Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Zboruri spre si din America

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
La orice schimbare zbor internațional/local ai problema asta. Terminalele pentru zborurile locale nu fac vama, nu au control de pașapoarte etc.



La tine toate segmentele au fost internaționale.

Dă-mi place ca noi facem teoria chibritului și el nici măcar nu se spune ceva despre zborurile alea :).

Edited by vrajitoruldinoz, 08 February 2024 - 17:49.


#92
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Cand o sa intre Romania in schengen nu o sa mai fie nici in RO.

O sa ghideze bagajele dupa culoarea tagului (verde, vine din UE, ne verde, vine din non UE). Acum se verifica la Bucuresti pentru ca aia e poarta de customs in Romania, cand o sa fie in Schengen o sa fie oriunde altundeva si se verifica la destinatie.

De ex NYC - Warszawa - Krakow iau bagajul direct in krakow, dar te opresc in KRK pentru customs daca nu ai eticheta verde.

#93
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022

 mdt, on 08 februarie 2024 - 17:24, said:

Desi ai biletul pe aceeasi rezervare pana la Iasi de exemplu? Interesant.
Fix pana la Iasi a fost; prin Amsterdam sau Paris (acolo nu am parasit terminalul sau trecut prin vreo verificare).

Au si la Iasi terminal internațional si probabil as fi facut acolo customs daca ar fi fost zbor din US pana in Iasi cu o singura oprire prin Amsterdam sau Paris.

Problema e ca transferul din internațional in local se face la București.

Edited by sirronkcuhc, 08 February 2024 - 18:36.


#94
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 08 februarie 2024 - 17:56, said:

Cand o sa intre Romania in schengen nu o sa mai fie nici in RO.

O sa ghideze bagajele dupa culoarea tagului (verde, vine din UE, ne verde, vine din non UE). Acum se verifica la Bucuresti pentru ca aia e poarta de customs in Romania, cand o sa fie in Schengen o sa fie oriunde altundeva si se verifica la destinatie.

De ex NYC - Warszawa - Krakow iau bagajul direct in krakow, dar te opresc in KRK pentru customs daca nu ai eticheta verde.

Interesant, cu pașaportul cum face?
Ca la zboruri locale ieși fluierând cu mâinile în buzunare. De unde știe ca trebuie să îți verifice pașaportul? Și de unde știe ca ca vii din SUA sau localnic, ca e plin de polonezi in SUA?

#95
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
pai culoarele de acces in aeroport  spune tot  de unde vi  !   nu stiu daca ma intelegi  .  exact si biletele de avion  , la escala   pe acelasi  bilet   bagajele merg automat catre urmatorul zbor . daca ai luat tu zboruri diferite  clar ca ti le cari singur  .

#96
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 08 februarie 2024 - 18:44, said:

Interesant, cu pașaportul cum face?
Ca la zboruri locale ieși fluierând cu mâinile în buzunare. De unde știe ca trebuie să îți verifice pașaportul? Și de unde știe ca ca vii din SUA sau localnic, ca e plin de polonezi in SUA?
Pai in schengen nu ai control pasaport.

De ex acum:
JFK - AMS - OTP - IAS:
La OTP faci si Immi si Customs (luat bagajul, repus bagajul)

Cu schengen:
Immi faci la AMS cand intri in Schengen, si customs faci la IAS pentru ca nu o sa ai eticheta verde. Dar de la AMS la IAS nu o sa mai ai immi deloc.

Pe zborurile intra EU bagajele au o banda verde pe eticheta, daca va uitati. Eticheta aia zice ca-s din EU si nu au nevoie de customs, ca ochiometric cand treci pe la Nothing to Declare sa te creada direct.

View Postvrajitoruldinoz, on 08 februarie 2024 - 18:44, said:

Interesant, cu pașaportul cum face?
Ca la zboruri locale ieși fluierând cu mâinile în buzunare. De unde știe ca trebuie să îți verifice pașaportul? Și de unde știe ca ca vii din SUA sau localnic, ca e plin de polonezi in SUA?
also, la ajuns din non EU, ajungi la portile non EU, care au nevoie de immi.

#97
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Asta cu banda verde acum am aflat, eu credeam ca aia in OTP la vama habar nu am de unde vin eu, AMS sau SFO Posted Image. Pare ca nu e asa de complicat de pus o banda din aia verde.
Deci in Polonia unde arati pasaportul cand vii din NY, la Varsovia sau KRK?

Edited by vrajitoruldinoz, 08 February 2024 - 20:37.


#98
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Immi faci unde intri in Schengen, daca zbor via WAW si ala e POE in Schengen, la Varsovia (dar nu-l arat, ca sunt eGates).

Daca zbor direct la KRK, atunci la KRK trec prin eGates.

La fel se aplica si cand vin via AMS sau CDG. Immigration faci la POE in schengen.

Doar bagajul/ customs sunt la destinatie (desi n-am prea patit sa ma intrebe, ultima oara ieri din Japonia cu 60 kile (3 bagaje) am trecut brumos zambind si sperand sa nu ma opreasca :lol:

M-au mai intrebat cand veneam din US, ca de acolo vin multi si stiu ca se face shopping.

#99
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
ahahaha, penibilii de la tarom - lasati in chiloti de propriul sindicat

"Reclamă înșelătoare a TAROM pentru zboruri transatlantice. SUA rămân o destinație prea îndepărtată pentru compania statului român"

https://romania.euro...i/32810883.html

#100
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Sunt ”proaspăt” revenit în țara, după zboruri cu escale in SUA, pe două aeroporturi, NY, la dus și Atlanta, întors.
La dus, am plecat din Budapesta, escala Amsterdam si NY, destinatie Santo Domingo. La intors, am plecat Santo Domingo, escala Atlanta , apoi Paris si final Budapesta
Multumiri celor de aici pentru informații , mi au fost de real folos

In special la zborul de dus, in care initial aveam escala NY de 2 ore și am schimbat la 5 ore, la sfaturile primite aici. Si bine am facut, deoarece tsa cu toate verificarile , a durat 3 ore (27 decembrie)
Bagajele pe ambele aeroprturi din State erau la bandă, le am luat și le am predat ulterior la ghiseul United Airlines. Apoi am plecat spre verificare bagaj cabina

După cum spus , la NY am asteptat 3 ore, iar la Atlanta, la 20 de minute de la coborarea din avion, eram in loungeul de la portile de imbarcare catre zborul de Europa, Cu verificare pasaport, bagaj cala predat, bagaj cabina verificat

Pentru mine NY a fost prma experienta cu Statele. Probabil volumul imens de oameni face ca cei de la control să fie infiroatori de reci si distanti, Erau la control pasaport agenti care mai ca nu urlau la cei care erau verificati pe motiv ca nu se amprentau cum trebuie... Mai imi amintesc doar ca la verificare bagaj cabina mi au intors geanta pe motiv ca am uitat sa scot kindle . Am zis, my fault, nu stiam. Cea de la control spunea că e vina noastra ca nu ascultam ce ni se spune. De spus clar nu s a spus, având în vedere că au mai fost cel putin 10 in situatia mea.
Si nu am inteles de ce , spre exemplu, au confscat suveniruri cu NY , globuri din alea cu zapada.

La Atlanta insa, alti oameni. Bine, eram si foarte putini... Dar , alta atitudine.

Cam atat si multumiri inca o data pentru info si lamuriri

#101
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Decembrie e groaznic pentru JFK/ LAX.

Au urlat si la mine pe LAX, tot in decembrie :lol: mi s-au taiat picioarele, simteam deja cum sunt asezat in avionul inapoi spre Amsterdam :lol:

Cumva ii intelegi ca-s ciufuti la ce flux de pax au, si cu TSA de obicei nu prea ai ce discuta ca aia is mereu ciufuti.

Dar eu merg des pe JFK si nu am avut probleme cu CBP. O data nu m-o intrebat decat "first time?" si nimic altceva. Ba chiar m-am simtit naspa plm nimic durata scopul vizitei ce naiba, nu-i place fata mea :lol: Dar cam jumatate din zboruri prind sa stau o ora la coada la CBP. e o ruleta cu CBP si TSA la timpii de asteptare. Am prins o data sa ies foarte rapid (gen 10 minute de la poarta la bagaj), media 30 de minute, dar am prins si sa stau peste o ora. Si la TSA la fel, ori era liber si treceam repede, ori am stat 3 ore (in LAX parca, sau SFO si nici macar nu era decembrie sau vreo perioada de vacanta).

#102
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Repet recomandarea primita tot aici... De a fi verificat inainte de plecare timpul mediu de asteptare pe fiecare aeroport ... Este si un site dedicat.
Cum nu mia venit sa cred ca spunea 120 min TSA la JFK asa nu mi a venit cu 10 minute la Atlanta..

Si mi am amintit la JFK, ca ziceai ca te a luat frica, la control bagaje, pentru ca un tip avea probleme c scarea identitatii, intra in colimatorul agentului... Turistul ii spune scurt ”Why are you so rude!” iar agentul raspunde scurt ”Now i will call security!”

#103
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Cu TSA chiar nu ai ce discuta, is foarte directi in a te baga la bulau. Gen, nimic nimic. Silence and follow the rules/ instructions. Si raspuns la intrebari. Pe mine m-au pus sa caut alt ID pe langa pasaport o data

Eu am vazut si americani scoti tarati pe jos ca au facut un comentariu la TSA (tot legat de scosul catrafuselor electronice). Aia nu stau la discutii deloc. Posted Image Posted Image

#104
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Globul ăla are mai mult de 100ml de lichid și poți să-l umpli cu nitroglicerina.

Apropo, Atlanta are cel mai mare trafic de pasageri din lume. Dar așa sunt ăia în sud, mai politicoși.

#105
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
Ca si american/rezident scapi cu TSA Pre si GlobalEntry de tot rahatul ala.

#106
adiadrian17

adiadrian17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.02.2015
Dupa vacanta de anul trecut din Washington si NYC, ma bate gandul sa fac alta in Los Angeles cu un mic trip in Vegas. Sunt numai mizerii de oferte cu AF, Lufthansa etc insa vad ca astia de la Norse tot baga ocazional preturi bune din Londra si Frankfurt, intrebarea mea e, a zburat cineva cu astia?  Eventual si Condor...hmmm.
Comparativ cu Miami , preturile pentru Los Angeles sunt foarte mari, iar pe mine ma intereseaza cumva sa platesc avionul si cazarea din timp (~6 luni).

Cele mai ieftine bilete pentru septembrie in LAX sunt la LOT ~3500lei +-,not good.

Edited by adiadrian17, 12 April 2024 - 16:04.


#107
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postadiadrian17, on 12 aprilie 2024 - 16:03, said:

Cele mai ieftine bilete pentru septembrie in LAX sunt la LOT ~3500lei +-,not good.

E pret decent spre foarte bun. Cat ai vrea?! Uita-te mai bine pe harta, tocmai unde e, traversezi SUA inca 5 ore . Degeaba compari cu New york, acolo sunt preturi mult mai mici. Cu plecare din RO nu prea gasesti sub pretul asta ptr coasta de vest.
Doar sa-ti faci o combinatie proprie, cu alde Norse din aia, dar cu riscul de a pierde conexiunea/timp suplimentar  pierdut etc. Si banuiesc ca se sta cam ca la wizz ptr 10+ ore...ceea ce nu e prea ok.
PS: In loc de LA eu as alege San Francisco, e un oras mult mai interesant.
Nu vad ca ce  atrage la LA-ul ala...

Edited by danigoleman, 12 April 2024 - 19:43.


#108
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nici in LA nici in SF nu as sta mai mult de 1 saptamana. Maxim. In LV? un weekend. Mai mult dar daca te duci imprejur.
America insa nu e interesanta in orase ci in natura. Inchiriezi o masina si de te duci sa vezi. In cazul asta e destul de vazut in tringhiul LA-SF-LV sa umpli cateva saptamani si asta mai in fuga, asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate