Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Japanese Red Rose - 2022 Mazda3 MT Plus, Style, Sound, G150, Red Soul

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#37
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View Posttakis, on 08 ianuarie 2022 - 21:29, said:

Salutari, din pacate nu am acces acolo, despre ce era vorba Posted Image ?

View PostMembruAnonim, on 09 ianuarie 2022 - 10:09, said:

Eu am 8.6 consumul mediu pe 11000 de km. Dar majoritatea traficului e fie autostrada unde o alerg, fie drum lung unde o alerg, fie drumuri scurte de 2-3 km in oras unde nevasta-mea nu schimba peste a treia iar eu deseori nici nu ajung la a treia Posted Image
6 vad doar cand merg in coloana pe pilot automat.

Altfel, nu am deschis manualul, nu am instalat aplicatia, nici prin meniuri nu cred ca am intrat foarte in detaliu, i-am bagat doar benzina si lichid de parbriz. Totul este asa cum trebuie la masina asta astfel incat sa nu trebuiasca sa te gandesti ca sa faci ceva.
Mersi de info Posted Image. Ma astept sa am consumuri asemanatoare pt ca nici eu nu sunt cel mai calm si cuminte sofer, iar in oras nu cred ca apuc sa-i dau a 3-a. Dar pana la urma nu ma asteptari sa fac 800 km cu un plin (la rezervor de 51 litri) ...important e sa ma simt bine si sa zambesc cand o conduc Posted Image .

#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
A mea are 41l rezervorul... E varianta cea mai gurmanda și in același timp are cel mai mic rezervor :D

Nu-i nimic important link-ul ala, doar un mic jurnal de bord (de la Mazda pe forumul monomarca Hyundai :D )

#39
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostKiloW, on 10 ianuarie 2022 - 11:54, said:

A mea are 41l rezervorul... E varianta cea mai gurmanda și in același timp are cel mai mic rezervor Posted Image

Cred ca vrei sa zici 48l (CX-30 AWD AT) vs 51 cat au variantele FWD :) .

#40
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Nu cred... Când mai aveam 27km autonomie afișată am reușit sa bag 40l pana în buza.
Or fi schimbat-o recent, cu modelul 2021? Sau autonomia afișată nu include și rezerva?!

Edited by KiloW, 10 January 2022 - 12:17.


#41
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
LE
Am verificat manualul (ala "original" primit cu mașina) și într-adevăr ar trebui sa fie 48l rezervorul. Ciudat, peste 40 n-am băgat niciodată și alimentez de obicei când ajung pe la 50 autonomie. Mai trebuie sa sap un pic.

#42
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View PostKiloW, on 10 ianuarie 2022 - 12:34, said:

LE
Am verificat manualul (ala "original" primit cu mașina) și într-adevăr ar trebui sa fie 48l rezervorul. Ciudat, peste 40 n-am băgat niciodată și alimentez de obicei când ajung pe la 50 autonomie. Mai trebuie sa sap un pic.
Ce nebunie, are 48 litri dar intra 40 maxim cand ai 27km in bord...bine acum ce arata in bord are legatura si cu stilul de condus, dar totusi 27 km n-ar trebui sa reprezinte 7-8 litri Posted Image .

#43
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu e nici o nebunie, în general la mașinile relativ noi te minte în ceea ce privește autonomia ca sa te trimită sa alimentezi cât mai repede, sa nu ramai pe marginea drumului în pana "omului gânditor" și sa protejeze sistemul de alimentare (care este extrem de fericit când se rulează cu rezervorul gol).
Marja este generoasa, în majoritatea cazurilor, când ajungi sa vezi autonomie 0 mai ai ~ 5 litri de carburant. Și asta nu doar la Mazda. De exemplu, acum multa vreme am mers cu Avensis-ul părinților mei de pe centura Ploiestiului pana la intrare în București (vreo 50 și ceva de km) cu autonomie 0 în bord și tot mai aveam vreo 2-3 litri de carburant rămași (și sa zicem ca vreo 3 a consumat pe distanta parcursa, de când a afișat 0 în bord). Deci ~6 litri erau "rezerva rezervei" (~10% din volumul rezervorului).
Asta pe langa faptul ca autonomia rămasă este calculata pe baza mediei de consum pe termen scurt. Adică acelasi volum de carburant rămas poate fi exprimat drept autonomie diferit în funcție de baza de raportare.

Edited by closchkutza, 10 January 2022 - 13:19.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti pe drum, mai ai 3 km autonomie si vezi o benzinarie no-name. Alimentezi sau ii dai inainte? Cam la ce distanta te-ai aventura sa mergi cu 0 km autonomie?

#45
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Eu unul aș merge în mod clar pana la 50-60km (într-un stil conservator) însă asta depinde și de apetitul de risc al fiecăruia. Tocmai pentru a evita situații de genul eu alimentez întotdeauna când acul ajunge la ~1/4 din rezervor disponibil (chiar și atunci când sunt la drum lung).

Edited by closchkutza, 10 January 2022 - 13:24.


#46
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
^ Alimentez de 30 de lei si ii dau inainte :))
Totusi, de ce ai ajunge in situatia in care sa ai 3km autonomie?

#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021

View Postcloschkutza, on 10 ianuarie 2022 - 13:06, said:

în majoritatea cazurilor, când ajungi sa vezi autonomie 0 mai ai ~ 5 litri de carburant.

Makes sense,asa bat cifrele.

PS
Eu am ajuns la 1km autonomie când am făcut drivetest cu Mazda3. Iar dealerul era la 19km distanta, asa ca am testat și busonul de carburant :))

Edited by KiloW, 10 January 2022 - 13:30.


#48
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View Postcloschkutza, on 10 ianuarie 2022 - 13:23, said:

Eu unul aș merge în mod clar pana la 50-60km (într-un stil conservator) însă asta depinde și de apetitul de risc al fiecăruia. Tocmai pentru a evita situații de genul eu alimentez întotdeauna când acul ajunge la ~1/4 din rezervor disponibil (chiar și atunci când sunt la drum lung).
Apropo de drum lung, eu cand plec Bucuresti-Suceava de obicei fac plinul sa stiu ca am....e mai bine sa alimentez mai putin si inca o data pe parcurs sau e irelevant? Unii spun ca sa nu faci plinul ca e mai grea masina si consuma mai mult...dar 20 litri cred ca sunt irelevanti vs consum.

Si o intrebare generala, sofer pe manuala fiind, in ultima vreme, mi-am format un obicei ca atunci cand ma apropii de masinile oprite la semafor cu 100-200 metri sa scot din viteza si sa o las sa curga, franand usor. Afecteaza obiceiul asta masina in vreun fel? Daca da, trebuie la viitoarea Mazda sa am grija sa nu mai fac acest automatism. Posted Image

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E bine totusi sa fie masina in viteza. Chestie de siguranta. Nu stii cand si din ce motiv poate fi nevoie de macar putina acceleratie.

Poti face coasting la viteza mai mica lasand masina in viteza intr-o treapta superioara (celei in care ai rula la viteza aia). Sub 1500rpm nu mai ai cine stie ce frana de motor. Pe la 1000-1200 deja esti ca pe liber ca se reia injectia.

Cand ajungi la ralanti poti lasa pe liber daca mai ai doar putin pana opresti.

PS. Mi-a scapat treaba cu franatul usor in timp ce se scurge pe liber. Nu are niciun sens sa faci asta.

#50
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Mazda e mild hybrid, în frâna de motor alimentează bateria de 24v. Eu n-aș scoate-o din viteze, n-ai niciun motiv s-o faci.

#51
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostA_Stere, on 10 ianuarie 2022 - 14:09, said:

Apropo de drum lung, eu cand plec Bucuresti-Suceava de obicei fac plinul sa stiu ca am....e mai bine sa alimentez mai putin si inca o data pe parcurs sau e irelevant? Unii spun ca sa nu faci plinul ca e mai grea masina si consuma mai mult...dar 20 litri cred ca sunt irelevanti vs consum.
Acelora sa le spui sa nu uite ca înainte cu niște ore de a pleca la drum sa ia ceva laxative și ei și tot familionul lor, sa fie siguri ca nu cara după ei greutate "în exces". Și musai toți pasagerii sa fie îmbrăcați doar în lenjerie intimă, din același motiv. Adică trebuie sa fii foarte serios despre treaba asta cu greutatea dacă ajungi să-ți pui asemenea probleme.

View PostA_Stere, on 10 ianuarie 2022 - 14:09, said:

Si o intrebare generala, sofer pe manuala fiind, in ultima vreme, mi-am format un obicei ca atunci cand ma apropii de masinile oprite la semafor cu 100-200 metri sa scot din viteza si sa o las sa curga, franand usor. Afecteaza obiceiul asta masina in vreun fel? Daca da, trebuie la viitoarea Mazda sa am grija sa nu mai fac acest automatism. Posted Image
Eu unul la orice mașină am avut pana acum scot mașina pe liber atunci când efectuez frânarea finala pentru a mă opri. Pana atunci mașina sta într-una din treptele de viteza, funcție de situație iar piciorul sta departe de pedala de ambreiaj.
Un motiv în plus de a proceda așa (fata de cele cunoscute și paradiscutate) la Mazda3 fata de alte mașini (mai vechi) este faptul ca regenerarea de energie se întâmplă doar când motorul este cuplat la cutia de viteze (atât în frână de motor cât mai ales în frână de motor + acționarea pedalei de frână). Deci ai interesul ca motorul sa stea cât mai mult timp cuplat la cutie.

Edited by closchkutza, 10 January 2022 - 14:53.


#52
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
1. Multumesc frumos de info si rabdare, dragi colegi Posted Image . O sa incerc sa nu mai fac asta, masina noua -> obiceiuri noi.

2. Cam cati km este bine sa fac "rodaj" si cam care e turatia maxima pe perioada de rodaj, un maxim de 3500 ar fi ok? Exista si alte chestii pe care e bine sau nu e bine sa le faci pe perioada rodajului? Considerati necesar ca la revizia de 1000-2000 km de o am gratuita, sa schimb si uleiul si filtrul de ulei?

3. Eu de mai mult timp folosesc doar carburantii mai scumpi de la Mol sau OMV si asta as vrea sa fac si pt Mazda, sa-i pun benzina aceea de 100 aditivata. Voi ce carburant folositi si vedeti ceva diferente? Eu personal simteam o diferenta pe masinile alea vechi cand puneam carburant bun, mai ales daca reuseam sa fac un drum lung in care sa merg constant mai turat sa se desfunde toate cele :D.
4. Cam cat este o revizie normala la Mazda...undeva la 1000-1200 ron?

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostA_Stere, on 10 ianuarie 2022 - 15:34, said:

2. Cam cati km este bine sa fac "rodaj" si cam care e turatia maxima pe perioada de rodaj, un maxim de 3500 ar fi ok? Exista si alte chestii pe care e bine sau nu e bine sa le faci pe perioada rodajului? Considerati necesar ca la revizia de 1000-2000 km de o am gratuita, sa schimb si uleiul si filtrul de ulei?
Poti sa urmaresti recomandarile din manual:

Revizia de 1000-2000km gratuita e revizie sau doar o inspectie? daca iti schimba gratuit uleiul si filtrul de ulei dupa 2000km, just do it.

View PostA_Stere, on 10 ianuarie 2022 - 15:34, said:

4. Cam cat este o revizie normala la Mazda...undeva la 1000-1200 ron?
Depinde ce schimbi la fiecare revizie; tot in manual e planul de service si daca il urmaresti, pretul reviziei in general va fluctua (daca le ceri in schimb anual sa-ti schimbe si toate filtrele, atunci va fi ceva mai constant).
Schimbul lichidului de frana o data la doi ani va mai influenta pretul (asta daca nu cumva il schimbi anual ca e o mentiune si pentru asta daca folosesti masina in niste conditii mai extreme (gen mergi des pe drumuri de munte si folosesti franele mai mult, conditii de umiditate crescuta, etc)).


Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 17:18.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostA_Stere, on 10 ianuarie 2022 - 15:34, said:

3. Eu de mai mult timp folosesc doar carburantii mai scumpi de la Mol sau OMV si asta as vrea sa fac si pt Mazda, sa-i pun benzina aceea de 100 aditivata. Voi ce carburant folositi si vedeti ceva diferente? Eu personal simteam o diferenta pe masinile alea vechi cand puneam carburant bun, mai ales daca reuseam sa fac un drum lung in care sa merg constant mai turat sa se desfunde toate cele Posted Image.
Eh, aici daca vrei poti sa faci tu teste dar fa in felul urmator: trimite pe cineva sa-ti puna benzina si sa nu-ti zica ce sortiment ti-a pus; fa asta de vreo cinci ori si apoi vezi daca iti dai seama de ceva.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 17:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate