Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plătesc impozit pe o mașină de care nu beneficiez (furată)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Am declarat o mașină furată acum 3 luni și detectivul lor mi-a spus că pot merge la secție pentru o adeverință pentru a o scoate de la impozit dar să mai aștept o lună două pentru că sunt șanse mari să o găsească.
Cum au trecut 3 luni, am mers la poliție și cică trebuie să aștept să se închidă dosarul, nu a putut să îmi precizeze cât. Deci dacă dosarul se închide abia peste 2 ani, mai plătesc impozit 2 ani pe rablă? Cum este posibil așa ceva?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ce "detectivul lor"?
Impozitul se plătește daca ai mașina pe 31 decembrie.
Poate se va găsi până atunci.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Bine că n-ai luat-o in rate.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
N-ai mai avut de-a face cu autoritatile din Romania....nu?
O sa platesti impozit pana la finalizarea dosarului - iar atunci sa ceri sa ti se treaca pe  adeverinta data la care s-a inceput cercetarea.
Si cu aia ceri radierea + rambursarea impozitului.

Edited by florinel, 08 November 2021 - 16:22.


#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ai cartea de identitate a masinii si talonul ? Daca ai minim cartea ( ar trebui s-o ai ) poti face dosar de radiere din circuluatie direct la politie . Apoi cu hartiuta de la ei si cu stampila de radiere de pe cartea masinii te poti duce la taxe si impozite s-o scoti de pe rol.

Edited by BaXXXon, 08 November 2021 - 16:26.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cere in scris detalii despre mersul "anchetei" iar cu raspunsul de la Politie poti scoate cazanul de la impozit
Asa, pe vorbe, nu vei rezolva niciodata nimic

#7
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Postsirgoofy, on 08 noiembrie 2021 - 16:22, said:

Bine că n-ai luat-o in rate.
Baș cazan în rate..

View Postflorinel, on 08 noiembrie 2021 - 16:22, said:

N-ai mai avut de-a face cu autoritatile din Romania....nu?
O sa platesti impozit pana la finalizarea dosarului - iar atunci sa ceri sa ti se treaca pe  adeverinta data la care s-a inceput cercetarea.
Si cu aia ceri radierea + rambursarea impozitului.
Asta pare a fi soluția, da..

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Scoaterea de la impozit se face prin:
  • vanzare
  • casare (distrugere, etc)
  • decizie (instanta sau cine are un astfel de drept) prin care bunul respectiv nu mai exista
Fara o astfel de hartie, nu vei putea face dovada ca nu mai ai masina. Daca primesti amenda de vignetta? Platesti amenda sau o contesti ca ti-a fost furata cu dovada (dosarul de furt de la politie)? Nimeni nu te va crede pe cuvant pana nu ai o hartie in spate.

Nici cu o hartie ca exista dosar de furt nu cred ca te va ajuta deoarece e posibil ca masina sa fie gasita (si nu doar teoretic, ci si practic).

#9
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View PostBaXXXon, on 08 noiembrie 2021 - 16:25, said:

Ai cartea de identitate a masinii si talonul ? Daca ai minim cartea ( ar trebui s-o ai ) poti face dosar de radiere din circuluatie direct la politie . Apoi cu hartiuta de la ei si cu stampila de radiere de pe cartea masinii te poti duce la taxe si impozite s-o scoti de pe rol.
Cartea nu o mai am că m-am mutat și s-a rătăcit prin dezastrul acela.  Rămâne să aștept, aia e. Costa să scot carte noua mai mult decât cazanul.

View PostPololica, on 08 noiembrie 2021 - 16:34, said:



Nici cu o hartie ca exista dosar de furt nu cred ca te va ajuta deoarece e posibil ca masina sa fie gasita (si nu doar teoretic, ci si practic).
Dar eu vroiam să o radiezi chiar dacă o găsesc.. Asta e.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate radia fara probleme

SECȚIUNEA a 4-a - Declararea și datorarea impozitului pe mijloacele de transport
126. (1) Radierea din evidență a vehiculelor se face de către autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulație a acestora, la cererea proprietarului, în următoarele cazuri:
a) proprietarul dorește retragerea definitivă din circulație a vehiculului și face dovada depozitării acestuia într-un spațiu adecvat, deținut în condițiile legii, spațiu care nu afectează domeniul public sau care afectează domeniul public, dar pentru care există o convenție sau o autorizație, în acest scop, de la autoritățile competente;
b) proprietarul face dovada dezmembrării, casării sau predării vehiculului la unități specializate în vederea dezmembrării;
c) la scoaterea definitivă din România a vehiculului respectiv;
d) În cazul furtului vehiculului.

Deci - cu hartia aia de la Politie, mergi la inmatriculari si o scoti din circulatie
Dupa aia la primarie si ... gata

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021

View Postflorinel, on 08 noiembrie 2021 - 16:22, said:

N-ai mai avut de-a face cu autoritatile din Romania....nu?
O sa platesti impozit pana la finalizarea dosarului - iar atunci sa ceri sa ti se treaca pe  adeverinta data la care s-a inceput cercetarea.
Si cu aia ceri radierea + rambursarea impozitului.
Sa-mi bag una...astia iti iau banii apoi tre sa te chinui sa-i recuperezi, te amendeaza abuziv apoi umbla si contesta etc...

Daca pur si simplu nu plateste impozitul ce se intampla? Eventualele penalitati nu se compenseaza cu dobanda ce ti-ar datora-o daca ti-ar fi luat banii degeaba? Tot are de facut un drum, da macar nu le scapa banii .... Bine, sa speram ca nu are nevoie de  primarie pana se finalizeaza dosarul.

#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Eu stiam ca nu se mai face de mult timp radierea, ci transcrierea dreptului de proprietate atunci cand o vinzi. Ca sa faci radierea trebuie sa ai fizic cazanul si sa demonstrezi fie ca l-ai dus la remat, fie ca il faci cotet de gaini. S-a mai schimbat ceva intre timp?

#13
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Merge cu declaratie la notar, ca ai facut-o bucati si ai turnat-o in lingouri. Iti trebuie CIV ul, si un act de propietate asupra masinii.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Si ce se intampla daca e gasita masina in circulatie undeva (in tara sau strainatate), vanduta de hot la altcineva, sau daca acel cineva face vreun accident cu ea, nu intra el in belea? Politia o sa-l ia pe el de buna credinta doar pt. ca a dat declaratie la notar?

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostPololica, on 08 noiembrie 2021 - 16:34, said:

Scoaterea de la impozit se face prin:
  • vanzare
  • casare (distrugere, etc)
  • decizie (instanta sau cine are un astfel de drept) prin care bunul respectiv nu mai exista
  • radiere din circulatie pe propria raspundere ( spatiu de depozitare masina )
Fara o astfel de hartie, nu vei putea face dovada ca nu mai ai masina. Daca primesti amenda de vignetta? Platesti amenda sau o contesti ca ti-a fost furata cu dovada (dosarul de furt de la politie)? Nimeni nu te va crede pe cuvant pana nu ai o hartie in spate.

Nici cu o hartie ca exista dosar de furt nu cred ca te va ajuta deoarece e posibil ca masina sa fie gasita (si nu doar teoretic, ci si practic).

Am completat ce ai omis.

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pai si daca ti-o gasesc aia la 3 zile dupa ce o radiezi, ce faci?!

Edited by alexpet, 08 November 2021 - 18:10.


#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
masina furata, cartea lipsa... hmmm... incep sa se adune coincidentele...

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View Postv_condratovici, on 08 noiembrie 2021 - 16:36, said:

Cartea nu o mai am că m-am mutat și s-a rătăcit prin dezastrul acela... Costa să scot carte noua mai mult decât cazanul.
Serios? Vad ca eliberarea unui duplicat de CIV costa vreo 200 lei. Ce autoturism oi fi avut de nu face atata? Eu am predat acum vreo 2 ani o Dacie (completa) la REMAT si am primit 250 lei.
https://www.libertat...riotata-3726484

Problema este ca pentru eliberarea CIV trebuie sa mergi cu masina fizic, sa o identifice aia de la RAR -> Articolul 16^1, alin. (1) introdus prin Legea nr. 109/2018 de modificare a OG nr. 78/2000 privind omologarea, eliberarea cărții de identitate și certificarea autenticității vehiculelor rutiere în vederea comercializării, înmatriculării sau înregistrării acestora în România - În cazul pierderii, furtului sau al distrugerii cărții de identitate a vehiculului ori al nerespectării dispozițiilor art. 10 alin. (5), R.A.R. poate emite un duplicat al cărții de identitate a vehiculului, după identificarea vehiculului.
http://legislatie.ju...mentAfis/200724

Altfel, da, impozitul este anual, se plateste de cel care detine autovehicolul la data de 01 ianuarie din anul inceput.

Edited by claudiu1, 08 November 2021 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate