Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Conducere preventiva vs conducere defensiva

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Sunt ceva ani de cand am auzit prima data sintagma " conducere defensiva". Se pare ca autorul ei este fostul campion de raliuri, Titi Aur(eu pe el l-am auzit). Oricum, el o repeta ori de cate ori are ocazia.
In ultimele saptamani l-am auzit pe un cunoscut om politic preluand aceasta sintagma. Si mai "rau" a fost cand am auzit si pe o moderatoare tv.

In opinia mea, acest (nou)neologism este neavenit si pagubitor chiar. NU sunt impotriva noului, a neologismelor, dar este TOTAL gresit sa folosim termeni noi in locul celor deja cunoscuti, consacrati de multa vreme. Notiunea  de conducere preventiva este stiuta de multe decenii si nu pot pricepe de ce trebuie inlocuita. Apoi, notiunea de preventie este stiuta si din domeniul medicinii.

Definitiile acestora:


PREVENTÍV, -Ă, preventivi, -e, adj. Care are ca scop preîntâmpinarea unui rău,... a săvârșirii unei infracțiuni etc. ... (În sintagma) Medicină preventivă = ramură a medicinei care se ocupă cu prevenirea bolilor; profilaxie. – Din fr. préventif.

DEFENSÍV, -Ă, defensivi, -e, adj. Făcut pentru apărare, de apărare, care apără. – Din fr. défensif.

Aparent, cele doua definitii ar avea semnificatii echivalente dar nu este asa.
In contextul auto, prima este mai cuprinzatoare, cu o mai mare patrundere mentala si de atentionare.
Cea de a doua, este mai "saraca" in sensul dorit(poate ca pentru un nativ de limba engleza sintagma "defensive driving" sa aiba un inteles mai amplu, mai profund).

Edited by Turnatoriu_de_orza, 24 November 2021 - 20:21.


#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Probabil ca au cautat antonimul pentru condusul, sofatul "agresiv".

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Aveti dreptate - exista deja un termen care exprima acelasi lucru. "Defensiv" nu e neologism (apare in "Dictionarul universal al limbii romane" din 1929). Sintagma "conducere defensiva" da, e imprumutata recent.

Edited by __Dan__, 24 November 2021 - 20:27.


#4
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Conducerea defensivă se referă să nu forțezi tu.

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Exista si conducere defensiva, e aceea in care cea preventiva nu a fost de ajuns si, totusi, ai scapat.
Un exemplu: drum cu prioritate spre stanga, vii pe drumul cu prioritate. Preventiv, reduci viteza ca sa nu te infigi in zidul din fata. Defensiv: te uiti in dreapta, il vezi pe Ray Charles ca ignora indicatorul Stop si franezi.

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e tot preventiva, ai prevazut ca exista debili mintali / orbi la volan care ar putea sa nu respecte prioritatea si ai franat. Asta inseamna preventiv asa cum zice si definitia. Ai prevazut ca s-ar putea intampla ceva rau si ai luat masuri sa nu se intample. Defensiv e ceva la alt nivel. Defensiv ar fi sa ai o masina blindata si chiar daca debilul se infige in tine tu vei merge mai departe neafectat. Adevarul e ca destui oameni adopta acesta masura cumparandu-si SUV-uri exagerat de mari doar ca sa mearga prin oras.

Edited by chilly willy, 24 November 2021 - 20:41.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu sunt de acord. Nu eram obligat sa ma uit in dreapta, aveam prioritate, eram cu legea in mana. M-am aparat de unul care n-a vazut, n-a crezut sau n-a stiut ca trebuie sa opreasca. Se numeste aparare.

#8
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 Turnatoriu_de_orza, on 24 noiembrie 2021 - 20:20, said:

Sunt ceva ani de cand am auzit prima data sintagma " conducere defensiva". Se pare ca autorul ei este fostul campion de raliuri, Titi Aur(eu pe el l-am auzit). Oricum, el o repeta ori de cate ori are ocazia.
In ultimele saptamani l-am auzit pe un cunoscut om politic preluand aceasta sintagma. Si mai "rau" a fost cand am auzit si pe o moderatoare tv.

In opinia mea, acest (nou)neologism este neavenit si pagubitor chiar. NU sunt impotriva noului, a neologismelor, dar este TOTAL gresit sa folosim termeni noi in locul celor deja cunoscuti, consacrati de multa vreme. Notiunea  de conducere preventiva este stiuta de multe decenii si nu pot pricepe de ce trebuie inlocuita. Apoi, notiunea de preventie este stiuta si din domeniul medicinii.

Definitiile acestora:


PREVENTÍV, -Ă, preventivi, -e, adj. Care are ca scop preîntâmpinarea unui rău,... a săvârșirii unei infracțiuni etc. ... (În sintagma) Medicină preventivă = ramură a medicinei care se ocupă cu prevenirea bolilor; profilaxie. – Din fr. préventif.

DEFENSÍV, -Ă, defensivi, -e, adj. Făcut pentru apărare, de apărare, care apără. – Din fr. défensif.

Aparent, cele doua definitii ar avea semnificatii echivalente dar nu este asa.
In contextul auto, prima este mai cuprinzatoare, cu o mai mare patrundere mentala si de atentionare.
Cea de a doua, este mai "saraca" in sensul dorit(poate ca pentru un nativ de limba engleza sintagma "defensive driving" sa aiba un inteles mai amplu, mai profund).
Nu este inventia lui Titi Aur., notiunea de conducere defensiva este aparuta inca din 1964, in SUA.

Conduita preventiva = acel comportament rutier care asigura prevenirea accidentelor, prin anticiparea si evitarea actiunilor incorecte ale partenerilor de drum, precum si adaptarea modului de deplasare la conditiile meteo, de drum sau de trafic, specifice (buna pregatire teoretica si practica, vigilenta, prevedere, judecata, indemanare, nivel de educatie
Stilul de conducere defensiva  este o completare a celor de mai sus si de obicei presupune insusirea unor tehnice specifice in poligon/circuit urmate de aplicarea lor in trafic = detinerea abilitatilor de conducere pentru a salva vieti, timp si bani, in ciuda conditiilor de trafic si a actiunilor celorlalti (constientizarea riscului, cunoasterea comportamentului masinii in situatii critice si cum se poate iesi din acestea, prevenirea aparitiei conflictelor sau a situatiilor limita).

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Conducerea defensivă este folosită de Titi Aur pentru a da un sens activității pe care o desfășoară mnealui la acea școală de pilotaj, sens fără de care nu ai avea motivația să cotizezi.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
preventiv  conduci si daca vezi mingea zburand incetinesti ca urmeaza copilul dupa ea iar defensiv conduci si intr-o curba mai ridici piciorul de pe acceleratie nu-i dai cat poate masina adica te mai abtii putin

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Inventii de nume pentru chestii care au existat deja. Se practica mai peste tot. Se cheama lipsa de imaginatie.
Singura justificare a acelui "defensiva" din denumire, ar fi faptul ca s-ar adresa cretinilor ce conduc agresiv. Conducerea preventiva cuprinde tot ce inseamna preventie, inclusiv sofatul cumintel, adica defensiv.

#12
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Titi Aur cat si toti cei ca el nu-ti baga mana in buzunar. De abia atunci cand prin lege o sa fie introdusa obligatia ca restituirea permisului de conducere suspendat in urma unor incalcari grave ale Codului Rutier sa se faca doar dupa absolvirea unui asemenea curs vom avea motive de nemultumiri.
Pana atunci insa, nu este nimic rau daca cineva alege sa plateasca o anume suma de bani  pentru a invata pe circuit cateva tehnici prin care isi poate cunoaste si-si poate controla mai bine masina in conditii meteo mai deosebite de pilda.
In fond si la urma urmei este alegerea fiecaruia.
Nu-i iau partea lui Titi Aur, ma enerveaza chiar cand il vad cum isi promoveaza cu o insistenta uneori agresiva cursul, dar una-i una si alta-i alta, pentru unii poate fi chiar distractiv.

Edited by gabrieln2016, 24 November 2021 - 21:35.


#13
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Hai sa dau si un exemplu practic de conducere defensiva in trafic. Cati dintre noi nu sunt agasati de cei care, in coloana, merg mult prea aproape de cel din fata chiar si fara a avea o intentie clara de a depasi?
Poti preveni chestia asta?  Nu, pentru ca nu o poti controla, nu depinde de tin ci de cretinul din spate. In schimb poti actiona defensiv prin marirea usoara a distantei pe care o ai tu fata de cel din fata ta astfel incat daca acesta franeaza brusc, in mod neprevazut, tu sa poti avea timp sa franezi dar nu la fel de brusc, ci mai usor astfel incat idiotul din spate sa nu fie luat prin surprindere si sa nu te loveasca. Nu-l feresti practic pe el ci incerci sa fi defensiv aparandu-te in primul rand pe tine.

Edited by gabrieln2016, 24 November 2021 - 21:51.


#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Conducere antiturbo .

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 gabrieln2016, on 24 noiembrie 2021 - 21:50, said:

astfel incat idiotul din spate sa nu fie luat prin surprindere si sa nu te loveasca. Nu-l feresti practic pe el ci incerci sa fi defensiv aparandu-te in primul rand pe tine.
De unde stii ca ala din spate e idiot? De curiozitate intreb, nu de altceva.

#16
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Daca merge lipit de fundul tau fara intentia de a te depasi desi are posibilitatea si cu riscul imens ca la o frana brusca a ta sa te loveasca cum poti sa-i spui altfel decat idiot/tampit/cretin/iresponsabil/imbecil?
Unii dintre voi le spun la astia "supozitoare" eu prefer sa le spun exact ca mai sus, fiecare cu alegerea lui, nu?
Sau poate indivizii de genul asta sunt considerati monumente de intelepciune?

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mergeti la scoala lui T. Aur si vedeti ce inseamna si de ce se cheama asa.
Din cite stiu eu foarte multe firme care au flote auto mari au trimis oamenii la acele cursuri, operatorii de telefonie mobila, cred ca toti, si-au scolarizat si acolo "soferii".
Si, da merita sa facet acel curs, cel complet.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Turnatoriu_de_orza, on 24 noiembrie 2021 - 20:20, said:

...
care e diferenta dintre cele doua tipuri de conducere?

 Ion_Bumbu, on 24 noiembrie 2021 - 22:06, said:

Mergeti la scoala lui T. Aur si vedeti ce inseamna si de ce se cheama asa.
Din cite stiu eu foarte multe firme care au flote auto mari au trimis oamenii la acele cursuri, operatorii de telefonie mobila, cred ca toti, si-au scolarizat si acolo "soferii".
Si, da merita sa facet acel curs, cel complet.
au incercat baietii de la parcu auto sa ne tina ceva filozofie... super instruiti baietii... pana au dat de mine au constatat ca ei sunt un pic pe langa subiect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate