Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Card de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu deraiezi, si initiatorul a pomenit de Priority Pass.
Aici sunt centralizate niste date, dar sunt mai vechi, apare si defunctul card Wizz de la BankPost.
https://topcarduricr.../calatorii.html

#20
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2017
Cardul Wizz de la bancpost avea 2% credit pentru wizz. Era foarte bun dpmdv. A fost preluat de BT si ingropat pt ca BT are colaborare cu Tarom. Unicredit a venit cu oferta de 2% pt orice cheltuieli in limita la 10000ron/luna plus un bonus anual in functie de cheltuieli dar care a fost revizuita si nu mai prezinta interes. Priority pass e oferit de BCR la George card de debit. Dar sunt si banci care il ofera pentru carduri de credit. Atentie la exprimare...unele ofera acces gratuit si altele acces garantat (poti solicita intrare in lounge dar cu plata - 24/32$). Intrebarea mea era: exista o oferta mai buna pe piata pentru un card de credit decat cea de la unicredit? Raiffeisen pare sa ofere cea mai avantajoasa propunere: MC World (cost 0 pentru venituri peste 2000E, curs de schimb preferential, cash back 0.5%). La CEC, BRD sau ING conditiile sunt mai rele pt card de credit premium.

 Drizzt89, on 05 ianuarie 2022 - 17:29, said:

La Raiffeisen MC Gold credit card iti da inapoi 12.5 RON/luna la cumparaturi de minim 1500 RON/luna. Nu e procentual, primesti banii doar daca atingi/depasesti suma. Cum e scris si mai sus, poti sa obtii gratis prin Premium Banking si asa economisesti 150 RON/an.
MC World te costa 500 RON, iti da 0,5 % cashback doar la anumiti comercianti, adica MCC-uri. Maximum cashback e 75 RON/luna. Si primesti card LoungeKey dar te costa 30 EUR fiecare intrare. Nu prea merita, doar daca esti client private banking caz in care e gratis acest card dar conditiile de depozite/sold la private banking sunt f mari.
Si Raiffeisen nu are program de reduceri ca si BT/BCR/Unicredit/Libra etc. Programul lor de comercianti iti da doar rate fara dobanda.

Cardurile StarForte sunt destul de bune DAR pacat ca iti trebuie cont la BT, care e o banca costisitoare prin comisioane.
Daca vrei lounges, mai bine iei un card debit Visa Platinum de la Unicredit/BCR care au inclus 1+1 la toate lounges de la noi si cardul PriorityPass cu cateva intrari gratis afara, poate si 1+1 (erau in alte thread-uri colegi care confirmau asta). Ambele sunt gratis la o anumita suma incasata: 10000 BCR si 20000 Unicredit.
Deci un card de credit care sa aibe cashback, facilitati mai bune si costuri reduse nu mai exista la noi. Mai bine combini un card debit premium cu card credit gold sau simplu. Sau oferta premium Raiffeisen.
Confirm! Am la BCR Visa Paltinum debit cu toate beneficiile. Caut ceva similar si pt card de credit. Pana acum unicredit MC gold a fost ok dar pt ca expira contractul voiam sa t\compar ofertele de pe piata. MC World pare cel mai bun produs la momentul asta.

#21
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 27.11.2008
MC World mai degraba merita la Unicredit, fiind 200/an sau 180 puncte decat la Raiffeisen unde e 500/an daca nu esti client private banking.
Poti sa verifici mai exact pe mymastercard.ro si care alte banci au card World si exact ce ofera.
De ex la CEC ai card MC Platinum cu LoungeKey din care 3 intrari sunt gratis/an. Pare sa coste 30 lei/luna

Edited by Drizzt89, 06 January 2022 - 02:15.


#22
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2017

 Drizzt89, on 06 ianuarie 2022 - 02:02, said:

MC World mai degraba merita la Unicredit, fiind 200/an sau 180 puncte decat la Raiffeisen unde e 500/an daca nu esti client private banking.
Poti sa verifici mai exact pe mymastercard.ro si care alte banci au card World si exact ce ofera.
De ex la CEC ai card MC Platinum cu LoungeKey din care 3 intrari sunt gratis/an. Pare sa coste 30 lei/luna
MC World la unicredit nu gasesc. Cel Gold (pe care inca il am) este intradevar 200/an sau 180 puncte. Dar asta pare a fi cel mai bun produs al lor. NU vad nici pe site si nici in sediul lor nu stiu cei de acolo despre MC World.
Luni merg la BRD si Raiffeisen sa compar oferta dar din ce gasesc pe site pare ca MC World la Raiffeisen e cel mai bun mai ales daca obtin costuri 0.

#23
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
la Raiffeisen cashback-ul de 0.5% nu se aplica la toate cumparaturile. De exemplu nu iti da cash back daca cumperi de la Emag, Altex sau Dedeman, la fel daca cumperi bilete de avion sau rezervi hotel. E destul de greu sa iti acoperi taxa de administrare din cash back.

#24
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 27.11.2008

 relu_24, on 06 ianuarie 2022 - 17:16, said:

la Raiffeisen cashback-ul de 0.5% nu se aplica la toate cumparaturile. De exemplu nu iti da cash back daca cumperi de la Emag, Altex sau Dedeman, la fel daca cumperi bilete de avion sau rezervi hotel. E destul de greu sa iti acoperi taxa de administrare din cash back.

Da, am scris si mai sus. MCC-uri pentru "comerciantii din domeniile supermarket, farmacie, benzinarie, restaurante si cafenele"
E incredibil de stupid ca nu sunt listate clar in regulament exact codurile. De ex, Orange Money are anexa de 18 pagini cu codurile pt pachetul Extra Travel Posted Image)

Edited by Drizzt89, 07 January 2022 - 00:31.


#25
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Pentru cine doreste Lounge Key in orice aeroport din lume, transport gratuit cu limuzina la aeroport, reduceri etc, si poate lua un Visa Infinite de la UniCredit. Dar costa...

#26
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
Crezi că oamenii care au bani de carduri de alea stau aici pe forum?
Nu boss aici sunt oamenii care negociază la sânge fiecare leuț
Pe.de altă parte din experiența mea de viață cei mai zgârciți oameni sunt ăia care au cei mai mulți bani

#27
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 27.11.2008

 nick_blaster, on 07 ianuarie 2022 - 11:38, said:

Pentru cine doreste Lounge Key in orice aeroport din lume, transport gratuit cu limuzina la aeroport, reduceri etc, si poate lua un Visa Infinite de la UniCredit. Dar costa...

Ideea e ca Visa Infinite/MC World Elite oferite de mai multe banci au oferte serioase dar in acelasi timp te costa cam 1000+ lei/an, daca nu si mai mult. Sunt mai mult de status

#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 Drizzt89, on 07 ianuarie 2022 - 23:40, said:

Ideea e ca Visa Infinite/MC World Elite oferite de mai multe banci au oferte serioase dar in acelasi timp te costa cam 1000+ lei/an, daca nu si mai mult. Sunt mai mult de status
Te costa doar daca vrei sa arati ca esti ceea ce nu esti. Este gratis pentru cei care chiar e normal sa detina asa ceva. Mai exact, e gratis de la anumite sume in sus in conturi. Nu este "de status" decat pentru cei care nu isi permit gratis acele carduri.

#29
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
La MasterCard World de la Raiffeisen accesul in lounge costa 32 USD, in lounge-urile membre LoungeKey, nu PriorityPass - diferenta intre ele este ca LoungeKey ofera acces la mai putine lounge-uri decat PriorityPass.

Pe langa cashback-ul de 0.5% mai ofera o reducere de 2% din cursul de conversie valutara, ca bonus la finalul ciclului de tranzactionare; avand in vedere ca Raiffeisen are printre cele mai mari comisioane de conversie valutara (3-3.5%; se pare ca fac schimbul valuta -> euro la cursul MasterCard + adaos si dupa euro -> lei la cursul lor) poate fi mai ieftin sa platesti cu cardul de credit decat sa schimbi in avans euro/dolari la cursul lor de vanzare si sa platesti cu un card de debit.

Alte beneficii mai sunt 3 sau 6 rate la platitle in valuta la comercianti straini (se solicita doar in call-center), asigurare de calatorie la Uniqa (100.000 euro medical; acopera COVID doar in tarile de pe "lista verde" - adica alea total inchise precum Japonia sau care neaga ca exista COVID precum Tanzania), comision 0% la retragerile de numerar (la care se percepe dobanda din prima zi), carduri suplimentare pentru alte persoane fara comision de administrare si reducerile MasterCard pentru cardurile "premium" la magazine de lux.

Comisionul de administrare este 500 lei / an, nu este gratis daca ai venitui de minim 2000 euro / luna, aia este conditie - daca n-ai atat venitul nu-ti poti face cardul, fa-ti Gold, sarakule. Doar cei cu pachetul FWR "Private Banking" il primesc gratis (250.000 euro in conturi/depozite/investitii la Raiffeisen).

#30
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2017

 chirea_mircea, on 24 ianuarie 2022 - 22:53, said:

La MasterCard World de la Raiffeisen accesul in lounge costa 32 USD, in lounge-urile membre LoungeKey, nu PriorityPass - diferenta intre ele este ca LoungeKey ofera acces la mai putine lounge-uri decat PriorityPass.

Pe langa cashback-ul de 0.5% mai ofera o reducere de 2% din cursul de conversie valutara, ca bonus la finalul ciclului de tranzactionare; avand in vedere ca Raiffeisen are printre cele mai mari comisioane de conversie valutara (3-3.5%; se pare ca fac schimbul valuta -> euro la cursul MasterCard + adaos si dupa euro -> lei la cursul lor) poate fi mai ieftin sa platesti cu cardul de credit decat sa schimbi in avans euro/dolari la cursul lor de vanzare si sa platesti cu un card de debit.

Alte beneficii mai sunt 3 sau 6 rate la platitle in valuta la comercianti straini (se solicita doar in call-center), asigurare de calatorie la Uniqa (100.000 euro medical; acopera COVID doar in tarile de pe "lista verde" - adica alea total inchise precum Japonia sau care neaga ca exista COVID precum Tanzania), comision 0% la retragerile de numerar (la care se percepe dobanda din prima zi), carduri suplimentare pentru alte persoane fara comision de administrare si reducerile MasterCard pentru cardurile "premium" la magazine de lux.

Comisionul de administrare este 500 lei / an, nu este gratis daca ai venitui de minim 2000 euro / luna, aia este conditie - daca n-ai atat venitul nu-ti poti face cardul, fa-ti Gold, sarakule. Doar cei cu pachetul FWR "Private Banking" il primesc gratis (250.000 euro in conturi/depozite/investitii la Raiffeisen).
La Raiffeisen s-au schimbat cateva beneficii si mi-au dat o oferta pesonalizata: au colaborare acum cu Priority Pass - cu intrari gratuite (nu stiau excat daca e numar limitat sau nelimitat) si cashback 0.6% la toate cumparaturile dar au o limita la cat iti returneaza (mi-a zis ca nu voi putea acoperi taxa anuala din cashback). Conditia era sa vin cu salariul la ei - pentru cardul de salariu costuri 0 si pt World Mastercard 500 ron/an.
La BRD in schimb, aceeasi conditie de a veni cu salariul la ei, imi pot acorda pachet platinum (card de debit si de credit) cu costuri 0 iar cardul de credit Mastercard Platinum vine cu Priority Pass cu 4 intrari gratuite/an.
Si Banca Transilvania are Priority Pass gratuit si nelimitat pentru Visa Platinum Credit Card cu 350 ron/an, plus puncte BT la majoritatea comerciantilor, cu acceasi conditie de salariu mai mare de 2000E.
BCR pare ca are cea mai buna oferta: Visa platinum debit si Mastercard Gold credit costuri 0 si Priority Pass nelimitat si ceva cash back la anumiti comercianti similar cu BT.

#31
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Cashback este 0.5%, nu 0.6% - oricum infim, ca sa acoperi taxa anuala ar trebui sa cheltui de 100.000 lei / an la supermarket, restaurant, farmacie si benzinarie.

Vezi la la BT Star Platinum nu-ti da intrari gratuite in lounge-urile Priority Pass - gratuit este doar abonamentul Priority Pass, intrarile costa 24 euro / persoana.

#32
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2017

 chirea_mircea, on 25 ianuarie 2022 - 10:31, said:

Cashback este 0.5%, nu 0.6% - oricum infim, ca sa acoperi taxa anuala ar trebui sa cheltui de 100.000 lei / an la supermarket, restaurant, farmacie si benzinarie.
Asa arata pe site la Raiffeisen: 0.5% dar mie mi-au dat oferta scrisa cu 0,6%. Oricum ai dreptate ca este infim. Dar asta voiam sa subliniez - ca nu corespunde (update) oferta de pe site. O alta schimbare e colaborarea cu Priority Pass in loc de lounge key.
Vezi la la BT Star Platinum nu-ti da intrari gratuite in lounge-urile Priority Pass - gratuit este doar abonamentul Priority Pass, intrarile costa 24 euro / persoana.
Am confirmare celui cu care am vorbit ca Priority Pass atasat Visa Platinum este cu intrari gratuite. Poate nu stie el f bine dar am insistat pe aspectul asta si asta mi-a transmis.

#33
stefanelul2000

stefanelul2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2016

View Postianciun, on 25 ianuarie 2022 - 14:54, said:

Am confirmare celui cu care am vorbit ca Priority Pass atasat Visa Platinum este cu intrari gratuite. Poate nu stie el f bine dar am insistat pe aspectul asta si asta mi-a transmis.

Salutare, informatia este sigura ? Adica sa inteleg ca la BT cu Star Platinum intrarile pe Priority Pass sunt gratiuite ?
Eu am mai avut un PP de la Unicredit pana anul trecut si am avut intrari gratuite pe el, cred ca am facut si 8 intr-un an.
Momentan, acuma am 2 carduri PP unul de la BT si unul de la BCR, asa s-a nimerit.
La BCR nu e specificat nimica daca costa sau nu intrarea dar la BT acestia specifica costul per intrare de 24 euro/persoana.

#34
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007

View Postianciun, on 25 ianuarie 2022 - 14:54, said:


Am confirmare celui cu care am vorbit ca Priority Pass atasat Visa Platinum este cu intrari gratuite. Poate nu stie el f bine dar am insistat pe aspectul asta si asta mi-a transmis.

Ai o oferta scrisa referitoare la gratuitatea in cadrul programului PP?

Avand in vedere cat de clar sunt precizate conditiile de acces pe site, gratuitatea nu ar putea avea loc decat in cazul modificarii pachetelor de beneficii acordate clientilor care nu ar fi actualizate pe site, ceea ce nu e caracteristic BT.


#35
stefanelul2000

stefanelul2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2016

View Postsmylle2u, on 20 februarie 2023 - 15:45, said:

Ai o oferta scrisa referitoare la gratuitatea in cadrul programului PP?

Avand in vedere cat de clar sunt precizate conditiile de acces pe site, gratuitatea nu ar putea avea loc decat in cazul modificarii pachetelor de beneficii acordate clientilor care nu ar fi actualizate pe site, ceea ce nu e caracteristic BT.

In cel mai sigur caz o sa aflu saptamana acesta.
O sa utilizez PP de la BCR si cel de la BT pentru 2 intrari diferite si sa vad daca ma taxeaza.
Alta varianta nu vad in acest caz.

#36
fkgun

fkgun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.11.2020

View Postmirel3003, on 05 ianuarie 2022 - 16:02, said:

Raiffaisen ...
Gold (se emite oricui e salariat) - 150 RON Taxa de administrare cu cashback

Se pare ca majoritatea aveti salarii mari....

Da, trebuie sa fii salariat, sau venit in evidentele ANAF, dar traba sa ai si salar baban.
Am pachet Premium, dar nu beneficiez de card GOLD (salariu minim pe economie)</p>

Edited by fkgun, 21 February 2023 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate