Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Voi aveti CASCO?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
La un Golf din 2017 ma costa casco la Uniqa cam 325 euro/an fara fransiza. A ramas tot asa de cand am luat masina pentru ca nu am avut nici o dauna.

La pret de pana in 5-600 euro pe an eu zic ca merita la masinile relativ noi (pana in 5-6 ani). Daca ma loveste unu' si imi sparge un far cu LED o sa coste cam 1000 euro asa ca merita din plin.

View PostSpeedDemon, on 20 noiembrie 2021 - 00:59, said:

Eu am Casco la City.

Sincer mi se pare non-sens! De ce sa faci Casco la o firma care nu platea la timp nici RCA-urile? Mai bine ardeai banii in fata blocului ca avea cam tot atata valoare :-)

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
În 24 de ani de când conduc mașini nu am condus nici o picosecunda fără casco. Nici nu concep viata fără asigurare (și nu numai la mașină).

#21
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006

View Poststalker2142, on 20 noiembrie 2021 - 10:04, said:

Esti sigur ca e atat de mult? Cere o oferta la Generali casco completo cu fransiza 200EUR si plata integrala pentru un an intreg, sa vedem cat e...
In functie de echipare, motorizare, nr de km iti face o valoare asigurata care poate fi mai mare ca pretul platit pe masina

Cea de 1500 euro este cea mai ieffina oferta primita dintre toti asiguratorii, cu plata integrala si fransiza 100 euro, valoare asigurata undeva la 18k.

#22
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai am casco la City pt singurul element care mă îngrijorează, ceilalți participanți la trafic, nu-i vorba de bani, eu am o mașină care mi-o permit, gen daca am o dauna de 10k euro îmi permit să o repar fara rate/imprumurmturi.
Casco e doar un instrument financiar să îmi recuperez banii, și în 6 luni nu-i bai, ăla de la City era destul de simplu, cu 650 de lei îmi acoperea daune cu alți participanți la trafic și ceva cauza naturale până în 10 mii de euro.

Personal am încredere foarte mare in aptitudinile mele de șofer asta fiindu-mi și meseria, iar CASCO pt mine e ca un stage 1, gen îmi permite sa forțez, sa îmi asum riscuri mai lejer. Casco îmi face mașina mai rapida. Am și asigurare de sănătate șmecheră.

Acum o să văd ce soi de casco o să îmi iau. Casco e strict pt variabilele care nu le pot controla, am suficientă experiență cat să intuiesc ce manevre stupide o să încerce alți șoferi dar na e mereu elementul surpriza.
Pe mine mă îngrijorează dauna totala sau o dauna grava, chiar o să incerc sa fac casco cu franșiza 1000 euro sa vad dacă obțin un preț bun. Sper sa pot face ceva sub 300 euro. Știu că încercasem acum câțiva ani un calculator de casco pe bune și îmi trântise gen 12-14% din valoarea mașinii la momentul ăla și am refuzat.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca tu ești fratele lui Mohombi.

#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postsirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 11:48, said:

Cea de 1500 euro este cea mai ieffina oferta primita dintre toti asiguratorii, cu plata integrala si fransiza 100 euro, valoare asigurata undeva la 18k.

Pentru o marca obisnuita (skoda, Renault, kia) probabil ar costa undeva pe la 350 de euro asigurarea asta. E foarte mult 1500
Ar fi ok cat de cat un RCA cu decontare directa la Generali/Alianz macar sa fie acoperita in cazul cand e vina celuilalt

#25
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Casco e doar pt situatiile de accident din vina ta , daca te stii sofer de Duminica , e bine sa-l ai . In cazul in care iti crapa motorul ca nu ai antigel si a inghetat , casco se spala pe maini.
Mai e o situatie cand casco e bine sa-l ai , cand circuli in afara tarii.

#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postro_explorer, on 20 noiembrie 2021 - 12:06, said:

Cred ca tu ești fratele lui Mohombi.
Whatever oldman.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G2RCCDSBEGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie la Renault îmi cerea gen 1500 euro și îmi subevalua mașină gen la 12-13 mii euro, nu mai știu asiguratorul in condițiile in care atunci era pe la 18 mii real și acum pe la 20 de mii deci daca mă ia după catalogul lor de preturi  nici nu evaluează corect. In Franța au ajuns să se vândă sh mai scump decât erau noi acum 5-6 ani. 🙃

Eu nici măcar nu am atins vreodată o janta sau făcut vreo zgârietură la actuala mașină, și nici nu as folosi casco pt așa ceva.

Edited by SpeedDemon, 20 November 2021 - 12:23.


#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Era vorba de alt mohombi (pentru cunoscatori).

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBaXXXon, on 20 noiembrie 2021 - 12:16, said:

Casco e doar pt situatiile de accident din vina ta , daca te stii sofer de Duminica , e bine sa-l ai .

Deci daca imi gasesc masina lovita in parcare iar autorul nu si-a lasat datele de contact, e vina mea? Sau daca a fost avariata din cauza unor fenomene meteorogice?

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststalker2142, on 20 noiembrie 2021 - 10:04, said:

Esti sigur ca e atat de mult? Cere o oferta la Generali casco completo cu fransiza 200EUR si plata integrala pentru un an intreg, sa vedem cat e...
In functie de echipare, motorizare, nr de km iti face o valoare asigurata care poate fi mai mare ca pretul platit pe masina
Ala nu e casco "full" in acceptiunea generala cand e cu fransiza (adica la o dauna platesti si tu).

Edited by andreic, 20 November 2021 - 13:45.


#30
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai e complet dar mai ieftin că nu mai folosit casco pt jante atinse, julituri și alte chestii de șoferi de duminică.

#31
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postandreic, on 20 noiembrie 2021 - 13:42, said:

Ala nu e casco "full" in acceptiunea generala cand e cu fransiza (adica la o dauna platesti si tu).

Asa se considera dar e gresit.
Termenul de 'full' reprezinta acoperirea data de contract, clauzele, ce iti asigura si in ce conditii.
Fransiza e un instrument financiar prin care scazi polita anuala, daca a trecut anul fara sa ai vreun incident ai castigat diferenta de pret a politei dintre fransiza 0 si 200eur

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Post__Dan__, on 20 noiembrie 2021 - 08:16, said:

Poate trebuia sa nu-ti cumperi o masina cu faruri cu xenon. Sau nici un fel de masina.
am zis eu ca nu imi permit? sau te refereai asa la modul general?!

#33
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postsirviezure, on 20 noiembrie 2021 - 11:48, said:


Cea de 1500 euro este cea mai ieffina oferta primita dintre toti asiguratorii, cu plata integrala si fransiza 100 euro, valoare asigurata undeva la 18k.
As zice ca e cam mult. Ai avut daune semnificative in ultimul an?

#34
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Daca 25-30% din masini nu au RCA, iti trebuie Casco la o masina decent de noua? Nu stiu, intreb pentru un prieten ...

Edited by radu_vasile59, 21 November 2021 - 08:24.


#35
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca vinovatul e cunoscut dar nu are RCA te despăgubește Fondul de protecție a victimelor străzii.
"FPVS efectueaza despagubiri pentru persoanele care au suferit prejudicii in urma unor accidente produse de autovehicule neasigurate sau cu autori necunoscuti."
După e treaba lor să scoată bani din piatră seacă de la vinovat.

Edited by SpeedDemon, 21 November 2021 - 08:37.


#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Dupa o vreme, da. Dar nu am chef sa stau dupa el. Imi fac masina pe Casco si apoi se descurca ei cu regresul. Fara penalitati pt mine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate