Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

PC vs consola (oricare)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 MembruAnonim, on 30 octombrie 2021 - 16:54, said:

Daca esti om batran este normal ca pc-ul sa iti para ceva SF si greu descifrabil. Posted Image Si eu cand ii spuneam lui tataie de pc/internet etc zicea ca este lucrarea diavolului Posted Image) Si tu esti leit lui.
Am avut si PC pt.cultura ta generala si chiar mi-am pastrat colectia din Steam pe care o mai joc din cand in cand pe laptop mai mult din nostalgie. PC-ul nu este ceva SF atata doar ca pt.un copil care INCA nu stie ce inseamna gaming as recomanda o consola.
Nu mai mintiti(vb.la modul general nu tu) ca sunt scumpe jocurile de consola pe Playstation Store sunt destule reduceri din cand in cand, totul este sa le urmaresti.

Edited by Valmont43, 30 October 2021 - 17:16.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Valmont43, on 30 octombrie 2021 - 17:14, said:



Daca privesti mai atent, o sa vezi ca i-am recomandat colegului PS4 dupa ce a precizat ca are copil de 10. Sut destule jocuri (bine, nu sunt nou aparute insa nici vechi nu sunt) care au un cost decen t50-100 lei. Deci cea mai buna solutie pt colegul tfmercedez este un ps4. O sa stea linistit cel putin 2 ani de acum incolo.

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 17:20.


#21
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
PS4 PRO ii recomand mai ales daca are un TV 4K, grafica e super. PS5 inca nu merita, consola are un pret nesimtit si inca nu sunt foarte multe jocuri pt.ea.

#22
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
avand in vedere contextul economic si pretul astronomic al placilor video
parca as merge pe consola (mai ales ca @OP nu vrea sa se deranjeze cu instalatu, errori de drivere, placa video etc etc)
ca tot veni vorba de jocuri, desi nu sunt fan si am vandut consola pentru ca efectiv n-am timp, n-ar fi mai ok sa achizitioneze un abonament de PS Plus? e undeva la 300 lei/an si primeste 60 jocuri (parca nu le primesti pe toate odata doar cateva pe luna dar le poti descarca si sa te joci atata timp cat abonamentul e activ). plus ca ai reduceri la jocuri din cand in cand si parca ai si ceva jocuri free

#23
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Pe xbox vei putea sa joci jocurile de pe Steam, prin geforce now
https://www.google.c...e-now-streaming

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 waterman, on 30 octombrie 2021 - 16:49, said:

Dacă ai buget, ia un pc de gaming desi te va duce pe la minim 4000

Desi la 10 ani as recomanda bicicleta nu gaming
a primit vreo 2 sau 3 biciclete.. nici nu s-a atins de ele ca n-au roti ajutatoare.. desi pe trotineta e campion.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 30 octombrie 2021 - 16:49, said:

Dacă ai buget, ia un pc de gaming desi te va duce pe la minim 4000

Desi la 10 ani as recomanda bicicleta nu gaming
hai nene ca am dat pe calculator 350lei sh, i-am pus un ssd de 256 + un nvidia gt 1030 (pe vremea cand costa 250lei)
steam + controlar de ps4 si merge brici.

ma rog piticu e cu controlaru, ca eu is cu soarecele.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Anul trecut am facut un upgrade la PC,  sa mai miste ceva jocuri..
Aveam cumparat pachetul C&C Red Alert, jocurile alea westwood din anii '90. Varza! Nu erau optimizate pentru win 8 sau care era pe pc. Apoi au scos pachetul remastered, dar n-am mai avut chef sa cumpar inca odata acelasi rahat, doar pentru ca au marit rezolutia din joc, sa nu mai fie pixelii cat degetu'.  
Nu-i graba, mai analizam, mai comparam, vedem buget. Vad ca Generation Zero apare pe toate platformele, si diferenta de pret este maricica, 7,5E pe Steam si 19 euro pe ps4.  Porca miseria.

Edited by tfmercedez, 30 October 2021 - 22:00.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumpara un ps4. Jocuri se gasesc la 50-100 lei.

Lista jocuri

https://altex.ro/joc.../price/dir/asc/

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 30 octombrie 2021 - 16:54, said:



Daca esti om batran este normal ca pc-ul sa iti para ceva SF si greu descifrabil. Posted Image Si eu cand ii spuneam lui tataie de pc/internet etc zicea ca este lucrarea diavolului Posted Image) Si tu esti leit lui.



Daca copilul are 10 ani, mergi pe un ps4. Si pune-l sa joace jocurile de acum 2-3 ani. Vad ca nu sunt scumpe. Si jocuri cu poveste si lungi, gen Assassin's Creed Origin/Odyssey, Shadow of the tomb raider etc

60 lei
https://altex.ro/ass...pd/JOCPS4EZIOT/


60 lei
https://altex.ro/sha...d/JOCPS4SOTRDE/

75 lei
https://altex.ro/sha...d/JOCPS4SOTRDE/

99 lei
https://altex.ro/ass...JOCPS4ACORIGIN/
nee, el vrea generation zero, seria farcry, counterstrike..
I-am explicat, ca una e ce vede pe yt, unde clipurile sunt editate , iar aia n-au tata n-au mama, n-au viata, au iesit din mă-sa clicăind mouse-ul  si daca ajunge sa joace in retea cu ei, in calitate de noob, sterg pe jos cu el, si se supara ca ia bataie..
Adevarul e ca o singura data am cumparat ceva call of duty cu actiunea in afghanistan si m-am fript la online. Am dat cd-ul cu contul cadou  ca  nu m-am distrat deloc. Prea serios prea ca la țară.
Nu-s adeptul jocurilor online.
Singurul joc dupa care "plâng" si nu se mai poate face nimic, este RTCW- cu grafica lui arhaica, si muzica de Beethowen in fundal, dar au expirat nu stiu ce servere dupa 10 ani, si s-a dus naibii comunitatea aia.

Ceva de genu'

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_-jrBT63_HI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 30 October 2021 - 22:18.


#29
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

 tfmercedez, on 30 octombrie 2021 - 22:15, said:

nee, el vrea generation zero, seria farcry, counterstrike..
I-am explicat, ca una e ce vede pe yt, unde clipurile sunt editate , iar aia n-au tata n-au mama, n-au viata, au iesit din mă-sa clicăind mouse-ul  si daca ajunge sa joace in retea cu ei, in calitate de noob, sterg pe jos cu el, si se supara ca ia bataie..

atunci ce mai exact il lasi sa joace?
cu atatea restrictii, mai bine nu-i cumperi nimic. sa-si cumpere el consola cand va fi pe picioarele lui si sa joace in voie ce doreste
mai bine spune-i ca e mai frumos si sanatos in parc unde se joaca live cu alti copii, decat acasa unde isi strica ochii si devine dependent de niste rahaturi de videogames.
cel mai simplu.. castiga si el si tu. win-win.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Pai mai nimic, pentru ca se joaca si pe telefon.  Nu incurajez deloc video gaming-ul.
Mai terminati cu mersul in parc.. unde puii mei sa mergi iarna pe pandemia asta in parc,  cand toti tusesc de behăie, am numa nespalati de ma abtin sa zic ce vinituri am prin cartier si prin parc. Acolo invata sa scuipe si injuraturi pestrite, mai ia si bataie.

Edited by Dany_Darke, 31 October 2021 - 01:24.


#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
la varsta aia cel mai bine merge un nintendo switch pt ca jocurile sunt mai adecvate pt varsta aia, dar sa nu te astepti sa iei jocurile la pret modic,
altfel ps4, preferabil pro, sau xbox, e pur si simplu mai rapid si mai usor sa bagi discul si sa te apuci de jucat si sansele sa nu mearga jocul din cauza x, y si z sunt mult mai mici.

#32
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Adevarul e undeva la mijloc , fiindca :

- consola de regula e ieftina , dar jocurile sunt costisitoare

- componentele de pc sunt scumpe , dar jocuri poti gasi ieftine

Atu-ul mare la pc este upgrade-ul de componente in timp , pe cand la consola......
In plus compatibilitatea jocurilor pe diferite generatii de consola.......cam lasa de dorit
Depinde acum si ce jocuri si la ce calitate vrei sa joci
Exista diferite oferte de console portabile/mini-pc-uri portabile in functie de buzunarul fiecaruia
Insa este indicat ca timpul petrecut in fata pc-ului/consolei sa nu fie foarte mare , fiindca da DEPENDENTA si fiind copil......
Chiar daca sunt vremurile astea in prezent si eu mai degraba as recomanda iesiri/plimbari prin parc si socializarea cu alti copii
Copilul e in crestere si statul in fata pc-ului/consolei mai mult de cateva ore il izoleaza/devine singuratic.....totusi e copil

#33
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 28.09.2008
Majoritatea prefera jocuri online si la abonament lunar cred ca iesi mai ieftin daca joci pe consola.


#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Consola.

Dar depinde și ce au restul copiiilor.

Dacă nu mergi pe Nintendo, jocurile nu sunt chiar așa scumpe și ai promos pe Xbox/ Ps.

Problema la PC e ca devalorizează foarte repede, apar constant chestii noi, Devs nu au ambiție sa optimizeze… tre sa stai in upgrade-uri tot la 2 ani.

Plus ca un PC in momentul de fata costa, nu gluma. De banii aia iei 2 console și jocuri pe 5 ani.

La Xbox ai Game pass care vine cu multe jocuri bune.

In Ata ordine de idei, dacă te tine buzunarul pentru următorii 4 ani cât mai creste, as lua Nintendo switch (asta e misto și pentru Adulți). Jocurile sunt la pret constant mereu. Rar promoții la jocurile lansate de ei. Ai promoții des la 3rd parties (recomand dekudeals pentru istoric prețuri).

Chiar și așa, jocurile AAA de la Nintendo sunt foarte bune. Gen 100+ ore de jucat (BOTW, ACNH, Pokemon Sword/ Shield), square enix au și ei jocuri bune (DQB2, octopath traveler) și destul de des in promoții.



#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 Lex404, on 31 octombrie 2021 - 09:32, said:



Plus ca un PC in momentul de fata costa, nu gluma. De banii aia iei 2 console și jocuri pe 5 ani.



Aha.. nu stiu de ce am ramas cu impresia ca un ps4 ar costa 1300 de lei.. amintiri. Intre timp inflatia , pandemia,  nebunia cu cipurile si miningu dupa coins, probabil s-au scumpit toate.  

Mai ramane de studiat varianta upgrade, si ce se poate face cu un buget de vreo 2000 de leusteni.  

Mai toti cunoastem un "dealer" de piese, care intermediaza intre unii si altii, tot felul de "castane si ciuperci" la preturi mai mici decat in magazin.

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
In termeni de PC, cu 2000 de leusteni azi iei ambalajul și poate ventilatorul de pe GPU. E groaznica situația pe piața PC-urilor.

Vezi ca prețurile la Xbox one sunt foarte mici acum. Pui un gamepass și are acces la 100+ jocuri de toate felurile.

Apăi vezi apoi cât se joaca, dacă merita o investiție serioasă, sau dacă ii doar casual. Un an pana se rezolva treaba poate sta cu Xbox one :) (sau ps4)

Edited by Lex404, 31 October 2021 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate