Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare aragaz

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Doresc sa schimb vechiul aragaz si nu sunt decis ce model v-a fi inlocuitorul lui. Caut un aragaz pe gaz, ca sa nu fiu nevoit sa schimb toate tigaile/oalele, iar cuptorul ar fi de preferat electric, dar nu ar fi un dezavantaj foarte mare daca e pe gaz. Aragazul va fi folosit zilnic, dar cuptorul cam 1-2 ori pe luna. Ce modele imi puteti recomanda? Ideal ar fi sa gasesc ceva cat mai ieftin, dar bugetul maxim ar fi undeva la 1200-1300 ron.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ieftin = prost = tabla subtire.

Intelegem ca nu doresti ceva incorporabil.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Uite,ia-le la puricat
https://www.emag.ro/search/aragaz+mixt
cuteste parerile cumparatorilor.Ai de unde alege.Si mai ieftin si mai scump si mai lat si mai ingust si mai alb si mai inox,etc.


ps.
Multi considera banalul aragaz ceva depasit,asa ca mai bine cauti direct pe site-rile vanzatorilor.

#4
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Ca recomandare Aragaz Bosch HXN39BD50
-in familie din 2018 fara probleme ,"sefa" extrem de multumita ,
-da stiu nu se incadreaza in buget ,alegerea este a ta.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ia-ti o varianta ce are cuptor electric, crede-ma ca-i mai ok. Iar sfatu' meu ii sa mergi la Dedeman sau whatever si sa le vezi cu ochii tai, mai intrebi vanzatoru' mai ciocanesti tabla, macar stii o treaba...

Edited by edy_wheazel, 21 November 2021 - 10:25.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu pana la urma am luat un Gorenje, parca avea tabla mai groasa, si arzatorul mai solid din fonta.
Defapt arzatoarele se duc primele la orice marca.
(Ok nu vorbim de Arctic:  garniturile ieftine (unii scriau ca au luat  si foc garniturile de cauciuc)   si sticla de la cuptor care pocneste de la caldura)

#7
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Aragaz ELECTROLUX LKM520000X, 4 arzatoare, Gaz + Electric, L 50 cm, Grill, inox

Pret=1184 la Altex.
Noi folosim de 4ani,gateste super repede,cuptor foarte bun.Eu am varianta cu timer,este putin mai scump dar merita.
Recomand aceasta marca cu incredere.

#8
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am cumparat pentru parinti Hansa, si nu a avut nicio problema in ultimii ani. Cuptorul este electric si partea de sus pe gaz.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Recomandarea mea
https://www.emag.ro/...0/pd/D7MF6BBBM/

 chaosss, on 21 noiembrie 2021 - 11:45, said:

Am cumparat pentru parinti Hansa, si nu a avut nicio problema in ultimii ani. Cuptorul este electric si partea de sus pe gaz.
De ce te-ai mai complica cu gazul?

#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 ericmario, on 21 noiembrie 2021 - 12:01, said:

Recomandarea mea
https://www.emag.ro/...0/pd/D7MF6BBBM/


De ce te-ai mai complica cu gazul?

Asa a vrut tata...

#11
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Din experiență .. Nu lua inox.Mergi in magazine si pipăie tabla.

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Mergi in magazine sa le vezi cu ochii tai, sa si si o ruleta cu tine pentru a masura si compara dimensiunile, sa fie si cu rotisor, apoi il comanzi pe net modelul ales.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ceva de genul am eu, doar că varianta anterioară, dar seamănă foarte mult. Îmi fac foarte bine treaba cu el, cuptorul merge bine, n-am nimic de reproșat la prețul ăsta, chiar îl recomand.

https://www.flanco.r...-arzatoare.html

 FARAROTI, on 21 noiembrie 2021 - 12:30, said:

Din experiență .. Nu lua inox.Mergi in magazine si pipăie tabla.

Dar ce naiba faceți cu aragazul, off-road? Tabla e tablă, subțire, groasă, contează mai mult designul, să fie ușor de curățat, decât rezistența. Doar nu-ți iei aragaz să-l lași moștenire nepoților. Îl folosești 6-10 ani, după care iei altul.

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 SmurfK, on 21 noiembrie 2021 - 15:12, said:

Dar ce naiba faceți cu aragazul, off-road? Tabla e tablă, subțire, groasă, contează mai mult designul, să fie ușor de curățat, decât rezistența.

Pai, daca mi se tranteste usa de la cuptor mi-ar placea sa nu sara tabla de pe el. :D

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/24940/24939795/images/res_7edd3d3797a02d7bcdec4e606eee89aa.jpg?width=450&height=450&hash=6636AB78B104C5467D4EC8DBFE1979F0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iti recomand un aragaz din inox Indesit IS5G1PMX/E, 4 arzatoare, Gaz, Aprindere electrica, Timer, Grill, 50 cm, Inox: https://www.emag.ro/...e/pd/DJ82B6BBM/

#16
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Acum vreo luna cautam sa iau un aragaz full gaz cu rotisor, grill, aprindere piezo, etc de 50cm latime. Am citiva cunoscuti care au luat asemanator de 1500-2000 lei si in timp scurt s-a dus aprinderea piezo, rotisorul nu mai functiona, iar becul din cuptor nu mai functiona desi s-a incercat schimbarea lui. Am ales totusi ceva ieftin gasit la Altex, cu garantie extinsa +2 ani, cu 15 lei ridicare epava veche, total 825 lei si au mai dat un voucher 150 lei cu care o sa iau 2-3 tigai Tefal si capacele aferente. Posted Image
Am chemat un instalator agreat de astia de la gaze sa-l monteze, am pus si racordul metalic nou de la robinetul cu supapa pina la aragaz si m-am incadrat in 1000 lei. A facut sotia citeva prajituri la cuptor si e ok, nu afuma, nu arde, coace egal pe toate partile.
Ca dezavantaje ar fi ca tabla e cam subtire si flambeaza daca il masokesti des dupa ce il asezi la locul lui, nu cred ca are izolatie pe lateral astfel ca ar trebui asezat la o oarecare distanta de mobilierul din jur. Eu il am la 1,5cm in lateral de mobila de bucatarie si e ok. Pentru ca era mai jos decit mobilier in lateral iar flacara care bate pe fundul cratitei poate sa ajunga la mobilier, am luat papamobilul asta la 45 lei cu transport gratis (genius style). Dupa ridicarea aragazului mai sus, totul a fost ok astfel ca flacara e mai sus decit blatul mobilierului.

Daca nu ai pretentii (prea) mari si te multumeste ceva de 50cm latime, iti recomand modelul asta.

Edited by xew, 21 November 2021 - 16:40.


#17
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Doresc sa cumpar un aragaz de 50cm .
Nu inteleg ce inseamna termenul "inox" ?  Cit este de inox in el ?  Actualul aragaz , mi-a ruginit in 3 ani cam peste tot si din acesta cauza ma atrage termenul de inox.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 hspinache, on 23 noiembrie 2021 - 12:44, said:

Doresc sa cumpar un aragaz de 50cm .
Nu inteleg ce inseamna termenul "inox" ?  Cit este de inox in el ?  Actualul aragaz , mi-a ruginit in 3 ani cam peste tot si din acesta cauza ma atrage termenul de inox.

Aceste piese sunt din tabla de otel inoxidabil: placa superioara pe care sunt ochiurile, masca de la butoane si capacul fata de la sertarul de jos cu accesorii.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 November 2021 - 20:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate