Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2058 replies to this topic

#1981
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.05.2004
Deci tantalaii au pus 2 fuzibile si 1 descarcator pentru ambele stringuri😂😂
Si avand un singur descarcator, au bagat la comun cele 2 plusuri si minusuri, facandu le paralele.
si e firma cu ceva reviewuri de 4.8 pe goagal.
L am sunat pe seful de echipa si l am atentionat, macar sa nu mai faca asa ceva de acum incolo.
E nasol si periculos daca asa s a ajuns sa lucrezi cu curentul electric....


#1982
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Tontălău. Da, stiu... suna ca porcu'. Posted Image

https://dexonline.ro...itie/tontălău

#1983
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Sigur e gresit in dex, tantalau e de cand ma stiu.


In fine.
Macar stim ca se pot lega in paralel 2 stringuri de puteri mult diferite.
VOC ramane din sirul cel mai puternic dar ce se intampla cu amperajul...
Idei?
Adica legam 2 panouri in serie cu 1 panou in paralel, aceleasi panouri... Ce rezultã?

#1984
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Posttheionutzradu1991, on 29 martie 2024 - 17:42, said:

Sigur e gresit in dex, tantalau e de cand ma stiu.
Hai ca ar fi tare asta. Dar o luam logic, spunem "ești tont?" nu "ești tănt?", corect?

E adevarat ca in realitate n-am auzit pe nimeni spunand tontălău. Posted Image

#1985
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Rezulta ca nu se va mai atinge VOC niciodata, panoul singur devenind sarcina pe celelalte doua (depinde si daca are sau nu diode de bypass si de ce calitate sunt). Altfel vei avea 3 curbe MPPT  1 pentru cele 2, una pentru panoul singur si una pe o medie ce va varia in functie de conditiile iluminare. Relativ  la context si "sansa" mppt-ul va face track pe una dn ele si va sari intre ele la variatiile de lumina.  Curentul va fi relativ la curba pe care se fixeaza.

Daca tensiunea VMP a stringului mic este cu mult sub pragul de minim al stringului mare, practic stringul mic nu va oferi nici un fel de aport de putere. Trackerul de mppt nu va merge niciodata asa de jos sa intre pe curba stringului mic. Daca sunt intr-o zona de 10-15% sunt sanse sa urmareasca oricare din cele 3 curbe, dar niciuna nu va oferi maximul de putere instalat.

Daca una din diodele de bypass la oricare din panourile din stringul mic cedeaza , va las pe voi sa estimati ce se intampla...  Este si motivul pentru care se pun sigurante de string la legarea acestora in paralel...

Edited by dakota, 29 March 2024 - 19:48.


#1986
m33alex

m33alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.06.2015
Tinand cont ca la Voc curentul este 0, se intampla urmatoarele.
Stringul mai mic ramane "blocat" pentru ca tensiunea lui (Voc total) e mai mica decat tensiunea stringului mare, atat timo cat nu cade tensiunea sub tensiunea lui de lucru. Daca diferenta e mica, atunci tensiunea stingului mare poate sa cada sub tensiunea (Voc total) al celui mic, astfel incat cel mic incepe sa scada tensiunea, si sa produca curent in paralel, adica o sa se adune intesitatile, si va puteti imagina ce inseamna la un invertor cu max 12A sa mearga doua stringuri in paralel aproape identice cu 12A Isc. Face poc ceva cand bate bine soarele pe panouri.

#1987
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

Vizualizare mesajdanyro, pe 29 martie 2024 - 16:29, a scris:

Deci tantalaii au pus 2 fuzibile si 1 descarcator pentru ambele stringuri����
Si avand un singur descarcator, au bagat la comun cele 2 plusuri si minusuri, facandu le paralele.
si e firma cu ceva reviewuri de 4.8 pe goagal.
L am sunat pe seful de echipa si l am atentionat, macar sa nu mai faca asa ceva de acum incolo.
E nasol si periculos daca asa s a ajuns sa lucrezi cu curentul electric....

Si cu graba asta de a instala "pe repede inainte" in programul AFM, sa ne asteptam la cat mai multe nazbatii d-astea.

#1988
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.05.2004
Mai grav mi se pare ca nu au stiut lucrul acesta. Daca ziceau da, stiam dar din viteza bla bla... Dar sa nu iti pui semne de intrebare ca si "electrician" al echipei de ce este doar 1 descarcator si nu 2 cand ai 2 stringuri si ca daca unesti firele vei le vei paraleliza..
Cica asa le a zis inginerul de la birou..

Mai mult am postat sa fiti atenti cei care au montajul in viitor, sa nu ne dea naiba foc doreii care pana ieri erau brutari

Edited by danyro, 31 March 2024 - 18:24.


#1989
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postrinaldoparaipan, on 31 martie 2024 - 17:20, said:

Si cu graba asta de a instala "pe repede inainte" in programul AFM, sa ne asteptam la cat mai multe nazbatii d-astea.
Nicio legatura cu graba. Asta e nestiinta (ca sa nu zic prostie) nu graba. Electrozugrav nesupravegheat.

#1990
asiris

asiris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2019
Salutare,
apelez la voi pentru o sugestie/sfat plus cateva informataii,

Detin un sistem format din invertor SUN2000-4KTL-L1, 9 panouri Canadian Solar 455W pe un singur string orientare SW inclinatie 30 grade si o statie de incarcare SCharger-7KS-S0.
Prosumator din noiembrie 2023.
Statia de incarcare e folosita pentru un autoturism plug-in hybrid.
3-4 zile pe saptamana lucrez de acasa si incarc bateria masinii din panouri, statia avand aceasta facilitate (PW Power Preferred).

Problema e ca puterea disponibila pt statie dupa ce scad consumul casei e de 2Kw - 2.5Kw ceea ce duce la timpi de incarcare f. mari 5-6 ore, ciclul de incarcare fiind fragmentat 30-45 minute in fiecare zi la pranz (adus copilul de la scoala), bateria neajungand sa fie incarcata complet aproape niciodata.

Ce varianta de upgrade ar fi recomandata?
1. Inlocuirea invertorului cu unul de 6Kw si adaugarea a 5 panouri pe un alt string.
2. Adaugare un invertor secundar de 4Kw cu 9 panouri si solicitare spor de putere, in ATR limita de putere actuala e de 6Kw.

E necesara refacerea dosarului de prosumator in ambele variante?

multumesc.

#1991
m33alex

m33alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.06.2015
In ambele cazuri este necesarã refacerea dosarului de prosumator si obținerea sporului de putere (pentru injectie).
Daca sistemul e prin AFM, atunci singura varianta este sa adaugi alt invertor. Daca nu, merge si sa inlocuiesti invertorul.
Daca pui 6 in loc de 4:
Avantaje: isi poate puțin mai ieftin la invertor (poti sa il vinzi pe cel vechi)
Dezavantaj: praductia maxima va fi 6kw. Poti pune panouri pana la 9kw, daca ai unde. Vei avea doar 2 stringuri disponibile

Daca mai pui un invertor de 4
Avantaj: poti pune maxim 12 kw panouri. Productia maxima va fi 8.8kw (daca produc panourile atat). Ai 4 stringuri dusponibile (pentru eventuale orientari diferite).
Dezavantaj: vei avea doua invertoare, ocupa ceva mai mult spatiu, vei avea nevoie si de SDongle (daca nu ai deja si daca sistemul e monofazat, la trifazat e inclus). Costul final va fi puțin mai mare ca nu mai vinzi invertorul vechi.

Depinde de cat de mult vrei sa investesti financiar. Daca banii nu sunt o problema, as merge pe varianta 2*4kw, si panouri cat vrei tu sa suplimentezi.

Eu am 2*4kw Huawei monofazat plus 10.3kw panouri (3 stringuri).

#1992
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Chiar dacã nu sunt eu prea priceput în domeniu FV, este posibil sã fie de vinã și mașina care este plug in.
Vrea sã spun cã depinde de care plug in este vorba.
Știu cã Audi A3e nu permite sã se încarce cu mai mult de 2-2,5 kWh. Mercedes A 250e încarcã cu ceva mai mult. Dar totuși aceste plug in nu sunt ca cele electrice 100% sã poți sã bagi in ele la grãmadã.

#1993
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.05.2004

View Postm33alex, on 03 aprilie 2024 - 07:11, said:


Daca mai pui un invertor de 4

Dezavantaj: vei avea doua invertoare, ocupa ceva mai mult spatiu, vei avea nevoie si de SDongle (daca nu ai deja si daca sistemul e monofazat, la trifazat e inclus). Costul final va fi puțin mai mare ca nu mai vinzi invertorul vechi.

Nu stiu cum e la cele monofazate dar banuiesc ca principiul de cascadare ca la cele trifazate unde cu 1 singur sdongle poti avea pana la 10 invertoare cascadate.
Eu am testat cu 1 sdgonle si cele 2 invertoare si era ok.

#1994
m33alex

m33alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.06.2015
Statia pe care o are domnul merge pana la 7kw,si e monofazat. Sigur, si masina poate limita incarcarea, dar in general duc pânã la 7kw. Oricum,sistemul nu o sa produca mai mult de 4.4kw si daca doar casa 2, mai raman 2-2.4 pt masina.
Pentru cascadare e necesar sDongle. Asa am si eu. SDongle in invertorul master. Invertoarele monofazate nu vin cu SDongle, deoarece au wifi integrat. Cele trifazate vin din fabrica cu SDongle, pt ca nu au wifi integrat. De aia ziceam ca se mai adauga si ala la costuri (200 lei).

#1995
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Dacã la mașina plug in e limitata încãrcarea la 2,5-2,7 poți sã pui 100 de panouri pe casã, mașina încarcã cât știe ( poate).

#1996
asiris

asiris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2019
Sistemul nu e prin AFM.

Masina se poate incarca cu 7.2Kw, cand o incarc la lucru unde puterea e de 22kw se incarca in mai putin de 2 ore.

Am achizitionat si SDongle cand am cumparat statia, era necesar pentru a putea folosi optiunea de incarcare exclusiv din panouri (PV Power Preferred). Daca renunt la optiunea de incarcare din surplusul din panouri si setatz statia la valoarea maxima se incarca si acasa in 2h dar atunci consuma diferenta din retea, existand riscul ca daca scate producita din panouri (intr-o zi cu nori sporadici) sa depasesc limita din ATR.

#1997
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
setezi din aplicatia  chargerului puterea maxima de incarcare exact cat ai ATR

#1998
asiris

asiris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2019
@m33alex

multumesc de info, tb sa ma interesez la distribuitor care din cele 2 variante e mai rapida si are sanse reale sa fie aprobata, refacerea dosarului de prosumator doar pentru sporul de injectie sau varianta cu  spor de putere si modificarea limitei din ATR.

@gear
ideea e sa incarc masina full (aprox 12Kwh) doar din surplusul din panouri intr-un interval de timp cat mai scurt fara sa extrag curent din retea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate