Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Plătesc impozit pe o mașină de care nu beneficiez (furată)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postv_condratovici, on 08 noiembrie 2021 - 16:08, said:

Am declarat o mașină furată acum 3 luni și detectivul lor mi-a spus că pot merge la secție pentru o adeverință pentru a o scoate de la impozit dar să mai aștept o lună două pentru că sunt șanse mari să o găsească.
Cum au trecut 3 luni, am mers la poliție și cică trebuie să aștept să se închidă dosarul, nu a putut să îmi precizeze cât. Deci dacă dosarul se închide abia peste 2 ani, mai plătesc impozit 2 ani pe rablă? Cum este posibil așa ceva?

Suna sau trimite un mail la direcția de înmatriculări auto din orasul/județul tău. La fel, întreabă la taxe și impozite. În multe orașe sau județe, luarea în evidență sau scoaterea de la taxe și impozite se poate face on line în aceasta perioada (pandemie) , fără a mai fi necesara deplasarea la sediul instituției.

https://www.google.c...st-2021-1696065

#20
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Poststrongsss, on 08 noiembrie 2021 - 18:42, said:

masina furata, cartea lipsa... hmmm... incep sa se adune coincidentele...
Adică? Pot face ceva în acest sens?

View Postalexpet, on 08 noiembrie 2021 - 18:09, said:

pai si daca ti-o gasesc aia la 3 zile dupa ce o radiezi, ce faci?!
Ce urma să o duc la fier vechi cum îmi doream de la bun început.

View Postcorinadaniela, on 08 noiembrie 2021 - 19:18, said:

Suna sau trimite un mail la direcția de înmatriculări auto din orasul/județul tău. La fel, întreabă la taxe și impozite. În multe orașe sau județe, luarea în evidență sau scoaterea de la taxe și impozite se poate face on line în aceasta perioada (pandemie) , fără a mai fi necesara deplasarea la sediul instituției.

https://www.google.c...st-2021-1696065
Da, este cel mai bun răspuns. Doar că atunci trebuie să îmi emită poliția un document..

Edited by v_condratovici, 09 November 2021 - 02:03.


#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostBaXXXon, on 08 noiembrie 2021 - 17:54, said:


Am completat ce ai omis.

M-a trasnit o intrebare: spatiul respectiv n-ar trebui sa fie privata? Stiu ca pentru declaratia respectiva ar trebui aduse documentele necesare acelui spatiu (fara a fi parcare de la ADP).

#22
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Absolut, nici nu ai voie să o abandonezi pe spatiul public.

#23
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Absolut , proprietate privata personala ( teren , curte proprie , indiferent de locatia acestuia)

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Poststrongsss, on 08 noiembrie 2021 - 18:42, said:

masina furata, cartea lipsa... hmmm... incep sa se adune coincidentele...

...+ faptul că mașina de fapt e un „cazan” bun de dus la fier vechi (auzi tu - furat :P ) --> duc spre un caz notoriu de troleală!

Edited by gushpi, 09 November 2021 - 14:40.


#25
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Am sunat la poliție și am fost sunat înapoi, urmează să îmi trimită o dovadă cum că dosarul e în lucru. Cu dovada merg apoi la RAR să o scot din circulație și numai bine o scot de la impozit la primărie. Până la urmă răspunsul lui @corinadaniela a fost cel mai competent.

#26
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
Permiteti-mi sa intervin in topic, cu o situatie relativ asemanatoare, as spune, la care caut un sfat de rezolvare:
Unul din doi soti dobandeste in timpul casatoriei o masina. Dupa citeva luni, se pronunta divortul sotilor, insa nu se face partaj.
In anul imediat urmator, impozitul pe masina vine 50%-50% pe cei doi soti, pe care ANAF ii vede co-proprietari, masina fiind bun comun.

Masina este efectiv folosita de unul din soti, care evident nu mai sta la aceeasi adresa, si in general nu mai are nicio legatura cu fostul sot. Celalat sot doreste sa "scape" de impozitele care ii vin an de an. Ce solutii exista?

Multumesc

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Solutiile sunt - vanzare (se poate vinde intre soti), donatie (sotul care nu o foloseste semneaza act donatie) sau act de transfer al dreptului de proprietate.
Toate astea se fac la notar

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 adispan, on 25 noiembrie 2021 - 16:54, said:

Unul din doi soti dobandeste in timpul casatoriei o masina. Dupa citeva luni, se pronunta divortul sotilor, insa nu se face partaj.
In anul imediat urmator, impozitul pe masina vine 50%-50% pe cei doi soti, pe care ANAF ii vede co-proprietari, masina fiind bun comun.
Ai scris tâmpenii.
Impozitele pe bunuri nu se plătesc la ANAF, ci la serviciul de Taxe și Impozite care aparțin de primăria în care este declarat bunul respectiv.

La Taxe și Impozite bunul respectiv este trecut în dreptul unei persoane pe baza unor documente. Chiar dacă (în cazul propus de tine) mașina este bun comun, fiind dobândită prin cumpărare în timpul căsătoriei, dacă pe contract este trecut doar unul din cei doi soți, doar pe numele lui va veni tot impozitul.

În cazul divorțului, dacă nu se face partajul, impozitele se plătesc ca în timpul căsătoriei.

#29
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 adispan, on 25 noiembrie 2021 - 16:54, said:

Permiteti-mi sa intervin in topic, cu o situatie relativ asemanatoare, as spune, la care caut un sfat de rezolvare:
Unul din doi soti dobandeste in timpul casatoriei o masina. Dupa citeva luni, se pronunta divortul sotilor, insa nu se face partaj.
In anul imediat urmator, impozitul pe masina vine 50%-50% pe cei doi soti, pe care ANAF ii vede co-proprietari, masina fiind bun comun.

Masina este efectiv folosita de unul din soti, care evident nu mai sta la aceeasi adresa, si in general nu mai are nicio legatura cu fostul sot. Celalat sot doreste sa "scape" de impozitele care ii vin an de an. Ce solutii exista?

Multumesc
Va impartiti bunurile mobile si imobile . ANAF-ul n-are nici o treaba aici nu mai indruga prostii.

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 25.01.2007

 sfantu.dracu, on 25 noiembrie 2021 - 23:34, said:


Ai scris tâmpenii.
Impozitele pe bunuri nu se plătesc la ANAF, ci la serviciul de Taxe și Impozite care aparțin de primăria în care este declarat bunul respectiv.

La Taxe și Impozite bunul respectiv este trecut în dreptul unei persoane pe baza unor documente. Chiar dacă (în cazul propus de tine) mașina este bun comun, fiind dobândită prin cumpărare în timpul căsătoriei, dacă pe contract este trecut doar unul din cei doi soți, doar pe numele lui va veni tot impozitul.

În cazul divorțului, dacă nu se face partajul, impozitele se plătesc ca în timpul căsătoriei.
De anul asta impozitele se împart la doi.
De exemplu, io plătesc jumate pe ghișeul. Ro, jumătatea nevestei, care nu are cont, la casierie la taxe și impozite.

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 adispan, on 25 noiembrie 2021 - 16:54, said:

Permiteti-mi sa intervin in topic, cu o situatie relativ asemanatoare, as spune, la care caut un sfat de rezolvare:
Unul din doi soti dobandeste in timpul casatoriei o masina. Dupa citeva luni, se pronunta divortul sotilor, insa nu se face partaj.
In anul imediat urmator, impozitul pe masina vine 50%-50% pe cei doi soti, pe care ANAF ii vede co-proprietari, masina fiind bun comun.

Masina este efectiv folosita de unul din soti, care evident nu mai sta la aceeasi adresa, si in general nu mai are nicio legatura cu fostul sot. Celalat sot doreste sa "scape" de impozitele care ii vin an de an. Ce solutii exista?

Multumesc

Trebuie sa faca ori partaj, ori sa vanda unul celuilalt. Cale de mijloc nu exista ca Primaria sa stie cine foloseste masina dupa divort.

#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 slai, on 26 noiembrie 2021 - 00:06, said:


De anul asta impozitele se împart la doi.
De exemplu, io plătesc jumate pe ghișeul. Ro, jumătatea nevestei, care nu are cont, la casierie la taxe și impozite.
Impozitele se împart la 2 acolo unde pe documentul de proprietate sunt trecuți ambii parteneri cu o cotă de 50% din bunul respectiv. Altfel ba.
Pentru tinichelele cumpărate în timpul căsătoriei, mie mi se cere impozitul între pentru cea care are doar numele meu pe contract și Doamna plătește 100% pentru tinicheaua cu numele ei pe contract.
Pentru casă, unde apar ambele nume la proprietari, plătim 50%+50%.

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 25.01.2007
La mine la tot e jumi juma. Inclusiv pe cererea de fiscal, când înmatriculezi, e trecut și numele consoartei.

#34
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Că așa ai declarat tu.
Dacă pe actul de proprietate e doar un nume, nu e necesar ca pe declarația de impunere să fie mai multe.
Dar să știi că poți modifica, dacă dorești.

#35
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Am fost la RAR și nici până azi nu am primit actul cum că mașina ar fi fost radiată. Va trebvui să sun la ei să văd ce frasu' fac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate