Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Atacuri de panica / psihiatrie / psihoterapie.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021
Am avut 3 atacuri de panica consecutive, apoi aproape zilnic pana ieri am mai avut dar am mai luat extraveral, după care am fost la un test EKG la cardiologie, si la doctorița de familie, ambii doctori au zis ca e pe baza de anxietate, alaltaseara am fost transportat cu ambulanta la psihiatrie, doamna de acolo mi-a prescris xanax/alprazolam de 0,5mg, luat doar la nevoie, astăzi am fost la un cabinet privat psihiatric și mi-a zis din rețeta aceea sa iau 3 pastile pe zi (1-2 noiembrie), si după data de 2 noiembrie sa reduc la 2 pastile, pana Joi (4 Noiembrie), întrebarea mea ar fi, e posibil ca de Joi sa mi se zică sa continui cu xanax? Nu as vrea ca de la 20 de ani sa depind de aceste pastile, și ma gândeam dacă mi se zice sa continui cu xanax sa merg la un doctor care are capabilitatea de psihoterapie sa vad dacă nu am greșit mergând direct la psihiatru.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"e posibil ca de Joi sa mi se zică sa continui cu xanax?"
Da , este singura metoda de combatere( ma refer la medicamente nu la denumirea medicamentului) alaturi de terapia cognitiv comportamentala .

Edited by ldpe, 02 November 2021 - 11:38.


#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Si vrei o confirmare de la utilizatorii de pe forum care sa-ti confirme opinia?

Pot sa zic cum as proceda eu, daca mi-ar fi rau in continuare as urma sfatul medicului si nu as urma sfaturi neavizate de pe forum.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru cineva de 20 de ani, sa aibă extraveral în casa, sa meargă și la ekg, și la mf, și la psihiatru - îmi face impresia ca ai probleme de sănătate vechi, ai mai fost la medic pentru asa ceva, nu vaccinul este de vina.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand linisteste-te si cauta o activitate care sa-ti distraga mintea (un film de craciun, o comedie, un joc de genul Train Simulator, etc, ceva "cuminte").

Doctorul, in functie de ce-i zici si cum te comporti, va decide cum va continua tratamentul.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca vaccinul e de vina, este indirect, in sensul ca ai temeri, anxietati legate de vaccin.
In sine insusi, vaccinul da alte reactii secundare sau efecte adverse, daca e cazul.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Xanax-ul, care e o benzodiazepina, se prescrie cateodata in cazurile acute. La tine deja doza e in scadere, probabil va spune sa mai iei o pastila pe zi cateva zile, apoi gata.
Pt tratamentul de durata (daca trebuie) protocoalele medicale recomanda inhibitori de serotonina, duloxetina, venlafaxina, milnacipran.
Deci mai probabil sa-ti prescrie ceva din cele amintite mai sus decat sa-ti continue xanax-ul.
Psihoterapia e o optiune demna de luat in seama...

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

 paco rabanne, on 02 noiembrie 2021 - 11:39, said:

Pot sa zic cum as proceda eu, daca mi-ar fi rau in continuare as urma sfatul medicului si nu as urma sfaturi neavizate de pe forum.
Evident ca trebuie urmate indicatiile medicului insa nu orice sfat de pe forum e neavizat daca e conform protocoalelor medicale.

#9
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021

 corinadaniela, on 02 noiembrie 2021 - 11:39, said:

Pentru cineva de 20 de ani, sa aibă extraveral în casa, sa meargă și la ekg, și la mf, și la psihiatru - îmi face impresia ca ai probleme de sănătate vechi, ai mai fost la medic pentru asa ceva, nu vaccinul este de vina.

N-am scris ca vaccinul ar fi cauza, sau dacă asa s-a înțeles, scuze, nu, ce voiam sa spun e ca de atunci am atacurile de panica.

 ldpe, on 02 noiembrie 2021 - 11:38, said:

"e posibil ca de Joi sa mi se zică sa continui cu xanax?"
Da , este singura metoda de combatere( ma refer la medicamente nu la denumirea medicamentului) alaturi de terapia cognitiv comportamentala .

Nu știu, sper totuși sa mi-l scoată, voiam sa aud și alte păreri pana atunci.

 Pololica, on 02 noiembrie 2021 - 11:40, said:

In primul rand linisteste-te si cauta o activitate care sa-ti distraga mintea (un film de craciun, o comedie, un joc de genul Train Simulator, etc, ceva "cuminte").

Doctorul, in functie de ce-i zici si cum te comporti, va decide cum va continua tratamentul.

Înțeleg, mulțumesc frumos de răspuns.

 Karhu, on 02 noiembrie 2021 - 11:51, said:

Xanax-ul, care e o benzodiazepina, se prescrie cateodata in cazurile acute. La tine deja doza e in scadere, probabil va spune sa mai iei o pastila pe zi cateva zile, apoi gata.
Pt tratamentul de durata (daca trebuie) protocoalele medicale recomanda inhibitori de serotonina, duloxetina, venlafaxina, milnacipran.
Deci mai probabil sa-ti prescrie ceva din cele amintite mai sus decat sa-ti continue xanax-ul.
Psihoterapia e o optiune demna de luat in seama...

Întrebasem doctorița la momentul acela despre psihoterapie, cred ca dansa era doar psihiatra, si m-a întrebat dacă nu am ce face cu banii, am rămas puțin aiurea când a spus asta, și mi-a zis sa urmez schița cu xanax-ul pana Joi, poate mi-l va reduce la ceva naturist pana sa scap, va mulțumesc pt. interes.

Nu știu, sper totuși sa nu trebuiască ceva mai mult, adică pana la vaccin am avut maxim un atac de panica la 2 ani sau 1 an, sper sa nu se ajungă la ceva mai mult doar din cauza asta, mi se pare o banalitate sa depind de asa ceva doar din cauza unei temeri ori față de ac (am problema asta de mic copil) ori față de serul în sine, deși nu prea tind sa cred ca de la teama de ser le-am făcut.

Edited by Dany_Darke, 02 November 2021 - 12:07.


#10
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
DanielKZH

cateva pastile nu o sa te faca dependent . Daca continui tratamentul .. o sa ajungi la toleranta .. dupa cca 1 an ...
Dar urmeaza tgratamentul ... e mai sanatos

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Anxiaru e cu dependenta?

#12
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021

 Ghita_Bizonu, on 02 noiembrie 2021 - 12:08, said:

DanielKZH

cateva pastile nu o sa te faca dependent . Daca continui tratamentul .. o sa ajungi la toleranta .. dupa cca 1 an ...
Dar urmeaza tgratamentul ... e mai sanatos

Da, de urmat, îl urmez, clar. Doar ca am decis sa deschid acest topic sa vad dacă cineva, nu știu, ar avea idee dacă as putea rămâne toată viata pe asa ceva doar din cauza unor atacuri, rau nu ma simt de la ele, de la pastile, ba chiar simt și în public ca nu mai sunt atât de anxios, eu nu eram ok chiar si la treceri de pietoni, cautam semafoare, ma simțeam prost deși era si este dreptul meu sa am prioritate, si de cand iau ce mi s-a prescris sunt mult mai ok psihic, sa vad ce mi s-o spune joi, deși eu sper sa nu fie cazul de un tratament pe mai lunga durata, mulțumesc de răspuns.

#13
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

 Karhu, on 02 noiembrie 2021 - 11:53, said:


Evident ca trebuie urmate indicatiile medicului insa nu orice sfat de pe forum e neavizat daca e conform protocoalelor medicale.
Protocoalele medicale nu se aplica la povesti de pe forum, credeam ca stiai.

#14
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021

 GlCA_Contras, on 02 noiembrie 2021 - 12:15, said:

Anxiaru e cu dependenta?

Nu am idee, dar mama îl ia, tot cu prescripția medicului, de mai bine de 2 ani, după simptomele pe care le-a avut de câteva ori când nu lua, fără sa fiu doctor sau ceva, zic din proprie experienta, da, cred ca da dependenta, dar tot asa, după un anumit timp, nu știu, nu te baza pe ceea ce am zis, cum nici eu nu ma bazez in totalitate, voiam doar niște confirmări ale unor lucruri pana joi și chiar nu ma așteptam să fie asa de înțelegători membrii.

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

 GlCA_Contras, on 02 noiembrie 2021 - 12:15, said:

Anxiaru e cu dependenta?
Da, e o benzodiazepina.

#16
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021
@underrated, oricum, nu ma bazez pe ceea ce se zice aici, vreau sa leg anumite lucruri din capul meu și recomandarea mea ar fi aceeași, nimeni sa nu se bazeze pe răspunsurile de aici, voiam strict niște confirmări care sa îmi domolească puțin bănuielile, tratamentul oricum îl iau fix în aceeași ordine pe care mi-a dat-o doctorița, voiam doar sa știu dacă exista probabilitatea de prelungire pe toată viata, oricum, tot dânsa trebuie sa îmi zică, cred ca fiecare din noi suntem conștienți ca nu aici se da un verdict asupra unei chestii de sănătăți, era doar o curiozitate care ma macina de aseară, iar pe dansa mi-e aiurea sa o sun pentru o asa întrebare, de asta am deschis topic-ul.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

 underrated, on 02 noiembrie 2021 - 12:17, said:

Protocoalele medicale nu se aplica la povesti de pe forum, credeam ca stiai.
Aia vede medicul curant, daca e poveste sau caz clinic real.

Si oricum sunt zeci de forumuri pe care se discuta cazuri medicale si protocoale de investigatii si tratament, insa fara ca respectivele discutii sa se substituie medicului curant :)

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu știu, sper totuși sa mi-l scoată, voiam sa aud și alte păreri pana atunci."
Este o suferinta creeata de tine, tu-ti imaginezi ca asa trebuie sa fie , este incontrolabil de cele mai multe ori din acest motiv trebuie intervenit pentru o perioada cu medicamente

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate