Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Skoda Octavia dispare din preferințele romanilor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#415
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022

View Postutopium, on 21 mai 2023 - 09:11, said:

Irelevant, ideea e ca Golf-ul (normal) si Octavia nu concureaza. Una e masina de tineret, alta e masina de familie. Repet, desi am fost pe punctul sa cumpar VW (Jetta), niciodata nu mi-a trecut prin cap ca as putea sa iau Golf.
Eu le-am comparat chiar daca nu m-a interesat spatiul suplimentar din Octavia si am ajuns la Octavia prin doua motive:
  • 1.8TSI mi se paruse mai simplu constructiv decat 1.4TSI cu turbo si compresor ce era la vremea respectiva
  • ~3.5-4k euro mai ieftina Octavia la vremea respectiva
Dupa Octavia am avut si un Golf.

Edited by sirronkcuhc, 21 May 2023 - 15:10.


#416
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

View Postshymano, on 03 mai 2023 - 22:05, said:

Constructorii au cam renuntat, mai degraba, la calitate ...
Posesor de Octavia 2  inca din 2008, am avut mari dileme cand am vrut sa schimb masina.
Octavia 4 plina de probleme inca de la nastere, Superb 3 dezamagitor (pentru mine; Superb 2 mi s-a parut mult mai ok, ca tinuta de drum si feeling la volan).
Cand am inceput sa caut probleme specifice modelelor, si am gasit o gramada legate de motoarele VAG (pistoane, injectoare, etc), inclusiv pe Audi/VW (dupa 2018/2019 e jale), am zis pas.
Asa am ajuns la SsangYong Tivoli Grand ... chinezarie in acceptiunea multora care nu stiu ca e facuta in Korea; daca nu ma insel, singurul reper "strain" de pe ea e cutia japoneza Aisin (spre deosebire de koreencele Hyundai/Kia, produse in Cehia/Slovacia).
Mai frumos era Korando, dar am nevoie de spatiu, avand 3 copii (carucior, bicileta, tricicleta, etc - 12 ani jumate, 3 ani jumate, 2 luni).
Ca se intampla sa aiba aspect de suv, asta e ... nu a fost obligatoriu, nici nu strica.
Pe forumuri o sa fie mereu VAG in capul listei de probleme, nu doar skoda. Motivul este simplu, este plin pamantul de ele si enorm de multe sunt cumparate la second/aduse de afara cu diverse probleme/hibe si km dati inapoi. Nu zic ca octavia e mai buna sau mai proasta decat korando ca nu este si daca este luata de noua, tot acolo ajungi cu ea, te costa mai mult decat korando dar la putere similara consuma mai putin, mult mai putin iar ca antifonare sta mai bine, restul tine de gusturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate