Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Iisus Hristos, ... mânios?!

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
399 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View Postwaterman, on 29 noiembrie 2021 - 13:49, said:

Nelămurirea mea e ce fel de misionar ești tu ?
Ce propovăduiești ?

Nu despre mine este acest topic.Posted Image
Uite, colegul a scris ceva mai sus. De unde porci, dacă evreii nu consumau porci? În ce porci a trimis Isus demonii? Poți răspunde? De ce i-a trimis în porci? Nu putea să-i direcționeze în Iad?

View PostGhita_Bizonu, on 29 noiembrie 2021 - 13:42, said:

In general se stie ca in functie de evenagheslist Gristis este cand bland , cand .. aspru..

La Marcu este aspru și nervos... la Luca, scrisă mai târziu și pe baza lui Marcu, Isus devine mai controlat, mai stăpân pe situație.

#20
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 29 noiembrie 2021 - 13:15, said:

Dar Marcu și Matei arată un Isus în agonie, revendicativ: Dumnezeul meu, Dumnezeul meu...de ce M-ai părăsit!
Marcu scrie în Aramaică acest strigăt de disperare, prin care Isus aduce un reproș Tatălui Său, într-o stare de evidentă cădere psihică, pe când Matei scrie în Evreiește acest strigăt.

Este o implorare, într-adevăr disperată. Isus s-a așteptat până în ultimul moment să fie salvat de Dumnezeu de pe cruce. Cuvintele sunt din Psalmul 22.

1 Dumnezeule! Dumnezeule! Pentru ce m-ai părăsit şi pentru ce Te depărtezi fără să-mi ajuţi şi fără s-asculţi plângerile mele?
2 Strig ziua, Dumnezeule, şi nu-mi răspunzi: strig şi noaptea, şi tot n-am odihnă.
3 Totuşi Tu eşti Cel Sfânt şi Tu locuieşti în mijlocul laudelor lui Israel.
4 În Tine se încredeau părinţii noştri: se încredeau, şi-i izbăveai.
5 Strigau către Tine, şi erau scăpaţi; se încredeau în Tine, şi nu rămâneau de ruşine.
6 Dar eu sunt vierme, nu om, am ajuns de ocara oamenilor şi dispreţuit de popor.
7 Toţi cei ce mă văd îşi bat joc de mine, îşi deschid gura, dau din cap şi zic:
8 S-a încrezut în Domnul! Să-l mântuiască Domnul, să-l izbăvească, fiindcă-l iubeşte!”

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2021 - 13:55, said:

Este o implorare, într-adevăr disperată.

Este un reproș.

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2021 - 13:55, said:

1 Dumnezeule! Dumnezeule! Pentru ce m-ai părăsit şi pentru ce Te depărtezi fără să-mi ajuţi şi fără s-asculţi plângerile mele?
2 Strig ziua, Dumnezeule, şi nu-mi răspunzi: strig şi noaptea, şi tot n-am odihnă.


Asta a avut de spus regele David. Dar putea ISUS să facă o așa observație? Adică cum să spună Isus că Dumnezeu s-a depărtat de El și că nu-L ascultă/ajută?

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2021 - 13:55, said:

6 Dar eu sunt vierme, nu om
Isus este vierme? :huh:

#22
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 29 noiembrie 2021 - 14:09, said:

Asta a avut de spus regele David. Dar putea ISUS să facă o așa observație? Adică cum să spună Isus că Dumnezeu s-a depărtat de El și că nu-L ascultă/ajută?

Provocarea pentru el era să coboare de pe cruce, deci se explică disperarea:

Luca 23:35-43, GBV2001

Îşi băteau joc de El şi mai-marii, zicând: „Pe alţii i-a mântuit; să Se mântuiască pe Sine Însuşi, dacă Acesta este Hristosul, Alesul lui Dumnezeu!“ Şi îşi băteau joc de El şi ostaşii... spunând: „Dacă Tu eşti Împăratul iudeilor, mântuieşte-Te pe Tine Însuţi!“ Şi deasupra Lui era şi o inscripţie scrisă cu litere greceşti, latineşti şi evreieşti: „Acesta este Împăratul iudeilor“. Şi unul dintre răufăcătorii răstigniţi Îl hulea, spunând: „Nu eşti Tu Hristosul? Mântuieşte-Te pe Tine Însuţi şi mântuieşte-ne şi pe noi“.


Din cuvintele citate se desprinde în primul rând credința fermă a iudeilor că Cristosul, ”Împăratul iudeilor”, are sau trebuie aibă puterea de a se mântui pe sine însuși, de a se salva de la moarte, dacă este autentic, adică ”Alesul lui Dumnezeu”. Iudeii erau siguri că nu greșesc cu nimic dacă îl supun la test, condamnându-l la moarte: dacă este adevărat, se va salva, dacă este fals, Legea le cerea oricum să-l ucidă pentru blasfemie. „Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu [titlu mesianic însemnând Cristosul, Împăratul lui Israel, v12]” (Ioan 19:7). Astfel provocarea asupra lui Isus în acele momente, era coborârea de pe cruce.

Marcu 15:32

”Hristosul, Împăratul lui Israel, să Se coboare acum de pe cruce, ca să vedem şi să credem!” Cei răstigniţi împreună cu El, de asemenea, îşi băteau joc de El



#23
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 29 noiembrie 2021 - 14:09, said:

Este un reproș.



Asta a avut de spus regele David. Dar putea ISUS să facă o așa observație? Adică cum să spună Isus că Dumnezeu s-a depărtat de El și că nu-L ascultă/ajută?


Isus este vierme? Posted Image
Tot ce citesti cu privire la isus sunt cuvinte profetice dar si implinirea profetiilor.
A si spus "am venit sa implinesc , nu sa le desfintez".

#24
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2021 - 13:55, said:

Este o implorare, într-adevăr disperată. Isus s-a așteptat până în ultimul moment să fie salvat de Dumnezeu de pe cruce. Cuvintele sunt din Psalmul 22.

Nu, nu a fost o implorare ci o exclamatie, care dovedea o stare emotionala de durere de o intensitate foarte mare.
Judeci gresit daca tu crezi ca "Isus s-a așteptat până în ultimul moment să fie salvat de Dumnezeu de pe cruce." Dovedesti doar ca rationamentul tau este lumesc.

25. Atunci Isus le-a zis: "O, nepriceputilor si zabavnici cu inima, cand este vorba sa credeti tot ce au spus prorocii!
26. Nu trebuia sa sufere Hristosul aceste lucruri * si sa intre in slava Sa?" ( Luca 24)

* Isus stia pentru ce a venit: ca sa moara** pentru noi.***

** 32. Aceasta s-a intamplat ca sa se implineasca vorba prin care aratase Isus cu ce moarte avea sa moara. ( Ioan 18)

*** 6. Caci, pe cand eram noi inca fara putere, Hristos, la vremea cuvenita, a murit pentru cei nelegiuiti. ( Romani 5)

apostolul  Pavel marturisea acelasi lucru cu tarie:

2. Pavel, dupa obiceiul sau, a intrat in sinagoga. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi,
3. dovedind si lamurind ca Hristosul trebuia sa patimeasca si sa invie din morti. "Si acest Isus pe care vi-L vestesc eu", zicea el, "este Hristosul." ( Fapte. 17)

Deci, Isus nu se astepta sa fie dat jos de pe cruce si nici nu reprosa lui Dumnezeu, Tatal Sau, nimic , dovedind ca este un Fiu ascultator/ loial pana la moarte.

Edited by GRATEFUL, 29 November 2021 - 15:36.


#25
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
@  logic,

Daca ai fi inteles ce inseamna, cand se spune despre Isus Hristos ca a fost  "Mielul fara cusur si fara prihana." (1 Petru 1) al lui Dumnezeu, ai fi inteles starea emotionala a Mantuitorului din acele clipe grele si nu mai veneai cu idei aberante ca si colegul dark.

Fiindca una este sa suferi, fiind vinovat si alta este sa suferi nevinovat, fiind un om/ o fiinta neprihanit/a.

Edited by GRATEFUL, 29 November 2021 - 15:53.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postflorinpopa1, on 29 noiembrie 2021 - 11:59, said:

Da, e un fel de Dorel666. Posted Image
Da, si si-a pus avatar pacaliciul ala american care se stramba rau cand vorbeste si il cred toti fraierii deci nu face nimic, a incercat sa omoare covid-ul sufland si n-a reusit Posted Image

Edited by andreic, 29 November 2021 - 15:55.


#27
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postandreic, on 29 noiembrie 2021 - 15:54, said:

Da, si si-a pus avatar pacaliciul ala american care se stramba rau cand vorbeste si il cred toti fraierii deci nu face nimic, a incercat sa omoare covid-ul sufland si n-a reusit Posted Image
A procedat in acelasi registru in care unii pe aici isi pun la avatar figura lu Dragnea. Posted Image

#28
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
@ logic, dark,

Intelegeti starea emotionala a lui Isus Hristos inainte de moarte? Era foarte tulburat, insa nici urma de reprosuri sau alte asteptari fantasmagorice despre care vorbiti voi...

27. Acum sufletul Meu este tulburat. Si ce voi zice?… Tata, izbaveste-Ma din ceasul acesta?… Dar tocmai pentru aceasta am venit pana la ceasul acesta! ( Ioan 12)

Astepta izbavirea din ceasul acela, sau stia ca a venit pentru ceasul acela?!

Edited by GRATEFUL, 29 November 2021 - 16:14.


#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 29 noiembrie 2021 - 12:36, said:

Apropo...știați că episodul cu biciul este pus în Evanghelia după Ioan la început, în capitolul 2, imediat după semnul cu apa transformată în vin

La nuntă procură vin printr-o...minune (numai el ştie cum); la cina cea de taină...bea.

Isus e prezentat în ipostaze de băutor. S-ar putea ca aceasta în combinaţie cu o suferinţă de natură psihică să fie factorii declanşatori ai scandalurilor. Când îi venea supărarea, consuma alcool în cantităţi mari, şi, "rupt în gură", devenea scandalagiu.

E posibil ca şi în faţa scaunul de judecată a lui Pilat să fi fost mahmur, deoarece n-a putut să se apere.

#30
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
@ lupini,

V-ati propus toti sa -L discreditati pe Isus si implicit crestinismul?Posted Image
Mai bine v-ati pocai.... ca sa nu va aflati  in categoria celor care din pacate nu inteleg Cuvantul din pilda lui Isus.

19. Cand un om aude Cuvantul privitor la Imparatie, si nu-l intelege, vine cel rau si rapeste ce a fost semanat in inima lui. Acesta este samanta cazuta langa drum.( Matei 13)

Edited by GRATEFUL, 29 November 2021 - 16:28.


#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostGRATEFUL, on 29 noiembrie 2021 - 16:21, said:

V-ati propus toti sa -L discreditati pe Isus si implicit crestinismul?

Nu-mi propun nimic. Scriu pe un forum aşa cum scrii şi tu. Doar că avem idei diferite. Asta e.




View Postdark, on 29 noiembrie 2021 - 12:47, said:

Dumnezeu nu-și putea blestema propria creație.

Asta e spun eu cea mai mare abominaţie a religiilor abrahamice: Creatorul să-şi blesteme creaţia ! Sunt religii "diabolice".

Edited by lupini, 29 November 2021 - 16:30.


#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 29 noiembrie 2021 - 15:23, said:

Deci, Isus nu se astepta sa fie dat jos de pe cruce si nici nu reprosa lui Dumnezeu, Tatal Sau, nimic , dovedind ca este un Fiu ascultator/ loial pana la moarte.

Asta în evanghelia după Luca, și știm de pe topicul celălalt, că Luca este deja inculpat.
În evangheliile Marcu, Matei, ISUS strigă în disperare, aducându-I lui Dumnezeu o imputare în sensul că ...de ce L-a părăsit. Isus nu citează din Psalmi, de ce, păi în starea în care era, mai avea El chef de citat Scripturi? Ce să citeze? Psalmii scriși de David se referă la o cu totul altă situație, citiți vă rog tot Psalmul 22.

#33
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlupini, on 29 noiembrie 2021 - 16:25, said:

Nu-mi propun nimic. Scriu pe un forum aşa cum scrii şi tu. Doar că avem idei diferite. Asta e.

Poate nu o faci constient, dar prin demersul tau cauti sa darami, in loc sa cladesti... Posted Image

Edited by GRATEFUL, 29 November 2021 - 16:35.


#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 29 noiembrie 2021 - 15:45, said:

@  logic,

Daca ai fi inteles ce inseamna, cand se spune despre Isus Hristos ca a fost  "Mielul fara cusur si fara prihana." (1 Petru 1) al lui Dumnezeu, ai fi inteles starea emotionala a Mantuitorului din acele clipe grele si nu mai veneai cu idei aberante ca si colegul dark.

Fiindca una este sa suferi, fiind vinovat si alta este sa suferi nevinovat, fiind un om/ o fiinta neprihanit/a.

Versetele pe care le-am citat explică ce se aștepta și nu s-a întâmplat, până la strigătul resemnat: ”De ce m-ai părăsit?”

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 29 noiembrie 2021 - 16:35, said:

Poate nu o faci constient, dar prin demersul tau cauti sa darami, in loc sa cladesti... Posted Image

Grateful, aici nimeni nu dărâmă sau zidește. Totul este relativ. Și tu, când ai renunțat la religia catolică, ai ”dărâmat” un întreg sistem, înlocuindu-l cu altul. Așa că... ai și tu puțină înțelegere față de cei care se îndoiesc, fără a le judeca credința lor puțină (eu, Lupini, și alții) - Romani 14:1
:)

#36
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2021 - 16:36, said:

Versetele pe care le-am citat explică ce se aștepta și nu s-a întâmplat, până la strigătul resemnat: ”De ce m-ai părăsit?”

Nu se astepta la izbavirea despre care vorbesti tu: ca Dumnezeu sa-L coboare de pe cruce.
In momentul acela a trait agonia omului care se simte despartit de Dumnezeu.

22. "El n-a facut pacat, si in gura Lui nu s-a gasit viclesug."
23. Cand era batjocorit, nu raspundea cu batjocuri; si, cand era chinuit, nu ameninta, ci Se supunea dreptului Judecator.
24. El a purtat pacatele noastre in trupul Sau, pe lemn, pentru ca noi, fiind morti fata de pacate, sa traim pentru neprihanire; prin ranile Lui ati fost vindecati. (1 Petru 2)

Pacatele noastre purtate in trupul Sau actionau ca un zid despartitor intre El si Dumnezeu, acest fapt a fost resimtit cu o maxima intensitate de catre Isus.

Edited by GRATEFUL, 29 November 2021 - 16:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate