Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bani furati de pe cardul BT

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 rinaldoparaipan, on 25 decembrie 2021 - 18:11, said:

Concluzia:
Un cont curent si un cont de card.
Suma mare (cine o are) se tine in contul curent si cand e nevoie de vreo plata se transfera suma in contul de card.
Tinut pe card maxim 300-400 lei.
Cardul este atașat contului curent.
Poate te refereai la contul de economii ...

#38
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 axisborn, on 25 decembrie 2021 - 19:39, said:


Cum sa se joace prin conturi? A fost probabil o eroare , care a fost remediata .


Cu siguranta! Eu am spus-o mai plastic. Si pentru initiator poate a fost o eroare.

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 danvlas, on 25 decembrie 2021 - 14:49, said:

Blochezi cardul, iei legatura cu banca si faci refuz de plata. Cineva (sau ceva) ti-a aflat datele cardului si le-a folosit. Daca nu ai autorizat plata prin nici o metoda (sms, aplicatie, cod PIN), iti vei primi banii inapoi. Am experienta cu o "gaura" de cca 10.000 lei.

LE: suri a fost mai rapid Posted Image

Inca ceva: intreaba-ti partenerul/partenera daca nu cumva a facut acea tranzactie Posted Image

 nicu131, on 25 decembrie 2021 - 14:55, said:

Nu ti s-a cerut sa confirmi plata?

 rinaldoparaipan, on 25 decembrie 2021 - 15:16, said:

BT nu are metode de autorizare plata? SMS si PIN sau Token?
Blocheaza imediat cardul!! Stii vorba aia:Azi un ou, maine un bou.

 sirgoofy, on 25 decembrie 2021 - 15:30, said:

Sunt metode de autorizare, dar cand plata e sub o suma "minima" nu-ti cere autorizare,
Aceste limite se pot seta de catre client.
Posibil 30$ e sub limita de la care e necesara autorizarea.... pt contul sau.
Cum e si cu plata la magazine, sub 100lei nu bagi pinul.

Acum sa blocheze cardul, ori sa anuleze abonamentul de pe respectivul site, aparent acel site e call center pt site de dating/ intalniri.
imo slabe sanse sa recupereze aceasta suma.

 ech, on 25 decembrie 2021 - 15:35, said:

Nu cred ca exista limite la plăti online.
Îți cere confirmare pentru orice suma.

La cumparaturile de pe Aliexpress de exemplu nu tre' sa autorizezi absolut nimic niciodata,indiferent de suma,plata merge direct.O fi ceva asemanator si in cazul de fata.

#40
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 reus11, on 25 decembrie 2021 - 14:37, said:

Salut,

Sunt client Banca Transilvania si vreau sa va zic ce mi s-a intamplat, sperand ca imi puteti da niste sfaturi, pentru ca nu stiu cum sa procedez. Azi dimineata m-am trezit in cont fara 130 de lei si am cautat tranzactiile, sa vad ce s-a intamplat. Deschid tranzactiile si imi apare -30$ (130 de lei) de la un site american SAFETEFEE.COM,  un site pe care nu l-am accesat in viata mea si nici nu am inteles cu ce se ocupa.

NU am platit niciodata catre acel site, e prima oara cand aud de el si nu stiu cum au ajuns sa imi ia datele si sa imi fure bani.

Ce pot face in aceasta situatie? Banca ma poate ajuta?

1. IMEDIAT vorbit la bancă pentru suspendarea cardului și emiterea unuia nou.
2. Făcut plângere la poliție - chiar dacă pare absurd, și din specia: prinde orbul scoate-i ochii!..., tu fă plângere, ei sunt obligați să ți-i înregistreze (după o lună îți va veni răspuns prin poștă că NU îți pot rezolva problema, fiindcă banii ți-au fost furați în altă țară).
3. Cu copie după plângerea respectivă și dovada depunerii ei la poliție, mers la bancă pentru a cere să ți se returneze banii.

Banca îți va returna fără probleme banii, pe noul card, pentru că oricum ei îi vor recupera de la asigurator. Dar ei, la rândul lor, trebuie să dovedească asiguratorului faptul că tu - clientul - chiar ai fost păgubit de hoți.

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cineva a facut o plata cu cardu ala. Hotii de pe carduri nu fura 30 de dolari...

#42
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 ech, on 25 decembrie 2021 - 15:42, said:

Sau copiii Posted Image
Știu o poveste de genul asta.
Mai multe persoane virasera în contul unei cunoștințe bani pentru a plăti ceva legat de un concediu.
Fix în acea perioada copilul acelei cunoștințe s-a apucat sa cheltuie acei bani pe ceva jocuri și s-au trezit toți fără bani. A fost show  Posted Image


Cred ca nu îți cere confirmare atunci când ai cardul inrolat, de exemplu la comenzile de. la emag

Acum iti cere. Mie nu mi-a permis nicio comanda fara confirmare in btpay.

#43
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 s2inu, on 27 decembrie 2021 - 10:54, said:



1. IMEDIAT vorbit la bancă pentru suspendarea cardului și emiterea unuia nou.
2. Făcut plângere la poliție - chiar dacă pare absurd, și din specia: prinde orbul scoate-i ochii!..., tu fă plângere, ei sunt obligați să ți-i înregistreze (după o lună îți va veni răspuns prin poștă că NU îți pot rezolva problema, fiindcă banii ți-au fost furați în altă țară).
3. Cu copie după plângerea respectivă și dovada depunerii ei la poliție, mers la bancă pentru a cere să ți se returneze banii.

Banca îți va returna fără probleme banii, pe noul card, pentru că oricum ei îi vor recupera de la asigurator. Dar ei, la rândul lor, trebuie să dovedească asiguratorului faptul că tu - clientul - chiar ai fost păgubit de hoți.

Despre care luna vorbești? Poate aia klingoniana ca eu nu am primit răspuns prin posta de la politie nici în ziua de astăzi! Și se face anul peste 3 luni de la pățania mea ! Sper măcar ca inițiatorul sa își recupereze paguba !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate