Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Bon/garantie implant masea

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004

 xmanyacs77, on 19 noiembrie 2021 - 22:28, said:

La majoritatea stomatologilor este la fel...costa mai putin fara plata tva la factura sau bon fiscal. Posted Image


Eu chiar le-am zis la toti la care am fost sa nu imi dea bon. Chiar imi doresc sa ramana in tara si sa prospere.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Conform legii bonul fiscal e garantia si e valabila 6 luni.
Dar extrem de rare cazurile  care apar problemele in 6 luni.

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 vasipop2211, on 19 noiembrie 2021 - 21:36, said:

Deci daca operatia a fost cu succes si implantul a fost acceptat, dar implantul se strica dupa 1 an, nu va fi obligat sa repare problema?
nu se strică dar nu mănânci alune pe el deci atenție

 pasilla, on 19 noiembrie 2021 - 22:45, said:

Oamenii voteaza liste.
vezi cum te-am prins cu trandafirii?

 [mc]xtrem, on 19 noiembrie 2021 - 22:59, said:




Eu chiar le-am zis la toti la care am fost sa nu imi dea bon. Chiar imi doresc sa ramana in tara si sa prospere.
sunt câtă frunză și iarbă

și clienții care spun nu-mi da bon nu-mi trebuie sunt cei mai periculoși.

#22
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
mie imi da o factura cu operatia efectuata si pretul aferent
pentru implanturi (doua) am primit niste carnetele numite pasapoarte

#23
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
EMPP, cam la fel sunt si eu cu aia care ma pun sa le platesc la sfarsitul tratamentului.

M-am ales cu o mega infectie in cabinetul unui doctor cunoscut, care dadea des interviuri la TV. Dupa ce am suferit ca un caine l-am anuntat ca  m-am dus la alt cabinet si sa imi spuna ce ii datorez. Nici nu voia sa imi mai ia banii.

#24
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 vasipop2211, on 19 noiembrie 2021 - 20:57, said:

Urmeaza sa imi pun un implant si as dori sa stiu daca doctorul e obligat sa imi dea chitanta si garantie pe implant. Pt plombe nu am vazut niciodata chitanta de la niciun dentist
Chitanta, bon, da.
Garantie... la ce anume ?
La implant ? Implantul e un surub, de fapt e un diblu din titan cu filet interior si exterior. Are garantie pe viata, probabil ca poti trece cu masina peste el, sau il poti tine o viata in soare, sau in ger, si e la fel, are aceleasi calitati (banuiesc).
Un cui e un cui, are garantie pe viata. Tocul unei usi din lemn tine o viata, sau mai multe.
Daca bati un cui intr-un toc din lemn banuiesc ca tine o viata, sau mai multe.
Dar daca de cuiul ala batut in lemn atarni un sac de cartofi, s-ar putea sa nu tina o viata, s-ar putea sa se indoaie, s-ar putea sa iasa de acolo si sa cada sacul de cartofi.
Daca in loc de cui scrii implant, daca in loc de tocul usii scrii mandibula sau maxilar, si daca in loc de sacul de cartofi scrii forte de masticatie, poti avea o imagine destul de exacta a ceea ce se poate intampla, si de ce Brico sau Dedeman nu-ti poate da garantie pe viata la cuiul ala.
La care se pot adauga diversi alti factori, de la diferite boli, pana la igiena, plus ca pe mine medicul m-a invitat sa evit de tragerile si impingerile pe cat mi-e cu putinta. Adica una e sa tai un snitel cu cutitul si sa mestec parti mici din el, si alta e sa iau snitelul in furculita, sa musc si sa trag de el in acelasi timp. Am un coleg care a deschis o sticla de bere cu dintii aflati pe implant...el zice, la cativa ani dupa incident si nu stiu cate radiografii si vizite regulate (la 6 luni) la dentist ca e ok si n-are nici pe dracu, dar medicul nu stie de chestia asta, si daca ar fi stiut inainte de operatie ca are astfel de ganduri (desi el zice ca nu si-a dat seama, n-a realizat, a uitat de implant in momentul respectiv) poate ca nu s-ar fi bagat la asa ceva.
Avand in vedere ca exista diversi factori pe care medicul nu-i poate controla chiar si daca lucreaza ca la carte, atunci este imposibil sa ti se ofere garantie.
Au ei alte pacate, unii mai multe, altii mai putine, dar chiar n-ai cum sa dai garantie la asa ceva, fiindca nu depinde doar de el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate