Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Locuiesc in Buc - merita sa cumpar garsoniera in Cta sa locuiesc eu vara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Problema sta asa: iubesc tare mult marea. Alerg cam in fiecare weekend la Cta pe A2 desi stau in Buc. Asa ca ma gandeam sa-mi cumpar o garsoniera/2 cam max micuta, dupa 80 na, sa nu fie probleme in Constanta, Mangalia - mai putin dar daca merita si sa locuiesc acolo vara.

Problema mea e ca nu cunosc orasul - as vrea ceva in zona plaja Modern. Sau unde pot ajunge la plaja cu autobuz in max 20min.

Cei ce locuiesc in Cta - ce recomandari de zone, anunturi sunt? in Buc de ex la Dristor fix la McDonalds sunt garsoniere de 25mp dar facute in 85. Mici dar te poti inghesui acolo 1 luna. Cam asta caut eu si in Constanta. un bloc decent, relativ nou anii 80 cu suprafata mica ca practic va sta saracul gol jumatate de an - iar, ce fac daca apare o urgenta in nov si eu nu sunt in oras. Las cheia la un vecin? Poate sa faca praf pe acolo ca stie ca nu sunt sau...

La ce preturi sa ma astept? Va renta vreodata investitia asta financiar sau e doar pt sufletul meu sa am unde locui la mare?
Ca buget estimez max 50-60k EUR.

Mai exista optiunea 2 Mangalia - oras mai mic, plaja f mica, imi place mai putin dar.... daca merita ca bani putem discuta.

Edited by cineva80, 05 January 2022 - 10:14.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Baga in calcul si intretinerea si utilitatile pe perioada cand nu locuiesti acolo.
Platesti chiar dac nu locuiesti.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu merita sa iei ceva la bloc.
Du-te in Eforie Sud si ia o casuta ieftina cu ceva curte, mai catre plaja.
Sau in satele alea dintre Eforie Sud si Mangalia.
Poti sa-ti faci o terasa imensa la casuta, unde sa iei masa si chiar sa dormi afara vara.
Ai mult mai multe oportunitati la curte decat la bloc.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
De rentat renteaza doar daca e intr-o zona mai buna ptr inchiriat - o inchiriezi pe perioadele cand nu stai acolo.
Mai scoti niste bani.

Altfel...

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
De curiozitate, cam ce oportunitati de inchiriere sunt in Constanta in afara sezonului (vara)?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate ar fi bine sa(-ti) raspunzi la cateva intrebari:
  • cat te costa weekend-ul la Constanta (drum, cazare, mancare, si ce mai faci pe acolo)?
  • cat vrei sa stai la mare vara (o saptamana, o luna, toata vara)?
  • poti lucra de pe drum (online)?
  • cat timp nu stai acolo, vei inchiria?
In alta ordine de idei:
  • preturile nu sunt cu mult sub Bucuresti (sunt mai mici, dar... depinde cat de aproape e de plaja si cat se tine la pret)
  • daca nu stai acolo, vei avea o cheltuiala in plus (cu exceptia apei, curentului si gazelor, tot vei plati jumatate de intretinere lunar)
@AlexEn: aproape de 0 (la oficial ceva mai bine, la particulari aproape nule).

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca cel mai bine te uiti pe Google Maps, sunt blocuri pe bd. Mamaia, probabil ca apropierea de mare inseamna si f scump. Mai e o varianta si pe langa lacul Tabacariei, ajungi in 10 min pe jos in Mamaia. O alta varianta e ceva residence in Navodari, zona se dezvolta in draci. Daca vrei ceva liniste, clar Mangalia. Exista apartamente si in Neptun si Olimp.
Personal, daca as fi bucurestean as cauta Navodari, sa fie aproape, sau Mangalia, o ora in plus pe drum dar mai ieftin si mai chill, plus apropiere de Bulgaria.
Daca ai banii merita, nici vorba, este si ca o investitie care nu se devalorizeaza. In plus poti pleca spre mare si la miezul noptii in liniste si ajungi la tine acasa, nu la cazare. Utilitatile nu costa mult daca ai contorizare separata la apa, de la caldura te debransezi, curent si gaz platesti cat consumi.

Edited by spooky51, 05 January 2022 - 10:25.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai bani da,  dar totusi ceva decent ! Nu cutie de 25 m2 cu igrasie si gongi.
Un 2 camere la o adica ca te saturi - deja poti da si in chirie.
Eu in locul tau as cumpara la Mamaia sau Eforie.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2022 - 10:27.


#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca va folosi locuinta ca locuinta de vacanta chiar nu conteaza decat sa fie intr-un cartier decent si mai aproape de plaja. Poate sa fie si un studio de 25 mp si tot e frumos, chiar daca e mai departe de mare zona sa fie buna si sa nu treci printre indieni cand pleci la plaja ca sa-ti strici vacanta. Chiar daca e mai departe de plaja pui fundul pe bicicleta si te duci unde vrei, daca stai in Constanta ai locuri de plaja "pe ales" de acolo si pana in Navodari si cu bicla ajungi unde vrei.
Varianta Mangalia este si ea buna, ai toate statiunile din sud la doi pasi, Mangalia are acum faleza, port turistic, incepe sa arate binisor in zona centrala si sigur este mult mai ieftina decat Constanta. Singura chestie e o ora in plus pe drum, insa cum spuneam, daca e locuinta ta pleci la 12 noaptea cand nu e nimeni pe drum, ajungi acasa, te culci in casa ta si a doua zi esti fresh.
Cheltuielile de intretinere nu au de ce sa fie mari si ai confortul casei tale, nu stai sa vezi daca ai receptie, daca trebuie sa alergi dupa cheie, etc. Un studio/garsoniera de 25 mp e suficient, cum spuneam totul e sa fie intr-o zona buna, doar te duci in vacanta.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006
mai bine o casuta cu ceva curte pe la Mangalia sau 2 Mai tragi si o fuga pe la bulgari cand ai chef.
Schimbi bloc din Bucuresti pe alt bloc in C-ta?!
Macar vara sa te simti  bine.

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca intre o casa cu curte si o garsoniera este o diferenta cam maricica de pret, poate omul are ceva bani pusi deoparte si vrea doar ceva de vacanta la mare. La mare nu te duci sa stai in casa, locuinta e doar ca sa ai un acoperis deasupra capului, o baie si o bucatarie mica, asa ca o garsoniera e suficienta. Mangalia are avantajul ca esti aproape de bulgari plus ca ai toate statiunile la dispozitie si poti trage nste plimbari frumoase cu bicicleta inca din aprilie si pana in octombrie. In Constanta esti mai aproape, insa este un oras aglomerat, iar vara Mamaia-Navoari nu mi se pare prea dragut.
Daca ar fi sa fac eu alegerea asta as alege clar Mangalia, garsoniera sau studio, nu conteaza marimea, conteaza doar zona. Plateste zona, este mult mai placut intr-o garsoniera intr-un bloc locuit de oameni normali la cap sau apartamente de vacanta decat intr-u apartament de 3 camere dintr-un cartier ugabuga locuit de "indieni, baietasi si tovarasi" care fac "combinatii" si "o ard pe gratare".

#12
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019
În Constanța nu vei găsi la banii ăia ceva care să merite cumpărat. O zonă acceptabilă pentru ce vrei tu.


Poate în Mangalia la bloc vechi, sau pe la Neptun se fac niște blocuri noi care arată interesant.


Dacă iei casă în satele de pe lângă Constanța îți va fi spartă de mai multe ori peste toamnă / iarnă când nu vei sta acolo.

Edited by MarcoSemedo, 05 January 2022 - 10:51.


#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 MarcoSemedo, on 05 ianuarie 2022 - 10:51, said:

Dacă iei casă în satele de pe lângă Constanța îți va fi spartă de mai multe ori peste toamnă / iarnă când nu vei sta acolo.
Exact, casa cam asta inseamna, la primavara nu mai gasesti nimic in ea.

#14
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Da, va fi doar locuinta de vara. 100% bloc - curte e prea greu de intretinut, ma tem ca intra tiganii bine mersi acolo.

Am stat mult ca turist langa plaja Modern - hotel Ibis, Carol etc. Pt amintirile mele as vrea zona aia: mi se pare frumoasa, amitiri.
Bd Ferdinand, Bd 1 Dec 1918. Insa depinde de optinile de transport - daca am un autobuz direct spre plaja merge si mai departe. La ce linii de autobuz sa ma uit?

In afara de mine, vor veni si rude mai 60+ ani bicicleta iese din discutie pt ei.

Voi contoriza separat tot ce pot, debransare eventual Radet daca permite - nu stiu, se poate? stiu ca vor fi costuri si pe timp de iarna. Asta e. Oricum un biet weekend costa in 700 lei la un hotel decent plus drum - asta e oricum intretinerea pe 2 luni de iarna poate chiar 3.

Ajutati-ma cu preturi la garsoniere in Cta, zone daca stiti - sau daca nu? ce sa fac? un grup al orasului Cta?
Stiu blocurile din Neptun spre gara, nu-mi plac, nu.
Mangalia pe Rozelor? dar e mic rau orasul, ce fac, ma plimb pe fix 5 strazi langa faleza. ar plana de acolo e sardea, eu am renuntat la Hotel Paradiso tocmai pt ca plaja este atat de plina.

 MarcoSemedo, on 05 ianuarie 2022 - 10:51, said:

În Constanța nu vei găsi la banii ăia ceva care să merite cumpărat. O zonă acceptabilă pentru ce vrei tu.


Si la ce pret ajunge Cta?

#15
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
As alege sa fie neaparat renovat (chiar si o garsoniera, sa o renovezi remote cred ca e groaznic), in bloc care sa fie locuit permanent (nu doar in vacanta). La Mangalia in zona portului turistic am vazut blocuri cu vedere la mare, acolo mi se pare ideal.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 AlexEn, on 05 ianuarie 2022 - 10:19, said:

De curiozitate, cam ce oportunitati de inchiriere sunt in Constanta in afara sezonului (vara)?

I-o poate inchiria lu' hartistu' ala, Grasu. ;)

#17
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019

 cineva80, on 05 ianuarie 2022 - 11:07, said:


Si la ce pret ajunge Cta?


Trebuie să găsești pe cineva din Constanța care să te sfătuiască mai bine pe fix ce vrei tu dar foarte pe scurt ce-am văzut eu.


Nu contează atât de mult anul, adică și 1970 ar putea fi ok. Cutremurele sunt mult mai slabe în Constanța (în 77 parcă au fost 0 victime) și sunt mult mai puține blocuri înalte decât în București.


Ca o consecință a faptului că sunt puține blocuri înalte, nu sunt nici lifturi.


Deci tu dacă vrei să mai lași apartamentul la rude 60+ sau chiar și pentru tine atunci poate vrei să te uiți la maxim etajul 2 în anunțuri unde nu vezi lift.


Nu lua cu RADET că e mai rău decât în București cu apa caldă vara și totuși vrei să faci duș des dacă mergi la mare, dar majoritatea apartamentelor decente au oricum centrală acolo.


Constanța e un oraș cu contraste mai mari decât București - adică sunt câteva zone bune și restul sunt proaste sau foarte proaste. Nu prea sunt zone medii ca în București.



Ca exemple de ce mi se pare că ar merita văzut


https://www.imobilia...amere-X3SH10CUV

Probabil minte cu 5 minute până la plajă, sunt vreo 10-12 cred și mers prin zonă proastă.




https://www.imobilia...amere-XCNQ10041

Pare că e în centru deci în zona în care ai fost și cu care ești familiar https://www.google.c...!7i13312!8i6656



Zona acum e proastă adică deși e ultracentral te simți cam cum e pe la Sf. Vineri în București.


Dar am înțeles că tot bulevardul central (pietonal) e săpat complet acum și va fi refăcut totul acolo, poate asta e o șansă să mai crească zona, altfel anii trecuți te simțeai ca în centrul vechi în 2005, totul părăsit.




Mai sunt ceva topic-uri pe aici cu apartament la mare prin titlu și am mai scris pe ele, poți să cauți tu.

#18
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@ Marco

Mai bine il ia pe asta:    

https://www.olx.ro/d...html#841d3ac274

decat ala din tomis 2

O alta varianta la bani putini: https://www.olx.ro/d...html#0f61d1d0b0

Sau casa la curte: https://www.imobilia...al-galerie-mare

Ultima si cea mai nasoala: https://www.olx.ro/d...html#841d3ac274

Edited by Povestitorul, 05 January 2022 - 12:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate