Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Voi aveti CASCO?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Voi cum sunteti, aveti sau nu Casco?

In cazul meu, de ex, la un X3 sh ce a costat 20k euro, Casco-ul este ~1500 euro pe an. Mai merita?
Sunt scumpe piesele de BMW a.i. sa fie justificata plata Casco-ului?

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde.


Daca achizitia s-a facut cu un soi de credit. Ar fi o prostie sa nu ai casco.
Pentru ca poti ajunge usor in situatia in care, platesti rate, dar n-ai masina.


Daca insa, e o masina mai veche, si ai rezerve financiare, casco nu mai are la fel de multa utilitate.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cum zicea cineva, depinde în cat timp economisesti tu 20k, daca ii faci in jumate de an poate merge și fără casco, daca ii faci in mai mult de un an ar cam trebui.

Eu am Casco la City. Când expiră o să mă uit la altceva. Daca te știi șofer capabil sunt casco-uri mai ieftine și reduse la care nu te duci pt pietricele în parbriz sau tabla și prostii din astea ci doar pt chestii serioase. De altfel cei cu jente frecate de bordura și pietricele în parbriz au făcut să se umfle mult prețul la casco normal.
Mă refer că sunt CASCO-uri care acoperă doar daca ai impact cu alta mașină și ceva cauze naturale gen grindina. Riscuri mai esențiale.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca iti permiti sa repari masina pe banii tai dupa ce dai de unul cu asigurare la city, atunci nu merita sa faci casco.
in schimd daca de ex sa schimbi un far cu xenon iti da gaura in portofel atunci fa-ti casco, ca esti prea sarac sa te zgarcesti la casco,

si asigurarea casco nu e asa scumpa. la o masina noua sau de cativa ani vechime e 3-4% din valoarea asigurata, urmand sa creasca pe la 8-9% din valoarea asigurata cand se invecheste.
bineinteles suma asigurata scade in timp ca se invecheste asa ca prima anuala s-ar putea sa ramana cam la fel sau sa scada putin

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 15.05.2010
Am Casco la City Insurance. Casco ala la pret de RCA. Nu l-am denuntat. aia e teapa mea
Masina are 11 ani

#6
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Da (Generali), masina cumparata noua acum 3 ani

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 sirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 00:27, said:

Voi cum sunteti, aveti sau nu Casco?
Eu am casco dinala ieftin, nu total/full ca sa nu ma coste cat o masina second in fiecare an Posted Image
E cam 1100 lei anual, e masina are 8 luni... mai fac la anul daca nu s-a scumpit, altfel nu mai fac, sunt mai utili in alta parte banii aia, oricum eu ma port frumos si nu stric nimic, RCA e suficient si am garantie 5 ani.

Edited by andreic, 20 November 2021 - 02:11.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Nu e vb doar ca strici tu/ soferul, sunt multi descreierati in trafic, saptamana trecuta intr-un giratoriu unu cu Logan imi taie fata si claxoneaza !!
el facea stanga de pe banda din mijloc ce are semn/sageata spre inainte, si eu eram pe banda 3, banda mea avand semnul :

[ https://media.istockphoto.com/photos/forward-and-left-signs-on-the-road-picture-id953633124 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci la modul in care am rupt frana ca sa-l evit pe regele soselelor.

Edited by sirgoofy, 20 November 2021 - 07:26.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cf statisticii sunt destule masini fara RCA, deci CASCO e o raritate.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 rex, on 20 noiembrie 2021 - 01:27, said:

in schimd daca de ex sa schimbi un far cu xenon iti da gaura in portofel atunci fa-ti casco, ca esti prea sarac sa te zgarcesti la casco,

Poate trebuia sa nu-ti cumperi o masina cu faruri cu xenon. Sau nici un fel de masina.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Am aici (Fi) full Casco la două mașini și o motocicletă, cam 3000 euro/ an costă în total.

Edited by Karhu, 20 November 2021 - 08:58.


#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Daca stii ca nu ti permiti sa o repari da fa-ti CASCO. Eu nu am incidente cu masina,ca se mai zgarie mna ,dar nu as da 15 milioana pe an doar pt asa ceva... Depinde si cat de mult te plmbi cu masina
Daca poti si calatoresti des cu masina poti sa ti faci sa fi sigur Posted Image

Edited by helen76, 20 November 2021 - 09:17.


#13
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

 sirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 00:27, said:

Voi cum sunteti, aveti sau nu Casco?

In cazul meu, de ex, la un X3 sh ce a costat 20k euro, Casco-ul este ~1500 euro pe an. Mai merita?
Sunt scumpe piesele de BMW a.i. sa fie justificata plata Casco-ului?
Tu stii daca merita,  eu fac la fiecare masina casco in primii 3-5 ani de la achizitie fiindca le iau noi.
Ca idee dupa ce nu am facut casco nu am avut vreodata vreun accident care sa necesite bani din buzunarul meu, cat am avut casco am avut si incidente .
La actuala masina este undeva 500 euro insa si-a scos banii din primul an cand si-a luat grindina si facea reparatia undeva la 2000 euro, plus un spoiler, deja is banii pe vreo 5 ani...
Asadar lipsa de casco te responsabilizeaza mai mult....

Edited by Mosu007, 20 November 2021 - 09:55.


#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

 sirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 00:27, said:

la un X3 sh ce a costat 20k euro, Casco-ul este ~1500 euro pe an.

Esti sigur ca e atat de mult? Cere o oferta la Generali casco completo cu fransiza 200EUR si plata integrala pentru un an intreg, sa vedem cat e...
In functie de echipare, motorizare, nr de km iti face o valoare asigurata care poate fi mai mare ca pretul platit pe masina

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La mașini noi as zice ca e obligatoriu casco. Mai ales celor cu credit, cum a zis cineva mai sus, ajungi în situația stupidă sa plătești rate la o mașină inexistentă și e păcat.

Un far led actual costa 1000€+. Asta însemnând ca dacă ți-l zgârie un pic mai adânc doar, se înlocuiește toată unitatea, nu se complica. Un singur incident cu o pietricica mai mare sau ceva de gen îți scoate deja mai mult din buzunar decât valoarea casco pe un an.



#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Am masina in leasing iar casco e obligatoriu. Însă aș fi încheiat oricum o poliță casco. Ofertă acel confort psihologic că, dacă ceva nasol se întâmplă, ești acoperit.

 sirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 00:27, said:

Voi cum sunteti, aveti sau nu Casco?

In cazul meu, de ex, la un X3 sh ce a costat 20k euro, Casco-ul este ~1500 euro pe an. Mai merita?
Sunt scumpe piesele de BMW a.i. sa fie justificata plata Casco-ului?

Cam mare suma, vezi daca poți negocia, eventual pui o fransiza generoasă ca să fii acoperit doar pe daunele serioase.

De curiozitate, la ce valoare ti-au evaluat/asigurat mașina?

Edited by george_alexandru, 20 November 2021 - 10:37.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Am Casco din 2017 de cand am cumparat masina. Am avut surprize neplacute inclusiv efectele meteo asa ca voi vedea cum evolueaza RCA-ul la anul si apoi ma decid daca voi continua.

#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 sirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 00:27, said:

Voi cum sunteti, aveti sau nu Casco?

In cazul meu, de ex, la un X3 sh ce a costat 20k euro, Casco-ul este ~1500 euro pe an. Mai merita?
Sunt scumpe piesele de BMW a.i. sa fie justificata plata Casco-ului?
Socoteala asta era bine sa ti-o faci inainte de a cumpara masina, X3 in cazul de fata.
De asemenea si ceva lectura vizavi de costul pieselor si a mentenantei la masina in cauza.

E tipic romanesc.

Tu stii daca e justificat pt tine sa faci si CASCO.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate