Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Sfat cumparare auto sh audi 2015 facelift

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Alek18

Alek18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2021
Am un buget de 20000euro si mi doresc sa achizitionez urmatoarea masina :


AUDI A6 3.0TDI quattro, An 2015, luna 04, facelift.
- Transmisie automata S-Tronic
- Tractiune integrala
-Optiune cu geamuri duble pentru izolare fonica si termica
-Kilometraj 106000
Putere 245 cai
- Drive Select,
- Tapiterie din piele,
- Sistem de navigatie,
- Frana de mana actionata electric si automat in momentul parcarii,
- AutoHold,
- Magazie 6 DVD,
- Sistem multimedia MMI cu intrari auxiliare SD Card, DVD, Bluetooth Audio,
- Touchpad,
- Drive Assis,
- Sonorizare HiFi
- Climatronic 2 zone,
- Lumini de zi LED,
- Lumini Bi-Xenon,
- Volan Sport multifunctional / piele,
- ISOFIX (prindere scaun copil),
- Oglinzi electrice incalzite si rabatabile electric,
- Stopuri LED,
- Cruise control / pilot automat,
- Telefon (sim card) + internet
- Computer bord multifunctional color,
- Senzori parcare fata si spate cu reprezentare grafica,
- Senzori ploaie,
- Senzori lumini,
- Bancheta spate rabatabila - 3 segmente
- Anvelope VARA/IARNA

Pretul este de 19mii euro, considerati ca merita aceasta masina acesti bani?
Tin sa mentionez ca o achizitionez pentru nevoi personale

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Merita . Ia-o repede ca astea bune se vand rapid.

#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Este o masină care are cam 6 ani și jumătate.
Dacă ai mai avut masini noi probabil că știi că de pe la 5 - 6 ani în sus încep problemele - adică tu o iei cam când încep să apară problemele.
Că mașina asta o să aibă probleme sau că nu o să aibă nu știe nimeni dar cert este că nu își ia nimeni mașină de 245 cai ca să o conducă doar până la piață - deci cu alte cuvinte cel/cei de dinaintea ta sigur au tras de ea, au făcut depășiri în forță etc.

Așa că nu cred că ai ce răspuns să primești - dacă îți dorești această mașină ia-o și cu asta basta, iar dacă se strică asta este o să o repari.

Dacă vrei însă să o iei să o ții vreo 6 - 7 ani mai bine te orientezi spre altceva.

#4
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Oricum , toate masinile se strica , ideea sa iti si placa in ce o sa bagi banii dupa :D (si sa ai buget destinat pentru asta )
Vezi daca e proaspat adusa si full full fara piele si trapa, las-o in pace , cauta una de la prim propietar cu istoric service .

#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 spider8, on 21 decembrie 2021 - 19:36, said:

Dacă vrei însă să o iei să o ții vreo 6 - 7 ani mai bine te orientezi spre altceva.
Adica sa dea 19k euro doar pt 1-2 ani si dupa aia sa ti-o vanda tie cu 3k , dupa ce mai baga inca vreo 7k in ea ? Mai ai si alte dume de ferentari ?
Normal ca o ia pt 5-7 ani si ce face el cu masina nu e treaba ta sau a altuia ( poate o tine in garaj si nu merge la piata... )

Edited by BaXXXon, 21 December 2021 - 19:55.


#6
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

 spider8, on 21 decembrie 2021 - 19:36, said:

Este o masină care are cam 6 ani și jumătate.
Dacă ai mai avut masini noi probabil că știi că de pe la 5 - 6 ani în sus încep problemele - adică tu o iei cam când încep să apară problemele.
Că mașina asta o să aibă probleme sau că nu o să aibă nu știe nimeni dar cert este că nu își ia nimeni mașină de 245 cai ca să o conducă doar până la piață - deci cu alte cuvinte cel/cei de dinaintea ta sigur au tras de ea, au făcut depășiri în forță etc.

Așa că nu cred că ai ce răspuns să primești - dacă îți dorești această mașină ia-o și cu asta basta, iar dacă se strică asta este o să o repari.

Dacă vrei însă să o iei să o ții vreo 6 - 7 ani mai bine te orientezi spre altceva.
Mai spune ne,ca le zici bine. Depasirile alea in forta au stricat masina cu siguranta.Toate celelalte masini sub 100 de cai sunt nefortate.
Masina nu se cumpara dupa 5 ani. Ideal ar fi sa dea proprietarul pe ea 60 de mii de euro si tu sa o iei dupa 7 luni,cu vreo 30 de mii daca se poate,ca sa nu bagi bani in ea sau sa ai aiba probleme.

La banii aia ii un cotet ordinar,mai ales la cum au explodat preturile. Eu cand am vrut sa iau A6 din acelasi an,sub 26 de mii nu am gasit nimic la reprezentanta. Asta fu vara trecuta.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,244
  • Înscris: 26.06.2009

 Alek18, on 21 decembrie 2021 - 18:18, said:

pPretul este de 19mii euro, considerati ca merita aceasta masina acesti bani?
Tin sa mentionez ca o achizitionez pentru nevoi personale
Aia a fost masina de 55-60k euro. Nu prea are cum sa fie la pretul ala. Eventual daca are 506.000 km si a facut transport aeroporturi - poate o gasesti in banii aia.

Apropos de "nevoi personale": daca nevoile alea includ drumuri lungi pe autostrada/extra-urban atunci e ok. Daca o folosesti  50% in oras deja omori si motorul si cutia de viteze.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuie verificata. Daca este in mintile ei , merita. Daca este adusa din afara nu poate fi la pretul asta. Daca este din tara de noua si are istoric pe rulaj , fara daune , merita banii. sunt masini bune , motorul este unul excelent , trecut de mult de hibele tineretii , este un motor cinstit ca performanta/ consum/ fiabilitate ...ceea ce rar poti spune despre un motor VAG recent. Du-o la un test la o reprezentanta. Dar numai daca este de provenienta Romania. Altfel este sigur teapa .

#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.06.2021
https://m.mobile.de/...93f23d9&type=ad

Ieftin si bun, ca nou.

Si o multime pe la 15.000 euro. La km doriti de initiator, doar de la 25.000 euro in sus.

#10
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Pretul este foarte bun si masina este chiar dotata.
Sunt fan Audi si imi place maxim masina, daca dai si un link sa vad o poza, doua, as fi recunoscator :D
Eu momentan doar un A4 din 2017 ( 2.0, 150 caluti ) mi-am permis, dar sunt multumit si fericit cu ea maxim!
A6 este pur si simplu altceva din toate punctele de vedere comparativ cu A4.
Daca te hotarasti sa o cumperi, verific-o bine bine, mai ales km, din pacate e greu sa aflii km reali.

#11
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 16.04.2007
https://www.autovit....6-ID7GUaxN.html

Intre timp s-a ieftinit.

#12
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 05.08.2005
Asta e pt cei ce nu știu să citească anunțul până la capăt :) 18.000e + TVA = 21.600

Cei drept a dat 1200e jos, dar acuma e mai aproape de realitate prețul, vs 18-19.000.


Daca e de la proprietar cum zice e ok. A făcut revizia la cutie la 100.000 km? Că asta e ZF, Convertizor parca, nu are dsg cu 60.000 interval.

Edited by t-balt, 22 December 2021 - 12:38.


#13
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
3 L diesel pentru 15 k/anual ? Pune-ti niste semne de intrebare la kilometraj, ca e prea bun sa fie adevarat.

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
Mai spune ne,ca le zici bine. Depasirile alea in forta au stricat masina cu siguranta.Toate celelalte masini sub 100 de cai sunt nefortate.



asta am vrut as zic si eu. comentariile alea sunt doar pentru cineva care nu a avut o cutie automata. cine a avut si a condus multa vreme, stie ca nu ai cum sa distrugi un motor care e atasat la o cutie automata pt simplul motiv ca nu te lasa cutia  Posted Image)

@GaBogdan, sa vezi cum e un a8 fata de a6, sau un s8 fata de a6 Posted Image
in alta ordine de idei, a6 nu e asa super masina, oricum sa fie pregatit initiatorul ca piesele costa.

p.s. pretul e suspect de mic. investigheaza.

Edited by zile_san, 22 December 2021 - 16:36.


#15
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015

 BaXXXon, on 21 decembrie 2021 - 19:23, said:

Merita . Ia-o repede ca astea bune se vand rapid.
a zis bine colegul. Daca trece de verificari (mergi cu mecanicul sa vada masina,sa dea o tura cu ea. Sa aiba si testerul vcds sa vada ce erori sunt memorate). Mai trebuie sa verifice la service-ul reprezentanta,dupa seria VIN, impreuna cu proprietarul din acte,istoricul masinii,nr de km daca sunt cei reali din bordul masinii,vezi daca a mai avut daune - accidente. Ceri o verificare generala a masinii, ti-o ridica pe rampa si iti spune ce probleme tehnice are. Toate aceste informatii te ajuta in negocierea finala a pretului cu proprietarul.

#16
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
21500 e un a4 cu dotarile astea si km astia

#17
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 BaXXXon, on 21 decembrie 2021 - 19:54, said:


Adica sa dea 19k euro doar pt 1-2 ani si dupa aia sa ti-o vanda tie cu 3k , dupa ce mai baga inca vreo 7k in ea ? Mai ai si alte dume de ferentari ?
Normal ca o ia pt 5-7 ani si ce face el cu masina nu e treaba ta sau a altuia ( poate o tine in garaj si nu merge la piata... )

De ce mi-ar vinde-o mie ??? Am spus eu că aș vrea să o cumpăr ???

De ce ar mai baga 7.000 de euro în mașină în 1-2 ani ?
Parerea mea este că dacă dai pe o mașină 19.000 de euro și apoi se pune problema sa mai bagi 7.000 de euro in ea mai degrabă cu totalul de 26.000 de euro te orientezi spre altceva mai bun.

#18
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 newusername123, on 21 decembrie 2021 - 20:26, said:


Mai spune ne,ca le zici bine. Depasirile alea in forta au stricat masina cu siguranta.Toate celelalte masini sub 100 de cai sunt nefortate.
Masina nu se cumpara dupa 5 ani. Ideal ar fi sa dea proprietarul pe ea 60 de mii de euro si tu sa o iei dupa 7 luni,cu vreo 30 de mii daca se poate,ca sa nu bagi bani in ea sau sa ai aiba probleme.

La banii aia ii un cotet ordinar,mai ales la cum au explodat preturile. Eu cand am vrut sa iau A6 din acelasi an,sub 26 de mii nu am gasit nimic la reprezentanta. Asta fu vara trecuta.

Probabil vrei sa fii ironic, dar nu prea iti iese.
Inițiatorul topicului cere sfaturi despre cumpărarea unei mașini, eu mi-am spus părerea mea, tu poți să îți spui părerea ta, nu înțeleg de ce trebuie să mă critici direct pe mine.

Că să explic mai pe larg, că poate nu s-au înțeles ce am spus :
Mașina aia a costat de noua vreo 55-60.000 de euro, iar acum se vinde cu aproximativ 20.000 de euro, deci în 6 ani și jumătate a pierdut circa 37-38.000 de euro din preț.
In 6 ani și jumătate sunt 78 de luni, adică mașina a pierdut circa 500 de euro pe lună.
La asta mai adăugăm asigurări, combustibil, dobânzi (dacă a fost luată prin credit) etc  - și ajungem probabil undeva la 800 de euro pe lună

CINE DA 800 de euro în FIECARE LUNĂ pentru mașina ca să o țină așa sa se uite la ea ? - răspunsul este ca nimeni nu dă banii ăștia aiurea și acel om va trage de mașina la maxim, că altfel sunt destule mașini bune până în 20.000 de euro, nu este nevoie sa dai 60.000 de euro că să te uiti la mașină.

Mai departe, având în vedere viteza de devalorizare, dacă tot ai dat atâția bani vreme de peste 6 ani, de ce ai vinde o mașină buna care peste vreo 2 ani se amortizează total ?
Răspunsul aici iar e simplu - probabil mașina nu mai e chiar așa buna. Asta nu înseamnă neapărat că mașina este distrusa, poate are nevoie constant de mici reparatii și proprietarul nu are timp/chef să le facă, dar pentru o alta persoana nu ar fi o problemă.
Poate mașina are niste probleme care nu se vad chiar așa din prima, sau poate nu are nimic și este o afacere foarte buna.




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate