Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Locuiesc in Buc - merita sa cumpar garsoniera in Cta sa locuiesc eu vara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

Quote

ca practic va sta saracul gol jumatate de an - iar, ce fac daca apare o urgenta in nov si eu nu sunt in oras. Las cheia la un vecin? Poate sa faca praf pe acolo ca stie ca nu sunt sau...
Pentru mine asta ar fi grija mare. Cheltuielile lunare - OK, si alea sunt, ca practic platesti degeaba minimum 8 luni, dar le amortizezi daca stai toata vara apoi. Dar eu  as sta cu grija sa nu fie casa sparta, lucrurile, cate sunt, sa nu fie furate/distruse, o inundatie sau alte lucruri similare.

Eu vad 3 variante posibile
1. o cazare pe toata vara. Eu am mers multi ani la un loc de cazare care avea un soi de casute in curte. Nu era confort de 4 stele, dar nici calicie. Cunoscusem un pictor care venea de pe 15 iunie pana pe 15 septembrie si se intelesese cu proprietarii pentru o reducere masiva. Nu mai retin cat exact, dar era puternic.
Nu stiu cat de convenabila e varianta asta, ca oricum ar fi nu ai confortul casei tale.

2. cumperi un apartament in Constanta si in extrasezon il inchiriezi. E un oras mare si se cauta chirii nu doar pe vara. Nu stiu cat mai tine pandemia si cand se revine la normal, dar aveam cunoscuti care au facut facultatea la Constanta si stateau cu chirie. In vacanta plecau la casele lor (ceea ce nu le convenea :) )
Si aici exista sansa de a gasi chiriasi nesimtiti, care sa nu plateasca sau sa strice, dar nu poti sa te temi de drobul de sare. Economic eu zic ca ar fi cea mai buna varianta, ai un venit sigur si stabil din octombrie pana in iunie, daca gasesti chiriasi evident, e cineva care (cel putin teoretic) are grija de casa si nici nu ai cheltuieli. Iar in vara stai acolo linistit.

3. daca tot iti place atat de mult marea, poti sa te muti cu totul, daca nu esti legat de familie/prieteni/munca ce nu se poate de la distanta (asta tu stii mai bine).
Am cunoscut pe cineva foarte indragostit de mare, avea omul posibilitati financiare si s-a mutat. Primele 2 luni radea cu gura pana la urechi, apoi zambea iar in final spunea ca nu stie ce-a fost in capul lui. Una peste alta nu cred ca e o varianta de vis.

#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostMarcoSemedo, on 05 ianuarie 2022 - 11:42, said:

Nu contează atât de mult anul, adică și 1970 ar putea fi ok. Cutremurele sunt mult mai slabe în Constanța (în 77 parcă au fost 0 victime) și sunt mult mai puține blocuri înalte decât în București.

A trecut ceva vreme de-atunci, in august 2009 s-a activat si falia Shabla. Pe mine m-a prins la mare la Vadu, nu am simtit cutremurul insa l-au simtit niste amici de langa noi cu o rulota. Dupa cateva ore am avut parte de alte cateva ore de valuri superbe, era o apa foarte calda si la miezul noptii ne balaceam :D .

#21
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 14.12.2019

View PostPovestitorul, on 05 ianuarie 2022 - 11:59, said:

@ Marco

Mai bine il ia pe asta:

https://www.olx.ro/d...html#841d3ac274

O alta varianta la bani putini: https://www.olx.ro/d...html#0f61d1d0b0



Asta zic și eu că e posibil ca Mangalia să fie o alegere mai bună dacă accepți compromisul cu oraș mult mai mic și o oră în plus de mers. Mie nu mi-a convenit nici una.


La zone complet turistice cu multe blocuri noi eu nu mă bag că nu m-a interesat pur și simplu.


Am vrut ceva în bloc cu oameni de acolo care trăiesc și lucrează din apartamentele alea, au copii care se duc la școală în cartier.


Viață de localnic nu de turist, sau sezonist cum zic constănțenii :D

#22
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View PostMarcoSemedo, on 05 ianuarie 2022 - 12:12, said:


La zone complet turistice cu multe blocuri noi eu nu mă bag că nu m-a interesat pur și simplu.


Am vrut ceva în bloc cu oameni de acolo care trăiesc și lucrează din apartamentele alea, au copii care se duc la școală în cartier.
Exact asta caut si eu - era o garsoniera in Navodari/mamaia - pe langa ca e super scumpa, ce fac eu acolo in oct de ex? va fi pustie zona ca naiba. Caut ceva oras, sa pot sta acolo si in Februarie si oricand.
Plus ca stand atata timp nu voi merge la restaurant, gatim, cumparaturi si clar mers la plaja.
Nu e niciun constantean pe aici? :)

#23
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postspooky51, on 05 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Exact, casa cam asta inseamna, la primavara nu mai gasesti nimic in ea.
Poate gasi o familie de indieni stabilita acolo in propria lui casa...

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcineva80, on 05 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Problema sta asa: iubesc tare mult marea.
La ce preturi sa ma astept? Va renta vreodata investitia asta financiar sau e doar pt sufletul meu sa am unde locui la mare?
Ca buget estimez max 50-60k EUR.
Dacă vrei să stai vara o lună, ar merita ceva pe Costa del Sol, găsești garsoniere Ok in jur de 50.000:

https://www.fotocasa...ado/161645531/d

Eu așa as face, de fapt o să și fac…

Dar dacă vrei sa mergi săptămânal, in fiecare weekend, nu se pretează.

#25
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View PostKarhu, on 05 ianuarie 2022 - 12:28, said:

Dacă vrei să stai vara o lună, ar merita ceva pe Costa del Sol, găsești garsoniere Ok in jur de 50.000:

https://www.fotocasa...ado/161645531/d

Eu așa as face, de fapt o să și fac…

Dar dacă vrei sa mergi săptămânal, in fiecare weekend, nu se pretează.

Si daca vreau sa stau 5-6 luni mai pot? stiu ca pot lucra max 90 zile din afara Ro. Poate un cetatean UE achizitiona proprietati in alta tara UE? e complicat si nu stiu cum se face

#26
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostMarcoSemedo, on 05 ianuarie 2022 - 12:12, said:

Asta zic și eu că e posibil ca Mangalia să fie o alegere mai bună dacă accepți compromisul cu oraș mult mai mic și o oră în plus de mers. Mie nu mi-a convenit nici una


Pai la aceasi concluzie am ajuns si eu, nu merita o magernita de 35 mp un purcoi de bani. Cu  suma respectiva achiti 20 sejururi de o luna la All inclusiv oriunde in zona mariilor : Negre, Egee, Mediterana.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcineva80, on 05 ianuarie 2022 - 12:30, said:

….
Sigur că poate, o mulțime de români și-au cumpărat proprietati prin UE înainte de obținerea cetățeniei (printre ei și eu).
Daca-ți faci permisul de rezidență poți sta acolo acolo cât ai chef (intreabă pe topicul cu emigrarea in Spania).

Edited by Karhu, 05 January 2022 - 12:48.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcineva80, on 05 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Si daca vreau sa stau 5-6 luni mai pot? stiu ca pot lucra max 90 zile din afara Ro. Poate un cetatean UE achizitiona proprietati in alta tara UE? e complicat si nu stiu cum se face
Pai poti sa stai cat vrei daca e locuinta ta. Poti sa-ti iei si rezidenta daca vrei.
Normal ca un cetatean UE poate achizitiona orice in alta tara UE - e practic cetatean european. Trebuei doar sa te interesezi exact ce si cum in functie de legile locale - poti discuta cu un avocat de acolo. In mod normal e mai usor decat aici.

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu m-am mutat de aproape 2 ani din bucuresti in provincie.
apartamentul in care am stat in bucuresti e momentan gol. intretinerea iarna ajunge pana la 300-350 lei/luna
am preferat sa il tin gol decat sa il inchiriez si sa ma trezesc ca imi distruge diverse pe acolo

Edited by rex, 05 January 2022 - 12:54.


#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMarcoSemedo, on 05 ianuarie 2022 - 11:42, said:



Constanța e un oraș cu contraste mai mari decât București - adică sunt câteva zone bune și restul sunt proaste sau foarte proaste. Nu prea sunt zone medii ca în București.



Nu stiu unde or fi zonele alea bune in Constanta, ca ghena mai mare ca orasul ala nu am vazut.
Bucurestiul pare parfum pe langa el.

Edited by marius.bunu, 05 January 2022 - 13:28.


#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006
@Initiator

mai ai si varianta inchirierii unei garsoniere pe perioada verii.
Vara e scurta la noi, nu e Grecia, sa faci baie in mare din mai pana in octombrie.

pentru 3-4 luni pe an, de ce sa imobilizezi o caruta de bani si sa platesti ce nu consumi in restul timpului?
daca inchiriezi mai stai si cu morcovu' ca iti distrug aia prin casa.

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
„...merita sa cumpar garsoniera in Cta sa locuiesc eu vara?...”

DA!

#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,461
  • Înscris: 15.11.2003
Poti lua la blocurile de langa plaja si restaurantul Reyna
E ok zona : https://goo.gl/maps/n8EKSN4EvsMNLk5j8

Ai plaja acolo si esti la mijlocul distantei fata de Modern/centru si Mamaia
Ajungi practic oriunde in 10-15 min cu masina

Edited by radu103, 05 January 2022 - 15:13.


#34
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View Postmarius.bunu, on 05 ianuarie 2022 - 14:13, said:

@Initiator

mai ai si varianta inchirierii unei garsoniere pe perioada verii.
Vara e scurta la noi, nu e Grecia, sa faci baie in mare din mai pana in octombrie.

pentru 3-4 luni pe an, de ce sa imobilizezi o caruta de bani si sa platesti ce nu consumi in restul timpului?
daca inchiriezi mai stai si cu morcovu' ca iti distrug aia prin casa.
Nu am gasit chirie pt 3 luni in Cta, dar o sa caut totusi. E si asta o posibilitate.

View Postradu103, on 05 ianuarie 2022 - 15:11, said:

Poti lua la blocurile de langa plaja si restaurantul Reyna
E ok zona : https://goo.gl/maps/n8EKSN4EvsMNLk5j8

Ai plaja acolo si esti la mijlocul distantei fata de Modern/centru si Mamaia
Ajungi practic oriunde in 10-15 min cu masina

Nu intentionez sa conduc prin oras - pt ca nu am unde parca. M-au amendat odata la 5min de la parcare cat sa intreb la hotel unde las masina. Asa ca vreau sa ma bzez pe transportul public cat de mult se poate

#35
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2022 - 10:17, said:

De rentat renteaza doar daca e intr-o zona mai buna ptr inchiriat - o inchiriezi pe perioadele cand nu stai acolo.
Mai scoti niste bani.

Altfel...


Trebuie sa se ocupe cineva de asta, iti dai seama.....  Altfel o gasesti facuta praf.

Iar in blocurile alea oribile din Navodari nu as recomanda. Practic te muti din betoane din Bucuresti in alte betoane dar mai aproape un pic de plaja.

#36
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,461
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcineva80, on 05 ianuarie 2022 - 16:01, said:

Nu intentionez sa conduc prin oras - pt ca nu am unde parca. M-au amendat odata la 5min de la parcare cat sa intreb la hotel unde las masina. Asa ca vreau sa ma bzez pe transportul public cat de mult se poate
Dar aer respiri ?
Ce-i cu limitarea asta stupida ?
Crezi ca aia din Cta nu se descurca ? La fel vei face si tu dupa 1 luna
Ai avut ghinion si i-ai nimerit fix unde asteptau gusteri la sigur.
In 3 ani n-am avit problema parcarii sau amenzi si nici nu pot spune ca am platit foarte mult, 90% din cazuri am uitat pur si simplu

Edited by radu103, 06 January 2022 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate