Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

ce brand de lentile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Urmeaza sa imi comand o pereche de ochelari de vedere de distanta insa pe site-urile magazinelor (Videt, Lensa etc) cand imi configurez lentilele nu specifica nicaieri ce brand vor folosi. Intrebarea mea e: Stie cineva calitatea acestor lentile ? Conteaza daca nu sunt Hoya, Essilor ? Vreau sa mentionez ca nu voi folosi foarte des ochelarii ci mai mult in trafic

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Toate brandurile de lentile Essilor, Hoya, Zeiss, Rodenstock, Interoptik.
Nu conteaza ce brand. Chiar si cele produse la Timisoara sunt aduse din Germania.
Important sa fie cu tratament antireflex.
Attached File  seecoat-drive-comparison.jpg   21.65K   69 downloads

Edited by Leo2006, 03 November 2021 - 08:57.


#3
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
am inteles. Iar la DP am o singura valoare pe prescriptie (64) dar pe unele site-uri ma pune sa aleg 2 valori pentru ambii ochi. Aleg 32 cu 32 ?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Nu-ti bate capul cu acele date. Alegerea ta va fi pe marca de lentile si nivelul de tratamente aplicate. Optometristul va decide, conform prescriptiei, ce caracteistici optice vor avea lentilele.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Zeiss folosesc de 15 ani.

La Hoya mi s-o parut ciudat ca mi s-o oferit reducere de pret 50%.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Iti recomand doar Zeiss in varianta cu cel mai bun tratament antireflex, e inclus la stock, se numeste SuperET la sticla, T* la obiective foto, si la cele de plastic are alta denumire, vezi care sunt cele mai performante ca eu nu am plastic deoarece se zgarie si cu tratament hard coat.
Pentax SMC dupa care a fost facut T* sunt cele mai bune, se gasesc in Germania, in RO n-am vazut.
In rest sunt porcarii.
Hoya a detinut cu niste ani in urma Pentax, detine si acum divizia medicala Pentax ( endoscoape, etc.) si a vandut divizia foto catre Ricoh, si a furat SMCul rebranduit HD, si nu sunt rele, inainte erau catastrofal de proaste, insa nu recomand din principiu.

Cine nu vede diferenta dintre SMC si ARul Essilor e defect...
Tratamentul AR SMC este obligatoriu pt. sticla cu indice de refractie mare ( lentile subtiri cu indice de refractie 1,5 -1,9), care fara AR au reflectivitate foarte mare si nu mai vezi decat flare.

Edited by loock, 03 November 2021 - 09:18.


#7
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Zeiss si eu de peste 10 ani.

View PostLeo2006, on 03 noiembrie 2021 - 09:07, said:

Nu-ti bate capul cu acele date. Alegerea ta va fi pe marca de lentile si nivelul de tratamente aplicate. Optometristul va decide, conform prescriptiei, ce caracteistici optice vor avea lentilele.

Eh nu prea e asa, ala iti poate baga pe gat optiuni ce nu ai nevoie, important pentru el este comisionul care e direct proportional cu pretul. In afara de antireflex eu nu prea bag nimic altceva. Monitoarele actuale nu mai fac daune la ochi ca la crt-urile de acum 10 ani, pentru heliomat prefer ochelari de soare separat.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
să NU fie de plastic.sticla chinezească mai bună decât plasticul de marcă

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Plasticul sau mai exact policarbonatul e suficient de rezistent la zgarieturi si la 1,5 indice de refractie sunt foarte usori si comozi. Avantajele sunt mai mari decat dezavantajele. Sticla e pentru cine tine aceleasi lentile toata viata, dar si in acest caz tot se duce stratul antireflex, daca nu se sparg la prima cazatura.

Edited by Leo2006, 03 November 2021 - 09:36.


#10
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
am contactat Videt si mi-au spus ca in pretul afisat pe site ei folosesc lentile proprii produse in Romania. Ce parere aveti ? Sincer nici nu vreau sa dau 200 eur in plus pe niste lentile Essilor/Zeiss. Cum am zis, voi folosi putin ochelarii, eu prefer lentilele de contact

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Calupurile de policarbonat sunt aduse din Germania. In Romania sunt taiate si din ele se prelucreaza lentilele. Tot procesul de productie este automatizat. Cumpara si niste lavete anti-fog tot de la Interoptik. Sunt mai bune ca solutiile si tin mai mult.

#12
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
eu sunt stabilit in Germania, insa acum ma aflu prin Romania si ma gandeam ca aici sunt preturi mai ieftine la ochelari dar am verificat acum si sunt tot cam pe acolo... Cred ca voi comanda din Germania pana la urma. Iar pentru filtru albastru dau in plus vreo 20 eur, deci voi opta si pt el

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Sa nu ai bordul masinii iluminat in albastru electric. Posted Image

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca iei din Germania, vezi daca gasesti Pentax SMC ca sunt mai bune.
Nu e clar daca se mai gasesc si daca acum le face Hoya sau altcineva. Inainte erau facute de Asahi optical, care a fost cumparat de Hoya, care dupa un timp a vandut divizia foto catre Ricoh si a pastrat divizia medicala cu endoscoape ( posibil si lentile de ochelari).

Nu e clar daca vrei sa vezi albastrit cu sticla albastra sau invers sa reduci albastru cu sticla orange/ rosie/galbena. E alegerea ta. Eu nu as face asta. Uzual vreau sa vad culorile asa cum sunt, si extrem-extrem-extrem de rar daca vreu sa filtrez cromatic o fac doar atunci.

Edited by loock, 03 November 2021 - 10:20.


#15
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

View Postloock, on 03 noiembrie 2021 - 10:19, said:

Daca iei din Germania, vezi daca gasesti Pentax SMC ca sunt mai bune.
Nu e clar daca se mai gasesc si daca acum le face Hoya sau altcineva. Inainte erau facute de Asahi optical, care a fost cumparat de Hoya, care dupa un timp a vandut divizia foto catre Ricoh si a pastrat divizia medicala cu endoscoape ( posibil si lentile de ochelari).

Nu e clar daca vrei sa vezi albastrit cu sticla albastra sau invers sa reduci albastru cu sticla orange/ rosie/galbena. E alegerea ta. Eu nu as face asta. Uzual vreau sa vad culorile asa cum sunt, si extrem-extrem-extrem de rar daca vreu sa filtrez cromatic o fac doar atunci.

pai as vrea cu filtru albastru pt protectie PC/TV/Telefon.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Telefonul are setate pt. filtrarea albastrului.
Si poti seta temperatura de culoare si filtrarea cromatica si la monitor si la TV.
Eu le setez sa redea neutru la 6000K daca nu vad probleme, sau 5700K/ warm1 daca vad ca redau aiurea magenta in umbre fara justificare - fara obiecte rosii in jur.
Imi place lumina calda pt. atmosfera de golder hour, dar atunci cand este intentionata de artist e deja facuta si nu vreau sa o stric si sa o fac hepatica.

Sincer gasesc ca arata groaznic cu redarea filtru de albastru - nu suport sa vad imaginea ingalbenita sau orange daca nu este conceputa justificat artistic asa, si cand este e deja facuta si setarea o strica.  Poate ai luminozitatea data prea mare.
Dar tot o imbecilitate gasesc ca e si sa redea mai rece decat e natural, tot timpul, nejustificat artistic, si tot o imbecilitate e si redarea cu saturatie marita, vivid color nejustificat, culori turbate, contrast exagerat aberant, etc.
La Samsung S9 am pus pe Basic ca sa redea natural. Pe adaptive/AMOLED cinema/AMOLED foto reda culorile turbate imbecil si nu suport. A ramas insa o alta cretinitate, la filmele HDR de pe youtube sare la maxim luminozitatea care arde AMOLEDul si retinele mele. Eu tin luminozitatea pe la ~30% la S9.

Edited by loock, 03 November 2021 - 11:40.


#17
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Sa stii ca m ai convins. Voi renunta la filtrul ala, pentru ca vorba ta, pot umbla la setari la deviceuri (pe tel oricum am lumina galbena dupa ora 22) insa la lentile nu mai am cum sa modific Posted Image

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Cum ti-au mai spus si alti colegi - ia sticla, nu plastic/policarbonat.
Eu tocmai ce mi-am facut ochelari noi cu lentile de plastic (si au costat destul) - am fost nevoit sa returnez ochelarii. Vedeam perfect clar doar prin centrii optici, cum miscam putin ochii din centru vedeam mai neclar.
Explicatia celor de la optica a fost "nu toata lumea observa, e din cauza plasticului - refacem cu lentile de sticla". Au refacut pe garantie - dar totusi eu am platit pret de plastic pe lentile de sticla...(care sunt, de regula, mai ieftine).
Rodenstock cu tratamente Solitaire® 2.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate