Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Invertor solar on-grid pe timp de iarnă

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019

View Postnik1965, on 24 decembrie 2021 - 15:52, said:

.... și diferența dintre unitățile de măsură "kW" și "kWh" nu cred că trebuie să o explic, aceasta se învață în clasa a 10-a ......

Cu comentariile tale de rahat chiar o ia razna topicu aista

Oare moderatoru pe unde e amu ?

#38
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Nu înțeleg de ce sunt de rahat, chiar se învață despre ele la fizica în clasa a 10- a, sau cel puțin așa era pe timpul meu ....

#39
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Post11erik, on 24 decembrie 2021 - 16:10, said:

Oare moderatoru pe unde e amu ?
Da, domnu '!  M-ai pus absent in condica  ? Ma scuzi in numele echipei de moderare ca n-am raspuns mai prompt.
____________________________
Ultimele pagini sunt o continua galceava  . Si apoi sunt useri care se plang de putinul continut util dar :
1) Contribuie din plin la  asta
2) Fac ce fac si ii trimit pe cei care pot aduce continut  sa isi faca de lucru in alta parte.
Nu mai  postati pe topicele tehnice daca nu aveti ceva util de spus ! Aveti Cafeneaua pentru discutii lejere.   Pentru probleme cu ceilalti useri folositi butonul de RAPORT .

CRACIUN FERICIT TUTUROR !

#40
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Postaddysoftware, on 24 decembrie 2021 - 02:04, said:

Daca ai un generator cu excitatie controlabila din exterior ai putea încerca. Un modul electronic sa citeasca curentul de ieșire si sa excite generatorul invers proporțional. Asta ar fi cea mai ușoara si ieftina metodă, cred.

Nu merge , din excitatie nu poti controla puterea activa.

#41
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post11erik, on 22 decembrie 2021 - 16:29, said:

treaba cu testarea izolatiei panourilor în cazul invertorului on-grid rămâne neconfirmată
Am confirmarea ca invertorul on-grid Fronius Symo 7kW face masurarea rezistentei de izolatie a panourilor si se opreste cu eroare daca este sub 100 KOhm (limita pare sa fie configurabila).
La o instalatie PV nou-nouta, cu totul uscat (zi insorita), invertorul mi-a masurat 200 MOhm rezistenta de izolatie.

#42
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
si ABB UNO DM masoara rezistenta de izolatie :
eu mai am si 240 m AcyAbY ingropat pana la panouri.


Attached File  Screenshot 2022-01-26 at 08-47-09 UNO-DM-6 0-TL-PLUS-U.png   15.33K   16 downloads

Edited by csi1, 26 January 2022 - 08:55.


#43
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
La valoarea asta va referiti?
Totusi de ce sunt diferente asa mari intre aparate? E modul de masurare diferit?
Zilele trecute cand era uscat am avut 5.7MOhm.


PS: din ce vad aici zice ca ar trebui sa nu fie sub 40 Ohm/m2

Attached Files


Edited by andreyvsjoker, 26 January 2022 - 09:03.


#44
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu are cum sa fie rezistenta de izolatie de ordinul ohmilor . 5 Mohmi e o rezistenta de izolatie buna , in AC minumul acceptat e de obicei 1 kohm/volt.

#45
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
E gresit acolo, sunt megaohmi- chiar comenteaza cineva:
Interesting article, thanks for posting it. However I have noticed an error in your test set-up description. The resistance should not be less than 40MΩ for every square meter. - Mega Ohms per square meter, not Ohms.

#46
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
O fi gresit dar nici " Not less than 40M/Ωm2" nu poate fi corect. Pai aia la un PV ca al meu inseamna ca ar trebui sa am mai mult de 1056 MΩ.

#47
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
40MΩ for every square meter inseamna 40MOhmi per mp.Adica la 10mp de panouri minim 4Mohmi.

#48
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Interesant, sunt foarte curios cum face invertorul masurarea rezistentei de izolatie pe suprafata.

#49
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Masoara rezistenta intre intrarea de PV si PE(impamantare). Nu trebuie sa fie mai mica decat o valoare limita.

#50
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
... aha, deci el habar nu are de suprafata ....

#51
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcsi1, on 25 decembrie 2021 - 11:11, said:

Nu merge , din excitatie nu poti controla puterea activa.

Din excitatie controlezi kilovarii, cand generatorul este sincron in grid (sau in orice aplicatie in care nu lucreaza singur-singurel).
In cazul nostru, generatorul este independent, si mai e si redresat.

Puterea la iesire este proportionala cu campul de excitatie
Ia-o logic, ca e simplu

Nu e camp magnetic invartitor? Sufletu' curent la iesire
Avem camp? Avem tensiune si deci si curent la iesire

#52
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Puterea reactiva e inutila, nu produce lucru mecanic( e "consumata" doar de magnetismul transformatoarelor, motoarelor, etc).

Asa cum sugerezi tu , la un generator nu-i mai dai combustibil ci tensiune in excitatie.

Edited by csi1, 27 January 2022 - 13:30.


#53
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Excitatia poate controla tensiunea produsa (si implicit puterea debitata) in limitele in care exista deja suficienta putere mecanica la ax
Deci nu peste, ca nu facem perpetuum mobile

Asa cum sugerezi tu, un generator nu are nevoie de excitatie, merge si fara, nu?

#54
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Asta se intampla cand citim ca curentul de excitatie produce putere reactiva si punct, fara sa intelegem fenomenul, asta e valabil cum spune Addy, cand avem un generator cuplat in grid. Intradevar este inutila, ba chiar daunatoare, incarca conductorii cu curent suplimentar, daca un motor consuma 5000VA putere aparenta si 4000W putere activa, acei 1000VA putere reactiva sunt intorsi inapoi in grid, defazat, asta datorita incarcarii magnetice a miezului, cum un condensator se incarca electric si o bobina se incarca magnetic.
  In cazul de fata, avand un generator cu redresare, sensul curentului e unic, deci nu mai putem vorbi de putere reactiva, incarcarea magnetica va fi debitata pe sarcina. Un condensator daca il cuplez direct la grid, imi va crea putere reactiva(capacitiva), dar daca il cuplez printr-o dioda, se va incarca si doar atat.
Un bun exemplu este alternatorul de la masina, curentul de excitatie imi dicteaza curentul de incarcare, incarcarea asta e o putere activa ca incarcam in curent continuu, parerea mea e ca Addy are dreptate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate