Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Trasare loc de parcare intr-un ansamblu rezidential nou?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
In mod normal, locul acela trebuie trasat si cadastrat!
Nu ai cumparat "cota indiviza".

De fapt, cred ca dezvoltatorul a vandut mai multe locuri de parcare decat are spatiu.

LE vad ca ai coordonate topo pt locul de parcare.

Atunci:

1. Dezvoltatorul e tampit si zgarcit
2. Ultimul ramane fara loc de parcare (am vazut exact asta), pt ca trasarea nu se face ideal, cu 1cm copsea, ci cu 10 cm vopsea.
10 cm la fiecare loc de parcare si ultimul ramane fara spatiu.

Edited by Courage, 04 December 2021 - 08:38.


#20
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Sa inteleg ca si usa de la apartament poate sa lipseasca? Trebuie sa fie mentionata clar in contract sa fim siguri ca o primim?

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Desi e tendentioasa intrebarea, raspunsul ar putea fi "da", daca nu e trecuta in PV de receptie :)

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRCmake, on 03 decembrie 2021 - 22:45, said:

Da sunt platite, am locul meu de parcare in actele de vanzare al apartamentului ...
și cadastru?tu la cumpărare trebuia să vezi locul tău deși putea să nu fie marcat.poate coordonatele sunt la 500m

View Postcristiandrei, on 04 decembrie 2021 - 09:04, said:

Sa inteleg ca si usa de la apartament poate sa lipseasca? Trebuie sa fie mentionata clar in contract sa fim siguri ca o primim?
au fost și  din ăștia.au mers au văzut apartamentul,au plătit și-au dispărut toate ușile și le-au montat la alt apartament pentru ,,vizionare,,

Edited by EMPP, 04 December 2021 - 11:31.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
trebiua măcar o schiță a curții și acolo să fie arătată dispunerea locurilor de parcare pe apartamente

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcristiandrei, on 04 decembrie 2021 - 09:04, said:

Sa inteleg ca si usa de la apartament poate sa lipseasca? Trebuie sa fie mentionata clar in contract sa fim siguri ca o primim?
Depinde de cat de adanc vrei sa te infunzi in filozofie.
Tehnic vorbind, tu poti vinde orice bun, in orice stare. Nu ai nicio obligatie sa-l repari sau sa-l faci functional inainte de-al vinde.
Desigur, contract, proiect, garantii, alea. Insa e perfect legal sa vinzi un apartament fara usa, o masina fara o roata, un casetofon fara un buton.

#25
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Corect. Atunci trebuie sa cerem sa fie specificat in contract totul, de exemplu ce usi, cate, ce dimensiuni...(ca un deviz pentur o casa) Din pacate multora nu le pasa decat atunci cand se lovesc de probleme.

#26
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
daca ai acte separate pe locul respectiv de parcare, (cadastru, bla bla bla) deci e terenul tau, te duci si-ti tragi dungi si faci ce vrei cu el. daca e cota indiviza te intelegi cu vecinii. daca apare doar asa, ca idee, ca ai si tu o parcare la bloc cand o fi, atunci nu stiu daca ai ce sa faci.

#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostCourage, on 04 decembrie 2021 - 08:33, said:

2. Ultimul ramane fara loc de parcare (am vazut exact asta), pt ca trasarea nu se face ideal, cu 1cm copsea, ci cu 10 cm vopsea.
10 cm la fiecare loc de parcare si ultimul ramane fara spatiu.
am mai auzit de chestia asta: se face masuratoarea, se traseaza cu creta, apoi vin si dau cu vopsea. doar ca dunga de vopsea e data de la semnul cu creta incolo. in mod normal jumatatea dungii de vopsea ar trebui sa fie peste dunga cu creta, dar ei dau cu vopsea de la dunga cu creta incolo. in felul asta fiecare isi "lateste" locul de parcare cu inca 15-20 cm.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrex, on 04 decembrie 2021 - 19:39, said:

am mai auzit de chestia asta: se face masuratoarea, se traseaza cu creta, apoi vin si dau cu vopsea. doar ca dunga de vopsea e data de la semnul cu creta incolo. in mod normal jumatatea dungii de vopsea ar trebui sa fie peste dunga cu creta, dar ei dau cu vopsea de la dunga cu creta incolo. in felul asta fiecare isi "lateste" locul de parcare cu inca 15-20 cm.
Eu citesc si ma minunez.
Dar daca fiecare face la fel, nu vad care e problema.
Dai in stanga de creta, celalat da in dreapta......si tot acolo iese, pi sentru.

#29
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostCourage, on 04 decembrie 2021 - 08:33, said:

1. Dezvoltatorul e tampit si zgarcit
2. Ultimul ramane fara loc de parcare (am vazut exact asta), pt ca trasarea nu se face ideal, cu 1cm copsea, ci cu 10 cm vopsea.
10 cm la fiecare loc de parcare si ultimul ramane fara spatiu.

1. 100% asta clar. Mi-e groaza de ce ar fi putut face prin apartamente daca efectiv la asta s-a zgarcit.
2. Nu cred ca e posibil. Daca s-ar face asa, atunci deja de la al 2-lea / al 3-lea incolo nu s-ar mai potrivi coordonatele. Dar sunt sigur ca mai sunt unii care ar musca din cascaval, de asta e normal sa le faca dezvoltatorul.

#30
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postfigo1988, on 04 decembrie 2021 - 22:48, said:


1. 100% asta clar. Mi-e groaza de ce ar fi putut face prin apartamente daca efectiv la asta s-a zgarcit.
2. Nu cred ca e posibil. Daca s-ar face asa, atunci deja de la al 2-lea / al 3-lea incolo nu s-ar mai potrivi coordonatele. Dar sunt sigur ca mai sunt unii care ar musca din cascaval, de asta e normal sa le faca dezvoltatorul.

Toti fostii valutisti s au bagat pe imobiliare si din pacate prostesc cam acelasi public care face ochii mari pe vorbe. Baga in fata 3 pipitze sau baieti bine imbracati la sales-marketing, parcheaza un porche si e gata vanzarea.

Nu e dezvoltatoru zgarcit… naivi sunt aia care cumpara (gen cap doar ca sa nu ploua in gat), ei creeaza ‘piata’. Evident impreuna cu ‘autoritatile’ care se fac ca fac. Acu rontaie banii in timp ce locatarii isi sparg capu pt 2 mp. Si asta e doar inceputul ca probabil mai urmeaza si alte surprize.



#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
Ca informatie au fost vandute blocuri cu fosa septica sub ele.mirarea cumparatorilor a fost cand s-a umplut ei crezand ca au canalizare

Sau blocuri  pe generator neracordate la retea

#32
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostRCmake, on 03 decembrie 2021 - 22:45, said:


Da sunt platite, am locul meu de parcare in actele de vanzare al apartamentului ...
Dar cand ai platit si ai semnat CVC-ul ti-a fost rusine sa-l intrebi pe nea Caisa dezvoltatorul, unde e parcarea ta?
Probabil in contract a scris ca asigura loc de parcare, fara sa-l si marcheze pentru fiecare.
Pentru ca, probabil, are 150 de apartamente si 120 de locuri.
Altfel, nu vad de ce va duce cu vorba.

Eu am stiut locul de parcare cu 3 luni inainte de a semna contractul. Fiecare apartament a primit schita curtii cu locurile de parcare iar locurile au fost marcate si numerotate cu vopsea alba, in urmatoarele 2 zile, de catre dom' dezvoltatoru'.
Dar eu nu sunt asa rusinos , pe banii mei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate