Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Card de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2017
Salut! Am un card de credit Gold la Unicredit care expira in curand. Motivul pentru care am ales Unicredit e ca la momentul ala era singurul care acorda 2% cash back cu un cost de 200ron/an. Intre timp acest bonus a fost modificat si este insignifiant. Daca dupa primul an am primit peste 2000ron cash back, in ultimul a fost doar 300ron pentru cheltuieli similare. Din cate vad Raiffesien are un card MC platinum cu costuri zero daca indeplinesti conditiile si 0.5% cash back plus Priority pass. Are cineva cardul asta? Sau mai stiti pe piata ceva similar? Un card de credit pemium care sa maximizeze toate avantajele?

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Eu si familia avem carduri de credit doar pentru plata in rate cu 0% comision. Cashback, priority pass sau acces la lounge-urile aeroporturilor sunt egale cu zero. La fel orice fel de asigurare. Mai ales acum cand nu am mai vazut un aeroport de ani de zile.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007

 ianciun, on 05 ianuarie 2022 - 15:26, said:

Salut! Am un card de credit Gold la Unicredit care expira in curand. Motivul pentru care am ales Unicredit e ca la momentul ala era singurul care acorda 2% cash back cu un cost de 200ron/an. Intre timp acest bonus a fost modificat si este insignifiant. Daca dupa primul an am primit peste 2000ron cash back, in ultimul a fost doar 300ron pentru cheltuieli similare. Din cate vad Raiffesien are un card MC platinum cu costuri zero daca indeplinesti conditiile si 0.5% cash back plus Priority pass. Are cineva cardul asta? Sau mai stiti pe piata ceva similar? Un card de credit pemium care sa maximizeze toate avantajele?

Raiffaisen are doar 3 tipuri de carduri de credit si nici unu din ele nu e MC platinum...

Standard (se emite oricui e salariat) - 40 RON Taxa de administrare fara cashback
Gold (se emite oricui e salariat) - 150 RON Taxa de administrare cu cashback
MC World (pentru asta iti trebuie un venit de minim 2000 euro/luna net) - 500 RON Taxa de administrare cu cashback

Mai sunt si cardurile Emag si Vodafone dar alea sunt un fel de standard.

#4
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

 RedDev, on 05 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Cashback, priority pass sau acces la lounge-urile aeroporturilor sunt egale cu zero.

Ar mai fi de adaugat ca Priority Pass-ul nici nu prea mai poate fi folosit. Pe forumurile de specialitate de citiva ani era semnalat ca detinatorilor le este pur si simplu refuzata intrarea. Eternul pretext: e prea plin lounge-ul.

Edited by Ninja, 05 January 2022 - 16:08.


#5
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
La Garanti ai cash back de 0.35%, e cam mic dar se aduna. Platesti taxa de administrare si mai ramai si cu ceva pe langa.

#6
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Nu are cum sa dea nicio banca cashback (pomana) la infinit. 2% la cardul Unicredit era enorm, fata de cei max 0.3% pe care ii primesc ei de la banca comerciantului.
Daca ai rate cu 0% dobanda, perioada de gratie si alte avantaje (priority pass etc), poti sa ramai la cardul actual :)

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Star Forte de la BT are cashback între 0,3% și 15%, în funcție de parteneriatul dintre comerciant și BT. Taxă de emitere de 20 lei, taxă de administrare anuală de 25 lei.
Verifică lista de parteneri Star BT și, dacă găsești pe acolo comercianți de la care cumperi regulat, te arunci...

https://www.starbt.r...m-functioneaza/

Edited by crislacor, 05 January 2022 - 16:34.


#8
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
E o diferenta intre cashback (suma pe care o da banca la orice tranzactie care este in scop) si discount (reducere acordata de comerciant in cazul in care platesti cu cardul emis de banca respectiva). Am vazut ca si la Unicredit /  Ucfin discount-urile pot ajunge la 30%. Tot la Unicredit din Mobile Banking se pot activa diverse oferte (CashSmart), dar numai pe carduri Visa (am vazut ca se aplica chiar si pe aliexpress - 4%)

#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 Ninja, on 05 ianuarie 2022 - 16:08, said:

Ar mai fi de adaugat ca Priority Pass-ul nici nu prea mai poate fi folosit. Pe forumurile de specialitate de citiva ani era semnalat ca detinatorilor le este pur si simplu refuzata intrarea. Eternul pretext: e prea plin lounge-ul.
Noi am fost de vreo 8 ori in Lounge pe Otopeni in doar pandemie cu Raiffeisen Gold. Nu e mare lucru fata de unele similare din afara, dar cel putin in perioadele cand nu aveai unde sta pe un scaun sa bei o cafea in tot aeroportul, in lounge se putea.  La 30 euro intrarea, numai pentru asta merita. Cash back-ul a scazut semnificativ in ultimii ani si vad ca nu se aplica la tranzactiile externe (plati la hoteluri in strainatate, bilete de avion, aici nu am primit nimic, si au fost sume mari).

Edited by T Irina, 05 January 2022 - 16:45.


#10
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Priority Pass nu are nici un partner lounge pe OTP. Posibil sa fie serviciu Raiffeisen.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 RedDev, on 05 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Cashback, priority pass sau acces la lounge-urile aeroporturilor sunt egale cu zero. La fel orice fel de asigurare. Mai ales acum cand nu am mai vazut un aeroport de ani de zile.

Pentru tine. Eu ma folosesc de ele lunar :)

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 mirel3003, on 05 ianuarie 2022 - 16:02, said:

Raiffaisen are doar 3 tipuri de carduri de credit si nici unu din ele nu e MC platinum...

Standard (se emite oricui e salariat) - 40 RON Taxa de administrare fara cashback
Gold (se emite oricui e salariat) - 150 RON Taxa de administrare cu cashback
MC World (pentru asta iti trebuie un venit de minim 2000 euro/luna net) - 500 RON Taxa de administrare cu cashback

Mai sunt si cardurile Emag si Vodafone dar alea sunt un fel de standard.
Gold e gratuit daca ai incasari pe cont de minim 2000 euro pe luna sau minim 40.000 euro in instrumente administrate de raiffeisen.
La fel se aplica si la MC World (alte conditii, parca era 250k euro in administrarea raiffeisen).

#13
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 27.11.2008
La Raiffeisen MC Gold credit card iti da inapoi 12.5 RON/luna la cumparaturi de minim 1500 RON/luna. Nu e procentual, primesti banii doar daca atingi/depasesti suma. Cum e scris si mai sus, poti sa obtii gratis prin Premium Banking si asa economisesti 150 RON/an.
MC World te costa 500 RON, iti da 0,5 % cashback doar la anumiti comercianti, adica MCC-uri. Maximum cashback e 75 RON/luna. Si primesti card LoungeKey dar te costa 30 EUR fiecare intrare. Nu prea merita, doar daca esti client private banking caz in care e gratis acest card dar conditiile de depozite/sold la private banking sunt f mari.
Si Raiffeisen nu are program de reduceri ca si BT/BCR/Unicredit/Libra etc. Programul lor de comercianti iti da doar rate fara dobanda.

Cardurile StarForte sunt destul de bune DAR pacat ca iti trebuie cont la BT, care e o banca costisitoare prin comisioane.
Daca vrei lounges, mai bine iei un card debit Visa Platinum de la Unicredit/BCR care au inclus 1+1 la toate lounges de la noi si cardul PriorityPass cu cateva intrari gratis afara, poate si 1+1 (erau in alte thread-uri colegi care confirmau asta). Ambele sunt gratis la o anumita suma incasata: 10000 BCR si 20000 Unicredit.
Deci un card de credit care sa aibe cashback, facilitati mai bune si costuri reduse nu mai exista la noi. Mai bine combini un card debit premium cu card credit gold sau simplu. Sau oferta premium Raiffeisen.

Edited by Drizzt89, 05 January 2022 - 17:31.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 RedDev, on 05 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Eu si familia avem carduri de credit doar pentru plata in rate cu 0% comision. Cashback, priority pass sau acces la lounge-urile aeroporturilor sunt egale cu zero.
Eh, nu chiar, in vremurile bune cand era cardul de credit Wizz calatoream in fiecare an gratuit cu familia ... faceam o gramada de puncte si puteam calatori gratis. Acum nu stiu vreun card cu adevarat atractiv. Am la CEC unul cu care pot plati in pana la 24 de rate fara dobanda (oriunde, in functie de suma) care e ok si un Star Forte, la care teoretic am in Cluj chiar multe magazine care imi dau cashback, dar realitatea e ca nu ajung sa cumpar prea des de la magazinele respective. Se aduna cateva sute de lei bonus pe an, dar nimic de genul cum faceam cu cardul Wizz, acolo faceam cateva mii bune de lei pe an.

Edited by utopium, 05 January 2022 - 17:47.


#15
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 Ninja, on 05 ianuarie 2022 - 16:52, said:

Priority Pass nu are nici un partner lounge pe OTP. Posibil sa fie serviciu Raiffeisen.
Da, e pe cardul RF, acum are si BRD pe cardul Gold intrare in lounge le Otopeni si Cluj parca, dar acolo nu am folosit.

 Drizzt89, on 05 ianuarie 2022 - 17:29, said:

La Raiffeisen MC Gold credit card iti da inapoi 12.5 RON/luna la cumparaturi de minim 1500 RON/luna. Nu e procentual, primesti banii doar daca atingi/depasesti suma. Cum e scris si mai sus, poti sa obtii gratis prin Premium Banking si asa economisesti 150 RON/an.

Iti da mai mult bonus, am si 28, 31, 18 lei pe luna in ultimele 3 luni. Dar acum cativa ani era mult mai bine.

#16
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 27.11.2008

 T Irina, on 05 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Iti da mai mult bonus, am si 28, 31, 18 lei pe luna in ultimele 3 luni. Dar acum cativa ani era mult mai bine.

Poate in alte conditii contractuale. Unul deschis acuma nu iti da mai mult. MC eMag iti da puncte la eMag, MC World cashback fix 0,5 %

#17
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Da, eu il am de vreo 8 ani, dar s-a modificat si aici cashback-ul, stiu ca am intrebat la ei acum vreo 2 ani cand am observat ca a scazut considerabil.

 Lex404, on 05 ianuarie 2022 - 17:07, said:


Pentru tine. Eu ma folosesc de ele lunar Posted Image
Pe ce card ai un Priority Pass convenabil?

#18
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 27.11.2008

 T Irina, on 05 ianuarie 2022 - 18:19, said:

Pe ce card ai un Priority Pass convenabil?

Nu vreau sa deraiez discutia, dar la PP de la banci am inteles ca doar ele stiu conditiile contractuale, adica exact cate intrari gratis si cu cati invitati. Stie cineva conditiile de la BCR/Unicredit/BT/cine mai ofera PP ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate