Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Atacuri de panica / psihiatrie / psihoterapie.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021

 ldpe, on 02 noiembrie 2021 - 12:29, said:

"Nu știu, sper totuși sa mi-l scoată, voiam sa aud și alte păreri pana atunci."
Este o suferinta creeata de tine, tu-ti imaginezi ca asa trebuie sa fie , este incontrolabil de cele mai multe ori din acest motiv trebuie intervenit pentru o perioada cu medicamente

N-o sa neg, simt si eu ca asta fac, mi s-a zis si zilele astea ca sunt și ipohondru, ca analizez foarte mult totul, doar ca problema de a fi atent la detalii și cred ca chiar obsedat de perfecțiune o am de mai mult timp, și cu situația asta cred ca s-a agravat puțin dacă am ajuns sa deschid primul meu topic pe un subiect medical.

#20
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Xanax-ul fiind parte din grupa de medicamente numite benzodiazepine , da dependenta si simptome de sevraj dupa aproximativ 2-3 saptamani de utilizare zilnica,asta "teoretic" , practic o dai si mai repede in dependenta, fiindca orice medicament ce are actiuni depresante asupra CNS , automat deregleaza anumiti receptori,in special cei GABA , responsabili cu starile de liniste.

Daca iei 3 pastile pe zi de Xanax, la doza de 0,5 mg, asta insemana 1.5 mg de Xanax in total zilnic, eu zic sa ti reduci doza cat de repede la o singura pastila, 0,5 mg de Xanax zilnic inca nu e "rau" pe termen scurt (3 saptamani), insa pe termen lung te cam distrugi , abiliatiile cognitive devin praf si pulbere daca iei Xanax pe termen lung (6 luni , 1 an , 3 ani ...etc).

 GlCA_Contras, on 02 noiembrie 2021 - 12:15, said:

Anxiaru e cu dependenta?

Da, fiindca Anxiarul e fratele geaman al Xanax-ului, alaturi de Rivotril si Diazepam, toate sunt benzodiazepine, ce ar trebui luate doar la nevoie (odata pe saptamana, nu mai mult de 3-5 ori pe luna) si niciodata zilnic , avand in vedere riscul de dependenta si sevraj , daca le iei zilnic, e ca si cum ai bea zilnic alcool , timp de 7-14 zile, si dupa brusc te lasi, si te lovesti de simptome de sevraj urate, asa e si cu benzodiazepinele astea.


@Initiator, mai poti incerca pentru atacuri de panica si niste suplimente, in prinicipal Magneziu, Zinc, Vitamina B6 & B12, Omega 3 , inclusiv Taurine, le gasesti pe net.
Si daca crezi ca vreun Psiholog te-ar ajuta, ai putea incerca si asta,important este sa aflii sursa ce iti declanseaza atacurile de panica.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Deci o dai in coma anxiarica sau ce implica asta daca iei pe termen lung?

#22
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu lua suplimente alimentare decat daca iti iese ceva in neregula la analize, deficientele sunt mult mai rare decat bat campii firmele care vand asa ceva, ba chiar poate dauna sa iei tot felul de suplimente inutil.

#23
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Pe langa tratamentul medicamentos ai nevoie si de consiliere psihiatrica, altfel pilulele nu vor schimba mare lucru pe termen lung.

#24
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021

 DianaXO, on 02 noiembrie 2021 - 12:33, said:

Xanax-ul fiind parte din grupa de medicamente numite benzodiazepine , da dependenta si simptome de sevraj dupa aproximativ 2-3 saptamani de utilizare zilnica,asta "teoretic" , practic o dai si mai repede in dependenta, fiindca orice medicament ce are actiuni depresante asupra CNS , automat deregleaza anumiti receptori,in special cei GABA , responsabili cu starile de liniste.

Daca iei 3 pastile pe zi de Xanax, la doza de 0,5 mg, asta insemana 1.5 mg de Xanax in total zilnic, eu zic sa ti reduci doza cat de repede la o singura pastila, 0,5 mg de Xanax zilnic inca nu e "rau" pe termen scurt (3 saptamani), insa pe termen lung te cam distrugi , abiliatiile cognitive devin praf si pulbere daca iei Xanax pe termen lung (6 luni , 1 an , 3 ani ...etc).



Da, fiindca Anxiarul e fratele geaman al Xanax-ului, alaturi de Rivotril si Diazepam, toate sunt benzodiazepine, ce ar trebui luate doar la nevoie (odata pe saptamana, nu mai mult de 3-5 ori pe luna) si niciodata zilnic , avand in vedere riscul de dependenta si sevraj , daca le iei zilnic, e ca si cum ai bea zilnic alcool , timp de 7-14 zile, si dupa brusc te lasi, si te lovesti de simptome de sevraj urate, asa e si cu benzodiazepinele astea.


@Initiator, mai poti incerca pentru atacuri de panica si niste suplimente, in prinicipal Magneziu, Zinc, Vitamina B6 & B12, Omega 3 , inclusiv Taurine, le gasesti pe net.
Si daca crezi ca vreun Psiholog te-ar ajuta, ai putea incerca si asta,important este sa aflii sursa ce iti declanseaza atacurile de panica.

Înțeleg absolut tot ce ai zis, doar ca, doza, nu o pot micșora pana mâine, mâine o sa am 1mg în loc de 1,5, si joi aflu dacă mi-l rareste sau scoate cu ceva pe baza de plante, eu o sa ii aduc la cunostiinta ca nu doresc sa mi l mărească, ba chiar scoate, măcar sa vad dacă ma vor mai lua atacurile și sa fac ședințe de psihoterapie, o las asa pana joi și vad atunci, voiam doar sa știu dacă e posibil sa mi se prescrie pe termen lung, ceea ce sper sa nu.

#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 DanielKZH, on 02 noiembrie 2021 - 11:06, said:

,Nu as vrea ca de la 20 de ani sa depind de aceste pastile, și ma gândeam dacă mi se zice sa continui cu xanax sa merg la un doctor care are capabilitatea de psihoterapie sa vad dacă nu am greșit mergând direct la psihiatru.

Asta e noua normalitate mai baiete.La varsta ta, eu umblam in draci cu bana in sus dupa bunaciuni de la liceu,acum toti pe telefoane pe tablete cu legaturi virtuale si la birou intre deadline-uri cu graba la un citybreak sa fotografiezi cocktailul repede sa-l pui pe FB.Stressul parintilor,stressul profesorilor toate se aduna si pe capul tau si veti deveni o generatie leguma fara vlaga in voi.Daca mai pui si stressul cu Covidul ,ce sa mai zic.

#26
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021

 Kean, on 02 noiembrie 2021 - 12:52, said:



Asta e noua normalitate mai baiete.La varsta ta, eu umblam in draci cu bana in sus dupa bunaciuni de la liceu,acum toti pe telefoane pe tablete cu legaturi virtuale si la birou intre deadline-uri cu graba la un citybreak sa fotografiezi cocktailul repede sa-l pui pe FB.Stressul parintilor,stressul profesorilor toate se aduna si pe capul tau si veti deveni o generatie leguma fara vlaga in voi.Daca mai pui si stressul cu Covidul ,ce sa mai zic.

N-are absolut nici o legătură cu topic-ul asta, fiecare avem activități diferite în funcție de generație, problema pandemiei și a vaccinului este o problema prezenta, pe fiecare ne afectează fie ca ești copil sau adult, mulțumesc celor ce mi-au dat sfaturi, dar, ceea ce ai zis nu are absolut nici cea mai mica legatura cu topic-ul, nu ma cunoști în primul rand ca persoana sa stii ce stereotip sunt vis a vis de tablete, telefoane, poze, de ce faci off-topic?

#27
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

 Kean, on 02 noiembrie 2021 - 12:52, said:

Asta e noua normalitate mai baiete.La varsta ta, eu umblam in draci cu bana in sus dupa bunaciuni de la liceu,acum toti pe telefoane pe tablete cu legaturi virtuale si la birou intre deadline-uri cu graba la un citybreak sa fotografiezi cocktailul repede sa-l pui pe FB.Stressul parintilor,stressul profesorilor toate se aduna si pe capul tau si veti deveni o generatie leguma fara vlaga in voi.Daca mai pui si stressul cu Covidul ,ce sa mai zic.
AI uitat sa spui de sexul cu papusi gonflabile si gama variata de vibratoare. Generatia leguma bine zis.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

 GlCA_Contras, on 02 noiembrie 2021 - 12:38, said:

Deci o dai in coma anxiarica sau ce implica asta daca iei pe termen lung?

Implica dependenta , si sevraj daca cumva nu mai ai pastile sau uiti sa iti iei doza zilnica, se dezvolta doua tipuri de dependenta, cea psihologica (vai nu cred ca pot fara anxiar), si cea fizica (corpul nu mai poate fara substanta activa, fiind deja obisnuit asa) , aia psihologica se poate depasi relativ usor, insa cea fizica te poate baga in coma si cauza chiar moartea daca renunti abrupt de la o doza de anxiar luata pe termen lung.
Benzodiazepinele pe termen lung mai cauzeaza si deteriorari cognitive, "memoria scurta" iti devine praf, uiti ce faci si nu stii ce vroiai sa faci , nu poti retine minte doua trei cuvinte, somnolenta pe timpul zilei, stare de leguma, iti taie si din emotii si simturi (devii zombie) ,  esti mai predispus si la riscul de a dezvolta bolii neurodegenerative tip Alzheimer / Parkinson .

Pe scurt, nu va distrugeti viata cu benzodiazepine luate pe termen lung, sunt foarte daunatoare si stiu n' cazuri cu oameni distrusi de aceste benzodiazepine, oameni care nu isi vor mai reveni in veci probabil , las un exemplu mai jos .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uDbPnAQ-c1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cum am mai spus, benzodiazepinele se iau maxim odata sau de doua ori pe saptamana, si maxim de 3-5 ori pe luna, luate zilnic ele dau dependenta, fara ca "utilizatorul" sa isi dea seama, si pe termen lung.... vorba aia "mnezo cu mila"

Edited by DianaXO, 02 November 2021 - 13:14.


#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toate pastilele de mai sus nu iti rezolva problema de anxietate si panica  ci tempereaza manifestarile imediate . Afectiunile acestea nu sunt usor de diagnosticat corect si in nici un caz usor de tratat . Este nevoie de psihoterapie ca principala modalitate de a reveni la o existenta " mai " normala , insa este important sa se identifice corect sursa starilor de anxietate. Abordarea este diferita in functie de  motivul aparitiei atacurilor de panica : mostenire genetica , stres , modificari in functionarea creierului , o sensibilitate personala exagerata,  consumul anumitor substante ( alcool , cafeina , droguri , etc ) . Ca orice persoana afectata , prezinti acea parte a situatiei care te face sa "arati bine " . Din aceasta cauza , se poate face un tablou consistent al afectiunii tale personale doar fata in fata cu medicul . Orice sfat tintit din alta sursa , este inutil . Medicamentele prescrise de medic au avut ca principala cauza cea ce a sesizat acesta la contactul cu tine, nu ce si cat  crezi tu ca ar trebui sa prescrie . Medicul care a stat fata in fata cu tine este incontestabil mai corect ancorat in problema ta  decat orice alt sfat ai primi  pe forumuri . Primul sfat este sa nu mai cauti si sa nu iti mai umpli creierul cu scenarii si pareri din alte surse decat cele ale medicului tau curant . Ai posibilitatea sa cauti un alt medic daca crezi ca primul nu intelege corect situatia , dar tu ca persoana afectata nu ai de unde sa stii asta . Sapatul dupa informatie , in cazul tau , nu face decat sa nasca alte scenarii si sa suprapuna date noi pe care nu ai calificarea sa le intelegi , peste date vechi pe care le manipulezi fara sa iti dai seama pentru a crea un tablou general mai " avantajos " tie. In stadiul actual , iti faci un bine daca mergi pe mana medicilor si a psihoterapeutilor .

#30
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 DanielKZH, on 02 noiembrie 2021 - 12:15, said:

Da, de urmat, îl urmez, clar. Doar ca am decis sa deschid acest topic sa vad dacă cineva, nu știu, ar avea idee dacă as putea rămâne toată viata pe asa ceva doar din cauza unor atacuri, rau nu ma simt de la ele, de la pastile, ba chiar simt și în public ca nu mai sunt atât de anxios, eu nu eram ok chiar si la treceri de pietoni, cautam semafoare, ma simțeam prost deși era si este dreptul meu sa am prioritate, si de cand iau ce mi s-a prescris sunt mult mai ok psihic, sa vad ce mi s-o spune joi, deși eu sper sa nu fie cazul de un tratament pe mai lunga durata, mulțumesc de răspuns.
Xanax da o puternica  dependenta in timp...
Vezi ca  exista  si  suplimente  naturiste, de pilda  la  Secom ( SUA ) , un medic  ar trebui sa  iti  recomande ceva  adecvat.
Am auzit  de  5  -HTP...parca...

#31
DanielKZH

DanielKZH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.11.2021
De astăzi pana mâine iau doar 2 pe zi, pana merg la control, si probabil, nu știu, sper eu, sa mi dea ceva naturist, înainte de psihiatrie, medicul de familie îmi dăduse vagostabyl, 2 dimineața și 2 seara, și mâine după ce mi-l scoate, xanax-ul, îl iau de 3 zile, adică asa sper, sa mi-l scoată, o sa îmi iau sedinte de psihoterapie, am observat ca spun multor persoane ceea ce am, și pe parcursul conversațiilor îmi tot vin întrebări, dacă e asa, dar dacă e asa si intervine aia de ce nu e asa, și dacă se întâmplă să intervină lucrul acela și e asa exista șansa să fie nu știu cum? Și asta nu doar de când m-am vaccinat și de când am avut atacurile de panica, chestiile astea-s mai vechi, și simt, simt eu, ca un psihoterapeut m-ar ajuta.

Edited by Dany_Darke, 03 November 2021 - 14:45.
nu mai cita aiurea, vezi regulamentul, nu e prima data cand editez si te atentionez


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate