Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cum se lucreaza in firma ta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Nu vorbim de intrat pe relatii sau altele unde iti permiti diverse.

Am fost angajat pe la vreo 5 firme mici si am dat de aceleasi cerinte: sa lucrezi rapid. As putea-o face fara nicio problema, insa tin la ochi, incheieturi, coloana si mi-e cam frica de hemoroizi; imi pare mult mai placut sa gandesc incet, fara sa bag 2 cafele. Inteleg si accept faptul ca uneori trebuie sa fii rapid si poate sa stai peste program.
Ca freelancer m-as descurca sa traiesc cu parintii, nu sunt atat de bun incat sa imi permit mai multe.
Am licenta, master, cunostintele mele sunt peste medie.
Pentru firmele mari, niciodata nu am vazut vreun anunt pe Ejobs sau Bestjobs, de exemplu.

As putea incerca sa fiu profesor, dar iau in calcul, cu mare apasare de inima si dezamagire, schimbarea domeniului.

Cum se lucreaza la voi? Cum a fost inceputul, cum e acum? Oricare sfat sau sugestie e binevenita.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca nu te orientezi si sa te adaptezi cerintelor, pleci sau esti dat afara. Te duci cateva zile si vezi daca poti sa faci acel job sau nu.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 remyyy, on 01 noiembrie 2021 - 13:15, said:

si poate sa stai peste program
Nu prea exista notiunea aceasta. Ai un termen de finalizare si asta conteaza, timpul de lucru ti-l organizezi dupa cum crezi de cuviinta si cum mai depinzi de alti colegi.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
A inceput haotic, e haotic si va ramane haotic. Luam fiecare zi pe rand. Daca esti intr-un loc unde e bine pentru tine, eu unul nu as da vrabia din mana pe cioara de pe gard. O fi haotic, dar program de 6 ore, salar se pare ca imens pentru Romania, nimeni nu imi verifica munca fiindca nimeni nu stie domeniul meu.

Sa zicem ca imi ofera cineva de 2 ori mai mult. Dar program de 8 ore, cu supraveghere, colegi care nu sunt interesati sa munceasca sau, mai rau, colegi care mananca pe paine ce se face la servici, oameni de aia care s-au dus acasa si au testat nu stiu ce solutie pentru a doua zi la servici. Nu, as zice pas.

Da, muncitul ala la kilogram e cel mai prost. Deciziile se iau in 5 - 10 minute, nu sunt testate, ajungi dupa 2 saptamani sa-ti dai seama ca iti lipseste X, Y si Z. Sefii se uita ca tu trebuia sa-ti dai seama, tu te uiti la ei ca nu e afacerea lor, n-ar trebui ei sa-si cunoasca input-urile?

Edited by RedDev, 01 November 2021 - 13:38.


#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
Atentie ca nu e firma ta, ca nu esti tu patronul !!! e firma la care esti agajat, asa ca nu trebuie sa te stresezi sa iti dai sufletul ptr firma.

si cat priveste anunturile pe ejobs/bestjobs sa stii ca unele firme mari au renuntat sa le foloseasca ptr ca sunt scumpe si aveau numai candidati vai mama lor care nu stiau nici sa isi lege sireturile.

recent firmele mari au migrat pe Linkedin unde pot sa iti vada istoricul si ce cunoscuti ai.

iar altele prefera sa mearga pe recomandari ptr ca e mai ieftin (nu tb sa plateasca anunturi pe site-urile de job-uri), mai rapid (ajunge cv-ul direct la HR) si se aleg cu oameni mai bine pregatuti ca nimeni nu recomanda prosti cu care s-ar putea sa lucreze peste cateva luni.
de ex la firma la care lucrez eu aprox 35-40% din angajarile care le fac in Romania se fac pe baza recomandarilor angajatilor actuali.

de ex eu am recomandat vineri pe cineva si luni a sunat-o. ca nu s-a finalizat e altceva. sau am recomandat pe cineva si in 3 sapt de la primul interviu a avut toate interviurile tehnice, a primit oferta si a semnat contractul.

Edited by rex, 01 November 2021 - 13:40.


#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Bestjobs sucks big time, din experienta cunoscutilor. Fa-ti cont de Linkedin, acolo se face recrutarea in momentul asta. Nu-ti fa lista de contacte imensa, cu tot felul de chinezi si indieni dubiosi, baga-te in grupuri in domeniul care te intereseaza si f probabil la un moment dat vei fi contactat.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
1.firmele mici au patroni „mici”, iar cerințele-s disproporționat de mari
1.1.trebuie muncit și la ele pentru: testare mediu de lucru nașpa, colectat experiență de trecut în CV, etc.
2.trebuie seriozitate - de ambele părți.
2.1.io aleg puiuții după cum îi văd că VOR să muncească; înțeleg lipsa de experiență, dar nu înțeleg lipsa de voință

generalist vorbind: mereu va fi mai greu la-nceput de drum :)

#8
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Eu i-am spus din start patronului că nu fac ore suplimentare. Lucrez deja de vreo 3 ani la actualul loc de munca și în ultimele luni am avut a doua mărire de salariu. Dacă nu venea mărirea aveam găsit un alt loc de munca. Eu stau la un loc de muncă atât timp cât a-mi convin condițiile.
Lucrurile astea trebuiesc discutate la început, la interviul de angajare.
Ca idee aproape toți colegii mei fac ore suplimentare pentru a-și rotunji salariul. Mie a-mi ajung.
Dacă nu te găsești bine acolo trebuie sa cauți în altă parte.


#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
cu cat firma e mai mica cu atat se munceste mai mult.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 remyyy, on 01 noiembrie 2021 - 13:15, said:

Am fost angajat pe la vreo 5 firme mici si am dat de aceleasi cerinte: sa lucrezi rapid.

Erau firme de outsourcing?

#11
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 rex, on 01 noiembrie 2021 - 13:38, said:


iar altele prefera sa mearga pe recomandari ptr ca e mai ieftin (nu tb sa plateasca anunturi pe site-urile de job-uri), mai rapid (ajunge cv-ul direct la HR) si se aleg cu oameni mai bine pregatuti ca nimeni nu recomanda prosti cu care s-ar putea sa lucreze peste cateva luni.
de ex la firma la care lucrez eu aprox 35-40% din angajarile care le fac in Romania se fac pe baza recomandarilor angajatilor actuali.


Din cauza sistemului bazat pe recomandari, cei ce vor sa se angajaeze nu au sanse.

#12
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu-s programator dar lucrez in IT de 13 ani. Sunt la a cincea firma, din care doar ultimele 3 serioase. Primele 2 au fost fiasco total (una mica spre medie si una o firma mica, avand miros puternic de teapa).
Prima experienta - eu bucuros nevoie mare ca am fost acceptat... dar nu faceam fata volumului cerut. Nu era greu, dar era enorm. Dupa ani mi-am dat seama ca nici n-aveam cum, pentru ca nu eram binevenit acolo, avusesera grija ceva colegi "cu puteri". Ai grija, ca aia sunt nelipsiti la firmele mici. Nu ca in cele mari n-ar fi, dar te mai poti feri din calea lor.
Dupa o luna m-au dat afara.
Cel mai frumos era ca mi-au spus ca n-au vazut la mine vointa si seriozitate, daca nu faceam targetul, de ce nu stateam peste program?
Fraierul de mine statea 3 sau 4 ore peste, foarte des, dar nu se vedea.
A doua experienta, o firma de apartament (de mansarda de fapt). Exact patronasul parvenit roman, care facuse, chipurile, o firma de webdesign.
Investitia era zero, n-avea omul nicio treaba, dar exploata la maximum perioada de criza (2009) si pe cei mai gugustiuci, fara experienta. Te tinea cateva luni "in proba", cat ii mergea. Timp in care te platea sub salariul minim pe economie, la negru bineinteles. Motivul - e criza si nu-si permite si in plus inca nu s-a convins. iar rezultatele nu apar.

Cand am gasit, dupa lungi cautari, o firma mare, normala, cu salariul mic, dar totul corect, la zi, cu sarcini clare, am zis ca visez.
Am stat 9 ani acolo, asta a fost o greseala ca trebuia plecat mai din timp. Apoi 3 la alta si acum sunt la serviciul actual din martie.

Sfaturi generale de la mine
- inainte de a te angaja undeva, incearca sa afli, din mai multe surse, cum e pe acolo
- de la inceput sa fie cat mai clar ce trebuie sa faci si ce primesti
- pune-ti un scop clar in cariera - vreau sa lucrez intr-un loc unde sa-mi dezvolt competenta X si sa invat Y
- ai grija ce si cum vorbesti. Suna aiurea dar am intalnit multe, foarte multe cazuri in care colegii trag de limba si apoi toarna, eventual inflorind. Uneori fix cine nu te astepti. Daca vezi ca un coleg sau sef e prost cu crengi, tine-ti parerile pentru tine. La fel si daca cineva lanseaza un subiect similar. Eu mentin cu colegii o atmosfera .... colegiala, cand se poate iesim la o bere, vorbim despre fotbal, dar anumite pareri mi le tin pentru mine.

Subscriu si eu la LinkedIn. Asta e recrutarea in ziua de azi. De altfel, chiar asa m-am si angajat la serviciul actual, eu depusesem CV-ul de mult (tot pe LinkedIn) si m-am trezit dupa cateva luni ca imi da mesaj seful de la HR pentru un interviu.
Din cand in cand mai sunt cautat pentru interviuri de diverse firme.

De asemenea, enorm de mult conteaza recomandarile. Eu nu le consider pile (desi sunt destui care-si aduc pilele prin recomandare in posturi caldute, dar nu asta e subiectul). Un amic, fost coleg, ceva, care lucreaza undeva si te recomanda inseamna in proportie mare un interviu, Desigur daca n-ai treaba cu postul nu vei lua, dar daca esti potrivit, din experienta mea am vazut ca ai mai mari sanse sa fii acceptat decat unul egal cu tine la cunostinte, dar ajuns la interviu fara recomandare.

Edited by ambr0zie, 01 November 2021 - 16:24.


#13
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 remyyy, on 01 noiembrie 2021 - 13:15, said:


Am fost angajat pe la vreo 5 firme mici si am dat de aceleasi cerinte: sa lucrezi rapid.


Nu mai te întreba de ce ai lucrat în 5 firme și habar nu ai ce să faci în viață în continuare. Mai bine nu mai încurca alți patroni.

 remyyy, on 01 noiembrie 2021 - 13:15, said:

mi-e cam frica de hemoroizi; imi pare mult mai placut sa gandesc incet,

Cred că e de vis să aibă un patron un angajat ca tine.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 remyyy, on 01 noiembrie 2021 - 13:15, said:

...Cum se lucreaza la voi?....
incet si prost pe bani multi.

#15
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 emeral, on 01 noiembrie 2021 - 16:36, said:



Nu mai te întreba de ce ai lucrat în 5 firme și habar nu ai ce să faci în viață în continuare. Mai bine nu mai încurca alți patroni.



Cred că e de vis să aibă un patron un angajat ca tine.

Și totuși toți trebuie sa trăim ca nu cred ca sunt mulți care lucrează din plăcere.

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
La mine , angajatii care gandesc cu incetinitorul si au fobii gen hemoroizi etc zoboara rapid cu ajutorul un sut in dos.
Ce vrei tu e sa tai frunza la caini pe salariu de prim ministru - nu se poate !

 emeral, on 01 noiembrie 2021 - 16:36, said:


Nu mai te întreba de ce ai lucrat în 5 firme și habar nu ai ce să faci în viață în continuare. Mai bine nu mai încurca alți patroni.



Cred că e de vis să aibă un patron un angajat ca tine.
Stai linistit ca pe asta nu-l angajeaza nimeni prea curand.

#17
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
La firma mea se lucreaza cum vreau eu :)

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Fa-ti profil de linkedin, acolo sunt toate firmele serioase cand cauta oameni. Probabil nu lucrezi in IT daca inca crezi ca se angajeaza doar pe recomandari. Alt aspect care cred ca iti scapa mai ales ca incepator, multe firme par misto dar defapt sunt de rahat cand ajungi sa intri. Firmele alea nu angajeaza pe recomandari ca nici un om normal nu si-ar pune obrazul pentru firma aia in fata unui cunoscut. Eu am multi ani de experienta in IT, multi amici cu care mai schimb cate o voba ocazional incat sa stiu cam cum e pe unde. La jumatate din firmele despre care stiu nu as trimite decat dusmani, in nici un caz un om de care imi pasa. Deci recomandarea nu e neaparat un sistem de pile cum ai crede, ci e un "consecinta" al faptului ca firma e OK: si un angajat OK isi pune obrazul pentru un amic, si cel care recomanda nu te arunca in fata autobuzului intr-o firma cu sefi de kko care dau cu biciul in oameni pana vine altul mai odihnit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate