Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cine devine vinovat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postarg, on 23 noiembrie 2021 - 17:13, said:


pisoi daca ala de iese are cedeaza in toate variantele e vinovat ala care iese.
daca nu are cedeaza dar iese de pe pe un drum cu rang inferior national, judetean, local... tot ala care iese e vinovat in toate situatiile

daca nu-s indicatoare si drumurile au acelasi rang, e cedeaza dreapta indiferent de cate benzi au drumurile.

Argule, lasa sfaturile auto ca nu s.a lipit nimic de tine in scoala auto si nici dupa. La cate cunostinte ai, chiar ma mir ca mai tastezi pe softpedia. Nu mai exista de mult timp notiunea de drum inferior. Daca intersectia este nedirijata, este valabila prioritatea de drepta si atat.

#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Personal am sunat la 112 sa raportez un semafor pus gresit in spatele unui copac. Nu era absolut deloc vizibil si se afla pus pe un drum principal. Cauza de accidente grave... Aia la 112 m-au luat la suturi ca de ce sun la urgente pentru nimic... Posted Image

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNamidee, on 23 noiembrie 2021 - 17:29, said:



Argule, lasa sfaturile auto ca nu s.a lipit nimic de tine in scoala auto si nici dupa. La cate cunostinte ai, chiar ma mir ca mai tastezi pe softpedia. Nu mai exista de mult timp notiunea de drum inferior. Daca intersectia este nedirijata, este valabila prioritatea de drepta si atat.
alt pisoi
ia vezi ce scrie in regulamentul de aplicare oug 195 la articolul 135.

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand n-ai vizibilitate, te bagi foarte, dar FOARTE incet, astfel ca cel de pe prioritate sa-ti vada botul masinii de departe. Daca e cretin, intra in tine si-ti pierzi permisul, poate iei si amenda. Daca e normal la cap, se prinde ca nu-l vezi si te lasa.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 23 noiembrie 2021 - 17:31, said:

Personal am sunat la 112 sa raportez un semafor pus gresit in spatele unui copac. Nu era absolut deloc vizibil si se afla pus pe un drum principal. Cauza de accidente grave... Aia la 112 m-au luat la suturi ca de ce sun la urgente pentru nimic... Posted Image

Corect! Eu am sunat pentru accident - a intrat unul in mine si a vrut sa fuga + mi sa luxat gatul.
Operatoarea 112  mi-a zis ca daca deja am iesit din masina si am fugt dupa ala, atunci nu mai trimite salvare;  mi-a facut legatura doar la politie, si a zis ca puteam suna si direct politia.
Iar politistul a explicat la amandoi sa ne intelegem amiabil.

Intr-un fel e de inteles, daca tinem liniile 112 ocupate cu toate tamponarile si se intampla un club "Colectiv"  e cam naspa situatia pentru toti!

#42
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMunicipalwaste, on 23 noiembrie 2021 - 15:52, said:

daca ala e oprit acolo de 1 minut si intri in el?
Atat de barbalete esti?

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMunicipalwaste, on 23 noiembrie 2021 - 15:52, said:

dar daca ala e oprit acolo de 1 minut si intri in el?
Daca e acolo oprit de 1 minut, nu ai de unde sa stii ca e 1 minut sau de o zi sta acolo. (ramas in pana).
Deci tu esti vinovat ca l-ai lovit. El e vinovat ca stationeaza acolo de o zi.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si ca tot am relatat, baiatul (19 ani) era putin baut (3 beri)  si totusi am facut amiabil, ca daca merg la politie (si zic ca e putin baut + vroia sa fuga) atunci  RCA ul lui Nu mai plateste nimic, dupa procesul verbal de la politie trebuie sa il dau in judecata pe civil, si sa imi recuperez in instanta banii.
L-am convins pe taica-sau  ca eu vreau bine la toti si baiatul a  semnat amiabilul, am reparat masina si gata.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGlCA_Contras, on 23 noiembrie 2021 - 17:31, said:

Personal am sunat la 112 sa raportez un semafor pus gresit in spatele unui copac. Nu era absolut deloc vizibil si se afla pus pe un drum principal. Cauza de accidente grave... Aia la 112 m-au luat la suturi ca de ce sun la urgente pentru nimic... Posted Image
Au avut dreptate. Nu suni la 112 pt asa ceva.

#46
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Hai sa va explic situatia concreta de la care plec si ceva detalii pe care credeam ca v-a dus capul sa le intuiti.

Strada secundara chiar este secundara, in sensul ca are STOP, deci drumul principal are prioritate, fara prioritate de stanga, de nord, de vest si ce mai zic unii.


Iar situatia a fost asa:

Se mergea cu 50kmph pe drumul principal, eu fiind pe el si mergand cumva departe de cel din fata mea, desi se circula cumva intr-o coloana mai degajata.
In dreapta e unul iesit mult cu botul. Pe contrasens toti lasau aprospe 1m pana la ax. Am vazut ca am marja cam 40-50cm pe fiecare latura intre botul aluia si masinile de pe contrasens si am redus treptat pe la 30-35kmph, ca altfel risti sa fii busit din spate, plus ca aveam loc sa trec ok daca ma duc fix pana in ax cu roata. Cand am ajuns in dreptul celui iesit cu botul, unu de pe contrasens s-a apropiat brusc de ax si cred ca am ramas cu cativa cm marja pe ambele laturi. M-am strecurat printre ei. Dupa asta am avut aceasta curiozitate, sa stiu daca il sterpeleam pe ala iesit cu botul, cine era vinovat. El era iesit de vreo 10 secunde, dar nu mai era in miscare.



#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era mai demult o carte mai groasa acu 20 ani, ceva de genul : 1) regulament de aplicare al decretului  2) notiuni de mecanica 3) notiuni de prim ajutor ... nu mai exista asa ceva?
Ar fi util sa invete de exemplu ce  e 112  si cand se foloseste, cum functioneaza in mare un ambreaj si unde pui garoul.
Ar trebui  updatat bineinteles si re-editat.

#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMunicipalwaste, on 23 noiembrie 2021 - 18:13, said:

Hai sa va explic situatia concreta de la care plec si ceva detalii pe care credeam ca v-a dus capul sa le intuiti.

Strada secundara chiar este secundara, in sensul ca are STOP, deci drumul principal are prioritate, fara prioritate de stanga, de nord, de vest si ce mai zic unii.


Iar situatia a fost asa:

Se mergea cu 50kmph pe drumul principal, eu fiind pe el si mergand cumva departe de cel din fata mea, desi se circula cumva intr-o coloana mai degajata.
In dreapta e unul iesit mult cu botul. Pe contrasens toti lasau aprospe 1m pana la ax. Am vazut ca am marja cam 40-50cm pe fiecare latura intre botul aluia si masinile de pe contrasens si am redus treptat pe la 30-35kmph, ca altfel risti sa fii busit din spate, plus ca aveam loc sa trec ok daca ma duc fix pana in ax cu roata. Cand am ajuns in dreptul celui iesit cu botul, unu de pe contrasens s-a apropiat brusc de ax si cred ca am ramas cu cativa cm marja pe ambele laturi. M-am strecurat printre ei. Dupa asta am avut aceasta curiozitate, sa stiu daca il sterpeleam pe ala iesit cu botul, cine era vinovat. El era iesit de vreo 10 secunde, dar nu mai era in miscare.
In locul tau, as fi oprit ca sa-l las pe ala sa intre in trafic. Nu e bine sa lasi hazardul sa intervina.
Ascultati la Marele Intelept: daca ai prioritate, da-le si altora din ea, nu fi calic!

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMunicipalwaste, on 23 noiembrie 2021 - 18:13, said:

cine era vinovat. El era iesit de vreo 10 secunde, dar nu mai era in miscare.

El era vinovat ! (bineinteles daca mergea motorul, el era la volan, pe foaie scriai ca si el era in miscare 0.01km/h - sa oprit ia alunecat in fata masina nu conteaza ).
Conteaza ca nu a "parcat" acolo,  ca atunci  Tu esti vinovat  !

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2021 - 18:04, said:

Au avut dreptate. Nu suni la 112 pt asa ceva.
Doar la morti si raniti, ai dreptate... Posted Image  Nu am vrut sa stau sa asist insa la asa ceva... i-am lasat cu apelul, care este inregistrat, sa raspunda ei pentru aia ;)

#51
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postrouterboard70, on 23 noiembrie 2021 - 16:05, said:

Fara alte comentarii, TU esti sau devii vinovat prin neadaptarea vitezei la conditiile de trafic si neatentie in conducere, neanticiparea pericolelor, PUNCT!

Fals.
Iar tu nu ești nici mai credibil, nici mai convingător dacă scrii cu majuscule sau scrii " punct " după ce ai scris o aiureală :)

#52
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postwaterman, on 23 noiembrie 2021 - 16:15, said:

Și o să ai tot o rablă și doi ochi negri

Vezi că dacă ai indicator - Cedează trecerea - sau - Stop - și ieși prea mult și intră unul în tine tu ești de vină.

Sigur ai permis de conducere ?

#53
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
In primul rand, masinile au frana. Se foloseste cu incredere cand ceva nu-i clar in fata.
Daca cel care iese nu are camera, o sa iasa vinovat, ca nu va putea dovedi ca nu a iesit in fata celui cu prioritate.
Daca are, si a iesit incet, incat cei de pe drumul cu prioritate aveau in mod rezonabil timp sa-l vada si sa franeze, vinovat e cel care loveste.

#54
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Intrebare tipic romaneasca... Toata lumea stie ca permisele se dau la covrigarie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate