Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Bani furati de pe cardul BT

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Salut,

Sunt client Banca Transilvania si vreau sa va zic ce mi s-a intamplat, sperand ca imi puteti da niste sfaturi, pentru ca nu stiu cum sa procedez. Azi dimineata m-am trezit in cont fara 130 de lei si am cautat tranzactiile, sa vad ce s-a intamplat. Deschid tranzactiile si imi apare -30$ (130 de lei) de la un site american SAFETEFEE.COM,  un site pe care nu l-am accesat in viata mea si nici nu am inteles cu ce se ocupa.

NU am platit niciodata catre acel site, e prima oara cand aud de el si nu stiu cum au ajuns sa imi ia datele si sa imi fure bani.

Ce pot face in aceasta situatie? Banca ma poate ajuta?

Edited by reus11, 25 December 2021 - 14:43.


#2
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Pai in primul rand suna la numarulde urgenta al bancii si blocheaza imediatcardul ..si dupa aceea mergi la banca si rezolva problema.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Suspenda-l imediat , desi cred ca e prea tarziu

#4
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Din cate stiu banii nu mai pot fi recuperati, odata facuta plata..dar trebuie imedit sa blochezi cardul , caci e posibil ca cineva sa-ti foloseasca datele cardului si pentru alte tranzactii..din pacate abia luni se deschid bancile...

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Suna la banca, blochează cardul și inițiază refuz de plata pentru tranzacția respectiva.
Îți vor cere sa faci plângere la politie; cel puțin în București asta se poate face online. Banca îți cere probabil sa le trimiți dovada plângerii.

#6
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

 Namidee, on 25 decembrie 2021 - 14:44, said:

Asteapta mesaje de la useri despre cum sa rezolvi problema inainte sa contactezi banca, sa nu.i deranjezi de Craciun.


Nu mai e de asteptat..trebuie sa sue la banca si sa blocheze cardul imediat...altfel risca sa-i apara si alte plati.

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Blochezi cardul, iei legatura cu banca si faci refuz de plata. Cineva (sau ceva) ti-a aflat datele cardului si le-a folosit. Daca nu ai autorizat plata prin nici o metoda (sms, aplicatie, cod PIN), iti vei primi banii inapoi. Am experienta cu o "gaura" de cca 10.000 lei.

LE: suri a fost mai rapid Posted Image

Inca ceva: intreaba-ti partenerul/partenera daca nu cumva a facut acea tranzactie ;)

Edited by danvlas, 25 December 2021 - 14:54.


#8
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Nu ti s-a cerut sa confirmi plata?

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
ai facut cont/ abonament pe vre-un site in ultima vreme ?
Asa au multe, cateva zile fara bani dupa care ti se ia suma pt abonament lunar, 29.99$ au multe... siteuri specifice Posted Image Posted Image

[ https://thumbs.gfycat.com/ColorlessDirectIbex-size_restricted.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 25 December 2021 - 15:17.


#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
BT nu are metode de autorizare plata? SMS si PIN sau Token?
Blocheaza imediat cardul!! Stii vorba aia:Azi un ou, maine un bou.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
Sunt metode de autorizare, dar cand plata e sub o suma "minima" nu-ti cere autorizare,
Aceste limite se pot seta de catre client.
Posibil 30$ e sub limita de la care e necesara autorizarea.... pt contul sau.
Cum e si cu plata la magazine, sub 100lei nu bagi pinul.

Acum sa blocheze cardul, ori sa anuleze abonamentul de pe respectivul site, aparent acel site e call center pt site de dating/ intalniri.
imo slabe sanse sa recupereze aceasta suma.

Edited by sirgoofy, 25 December 2021 - 15:37.


#12
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 sirgoofy, on 25 decembrie 2021 - 15:30, said:

Acum sa blocheze cardul, ori sa anuleze abonamentul de pe respectivul site, aparent acel site e call center pt site de dating/ intalniri.
Si ma indoiesc ca recupereaza aceasta suma.

Nu e niciun abonament, omul nu recunoaste tranzactia tu nu ai citit primul mesaj?
Si eu am patit odata in 2018, vreo 600 lei luati de pe card in 2 tranzactii succesive, una din Barcelona (Casa Battlo haha) si una din San Francisco.
Am mers la banca, m-au pus sa fac plangere la politie si banii mi-au fost returnati in circa 2 luni.

Alta data in iunie 2021, 4 incercari succesive de tranzactii din Dubai in valoare totala de... 8000 de lei!! Noroc ca nu aveam in momentul ala bani pe card, deci nu au avut ce sa-mi ia.

La Politie mi-au spus ca primesc multe astfel de plangeri, si toate sunt de la BT sau BCR...se pare ca au o securitate slaba cardurile la aceste banci, mai ales Visa Electron.
E adevarat,eu fac multe plati online, circul mult prin strainatate si probabil pe undeva se mai fura datele prin diverse metode.
Totusi nu-mi explic de ce toate fraudele sunt la BT si BCR.

Suma o recupereaza sigur daca nu a autorizat el tranzactia.

Edited by axisborn, 25 December 2021 - 15:37.


#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006

 sirgoofy, on 25 decembrie 2021 - 15:30, said:

Sunt metode de autorizare, dar cand plata e sub o suma "minima" nu-ti cere autorizare,
Aceste limite se pot seta de catre client.
Posibil 30$ e sub limita de la care e necesara autorizarea.... pt contul sau.
Cum e si cu plata la magazine, sub 100lei nu bagi pinul.

Acum sa blocheze cardul, ori sa anuleze abonamentul de pe respectivul site, aparent acel site e call center pt site de dating/ intalniri.
Si ma indoiesc ca recupereaza aceasta suma.
Nu cred ca exista limite la plăti online.
Îți cere confirmare pentru orice suma.

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 reus11, on 25 decembrie 2021 - 14:37, said:

Salut,

Sunt client Banca Transilvania si vreau sa va zic ce mi s-a intamplat, sperand ca imi puteti da niste sfaturi, pentru ca nu stiu cum sa procedez. Azi dimineata m-am trezit in cont fara 130 de lei si am cautat tranzactiile, sa vad ce s-a intamplat. Deschid tranzactiile si imi apare -30$ (130 de lei) de la un site american SAFETEFEE.COM,  un site pe care nu l-am accesat in viata mea si nici nu am inteles cu ce se ocupa.

NU am platit niciodata catre acel site, e prima oara cand aud de el si nu stiu cum au ajuns sa imi ia datele si sa imi fure bani.

Ce pot face in aceasta situatie? Banca ma poate ajuta?
Suna imediat la serv. clienți. Explica-le situația.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008

 axisborn, on 25 decembrie 2021 - 15:35, said:

Nu e niciun abonament, omul nu recunoaste tranzactia tu nu ai citit primul mesaj?
Tranzactia NU va fi cu numele de site pe care s-a abonat, ci site-ul prin care fac tranzactiile financiare .
Pt a evita sa apara in extras XXX.com ... ar fi o problema pt multi barbati insurati, nu crezi ?

Edited by sirgoofy, 25 December 2021 - 15:53.


#16
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Vad ca au mai patit si altii pe reddit cu acelasi site, cea mai simpla solutie este SA SUNI LA BANCA prima data (cum ti-a zis toata lumea de mai sus deja) iar pe viitor sa bifezi ca ORICE plata online sa aiba nevoie de autorizatia ta (amprenta,token,sms whatever)

LE: https://www.bancatra...a-plati-online/

Edited by marcel201, 25 December 2021 - 15:40.


#17
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 ech, on 25 decembrie 2021 - 15:35, said:


Îți cere confirmare pentru orice suma.

Nu neaparat, nu cere la toate, depinde cum are comerciantul respectiv setarile, asta mi-au zis mie cei de la BT.
Da, uneori cand platesc online, cel mai adesea la utilitati, cere confirmare prin  aplicatia BT24, alteori nu cere absolut nimic.

#18
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006

 danvlas, on 25 decembrie 2021 - 14:49, said:

Inca ceva: intreaba-ti partenerul/partenera daca nu cumva a facut acea tranzactie ;)
Sau copiii :)
Știu o poveste de genul asta.
Mai multe persoane virasera în contul unei cunoștințe bani pentru a plăti ceva legat de un concediu.
Fix în acea perioada copilul acelei cunoștințe s-a apucat sa cheltuie acei bani pe ceva jocuri și s-au trezit toți fără bani. A fost show  :lol:

 axisborn, on 25 decembrie 2021 - 15:39, said:

Nu neaparat, nu cere la toate, depinde cum are comerciantul respectiv setarile, asta mi-au zis mie cei de la BT.
Da, uneori cand platesc online, cel mai adesea la utilitati, cere confirmare prin  aplicatia BT24, alteori nu cere absolut nimic.
Cred ca nu îți cere confirmare atunci când ai cardul inrolat, de exemplu la comenzile de. la emag

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate