Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4599 replies to this topic

#1801
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 23 iunie 2022 - 12:09, said:

dacă reacția lui Isus contribuie la înțelegerea a cine este El.

Pot exista reacții ale lui Isus, consemnate în Evanghelii, care să nu contribuie la înțelegerea a Cine este El? Posted Image

#1802
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,496
  • Înscris: 26.01.2007
Nu

#1803
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004
Eu cred că... mai mult stricăm aici, Doamne iartă-ne că răi ne-am mai făcut, colega Grateful cu siguranță nu agreează astfel de discuții, și pe bună dreptate, prin urmare, te aștept mâine pe topicul lui Bau-Bau, am vorbit cu el, a zis că putem scrie acolo, orice. Deci cu scăldătoarea Betesda. Ok. 😁

#1804
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004
Hello! eu sunt, adică tot eu. Posted Image Am aici, sper să nu fie cu supărare, cuvintele Domnului nostru Isus Cristos, care citează din Psalmul 40. E scurt. Posted Image Nu... nu vă rețin mult, dar, din verificările noastre, se pare că Isus citează eronat, adică pune de la El, ca să-i iasă Lui... ”pasiența”. Nu-i corect!


Evrei 10:
5. De aceea, cand intra in lume, El zice: "Tu n-ai voit nici jertfa, nici prinos; ci Mi-ai pregatit un trup;
6. n-ai primit nici arderi de tot, nici jertfe pentru pacat.
7. Atunci am zis: "Iata-Ma (in sulul cartii este scris despre Mine), vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!"

...Posted Image ....este un citat din Psalm 40, în care scrie altceva:Posted Image

Psalm 40:6. Tu nu doresti nici jertfa, nici dar de mancare, ci mi-ai strapuns urechile; nu ceri nici ardere de tot, nici jertfa de ispasire.
7. Atunci am zis: "Iata-ma ca vin! - in sulul cartii este scris despre mine -
8. vreau sa fac voia Ta, Dumnezeule!" Si Legea Ta este in fundul inimii mele.

------------------------------

Mi-ai pregatit un trup / mi-ai strapuns urechile
Posted Image

#1805
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
Prima este din traducerea Septuaginta, a doua din textul masoretic. Dacă sclavul consimțea să rămână pe viață în serviciul stăpânului, i se pregătea trupul prin străpungerea urechii.

#1806
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/yQVm4mC/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/KhnZ0HN/Clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1807
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004
... și nu e prima oară când Isus face chestia asta, adică ”ajustează” textul în favoarea Sa, am mai dat acest exemplu, mai demult:

[ https://i.ibb.co/VMqYC3J/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/44FZppJ/Clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Isus bagă de la El, ”să redau orbilor vederea”, nu apare în Isaia, iar la Evrei, Isus adaugă ”Mi-ai pregătit un trup” în loc de ”mi-ai străpuns urechile”, cum apare în Psalm.Posted Image

#1808
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,496
  • Înscris: 26.01.2007
Cred că ai uitat că e Cartea Lui. :habarnam:

#1809
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 29 iunie 2022 - 15:57, said:

Prima este din traducerea Septuaginta, a doua din textul masoretic.

Eu folosesc BVA, Cornilescu și uneori traducerea Bartolomeu, bazată, în Vechiul testament, pe Septuaginta. Ei bine, în acest caz, traducătorii au ”reglat” Vechiul testament (Septuaginta) cu Evanghelia, ca să nu mai fie diferențe!Posted Image

[ https://i.ibb.co/PzhjQmk/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În toate cazurile unde sunt citate din Vechiul testament, care nu se potrivesc (conform textului masoretic), traducătorii Septuagintei au modificat textul VT, ca să se potrivească cu Noul testament, mai ales în acele cazuri în care Isus însuși citează din Vechiul!

Posted Image

#1810
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 29 iunie 2022 - 16:53, said:

În toate cazurile unde sunt citate din Vechiul testament, care nu se potrivesc (conform textului masoretic), traducătorii Septuagintei au modificat textul VT, ca să se potrivească cu Noul testament, mai ales în acele cazuri în care Isus însuși citează din Vechiul!

Scriitorii NT citează din Septuaginta greacă, de unde și diferențele. Dar acestea sunt uneori de ajutor să înțelegem textul grec pe baza celui ebraic și invers. De exemplu, în expresia "mi-ai pregătit un trup" este exclusă întruparea, pentru că este echivalentă cu "mi-ai străpuns urechile".

#1811
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 24 iulie 2022 - 19:19, said:

Vezi acest concept:
„Mă bucur acum în suferinţele mele pentru voi; şi în trupul meu împlinesc ce lipseşte suferinţelor lui Hristos, pentru trupul Lui, care este Biserica.” (Coloseni 1:24)

Isaia 53 este despre suferințele „robului Israel”, Cristosul colectiv de care vorbește Pavel și care a început cu o singură persoană.

Cristosul ”colectiv” este o noțiune nouă pentru mine, nu rețin să fi citit prin Biblie despre acest concept, dacă ești drăguț să dai mai multe informații...Posted Image

#1812
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
Ai citit la greu în NT... :)

Dar și în VT, Isaia 53.

La fel, Daniel 7:
13 (...) pe norii cerurilor a venit unul ca un fiu al omului; a înaintat spre Cel Îmbătrânit de Zile și a fost adus înaintea Lui.
14 I S-a dat stăpânire, slavă și putere împărătească, pentru ca să-i slujească toate popoarele, neamurile, și oamenii de toate limbile.
27 Dar domnia, stăpânirea și puterea tuturor împărățiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfinților Celui Prea Înalt.

#1813
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004
Eu doream să știu unde ai găsit ”Christosul colectiv de care vorbește Pavel”...:)

#1814
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,050
  • Înscris: 16.03.2004
Eu citisem la Pavel altceva, contrar:


Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez. (Efes.4:5)


Posted Image

#1815
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,611
  • Înscris: 17.04.2014
Isus, Fiul omului a facut niste afirmatii interesante:

6. Dar Eu va spun ca aici este Unul mai mare decat Templul.
8. Caci Fiul omului este Domn si al Sabatului."
41. Barbatii din Ninive se vor scula alaturi de neamul acesta, in ziua judecatii, si-l vor osandi, pentru ca ei s-au pocait la propovaduirea lui Iona; si iata ca aici este Unul mai mare decat Iona.
42. Imparateasa de la miazazi se va scula alaturi de neamul acesta, in ziua judecatii, si-l va osandi, pentru ca ea a venit de la marginile pamantului ca sa auda intelepciunea lui Solomon; si iata ca aici este Unul mai mare decat Solomon. (Matei 12)

Fiul tamplarului Iosif, in niciun caz nu putea sa zica despre sine, ca el este mai mare decat Templul lui Dumnezeu, ca este Domnul ( (Stapanul ) Sabatului sau ca este mai mare decat inteleptul rege, Solomon.
....
Aviz colegului logic , cel care crede ca Isus Hristos a fost descendentul Mariei si Iosif, neavand pre-existenta cereasca. :)

 logic1, on 29 iunie 2022 - 17:35, said:

Scriitorii NT citează din Septuaginta greacă, de unde și diferențele. Dar acestea sunt uneori de ajutor să înțelegem textul grec pe baza celui ebraic și invers. De exemplu, în expresia "mi-ai pregătit un trup" este exclusă întruparea, pentru că este echivalentă cu "mi-ai străpuns urechile".

In ce consta echivalenta? Cum i-a pregatit Dumnezeu omului Isus trupul, ca aceasta sa constituie un semn distinctiv pentru toata viata, ca el s-a consacrat pentru toata viata lui ca rob al lui Dumnezeu?

Edited by GRATEFUL, 10 August 2022 - 12:52.


#1816
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
Cuvintele le-a spus David, cu privire la el însuși. Cum i-a străpuns Dumnezeu urechile? Figurativ, viața lui David îi aparținea de atunci lui Dumnezeu. Tot așa și în cazul lui Isus, la botez când a acceptat să devină robul lui Dumnezeu, considerând că viața nu-i mai aparține.

#1817
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,611
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 10 august 2022 - 13:39, said:

Cuvintele le-a spus David, cu privire la el însuși. Cum i-a străpuns Dumnezeu urechile? Figurativ, viața lui David îi aparținea de atunci lui Dumnezeu. Tot așa și în cazul lui Isus, la botez când a acceptat să devină robul lui Dumnezeu, considerând că viața nu-i mai aparține.

Nu a spus toate cuvintele despre el insusi, ci cantarea lui continea profetia despre Mesia.

6. Tu nu doresti nici jertfa, nici dar de mancare, ci mi-ai strapuns urechile; nu ceri nici ardere de tot, nici jertfa de ispasire.
7. Atunci am zis: "Iata-ma ca vin! - in sulul cartii este scris despre mine -
8. vreau sa fac voia Ta, Dumnezeule!" Si Legea Ta este in fundul inimii mele. (Ps. 40)

La ce carte se refera David, unde era profetit (scris) despre el?
Daca Legea lui Dumnezeu ar fi fost in fundul inimii lui David, nu mai pacatuia...
Ce legatura sa fie intre David si asa-zisa lui slujire ( fiind robul lui Dumnezeu) cu jertfele, darurile de mancare, arderile de tot, jertfa de ispasire????!

David nu este un exemplu de consacrare ca Isus Hristos!!!!
Despre Isus da, poti sa spui ca a fost atat de devotat lui Dumnezeu, incat considera ca viata nu-i mai apatine, dar despre David, nu cred ca este cazul... Isus a spus despre Sine ca este mai mare decat regele Solomon!!!!!

Edited by GRATEFUL, 10 August 2022 - 14:39.


#1818
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008

 GRATEFUL, on 10 august 2022 - 14:26, said:

Nu a spus toate cuvintele despre el insusi, ci cantarea lui continea profetia despre Mesia.

6. Tu nu doresti nici jertfa, nici dar de mancare, ci mi-ai strapuns urechile; nu ceri nici ardere de tot, nici jertfa de ispasire.
7. Atunci am zis: "Iata-ma ca vin! - in sulul cartii este scris despre mine -
8. vreau sa fac voia Ta, Dumnezeule!" Si Legea Ta este in fundul inimii mele. (Ps. 40)

Și aceste cuvinte le-a spus David, despre el însuși. Dar au valoare mesianică, pentru că David îl prefigurează pe Cristos.

David era vinovat de păcat intenționat și trebuia să plătească cu viața, fără să se poată salva prin jertfe. Singurul lucru acceptat era viața lui, care din acel moment nu-i mai aparținea. Asemenea unui rob care alege să rămână tot timpul vieții în serviciul stăpânului, semnul fiind străpungerea urechilor cu o sulă.

6 În jertfă şi dar de mâncare nu Ţi-ai găsit plăcerea: mi-ai străpuns urechile; n-ai cerut ardere-de-tot, nici jertfă pentru păcat. (GBV2001)


Quote

La ce carte se refera David, unde era profetit (scris) despre el?
Daca Legea lui Dumnezeu ar fi fost in fundul inimii lui David, nu mai pacatuia...
Ce legatura sa fie intre David si asa-zisa lui slujire ( fiind robul lui Dumnezeu) cu jertfele, darurile de mancare, arderile de tot, jertfa de ispasire????!

David nu este un exemplu de consacrare ca Isus Hristos!!!!
Despre Isus da, poti sa spui ca a fost atat de devotat lui Dumnezeu, incat considera ca viata nu-i mai apatine, dar despre David, nu cred ca este cazul... Isus a spus despre Sine ca este mai mare decat regele Solomon!!!!!

David se referea la Legea lui Moise, care reglementa cazul lui. Legea a fost cu adevărat înăuntrul inimii lui după ce a venit să facă voia lui Stăpânului ca un sclav.

7 Atunci am zis: „Iată, vin; în sulul cărţii este scris despre mine.
8 Este desfătarea mea, Dumnezeul meu, să fac plăcerea Ta, şi legea Ta este înăuntrul inimii mele“.


Isus a procedat ca David, referitor la păcate. S-a dus la Ioan și a făcut botezul pentru iertarea păcatelor. Din acel moment viața lui a fost la dispoziția lui Dumnezeu, pentru a-l sluji pe viață ca un sclav căruia i s-au străpuns urechile.

Edited by logic1, 10 August 2022 - 20:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate