Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Probleme dupa renuntarea la fumat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 jimi91, on 01 decembrie 2021 - 21:28, said:

Iar in privinta lichidului, eu iti recomand https://www.vapers-o..._nicotina-12_mg


Banuiesc ca lichidele alea pentru vapat sunt toate aromatizate cu arome naturale,nu?

#38
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt ca aromele pt prajituri, doar lichidul e mai vascos, plus, eventual nicotina. Daca vrei arome 100% naturale, ia-ti o narghilea.

#39
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ati deviat mult de la subiect cu electronicele.

OP intreba de brain fog desi s-a lasat acum 15 luni. Eu aveam brain fog de la electronice ( folosit vape 6 ani ). De 2 saptamani am renuntat la electronica, am revenit la tigari. Acum 24 ore le-am lasat de tot. Ma simt ametit, fara chef de nimic. E ora 4, si eu as vrea sa dorm. Am mai trecut prin asta, dureaza 1-2 zile pana se obisnuieste creierul fara sursa de dopamina rapida.

Nicotina, in cantitati mici, se comporta ca un stimulent. Probabil o conexiune undeva unde creierul tau lega fumatul cu productivitatea, a ramas blocata caci nu mai primeste ce primea. Inlocuirea viciului ar fi indicat. Momentan eu incerc cu bomboane mentolate. Nu e o idee chiar buna, caci de azi dimineata m-am taiat de 4 ori in cerul gurii cu niste dropsuri.

Mancatul excesiv nu ajuta. Din contra, daca mananci prea mult, o sa te simti si mai obosit/neproductiv.

Incearca sa maresti oxigenarea in creier. Fa un pic de cardio pana ajungi cu bpm-ul la 120-125, respira corect prin diafragma si tine aerul 5-7 secunde in piept. Teoretic te-ar ajuta.

#40
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

 AlbastruIndigo, on 01 decembrie 2021 - 23:34, said:


Totul se trage de la bibilica. De fumat te poti lasa oricand, greul trece in maxim doua zile daca rezisti atat fara tigara.

Am avut si eu ceva probleme cand m-am lasat, dar unele mai grave care m-au plimbat cateva luni prin spitale. Crezand ca totul se intampla din lipsa tigarilor, m-am apucat iar pentru scurta vreme dupa care iar le-am lasat. In primele zile aveam cosmaruri, uitam chestii, dar cred ca ma stresam foarte tare pentru ca-mi lipsea tigara. Dupa aceea au trecut si nu au mai revenit, acum n-as mai fuma nici platita. Ma mai prostesc uneori cu IQOS cand sunt cu gasca (90% fumatori), in rest viata mi s-a imbunatatit 100% si nu-mi lipseste deloc.

A, da, initial m-am ingrasat 4 kg; dupa 6 luni am slabit 5. Posted Image Apoi am revenit la greutatea normala, in timp.

Sunt o fericita , nu stiu ce sunt alea cosmaruri , am auzit de ele dar nu imi amintesc sa fi avut vreunul asa ca nu mi-e teama de ele. Partea cu uitatul e problemea cea mai mare . Si aia cu ingrasatul ca de efectul asta secundar uitasem total

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 billze, on 01 decembrie 2021 - 19:43, said:

M-am lasat de fumat de 15 luni, dar de atunci functiile mele cognitive sunt praf, ma mai pot concentra doar pentru timp foarte scurt, nu ma pot odihni cum trebuie, capacitatea de efort mi-a scazut, imi afecteaza conexiunea minte-muschi. Am tot zis ca imi va trece cu timpul dar parca dureaza cam prea mult. Stie cineva ceva ce ar putea ajuta?

încearcă alt sport!
și cei ce se lasă de haltere au problemele tale
așa că s-au apucat de fumat! :P

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
@OP
După 15 luni nu cred că are legătură lăsatul de fumat. Dependența nu mai există, nici fizică, și nici psihologică.

#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
E greu de crezut ca dupa 15 luni mai poti avea asemenea efecte, de obicei tin cateva sapt, hai maxim cateva luni.

Cati ani ai si cati ai fumat?

Edited by ionutzitaly, 14 December 2021 - 17:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate