Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Petardele de sarbatori

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

Poll: Cum sa procedam cu petardele? (133 member(s) have cast votes)

Cum sa procedam cu petardele?

  1. Sa fie interzice tot anul, cu amenzi enorme si verificari stricte (81 votes [60.90%])

    Percentage of vote: 60.90%

  2. Sa fie strict inteezise tot anul, eu exceptia noptii de Anul Nou (21 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

  3. Sa fie interzise tot anul, in afara de perioada dintre Craciun si Anul Nou (14 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  4. Sa fie permise oricand (17 votes [12.78%])

    Percentage of vote: 12.78%

Vote Guests cannot vote

#91
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 01 ianuarie 2024 - 01:34, a scris:


Asta era anul trecut, glumea amicul meu ca se creeaza stratus. Posted image

Dar acum nema, prea putine artificii ca sa se faca acel fum.
La mine au fost mai multe decat oricand, bubuia din toate partile.

#92
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La mine or fi fost mai multi plecati. Blocuri comuniste de 4 etaje, nu e zona doar de case.

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
I-auzi ce zice Tavi, petardele sint permise tot timpul anului

https://youtube.com/...c4lujYPwY_11meI

#94
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe sistemul asta ar trebui interzise cutitele, nu? Petarda as vrea sa fie vazuta ca arma alba, adica sa fie pedepsita doar fapta de a o folosi in scopul afectarii integritatii fizice sau psihice (sperietura afecteaza psihicul si duce chiar si la efecte fizice gen dureri sau chiar infarct), la fel cum nu ai voie cu cutitul in anumite locuri.

Nu stiu daca e buna gandirea mea de la ora asta inaintata (macar de Anu Nou sa nu-mi pese de ceas) dar ceva de genul zic, nu interzici petardele cum nu interzici cutitele, dar prea multi idioti au facut rau unor oameni cu ele si s-au luat masurile care s-au impus.

#95
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Consider ca petardele ar trebui sa fie cu mandat,ca la arme, doar persoanelor autorizate sa le foloseasca.

#96
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Liniste dupa ora 02. La anul si la multi ani.

Vizualizare mesajMatrix40, pe 01 ianuarie 2024 - 14:45, a scris:

Consider ca petardele ar trebui sa fie cu mandat,ca la arme, doar persoanelor autorizate sa le foloseasca.
Permis de port petarda. Posted image

#97
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Am dat si eu 2 buc la ora 24 sa vad exact cat de tare explodeaza. Restul le tin pentru mers pe munte in caz de intalnire cu ursul sau cainii de stana, inainte sa folosesc alte mijloace, mult mai letale.

Edited by baribalu, 01 January 2024 - 23:33.


#98
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Dat fiind ca a fost dezumflat spectacolul, nu ar strica ca la Revelion 2025 sa investesc si eu in petarde si o baterie de artificii. Dar trebuie sa filmez. E bine ca acum nu mai trebuie tinut apasat la Whatsapp.

#99
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Mânuțe de petardați.
Ceea ce le doresc tuturor inteligențior care consideră că producerea de zgomot este un mod plăcut de a sărbători ceva, orice.
Petardații ăștia sunt expresia vie a zicerii ''Proști de bubuie''.

Attached File  petardati.jpg   59.61K   24 downloads

#100
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,085
  • Înscris: 04.03.2014

O mare tampenie.
Italia un mort, 280 de raniti, multi copii intre ei,  vreo 60 spitalizari.

Napoli de obicei arata cam asa.
https://youtu.be/IDg...JMXDRbes4JceF7O
Anunturi

#101
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Chiar eram curios de revelionul rusilor, si am gasit acest clip

https://youtu.be/8Qb...HjW6-M6RdjUcXOL

Niste romani la St. Petersburg, in centrul orasului..  nimic, liniste, mai multa politie decat vizitatori.

Spoiler: au fost intorsi din drum doar cand i-a luat gura pe dinainte si au spus ca sunt din Romnania, si le-au cerut pasapoartele.
Apoi au cautat alte cai de acces pe unde au intrat cu gura inchisa, nefiind legitimati, dar au fost o multime de controale.

Nu stiam ca romanii sau in general occidentalii sunt primiti in Rusia. Mai este unul care umbla vandra cu un duster prin Siberia, nestingherit.
Aveam alta imagine despre razboi.

LE: dar daca te mananca in dos si te scarpini, vorba aia, fuck around, find out.. nu se stie cand dai de belea si apoi iti pare rau.

Edited by tfmercedez, 02 January 2024 - 04:01.


#102
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016
La mine nu au prea multe petarde, dar isi folosesc rezervele pe la miezul noptii intre blocuri, deci 3 petarde si ai trezit oameni de la 2-3 blocuri, nu as avea o problema cu petardele in sine, dar cred ca trebuie interzise sau cel putin accizate la greu iar cei care vand la negru taxati

#103
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Eu cred că e ok sa dai cu petarde de Revelion, este un eveniment odată pe an.

In restul zilelor interzise.

#104
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

Vizualizare mesajTerryY, pe 01 ianuarie 2024 - 01:17, a scris:

Va alintati. Pe vremea mea aveam tun cu carbit nu glumele de pocnitori de acum. Bubuielile incepeau de prin noiembrie pana pe minim 10 ianuarie. Toate obiceiurile va deranjeaza, numai de dat spaga, nu. Asta nu va deranjeaza.
Ce spui tu nu are nicio legătură cu subiectul topicului... Una nu se exclude pe cealaltă. De unde știi tu că "petardatii" nu dau și ei șpăgi?

Nu aș avea nimic să se de-a doar de Revelion, însă sunt care le pun și în coșurile de gunoi, ori din alea puternice în cartier, unde zgomotul e amplificat de blocuri etc. Mai sunt și troglodiții care îi sperie pe alții și dau cu ele în apropierea oamenilor. Mergeți tată în Gaza sau Ucraina dacă sunteți amatori de senzații tari.

Dai 1, 10, 100 de petarzi... Dar câtă bubuiala poți îndura tu și alții? De ce să citești o carte, să ai un job, hobby productiv când poți să hahai la niște prostioare.

Un om normal, care duce o viață activă și productivă nu are timp de dat zi-lumina cu petarde și nici de umblat prin oraș cu boxa portabila cu colinde și alte cele.

Edited by Vlad_22, 07 January 2024 - 18:35.


#105
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De-abia astazi m-am intalnit pentru prima oara pe anul asta cu un vechi prieten din copilarie. In ultimii ani, mereu mi-a cerut carbid in preajma Revelionului. Si eu ii dadeam, ca dadea cu bubuitoarea in cinstea mea. Si mi-a reprosat ca, anul trecut, nu i-am dat carbid. Dar m-ai sunat? Nu. De ce? Ca mi-a fost rusine, ca stiam ca lucrezi de Revelion. Plm, acum mi-e mie rusine sa va marturisesc intamplarea de azi. I-am zis ca ii dau o cutie plina cu carbid. N-a vrut. Mai ales ca ar fi iesit chiar in seara asta sa dea cu bubuitoarea.

Edited by Puferiu_, 07 January 2024 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate