Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Respectul si demnitatea Politiei Romane

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
840 replies to this topic

#811
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 valitudor, on 09 februarie 2023 - 10:01, said:

Tehnici de manipulare aplici tu. ti-am dat exemplu concret de articol din codul penal si te-am intrebat ce impact are asupra oamenilor civilizati care protesteaza decent?
Uite acum, tot ca o incercare de a opri opiniile mincionosilor din media sau de peste tot, am zis sa vad cum e la altii. Nu este domeniul meu, asta am inteles eu

In SUA: se pedepseste cu minim 2 ani de inchisoare pana la maxim 7 ani de inchisoare.
In UK: se pedepseste cu pana la 2 ani inchisoare
Ce crezi, mai scriai tu pe aici daca in decembrie 1989, oamenii protestau civilizat si decent?

e mai veche povestea, afla si cum s-a terminat! iar dupa ce-ti face militia praf organele interne si ajungi la groapa, ti se cam rupe de ce li se va intimpla!

#812
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,821
  • Înscris: 21.03.2020
culmea ca s-a protestat civilizat si decent si atunci... doar ca sistemul nu inghite deloc protestele indiferent cum sunt ele. De aici si tendinta de a astupa in forta gura lumii.
10 August a fost tot asa civilizat pana cand s-au umflat muschii pe jandragni. Sistemul insa protejeaza violentele si agresiunile sclavilor pe cand la populime imediat se adauga ultrajul la dosar, chiar daca i-au stropit cu apa pe jegosii aparatori ai mafiotilor...

Edited by GlCA_Contras, 13 February 2023 - 12:43.


#813
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 tytysor, on 12 februarie 2023 - 21:47, said:

Ce crezi, mai scriai tu pe aici daca in decembrie 1989, oamenii protestau civilizat si decent?

e mai veche povestea, afla si cum s-a terminat! iar dupa ce-ti face militia praf organele interne si ajungi la groapa, ti se cam rupe de ce li se va intimpla!

Am mai spus. Este ridicol ca in contextul discutiilor despre modificarile legii in ceea ce priveste ultrajul si tulburarea linistii publice sa aduceti in discutie evenimentele din decembrie 1989.
Este ridicol pentru ca denota o mare ignoranta.

Participarea la revolutii sau la lovituri de stat NU reprezinta un drept garantat de vreo constitutie din lumea asta. Revolutiile sau loviturile de stat sunt violente si raman ILEGALE atata timp cat nu sunt reusite. Asadar ultrajul, la revolutie, e ultima grija. Infractiunea de a fi parte dintr-o revolutie este mult mai mare.

Legea aia este despre regimuri democratice, nu despre fantasmagorii lipsite de inspiratie

Edited by valitudor, 13 February 2023 - 17:48.


#814
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

 GlCA_Contras, on 13 februarie 2023 - 12:38, said:

culmea ca s-a protestat civilizat si decent si atunci... doar ca sistemul nu inghite deloc protestele indiferent cum sunt ele. De aici si tendinta de a astupa in forta gura lumii.
10 August a fost tot asa civilizat pana cand s-au umflat muschii pe jandragni. Sistemul insa protejeaza violentele si agresiunile sclavilor pe cand la populime imediat se adauga ultrajul la dosar, chiar daca i-au stropit cu apa pe jegosii aparatori ai mafiotilor...

Nu confunda politia cu jandarmeria.
Apoi, se respecta ordinele. Daca cineva e de tras la raspundere sunt cei de sus care dau ordinele.
In sfarsit, e un topic despre politie nu despre jandarmerie.
A, si incercati sa va controlati limbajul. Avem useri care lucreaza ca politisti.
Nu cred ca cineva iubeste politia insa in caz de ceva oricare dintre noi sunam la 112 solicitand ajutorul lor.

#815
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,821
  • Înscris: 21.03.2020
proiectul de lege al plagiatorilor, care te baga la parnaie daca protestezi in grup, e pentru regimuri democratice? Posted Image

 radumiki, on 13 februarie 2023 - 19:17, said:

Nu confunda politia cu jandarmeria. Apoi, se respecta ordinele. Daca cineva e de tras la raspundere sunt cei de sus care dau ordinele.  
Ordinele ilegale nu ii scutesc nici pe executanti de rigorile legii. Crezi ca daca iti da sefu ordin sa impusti oameni si tu scapi basma curata?

#816
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 GlCA_Contras, on 13 februarie 2023 - 23:42, said:

proiectul de lege al plagiatorilor, care te baga la parnaie daca protestezi in grup, e pentru regimuri democratice?

Am crezut ca am lamurit manipularea asta.
Dacă te duci și protestezi ca un om civilizat, nimeni nu are nicio treaba cu tine. Poți protesta pana nu mai poți, modificarea legii nu te afectează.
Dacă însă te duci și protestezi ca un decerebrat, proferând amenințări sau lovind forțele de ordine, atunci îți meriți soarta. Nimeni nu are nevoie de tine, poți sta liniștit la răcoare. Ar fi chiar in folosul societății.

#817
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,821
  • Înscris: 21.03.2020
Nici Dragnea nu a lamurit treaba asta desi avea la mana toata guvernarea penalilor, dar ai tu impresia ca ai lamurit toate ONGurile si toata massmedia... Posted Image
Unde scrie de decerberati in legea aia? Scrie de ordinea si linistea publica si atat. Si la prostia slugilor nu m-ar mira sa bage la puscarie si vreo 2 fraieri care bateau covoarele.

#818
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Scrie despre cei care protesteaza cu violență. Exemplu: galeriile de fotbal si/sau cei care au luat cu asalt clădirea guvernului.
Eu, unul, nu protestez atacând forțele de ordine sau amenințând-le.
Oamenii normali, civilizați, nu sunt afectați de propuneri.
Ma lasă rece ce debitează ONG-urile sau mass-media. De parca n-ar fi și aserviți politic...

Edited by valitudor, 14 February 2023 - 08:43.


#819
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,345
  • Înscris: 22.04.2017

 radumiki, on 13 februarie 2023 - 19:17, said:



Nu confunda politia cu jandarmeria.
Apoi, se respecta ordinele. Daca cineva e de tras la raspundere sunt cei de sus care dau ordinele.
In sfarsit, e un topic despre politie nu despre jandarmerie.
A, si incercati sa va controlati limbajul. Avem useri care lucreaza ca politisti.
Nu cred ca cineva iubeste politia insa in caz de ceva oricare dintre noi sunam la 112 solicitand ajutorul lor.

Da’ cu cata pofta au “implementat ordinele” cei mici….

 radumiki, on 13 februarie 2023 - 19:17, said:



Nu confunda politia cu jandarmeria.
Apoi, se respecta ordinele. Daca cineva e de tras la raspundere sunt cei de sus care dau ordinele.
In sfarsit, e un topic despre politie nu despre jandarmerie.
A, si incercati sa va controlati limbajul. Avem useri care lucreaza ca politisti.
Nu cred ca cineva iubeste politia insa in caz de ceva oricare dintre noi sunam la 112 solicitand ajutorul lor.

Da’ cu cata pofta au “implementat ordinele” cei mici….

#820
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,821
  • Înscris: 21.03.2020

 valitudor, on 14 februarie 2023 - 08:42, said:

Scrie despre cei care protesteaza cu violență. Exemplu: galeriile de fotbal si/sau cei care au luat cu asalt clădirea guvernului.
Eu, unul, nu protestez atacând forțele de ordine sau amenințând-le.
Oamenii normali, civilizați, nu sunt afectați de propuneri.
Ma lasă rece ce debitează ONG-urile sau mass-media. De parca n-ar fi și aserviți politic...
ONGurile aservite politic (de utilitate publica - sic) sunt dacat alea platite din banii nostri de catre Guvern. Celelalte sunt neguvernamentale si independente de spaga penalilor... ai un talmes balmes total in cap.

Despre Ordinea si linistea publica:

GreenPeace - PNL dorește restricționarea adunărilor publice, într-un nou plagiat după PSD

invata rolul conjunctiei  "ori" si "sau" intr-un text

Quote

ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică se pedepseşte cu închisoare de la 1 an la 5 ani. (2) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) este săvârşită de către;a) două sau mai multe persoane împreună;b) o persoană având asupra sa o armă de foc, un obiect, un dispozitiv, o substanţă sau un animal ce pot pune în pericol viaţa, sănătatea ori integritatea corporală a persoanelor, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Nu mai debita dragnisme aici, ca nu esti la latrine..

#821
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 valitudor, on 14 februarie 2023 - 08:42, said:

Scrie despre cei care protesteaza cu violență. Exemplu: galeriile de fotbal si/sau cei care au luat cu asalt clădirea guvernului.
Eu, unul, nu protestez atacând forțele de ordine sau amenințând-le.
Oamenii normali, civilizați, nu sunt afectați de propuneri.
Ma lasă rece ce debitează ONG-urile sau mass-media. De parca n-ar fi și aserviți politic...
ca in decembrie '89?

#822
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Mersi, dar cunosc rolul conjunctiilor.

Nu inteleg care este problema ta.
Eu, cand protestez, nu ma incaier cu fortele de ordine, nu le amenint, nu urinez pe ei, nu-i amenint cu moartea, etc. Strig doar impotriva guvernului, impotriva lui Dragnea, lui Ciuca, lui Ciolacu, Drula sau Simion sau impotriva cui am chef.
Pentru idiotii care incendiaza masini, magazine, cladiri, etc n-am niciun fel de compasiune, din partea mea sa mearga la inchisoare. Romania de azi este democratica. Schimbarile politice trebuiesc facute in mod pasnic, la vot sau la protest in strada. Dar PASNIC.
Ma lasa rece daca acest text legislativ a fost initiat de Dragnea. Eu nu cred ca Dragnea a facut doar rau, iar altii fac doar bine. Judec fiecare actiune in parte.
Scenariul ala, imaginat de ONG-uri, este prostesc. O dovada in plus ca nici pe la aia nu zburda libera inteligenta...

 tytysor, on 14 februarie 2023 - 10:09, said:

ca in decembrie '89?

Gizaaas

P.S. Pana la urma voi sunteti deranjati pentru ca unii care foarteaza intrarea in Guvern, cum a fost cazul la noi, sau in Congres, cum a fost cazul in SUA, fac inchisoare?
Voi sunteti seriosi?

Uite cum se incheie evenimente de genul asta pe la altii.

#823
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,821
  • Înscris: 21.03.2020

 valitudor, on 14 februarie 2023 - 10:16, said:

Strig doar impotriva guvernului, impotriva lui Dragnea, lui Ciuca, lui Ciolacu, Drula sau Simion sau impotriva cui am chef.

E suficient ca sa primesti pana la 7 ani daca ai mai avut inca un protestatar langa tine. Ati strigat (deranjat linistea) si ati adus atingeri grave demnitatii domnilor potentati ai zilei Posted Image  Esti infractor garantat!

vezi ca de fapt nu ai inteles deloc conjunctiile alea?

Edited by GlCA_Contras, 14 February 2023 - 10:26.


#824
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,345
  • Înscris: 22.04.2017

 valitudor, on 14 februarie 2023 - 10:16, said:

Mersi, dar cunosc rolul conjunctiilor.

Nu inteleg care este problema ta.
Eu, cand protestez, nu ma incaier cu fortele de ordine, nu le amenint, nu urinez pe ei, nu-i amenint cu moartea, etc. Strig doar impotriva guvernului, impotriva lui Dragnea, lui Ciuca, lui Ciolacu, Drula sau Simion sau impotriva cui am chef.
Pentru idiotii care incendiaza masini, magazine, cladiri, etc n-am niciun fel de compasiune, din partea mea sa mearga la inchisoare. Romania de azi este democratica. Schimbarile politice trebuiesc facute in mod pasnic, la vot sau la protest in strada. Dar PASNIC.


Uite cum se incheie evenimente de genul asta pe la altii.

Tu ce faci daca iti spune ca nu mai ai voie sa protestezi?
Te intorci acasa si astepti alegerile urmatoare?

#825
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
@valitudor


Prin satele alea din judetul Vaslui cu ani in urma se adunau taranii in numar mare in fata primariilor ca sa primeasca ajutoarele sociale.

Veneau politistii din doua trei localitati ca sa mentina ordinea publica.

Acum linistea absoluta s-a asternut.

Toti taranii s-au facut capsunari si primarii se uita ca pe pragul primariilor nu mai calca decat cativa bugetari.


Faceti tot ce va sta in putinta ca sa plece cat mai multa lume din tara sa puteti trai linistiti!!!

#826
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Te deranjeaza ca nu mai stau multi pentru pomana prin Vaslui?
Eu zic ca e un lucru bun, probabil datorat nivelului de trai ceva mai crescut din ultimii ani. Dar care e legatura cu discutia?

 a_user, on 14 februarie 2023 - 10:34, said:

Tu ce faci daca iti spune ca nu mai ai voie sa protestezi?
Te intorci acasa si astepti alegerile urmatoare?
Nu stiu, greu de spus. Dar in niciun caz nu ma incaier cu politistii sau jandarmii.

 GlCA_Contras, on 14 februarie 2023 - 10:24, said:

ati adus atingeri grave demnitatii
Ce intelegi tu prin atingeri grave demnitatii?
Eu inteleg chestii grave, de exemplu ceea ce facea galeria Rapidului: urina in pungi si le arunca peste jandarmi/politisti/galeria adversa.
Tu ce intelegi? Strigatul ca Bode e plagiator?

#827
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,345
  • Înscris: 22.04.2017
Pai aici e interesant - daca paza zice ca nu ai voie sa protestezi si tu n-ai alta solutie. Aici se incinge treaba ca daca nu avem nimic de impartit, e simplu.

Si aici vine noua propunere legislativa care spune ca “daca nu esti de acord, ai din ce in ce mai putine optiuni pt ca totul e ultraj si atenteaza la demnitatea politiei”.

Si tot nu stiu daca la noi la Romanica pedepsele sunt mai mici pentru ultraj si d-asta trebuiau marite. Si nici nu ne-am uitat cam care este urmarea si cum se intampla actul “inchisorii”. Nu exista reabilitare, educatie sau reintegrate in acest segment. Ci doar o inraire si o impingere spre marginea societatii a celor care trec prin asta.
Si noi ne dorim cresterea pedepselor?!?? Atat de limitati suntem?!

#828
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 valitudor, on 14 februarie 2023 - 11:31, said:

Te deranjeaza ca nu mai stau multi pentru pomana prin Vaslui?
Tu ai niste setari din care nu poti iesi.

Oamenii aia din Vaslui nu stateau la pomana ci asteptau ajutoarele sociale date lor conform legilor in vigoare.

Oamenii aia au fost cuprinsi de o lehamite atat de mare incat s-au facut capsunari pe viata si nu se vor mai intoarce inapoi in tara.


 valitudor, on 14 februarie 2023 - 11:31, said:

Eu zic ca e un lucru bun, probabil datorat nivelului de trai ceva mai crescut din ultimii ani.

Banuiesc ca ai vrut sa spui ca nu mai sta nimeni la pomana in fata primariei pentru ca a crescut nivelul de trai.

Nu mai sta nimeni la pomana in fata primariei pentru ca au plecat din tara pe un drum fara intoarcere.

 valitudor, on 14 februarie 2023 - 11:31, said:

Dar care e legatura cu discutia?

Legatura cu discutia este ca oamenii nu trebuie sa sara la bataie ca sa isi rezolve problemele pentru ca lupta cu statul ar fi inegala asa ca aleg sa plece din tara si sa nu se mai uite inapoi.

Voi dati cate legi vreti voi pentru ca exodul va continua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate