kormoran + matador + tigar ...)
Sincer eu nu le vindeam in locul tau, le aruncam la vulcanizare, daca face omul accident cu ele? O sa fii impacata? Macar ai zis ca au aderenta 0! ?
Tata are totusi All Season pe Logan din motive economice,  si din cauze Legislatiei care iti impune MS + stelute!
Dar nici nu merge mult iarna, si  acusi conduce de 50 de ani !

Edited by MembruAnonim, 17 January 2022 - 09:42.


#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postalin2pas, on 10 ianuarie 2022 - 22:14, said:

Deci s-a aplicat legea. Legea spune că anvelopele de iarnă sunt obligatorii doar în condiții de gheață, zăpadă sau polei, iar în atelierul lor nu erau asemenea condiții.

Si legea mai spune ca toate astea le constata agentul de politie rutiera. La RAR/ITP nu au competenta sa iti refuze nimic pe baza tipului de cauciuc cu care faci deplasarea. Cauciucurile sunt obligatorii pentru deplasarea pe drumuri publice, nu pentru prezenta in interiorul unei hale, iar un baiat care se uita pe sub ea nu e agent de politie.

#53
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMembruAnonim, on 17 ianuarie 2022 - 09:39, said:

Alea nu erau din cauciuc, erau din altceva! Posted Image  (mai tin minte montana + kormoran + matador + tigar ...)
Sincer eu nu le vindeam in locul tau, le aruncam la vulcanizare, daca face omul accident cu ele? O sa fii impacata? Macar ai zis ca au aderenta 0! ?
Și la vulcanizare se vând cele care mai pot fi folosite, asta e sigur. Așa cu 4 cauciucuri mi-am scos montajul la un set. Am spus că sunt tari și nu au aderență și le recomand ca rezervă sau pe puntea spate. Omul știa exact ce cumpără, a spus că el merge mult și doar din astea pune că se uzează foarte greu. Nu a comentat la preț, 4 cauciucuri cu 100 lei a fost un preț corect.

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsebulbus, on 17 ianuarie 2022 - 10:04, said:

Si legea mai spune ca toate astea le constata agentul de politie rutiera. La RAR/ITP nu au competenta sa iti refuze nimic pe baza tipului de cauciuc cu care faci deplasarea. Cauciucurile sunt obligatorii pentru deplasarea pe drumuri publice, nu pentru prezenta in interiorul unei hale, iar un baiat care se uita pe sub ea nu e agent de politie.
Da insa atrenie ca la rar se pot refuza dimensiuni incorecte, neomologate.

Edited by andreic, 17 January 2022 - 22:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate