Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Trasare loc de parcare intr-un ansamblu rezidential nou?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Salutare,

Exista vreo lege care sa specifice ca este de datoria dezvoltatorului sa traseze locurile de parcare care le vinde impreuna cu imobilele?
Ati mai intalnit astfel de situatii in care dezvoltatorul sa spuna ca nu este in sarcina lui trasarea parcarilor? Cum s-a rezolvat situatia in cele din urma?

Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Daca locurile de parcare sunt platite,atunci da,trebui trasate si numerotate sa stie fiecare proprietar care este locul lui de parcare,pe veci.
Daca insa locurile sunt fara plata,totul decurge de-a valma,dupa instinct.
N-ai specificat despre ce este vorba.

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View Postadisz, on 03 decembrie 2021 - 22:41, said:

Daca locurile de parcare sunt platite,atunci da,trebui trasate si numerotate sa stie fiecare proprietar care este locul lui de parcare,pe veci.
Daca insa locurile sunt fara plata,totul decurge de-a valma,dupa instinct.
N-ai specificat despre ce este vorba.

Da sunt platite, am locul meu de parcare in actele de vanzare al apartamentului ...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai cumparat blana ursului din padure, sau cioara de pe gard ?

Edited by pasilla, 03 December 2021 - 22:52.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exista 2 variante: daca e la liber, atunci dezvoltatorul poate sa nu faca nimic (parcati unde vreti),  iar daca ai cumparat el trebuie sa traseze si sa zica de ex. numarul 7 e al tau (apartamentul 3). si mai civilizat iti da si o cheie cu care cobori fiara (lacatul) din mijlocul parcarii.
Sau daca contractul prevede vre-o clauza  ca voi vecinii sunteti obligati sa va delimitati intre voi... atunci sa scos :D !

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postadisz, on 03 decembrie 2021 - 22:41, said:

Daca locurile de parcare sunt platite,atunci da,trebui trasate si numerotate sa stie fiecare proprietar care este locul lui de parcare,pe veci.


Tare asta. Cruce se pune? :D

Masinile noi pierd ulei intr-o parte si astfel isi simt mirosul. Ca la caini...

#7
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
In concluzie nu exista vreo prevedere legala in legatura cu predarea unui loc de parcare platit, ci doar presupuneri despre cum ar fi situatia logica si normala?

#8
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postaaaa4567, on 03 decembrie 2021 - 23:04, said:



Tare asta. Cruce se pune? :D

Masinile noi pierd ulei intr-o parte si astfel isi simt mirosul. Ca la caini...

Daa… Marcheaza teritoriul.

Nici nu s a uscat varuiala in ansamblul de lux ca a si inceput paruiala intre locatari :))

#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 23.09.2010
In actul de vanzare - cumparare a locului de parcare ai numar casastral? Daca da, inseamna ca locul e identificat. Ca il marchezi tu sau il marcheaza dezvoltatorul e totuna, important este sa-l folosesti sanatos, in exclusivitate.

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRCmake, on 03 decembrie 2021 - 22:21, said:

Exista vreo lege care sa specifice ca este de datoria dezvoltatorului sa traseze locurile de parcare care le vinde impreuna cu imobilele?
io intreb cum ti-l vinde daca nu este marcat/delimitat in teren? cum il vezi/identifici? Posted Image

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exact, locurile de parcare sunt cu CF (carte funciara )  individual ? atunci trebuie sa fie marcata sau aduceti domnul cadastru pe banii vostri si marcati voi vecinii.
Sau macar parcarea mare are un singur CF  (nu e divizat)  si tu ai cumparat cota parte eg. 1/10 parte  ?  Atunci la mica intelegere cu vecinii divizati si stabiliti care al cui e.

Ce scrie in contractul de V-C pe care l-ai semnat?

#12
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Este doar specificat/mentionat in actele apartamentului??? Ar fi trebuit sa ai acte separat pentru locul de parcare, ca oricare alta proprietate. Daca nu le ai, te.ai ales cu un loc de parcare "mentionat" in actele apartamentului(sa corecteze colegii daca gresesc) si sa verifici sa nu fie "mentionat" in dreptul altor apartamente.

#13
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View PostNamidee, on 03 decembrie 2021 - 23:57, said:

Este doar specificat/mentionat in actele apartamentului??? Ar fi trebuit sa ai acte separat pentru locul de parcare, ca oricare alta proprietate. Daca nu le ai, te.ai ales cu un loc de parcare "mentionat" in actele apartamentului(sa corecteze colegii daca gresesc) si sa verifici sa nu fie "mentionat" in dreptul altor apartamente.
Am loc de parcare individual, inclusiv cu coordonate stereo  ... Eu stiu care e locul meu de parcare, nu se pune problema de asa ceva... Ideea era daca este in regula din punct de vedere legal ca dezvoltatorii sa predea un loc de parcare netrasat, si daca asta intra in sarcina proprietarului eventual a asociatiei de locatari ...

#14
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Daca locul este vandut, il intretine proprietarul, adica tu.
Daca locul este inchiriat, atunci il intretine proprietarul de unde l-ai inchiriat.
Simplu.

#15
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostMembruAnonim, on 03 decembrie 2021 - 22:54, said:

Exista 2 variante: daca e la liber, atunci dezvoltatorul poate sa nu faca nimic (parcati unde vreti),  iar daca ai cumparat el trebuie sa traseze si sa zica de ex. numarul 7 e al tau (apartamentul 3). si mai civilizat iti da si o cheie cu care cobori fiara (lacatul) din mijlocul parcarii.
Sau daca contractul prevede vre-o clauza  ca voi vecinii sunteti obligati sa va delimitati intre voi... atunci sa scos Posted Image !

Se trece la metoda din stramosi, cu toporu, cauciucuri taiate, masini zgariate cu cuiu' si oglinzi rupte.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
E legal sa vinzi orice bun, inclusiv un teren care nu e marcat.
Tu ai coordonatele care identifica terenul iar trasarea e o operatiune simpla care costa cateva sute de lei. Mai mult te costa marcarea, daca vrei sa o si marchezi.

Dar, depinde de ce scrie in contract si daca se merge la acest nivel de detaliu. Marcajul in sine e un bun. Trasarea e o operatiune topo-cadastrala ce presupune identificarea la teren in prezenta proprietarului care, daca doreste isi marcheaza terenul, daca nu, topograful poate lasa un semn cu creta.
Legal, cel care i-a facut dezmembrarea, avea obligatia sa si traseze, dar asta depinde de dorinta proprietarului de la momentul respectiv. Marcarea la fel. Oricum, trasarea nu se putea face in prezenta ta ca nu aveai niciun drept asupra terenului. Acuma insa ai si poti s-o faci.

#17
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,000
  • Înscris: 30.12.2012

View PostRCmake, on 04 decembrie 2021 - 00:13, said:

Am loc de parcare individual, inclusiv cu coordonate stereo  ... Eu stiu care e locul meu de parcare, nu se pune problema de asa ceva... Ideea era daca este in regula din punct de vedere legal ca dezvoltatorii sa predea un loc de parcare netrasat, si daca asta intra in sarcina proprietarului eventual a asociatiei de locatari ...
Daca acel dezvoltator se zgarceste sa dea cu un pic de vopsea sa traseze niste locuri de parcare imi e teama sa ma gandesc cu ce economie si ce compromisuri a facut cand a construit cladirea. Locul de parcare sa nu fie cea mai mica problema. :(

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRCmake, on 04 decembrie 2021 - 00:13, said:

Am loc de parcare individual, inclusiv cu coordonate stereo  ... Eu stiu care e locul meu de parcare, nu se pune problema de asa ceva... Ideea era daca este in regula din punct de vedere legal ca dezvoltatorii sa predea un loc de parcare netrasat, si daca asta intra in sarcina proprietarului eventual a asociatiei de locatari ...

Da e legal.,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate