Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare aragaz

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Posthspinache, on 23 noiembrie 2021 - 12:44, said:

Doresc sa cumpar un aragaz de 50cm .
Nu inteleg ce inseamna termenul "inox" ?  Cit este de inox in el ?  Actualul aragaz , mi-a ruginit in 3 ani cam peste tot si din acesta cauza ma atrage termenul de inox.

Ce marca de aragaz este ? Nu am patit niciodata asa, spre norocul meu.

#20
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Ce se poate recomanda pentru 50 cm latime  ?

#21
cosmin001

cosmin001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.07.2008
Vreau sa cumpar si eu un aragaz la un buget de 1200-1800 lei. Mixt (plita gaz, cuptor electric), tabla nu inox. Nu ma intereseaza functii electronice  nici piroliza etc ci sa fie cat mai fiabil caci se foloseste zilnic iar cuptorul de 2-3 ori pe saptamana. Preferabil cu display pentru timer, programe. Puteti sa ma ajutati cu o recomandare?

#22
cosmin001

cosmin001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.07.2008
Dupa ce am obosit sa tot studiez piata, parerile sunt atat de diverse ca e aproape imposibil sa ajungi la o concluzie, m-am hotarat sa intreb pe cineva de la un service. Mi-a spus sa evit cat de mult se poate electronica si tot ce presupune display caci pica cel mai repede la pene de curent. Sa evit Beko, Arctic. De asta eram convins si inainte. Si sa tin cont ca la Bosch nu numai ca platesc in plus brand-ul dar si piesele de schimb sunt foarte scumpe. Si nu e un aparat care sa nu se strice. Am hotarat sa aleg intre Gorenje si Electrolux. Aici nu m-a ajutat cu nici o sugestie. Am ales Aragaz ELECTROLUX LKK520002W. Acum sa vedem cum merge... Numai bine tuturor.

#23
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Vad ca este cu cuptor electric . Este preferat la preparare ?

#24
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 28.09.2008
Anul asta am schimbat aragazul si se pare ca am luat o mare teapa.
Am tot citit comentariile de pe aici si am mers pe recomandarea cu Gorenje.
Ma felicit totusi ca nu am cumparat aragaz electric.
Asta e modelul cumparat de la altex:
GORENJE G5113WJ, 4 arzatoare, gaz, L 50 cm, alb

Situatie neplacuta pt ca din cauza cuptorului e stop la prajituri, cozonaci,...

Cel mai mare minus e cuptorul.
Lasat pe minim nu coace bine iar daca trec pe treapta superioara arde, iese fum,...
Alte minusuri:
cu tot cu blocul de  ciment din spate se misca aragazul la cea mai mica atingere.
Daca ai ceva pe foc risti sa cada oala ori capacul.
Nu ajuta nici gratarul care e din otel vopsit foarte alunecos.

Asa ca feriti-va de aragazuri ieftine si marca gorenje.
Posibil alta sa fi fost situatia daca alegeam marca electrolux.


#25
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
E jale cu aragazele pe gaz complet. Nu se mai gasesc modele bune in magazine decat rar. Electrolux mai are ceva modele, dar au cam disparut....

Cuptoru e bine sa aiba termostat, chiar daca e pe gaz. Autoregleaza flacara, dar sa fie model bun, ca altfel, nu functioneaza cum trebuie.

Aragaze chiar si scumpe, spre 2000 lei sunt si Beko....Astea mai mult de 500-750 lei nu fac.

Recomandate sunt cele de 60 cm latime.

Pe cele de 50 cm incap greu mai multe vase pe plita, adica cam 2.

Edited by MMike, 17 December 2022 - 17:26.


#26
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 28.09.2008
Vechiul aragaz zanussi cu greu a fost scos afara de 2 persoane.
Asta fara blocul din ciment era carat si de un copil. Chiar si cu blocul din ciment si tot era fulg pe langa vechiul aragaz.
Posibil asta sa fie si explicatia de ce nu coace asa bine.

#27
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Nu are legatura. Nu coace bine  posibil din cauza ca materialele izolatoare ale cuptorului sunt de slaba calitate sau si insuficiente sau si prost montate si astfel are pierderi. Ar mai fi si controlul flacarii sau arzatorul cu probleme.

#28
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 30.12.2007
Poate tine de noroc, poate de ghinion, poate ca asa sunt produsele astea ieftine, al meu de la postarea #16 face figuri de vreo saptamina, cuptorul nu tine flacara aprinsa dupa ce iau mina de pe buton. Am sunat la service Gorenje, in urmatoarele citeva zile vine un meserias sa vada despre ce e vorba. A fost ok pina acum, coace bine, functioneaza ok pe gaz (nu l-am folosit pe gpl), singura neplacere ar fi fost pina acum ca scoate un sunet ascutit care creste in intensitate cum maresc flacara. Asa e la fiecare arzator de la plita si cuptor.

#29
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 28.09.2008
Ma vad nevoit acum sa cumpar alt aragaz.
A recomandat cineva sa pun la cuptor caramizi samota subtire. Degeaba ca tot varza e cuptorul.
Probabil e din cauza ca peretii sunt foaie de ceapa.
O sa cumpar un aragaz mixt. Cuptorul sa fie electric si ca sa merg la sigur o sa aleg un model de la electrolux.
Cica nu e nevoie sa trag alte fire pt cuptor ca face fata priza.

Am sunat la altex si la inceput m-a intrebat daca am regulator de presiune ca altfel nu beneficiez de garantie.
Instalat regulatorul, platit manopera 100 lei si degeaba.


O sa ma uit acum daca mai e in garantie ca e aiurea sa cumpar alt aragaz.

#30
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 30.12.2007
Al meu functioneaza ok, s-au gatit multe chestii la cuptor si de fiecare data a fost ok. Numai cozonaci nu am facut, dar la chec e ok. A venit omu de la garantie si a curatat arzatoarele, a spus ca de la aprinderea focului cu chibrite s-a depus o chestie in zona si ne recomanda sa folosim aprinzator electric/gaz. Am cumparat un aprinzator cu gaz, de fapt e o bricheta cu teava mai lunga, flacara iese in cap si momentan e ok.
Daca problema ta e lipsa caramizilor si a peretilor laterali subtiri, alege urmatorul model dupa greutate.

#31
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 09.08.2009
Eu mi-am luat un Beko FSGT62110GWO de pe Emag, il am din luna mai, functioneaza perfect, intr-adevar tabla e cam subtire, dar n-am intampinat nici o problema cu el pana acum, a venit cu Sameday ambalat perfect, nelovit, il folosesc cu butelie neavand retea de gaz metan in zona si sunt foarte multumit de el. Vad ca nu ma mai lasa forumul sa pun link de pe emag, cenzura peste tot dom'le!

#32
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmariusixy, on 25 decembrie 2023 - 12:10, said:

O sa cumpar un aragaz mixt.
Nu lua mixt. Cuptoru electric consuma mult, nu are calitatea si nici functiile unuia separat, incorporabil. Daca tot ai gaz in casa, mergi (tot) pe Electrolux aragaz complet pe gaz, sunt printre cele mai bune la ora actuala de pe piata romaneasca, facute in Polonia. Mai sunt si Zanussi, dar sunt facute in Romania. A luat cineva Electrolux de cateva luni si functioneaza foarte bine, cuptoru se incalzeste repede, nu mai are nevoie de curatare (doar partea de jos), ca o are catalitica, are termostat, plita are grataru din fonta si nu mai aluneca vasele si garantie 5 ani de producator.

Seria asta e cea mai buna de la Electrolux. Se poate gasi la reducere si cu 40% mai ieftin, asa cum a gasit persoana de care ziceam.
De pe emag
https://www.emag.ro/...x/pd/DYQ7CZMBM/
De pe electrolux.ro mai ieftin si cu 10% reducere.

Edited by MMike, 26 December 2023 - 11:45.


#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Un cuptor electric incorporabil consuma ceva gen 1 kWh la un ciclu de gatit standard. Adica fabuloasa suma de sub un leu. In primul rand, cuptoarele electrice nu au gaze de evacuat, asa ca  mai toata caldura ramane inauntru. Alea pe gaz de la aragaze au ventilatia aia de gaze arse in spatele ochiurilor, pe unde scapa caldura spre camera tot cam cata ramane si in cuptor.

#34
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Daca cel cu gaz are izolatie buna la cuptor (rar se mai gasesc) cum are Electrolux si cu pereti catalitici (ceramici), tine foarte bine caldura.

Se poate construi un aragaz cu cuptor electric, dintr-o plita incorporabila (pe gaz) si un cuptor incorporabil electric, se poate face mobilieru la comanda, sa fie din aceleasi materiale si culori cu restul mobilierului de bucatarie.

Doar ca luate separat, incorporabile, costa (mult) mai mult decat cel mai scump aragaz. Piese de baza e cuptoru electric incorporabil care trebuie sa fie unu bun, de marca si care costa cam minim 3000-3500 lei, recomand Bosch (sunt facute in germania), consum 0.87 kwh fara convectie, cu convectie mai putin.

Edited by MMike, 26 December 2023 - 12:04.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Nu ai de ce sa iei foarte scump la cuptoare electrice. E doar o rezistenta intr-o cutie izolata. Daca e cu convectie si geam triplu la usa ai rezolvat tot ce e important. De aici in sus diferenta de bani o dai pentru comenzi electronice, curatare cata/pirolitica si de restul doar achiti taxa de fraier.

Despre plite pe gaz nu am nici o parere pentru ca nu pot face asta: https://youtu.be/n5t...qg3dOaW6kgWPeeD

#36
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
La un cuptor electric dai bani pe calitatea materialelor, izolatia, tipul curatarii, functii si nu in ultimul rand, functionarea.

Iar la plitele electrice, cine are de gatit frecvent, nu se poate juca cu curentu prea mult ca pisca buzunaru.

Daca se vrea sa se gateasca si impreuna cu cuptoru electric, nu se poate in multe cazuri din cauza instalatiilor electrice.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate