Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Poveste cancer testicular (tratat in Turcia-Germania-Italia)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 synced96, on 02 ianuarie 2022 - 14:15, said:

o persoana de 25 de ani sa treaca prin atatea dupa ce o viata intreaga a dus o viata linistita, nefumand, jucand fotbal, mancand sanatos, etc.

Esti nostim. Crezi ca are vreo legatura fumatul, mancatul sau jucatul fotbalului cu cancerul? Pai daca era asa, toti betivii, grasii si puturosii ar fi facut cancer. Si despre ce viata intreaga vorbesti tu la 25 de ani? Cat ai fi putut tu sa bei si sa fumezi pana la varsta asta? Eu am 52, m-am apucat de baut si sex de la 14 ani si nu am nici pe dracu. Nu am mai fost la medic de pe timpul lui Ceausescu. Cuscra-mea, profesoara, nu a baut si nu a fumat in viata ei, nici grasa nu era si a crapat la 50 de ani de cancer la plamani (initial, ca pe urma sa intins peste tot). WTF, cancer la una care nu a fumat si nu a baut?!? Totul e genetic, daca ADN-ul e "corupt" faci cancer si daca traiesti intr-o bula de cristal in atmosfera artificiala si te hranesti numai cu mancare "bio".

#20
synced96

synced96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.02.2019
Mda, tind sa cred ca ai dreptate, ceea ce e putin trist daca stam sa ne gandim :)

#21
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
depinde ce chimicale ai prin jur. speli cu clor, nu limpezesti bine vasele etc...sau chiar si unele herpesuri etc pe unii ii ataca rau la altii nimic.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 synced96, on 02 ianuarie 2022 - 14:15, said:

....
Din poziția unui supraviețuitor de cancer (nu testicular, ci de colon, dar tratabil, cu șanse de reușită de 40%) iti simt durerea și dezamăgirea. Încearcă sa nu cazi în partea negativa dpdv psihic și pune-ți încrederea în medici. Se pare ca acum ești pe mâini bune. Acum 12 ani am trecut și eu prin stagiile psihice aferente acestei afecțiuni și știu ca nu e ușor.

Capul sus și succese maxime.

Edited by ro_explorer, 03 January 2022 - 02:52.


#23
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 synced96, on 03 ianuarie 2022 - 00:10, said:

Mda, tind sa cred ca ai dreptate, ceea ce e putin trist daca stam sa ne gandim Posted Image

Nu e trist, asta este realitatea si tu nu ai nici o vina. Important e sa iti pastrezi optimismul si sa lupti in continuare pentru a stopa boala sau macar sa-i incetinesti evolutia. Nu ar fi fost nimic de facut de catre tine sau altcineva ca sa previna aparitia acestei nenorociri. Nu e ca si cum ai fi facut hepatita din cauza ca nu te-ai spalat pe maini. Solutia pe care o vad eu pentru "eradicarea" acestor boli, ar fi niste teste genetice amanuntite ale embrionului in primele saptamani de viata si avortarea celor cu grad de risc. Dar deocamdata astfel de teste nu si le permite oricine plus ca si multi dintre cei care-si permit trateaza cu supeficialitate subiectul. Faptul ca esti super-bogat, nu iti garanteaza ca vei concepe un copil perfect sanatos. Poate intr-un viitor nu prea indepartat va deveni obligatorie si gratuita testarea embrionilor (suportata de catre stat), pentru a evita astfel de drame. Ca nici "statului" nu cred ca-i convine sa cheltuie tone de bani cu tratamente pentru boli incurabile sau cu indemnizatii pentru handicapati.

#24
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 207cc, on 03 ianuarie 2022 - 01:47, said:

depinde ce chimicale ai prin jur. speli cu clor, nu limpezesti bine vasele etc...sau chiar si unele herpesuri etc pe unii ii ataca rau la altii nimic.

Poti sa le clatesti si cu lacrimi de unicorn, daca esti "programat" sa faci boala, o faci.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 qwertyasdfg, on 03 ianuarie 2022 - 11:36, said:

Solutia pe care o vad eu pentru "eradicarea" acestor boli, ar fi niste teste genetice amanuntite ale embrionului in primele saptamani de viata si avortarea celor cu grad de risc.
Poate ca ai avut intentii bune, dar suna al naibii de urat in contextul dat.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 qwertyasdfg, on 03 ianuarie 2022 - 11:38, said:

Poti sa le clatesti si cu lacrimi de unicorn, daca esti "programat" sa faci boala, o faci.
Asta este o idee gresita si neadevarata. Poti sa ai gena declansatoare a unei boli dar, stiind ca o ai sa iei masuri preventive si sa nu permiti declansarea ei.
Deja exista studii avansate (in stadiu de teste clinice pe oameni) care repara aceste defecte genetice pe baza de mesager ARN. Sunt rezultate extraordinare in priviinta cancerului de colon (caci eu pe asta il urmaresc).
https://www.cancerre...in-ozlem-tureci

Deci nu e dracul chiar asa de negru, stai domol.

Edited by ro_explorer, 03 January 2022 - 15:54.


#27
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 ro_explorer, on 03 ianuarie 2022 - 15:47, said:

Asta este o idee gresita si neadevarata. Poti sa ai gena declansatoare a unei boli dar, stiind ca o ai sa iei masuri preventive si sa nu permiti declansarea ei.
Si cam ce masuri poti sa iei? Sa traiesti toata viata in varful muntelui la aer curat mancand numai buruieni si apa de izvor? Nici atunci nu ai garantia ca intr-o zi nu da boala peste tine. Baiatul asta are doar 25 de ani, cat crezi ca a apucat sa se "otraveasca" pana la varsta asta? Dar copiii aia care sunt diagnosticati cu cancere la varsta de 2-3 ani, ce masuri preventive nu au respectat? Au mancat afumaturi, baut palinca si fumat 2 pachete pe zi? Ca potrivit medicilor cica de la astea faci cancer, desi eu am prieteni trecuti de 70 de ani care beau bine, manaca, fumeaza si nu au nici pe dracu.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 qwertyasdfg, on 03 ianuarie 2022 - 16:55, said:

Si cam ce masuri poti sa iei?
De exemplu, eu, stiindu-mi predispozitia pentru cancer colorectal si cunoscand simpromele declansatoare inca din stadiul benign (polipi in cazul de fata) fac screening periodic cu extirpare de polipi daca se descopera ceva in timpul ala.
In felul asta fac preventie. Dar pot face asta pentru ca imi stiu predispozitia si stiu exact ce sa caut. Altii nu sunt la fel de norocosi, afland prea tarziu. Nu mai zic de faptul ca unii nici nu vor sa se testeze, caz in care este strict problema lor.

Screeningul periodic il consider ca fiind obligatoroiu odata ce ai trecut de varsta de 20 de ani. Eu am sa le fac analiza de genom copiilor mei imediat ce ajung la varsta majoratului si pe baza rezultatelor o sa ii indrum sa ia masurile necesare. Tehnologia si stiinta medicala au ajuns intr-un punct in care putem face aceste lucruri, asadar, de ce nu?

Edited by ro_explorer, 03 January 2022 - 20:16.


#29
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 ro_explorer, on 03 ianuarie 2022 - 20:15, said:

Screeningul periodic il consider ca fiind obligatoroiu odata ce ai trecut de varsta de 20 de ani. Eu am sa le fac analiza de genom copiilor mei imediat ce ajung la varsta majoratului.
Si daca afli la varsta majoratului sau chiar la nastere ca ceva nu e in regula ce poti sa mai faci, ii omori??? De-aia am zis ca ar fi bine sa fie facute testele la nivel de embrion cand se rezolva problema foarte simplu printr-un avort.

#30
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
@ro_explorer, probabil de-a lungul vietii ai avut o perioada dieta dezechilibrata sau cu anumite e-uri.

Edited by 207cc, 03 January 2022 - 21:21.


#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu re treaba (adica are, dar nu in asemeena hal). E genetica treaba.

#32
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
ceva a declansat eroarea aia.

#33
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Multa sanatate sa ai. Continua sa ramai pozitiv si scrie-ne!

#34
synced96

synced96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.02.2019
Am "reusit" sa iau si covid, pe 10 ianuarie, superb, am stat doar in camera de hotel problema este ca in spital au fost pacienti ce-au avut, si ca prietena mea a iesit de 2 ori la magazin in perioada asta de dupa primul ciclu de chimio de aici, acum trebuie sa stau 10 zile in carantina incepand de pe 10, si tratamentul se pune pe pauza, daca nu era de ajuns ca eram demoralizat ca sunt sanse modeste, acum mai e si asta :D. M-am gandit in nebunia mea ca trebuia sa tac din gura, sa nu spun la spital, dar uite asa puteam sa-l dau mai departe la altii, dar am zis ca nu-i corect din partea mea sa fac asa ceva.

#35
Mara89

Mara89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.11.2019
Spune ne ce mai faci. Cum esti? Spune ne de bine! 🤗

#36
synced96

synced96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.02.2019

 Mara89, on 18 septembrie 2022 - 22:53, said:

Spune ne ce mai faci. Cum esti? Spune ne de bine! 🤗

Cumva sunt bine, zic cumva deoarece dupa dozele mari de chimio si transplantele de celule stem, a fost totul bine pentru doua luni, cand iar mi-a crescut foarte putin markerul si am facut operatia la plamanul stang in Germania, dupa operatie markerul iar a fost negativ si continua sa fie si acum dupa alte aproape 2 luni (am facut si op la plamanul drept, doar asa, sa fie, sa nu mai am noduli deloc, fie ei si inactivi).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate