Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trebuie anvelope de iarna daca fac RAR-ul iarna (ianuarie) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Postericmario, on 08 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Spui prostii.
M+S = Mud + Snow
Ghici ce înseamnă Snow?!

Alea cu M+S fata fulgulet sint doar pentru zapada de vara!
Posted Image

View PostGalacticul, on 08 ianuarie 2022 - 12:55, said:

La Arad marti au fost 13 grade cu plus de iti venea sa pui cauciucurile de vara, joi dimineata deja masina era bocna, acuma ninge de numa, joi spre vineri au fost minus 5, minus 6, si deja se simtea si pe drum ca devine alunecos. Acuma tu stii ce drumuri faci si pe unde.

O daaa, si s-a depus o zapada de juma de metru pe carosabil!
Posted Image
http://www.webcamarad.ro/

Edited by Ion_Bumbu, 08 January 2022 - 14:24.


#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postarab, on 08 ianuarie 2022 - 12:36, said:

baga un ochi pe meteo si atat, daca ninge nu mergi.
Poti sa mergi si daca ninge. Trebuie sa faci dovada ca ai adus masina cu rampa sau ca ai lasat masina parcata acolo cu o zi inainte.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
M+S are marcaj cam  orice anvelopa de vara . Pe bune....nu postati din imaginatie. sunt cititori care iau de bune "spusele " voastre. Nu ii ajuta cu nimic daca ii duceti in eroare .

Edited by JurasikMan, 08 January 2022 - 16:18.


#22
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 13:33, said:

RAR-ul nu are in atributii sa verifice/penalizeze, neconcordanta tipului de anvelopa cu conditiile de trafic. Asta este treaba Politiei Rutiere. MAsina trebuie sa corespunda pe stand  din cate stiu , standurile de verificare ale statiilor ITP sunt acoperite, deci poti merge cu anvelope slic de circuit. sigur, la iesire te poate astepta Politia Rutiera , care , daca este zapada pe carosabil te amendeaza , daca nu , nu .
Legat de alte postari predcedente. M+S nu inseamna anvelopa de iarna. Anvelopa de iarna are fulgul stantat pe laterala. Iei amenda de nu te vezi daca este sapada pe sosea si ai anvelopa M+S fara fulg.
Ati gasit si senzori de presiune cu fulgul stantat pe laterala ?Ca fara aia tot degeaba.

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:17, said:

M+S are marcaj cam  orice anvelopa de vara .

Clar, alea merg pe zapada de vara, aia de iarna este contraindicata!!
Posted Image

Nu mai tot vorbiti avioane:
"
TOATE anvelopele, indiferent de denumirea lor comercială, care sunt marcate cu literele M și S (însemnând noroi și zăpadă), sub forma: M+S, M.S. sau M&S, îndeplinesc cerințele de utilizare în condițiile specifice de iarnă prevăzute în legislația națională rutieră.
...
Prin urmare, atât timp cât posesorii de autovehicule respectă legislația în vigoare și folosesc pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, anvelopele marcate cu literele M și S NU EXISTĂ SANCȚIUNI!"

Sursa
https://www.rarom.ro/?p=11930

Edited by Ion_Bumbu, 08 January 2022 - 16:27.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCai0r, on 08 ianuarie 2022 - 12:42, said:


Vad ca luni nu ninge si sunt +9 grade cu 85% ploaie. Acum daca ninge anulez si ma reprogramez.

Fii serios.de ce sa anulezi?Sa mai astepti alte cateva luni?
Ce daca ninge?Doar nu tre sa faci 1000 de km pana la statia RAR.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:17, said:

M+S are marcaj cam  orice anvelopa de vara . Pe bune....nu postati din imaginatie. sunt cititori care iau de bune "spusele " voastre. Nu ii ajuta cu nimic daca ii duceti in eroare .
Pune art din oug. Eu am pus link de pe site-ul oficial RAR. Tu? Nimic. Doar dezinformări. Totul fals.

#26
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postsandu222, on 08 ianuarie 2022 - 16:10, said:


Trebuie sa faci dovada ca ai adus masina cu rampa sau ca ai lasat masina parcata acolo cu o zi inainte.



Ba deloc, nu i interesează pe ăia de la RAR  cum a aterizat mașina în curtea lor, din partea lor poți să o aduci și trasă de cai.
Ei o verifică tehnic și atât.


#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Adevarul este pe la mijloc . Da, in Romania poti merge cu anvelope M+S .....dar M+S nu inseamna neaparat .anvelope de iarna .
Asa stau lucrurile , doar ca la noi putini fac diferenta.
https://blog.anvelos...elope-de-iarna/
Eu am marcajul M+S si pe anevlopele de vara , care sunt clar de vara , si pe anvelopele de iarna , care sunt clar de iarna .
M+S nu sunt anvelope de iarna. Dar , intradevar , in Romania autoritatile nu stiu sa faca diferenta. Interesant daca Asigurarile o fac . Intre un M+S si un M+S cu fulg este o diferenta uriasa de aderenta pe zapada sau gheata . Profilul este absolut diferit ( suprafata blocurilor este taiala de multiple linii in zig-zag care prind zapada in ele , iar compozitia permite utilizarea in conditii de siguranta la temperaturi negative foarte scazute. ) . M+S fara fulg merge pana undeva la +7 grade si nu are treaba cu zapada . O astfel de anvelopea , la -20 de grade este ca sticla.

Edited by JurasikMan, 08 January 2022 - 17:34.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postericmario, on 08 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Spui prostii.
M+S = Mud + Snow
Ghici ce înseamnă Snow?!

A zis "sapada" nu "zapada", asa ca are castig de cauza in fata ta:
JurasikMan - Ericmario 1 - 0

View Postsandu222, on 08 ianuarie 2022 - 16:10, said:

Poti sa mergi si daca ninge. Trebuie sa faci dovada ca ai adus masina cu rampa sau ca ai lasat masina parcata acolo cu o zi inainte.
nu ti se cere nici o dovada

View PostDarthBane, on 08 ianuarie 2022 - 16:58, said:

Ba deloc, nu i interesează pe ăia de la RAR  cum a aterizat mașina în curtea lor, din partea lor poți să o aduci și trasă de cai.
Ei o verifică tehnic și atât.
Corect

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 17:31, said:

Adevarul este pe la mijloc

Asta numai pentru trafic, RAR-ul nu are treaba cu asta

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am si specificat asta in prima postare .

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 17:31, said:

Adevarul este pe la mijloc .
Ba nu e nicum la mijloc.
Conform OUG trebuie sa ai anvelope MS doar daca drumul e acoperit cu zapada, gheata sau polei.
Si nu iei amenda asa cum gresit ai spus daca nu e fulgul pe anvelopa.

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 13:33, said:

Iei amenda de nu te vezi daca este sapada pe sosea si ai anvelopa M+S fara fulg.
Asta e total gresit. Nu exista asa ceva in OUG

#31
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 17:31, said:

Adevarul este pe la mijloc . Da, in Romania poti merge cu anvelope M+S .....dar M+S nu inseamna neaparat .anvelope de iarna .
Asa stau lucrurile , doar ca la noi putini fac diferenta.
Eu am marcajul M+S si pe anevlopele de vara , care sunt clar de vara , si pe anvelopele de iarna , care sunt clar de iarna .
M+S nu sunt anvelope de iarna. Dar , intradevar , in Romania autoritatile nu stiu sa faca diferenta.
Iar scrii prostii sa te afli in treaba ?
Ia si citeste ce zice RAR-ul poate inveti si tu ceva : https://www.rarom.ro/?p=11930
Daca ti-e greu iti dau citatul de baza :
" TOATE anvelopele, indiferent de denumirea lor comercială, care sunt marcate cu literele M și S (însemnând noroi și zăpadă), sub forma: M+S, M.S. sau M&S, îndeplinesc cerințele de utilizare în condițiile specifice de iarnă prevăzute în legislația națională rutieră."

Edited by BaXXXon, 08 January 2022 - 18:22.


#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Preferabil să nu aibă motiv să bage de vină. Bănuiesc că o să vrei să circuli cu mașina, așa că îți trebuie gume de iarnă

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie,  ei nu se uita la asta!  Dar daca dupa te prinde politia pe gheata, asta e ! E alta mancare de peste !

#34
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu se ia nimeni de el la RAR, dar e o prostie ce face, să umble iarna cu gume de vară, la temperaturi așa scăzute se întăresc de se fac plastic și scade aderența drastic.

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:17, said:

M+S are marcaj cam  orice anvelopa de vara . Pe bune....nu postati din imaginatie. sunt cititori care iau de bune "spusele " voastre. Nu ii ajuta cu nimic daca ii duceti in eroare .
Te adâncești în absurd.

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 17:31, said:

Eu am marcajul M+S si pe anevlopele de vara , care sunt clar de vara , si pe anvelopele de iarna , care sunt clar de iarna .
O posibilitate ar fi ca să ai într-adevăr anvelope Mud+Snow = Noroi+Zăpadă, iar altă posibilitate e să minți.
Deci pune o poză cu anvelopele tale de vară cu marcajul M+S să vedem care-i treaba.

View PostCai0r, on 08 ianuarie 2022 - 12:10, said:

Luni sunt programat la RAR si tot ma bruiaza un vecin la cap ca imi trebuie anvelope de iarna daca merg la RAR in perioada asta.

Am anvelope de vara montate pe masina si asa intentionez sa merg la RAR (in caz ca nu se pune vreo zapada).

Bate campii sau ?!

Eu stiam ca sunt necesare anvelope de iarna doar atunci cand e polei, gheata sau zapada... dar acum habar nu am ce cerinte au cei de la RAR sau ce au sa verifice. E prima experienta.
Da, bate câmpii grav.
Indiferent ce faci, că aici se pare că nici tu știi, RAR sau ITP, nu contează ce anvelope are mașina, contează gradul de uzură a lor.

Edited by ericmario, 08 January 2022 - 19:15.


#36
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postericmario, on 08 ianuarie 2022 - 19:20, said:

RAR sau ITP, nu contează ce anvelope are mașina, contează gradul de uzură a lor.
Nici macar nu se uita la gradul de uzura ci la dimensiuni , sa corespunda .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate