Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Riscuri achizitionare garsoniera bloc in constructie, cu finalizare peste un an

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Majoritatea “dezvoltatorilor” fac asa: un bloc o firma. Adica daca dau chix cu ceva la blocul 2 nu ii poate trage nimeni la raspundere si valorifica celelalte bunuri. Stiu dezvoltator care a avut zeci de firme, cate una pentru fiecare bloc.

Fiecare firma un SRL (au aflat ulterior unii pagubiti ce inseamna Raspundere Limitata ;-)

Asa ca nu e nimic sigur nici chiar cu firme vechi - care de fapt nu dezvolta pe aceeasi firma totul. Sau nu au alte active valoroase pe firma dezvoltatoare tocmai pentru a-si proteja activele de situatii limita.

Cu alte cuvinte: platesti avansul in stadiul asta doar echivalentul banilor pe care esti dispus sa ii pierzi la o adica! Daca iti permiti doar 1000 de euro atunci atata platesti avans! Sunt o gramada dr exemplare care pentru un pret teoretic mai mic cu cateva mii de euro au dat 80% din pretul “cutiei de chibrite” si au ramas cu promisiunea de vanzare cumparare (care valoreaza fix greutatea ei ca hartie igienica).

Iar abureli din alea: nu mai suntem in 2007-2008 sunt valabile pentru politicieni. Din punct de vedere legislativ si al protectiei cumoaratorului nu s-a schimbat aproape nimic!

#20
gibraltarianul

gibraltarianul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2021
Proiectele constructorului finalizate sau in constructie se regasesc pe vestgroup.ro. Pe mine ma intereseaza weiner12.ro, blocul 3.
Beneficiarii investitiei sunt:
Grand Homestead Srl
Prodimpexcom Mari Mar Srl
A & M Building Stone Srl
Dezvoltare Imobiliara Vest Srl
Simansion Srl

Constructorul este:
Exigent Pro Cons Srl

Zilele astea trebuie sa ma hotarasc daca sa cumpar sau nu, iar daca da, daca e mai bine sa dau avans de 40% sau de 80% (in cazul in care voi da avans de 40%, garsoniera in forma finala va costa cu 1.000 euro mai mult).

#21
gibraltarianul

gibraltarianul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2021
Azi am aflat ca pot plati avans minim de 15%, am intrebat la biroul de vanzari, desi pe site exista doar variantele de 40% sau 80%. In cazul in care platesc avans de 15% voi plati cu 2.000 euro mai mult, iar daca platesc avans de 40% voi plati cu 1.000 euro mai mult decat daca e sa platesc avans de 80%. Daca voi plati avansul cel mai mic posibil voi dormi mai linistit, dezvoltatorul lucreaza mai mult cu banii lui iar riscul meu e mai mic in caz ca vor fi probleme.

#22
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cea mai buna alegere.

#23
gibraltarianul

gibraltarianul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2021
Mai bine sa pierd 2.000 euro de la discount decat sa pierd 20.000 euro la avans?

#24
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Banii pe care nu-i dai, nu ai cum sa-i pierzi.

#25
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
Stai in banca ta! Nu da nici un avans!
Eu tocmai am luat teapa !

#26
gibraltarianul

gibraltarianul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2021

View PostBlocnoubun, on 09 decembrie 2021 - 04:00, said:

Stai in banca ta! Nu da nici un avans!
Eu tocmai am luat teapa !

Am citit postarile tale, sunt destul de confuze. Cum adica a vandut constructorul fara sa stie dezvoltatorul? Beneficiarul care trebuie sa fie proprietarul imobilului poate sa aiba propria echipa de constructori sau sa apeleze la o firma specializata in constructii. Odata scriai ca s-a depasit termenul de predare. Ce sa cred?

#27
gibraltarianul

gibraltarianul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2021
Pana la urma am ales varianta cu avansul cel mai mic posibil (5%). Am facut rezervare pentru o garsoniera, urmeaza sa mergem la notar pentru antecontract. Trebuie sa astept mai bine de un an pana blocul va fi finalizat. Sper ca toate lucrurile sa decurga in conditii bune. Multumesc tuturor pentru sfaturile acordate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate