Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

PC vs consola (oricare)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu ce sa aleg, intre PC si consola, pentru fiul meu. E clar ca vrea sa se joace, dar cand ma gandesc la multitudinea de probleme care pot aparea la un nenorocit de PC, parca mai bine s-ar potrivi un play station, xbox sau nintendo ?  Laptop are pentru scoala online, dar nu-l las sa instaleze acolo jocuri ca il face praf.  Parca e mai ieftina o consola decat un PC?
Numai cand ma gandesc la partea cu instalari de windows ma doare capu'.  


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tfmercedez, on 30 octombrie 2021 - 15:55, said:

Parca e mai ieftina o consola decat un PC?

Daca pui problema asa, cu siguranta nu stii ce presupune o consola. Daca vrei sa te joci pe o consola, trebuie sa cumperi toate jocurile, si paleta este destul de restransa in comparatie cu pc-ul. Si nu sunt ieftine deloc.
O consola mananca lunar cateva sute de lei.

Pt pc gasesti mereu reduceri foarte bune la jocuri pe platforme gen steam/ubisoft etc

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 16:14.


#3
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Pentru a se putea de jocuri e mult mai bun un PC. Insa cu preturile exorbitante din zilele astea la placile video, vei iesi cam scump cu un PC bun. Insa cum spune si colegul, nici platformele nu sunt ieftine si ai mereu inca ceva de cumparat la ele.
La fel si-a dorit si fiul meu si, influentat de colegi, care aveau console, tindea si el spre consola. Am luat PC foarte bun la vremea lui (acu 4 ani) si care e foarte bun si acum. De os i-am pus Windows 8.1, a avut si 10, dar l-a scos, e bun de nimic in comparatie cu 8. Colegii cu platforme cand s-au jucat pe PC-ul lui au fost foarte foarte incantati. Si mai joaca intre ei jocuri online, de multe ori spune ca nu joaca un anume joc atunci cand e si cel cu playstation pt ca lui nu ii merge, joaca ei cand acel coleg nu intra.

Edited by Mike1alike, 30 October 2021 - 16:12.


#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
prietenii lui ce au ? ca sigur va juca online cu ei , acum sau peste 1-2 ani. Daca toti prietenii lui au consola si el va avea pc , nu va putea sa joace impreuna cu ei (ma rog, foarte putine jocuri sunt cross platform) .

Sa cumperi un PC de gaming, sau sa il faci pe piese e foarte scump in perioada asta si nu prea merita
La consola e ca ok ca pentru ca nu va avea nevoie de upgrade-uri , dar nici cu jocuri piratate de nu merge ...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Colegul tfmercedez trebuie sa fie constient inca de pe acum ca un joc nou aparut poate sa coste 200-300 lei. Degeaba colegii copilului au si ei consola si se joaca impreuna daca initiatorul nu va putea sustine un cost de 200-300 lei/joc lunar.

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 16:19.


#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 Mike1alike, on 30 octombrie 2021 - 16:11, said:

Pentru a se putea de jocuri e mult mai bun un PC. Insa cu preturile exorbitante din zilele astea la placile video, vei iesi cam scump cu un PC bun. Insa cum spune si colegul, nici platformele nu sunt ieftine si ai mereu inca ceva de cumparat la ele.
La fel si-a dorit si fiul meu si, influentat de colegi, care aveau console, tindea si el spre consola. Am luat PC foarte bun la vremea lui (acu 4 ani) si care e foarte bun si acum. De os i-am pus Windows 8.1, a avut si 10, dar l-a scos, e bun de nimic in comparatie cu 8. Colegii cu platforme cand s-au jucat pe PC-ul lui au fost foarte foarte incantati. Si mai joaca intre ei jocuri online, de multe ori spune ca nu joaca un anume joc atunci cand e si cel cu playstation pt ca lui nu ii merge, joaca ei cand acel coleg nu intra.
pai nu sunt aceleasi preturi? GtaV a costat 15 euro..  si abea se misca pe PC.
Vad ca multe jocuri noi merg pe console. Si daca e de cumparat jocurile, cu atat mai bine, ca poate fi santajat daca nu isi da interesul la scoala.  


 MembruAnonim, on 30 octombrie 2021 - 16:18, said:

Colegul tfmercedez trebuie sa fie constient inca de pe acum ca un joc nou aparut poate sa coste 200-300 lei. Degeaba colegii copilului au si ei consola si se joaca impreuna daca initiatorul nu va putea sustine un cost de 200-300 lei/joc lunar.
pai cum?  Crezi ca imediat cum ii vine ideea ca vrea, eu ma execut ca valetul? Stai tati: vine pastele, craciunu, mos nicolae, ziua ta, etc.

Nu stiu pe unde am citit chestia cu cele doua mari nefericiri/tragedii ale unui om:  Prima- sa NU aibe ceea isi doreste
si a doua: sa primeasca ceea ce si-a dorit.

Edited by tfmercedez, 30 October 2021 - 16:28.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
GTA 5 pt PS4 este 140 lei la altex

https://altex.ro/gra...d/JOCPS4GTA5PE/

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 16:33.


#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 Andreysc7, on 30 octombrie 2021 - 16:14, said:

prietenii lui ce au ? ca sigur va juca online cu ei , acum sau peste 1-2 ani. Daca toti prietenii lui au consola si el va avea pc , nu va putea sa joace impreuna cu ei (ma rog, foarte putine jocuri sunt cross platform) .

Sa cumperi un PC de gaming, sau sa il faci pe piese e foarte scump in perioada asta si nu prea merita
La consola e ca ok ca pentru ca nu va avea nevoie de upgrade-uri , dar nici cu jocuri piratate de nu merge ...
de unde prieteni pe pandemia asta?  Nu are prieteni, dupa ani de scoala online..
El vede toate tampeniile pe youtube, si viseaza la cai verzi pe pereti, mai ales magarul ala de influencer  de maxinfiniti , care culmea a adunat deja milioane de abonati, probabil toti mucosii care inteleg romaneste.

Edited by tfmercedez, 30 October 2021 - 16:31.


#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
PS5 duce GTA V in 4k cu 60 fps - costa 500e.
Un PC care sa duca asta costa 1500-2000 de euro

Avantajul la PC e ca dai banii azi dar apoi ai jocuri mai ieftine pe Steam/gratis prin alte surse.
Consola e mai ieftina azi, dar toate jocurile costa.
Acum tu stii cat de des schimba jocurile, daca joaca un joc nou la 3 luni, e mai ieftina o consola. Daca vrea jocuri noi in fiecare luna, e mai complicat calculul.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Nenea Zap, on 30 octombrie 2021 - 16:35, said:

Acum tu stii cat de des schimba jocurile, daca joaca un joc nou la 3 luni, e mai ieftina o consola. Daca vrea jocuri noi in fiecare luna, e mai complicat calculul.

Este nasol ca daca realizeaza ca nu ii place un joc, si nu o sa il mai joace... ori isi cumpara altul, ori sta o luna fara sa se joace nimic, pana vine luna urmatoare si are voie sa isi cumpere alt joc.

Eu as merge pe pc. are jocuri gratis sau foarte ieftine pe Steam etc. Si pana la urma nu este nevoie de pc ca sa joace in 4k. 1080p in 60-120fps este mai mult decat suficient.

Paleta de jocuri este imensa la pc

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 16:38.


#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 30 octombrie 2021 - 16:30, said:

GTA 5 pt PS4 este 140 lei la altex

https://altex.ro/gra...d/JOCPS4GTA5PE/
am aflat ca nu se pot migra jocurile de pe Steam pe alte platforme.  Nu m-am uitat la preturi, stiu doar cele cateva jocuri pe care le-am cumparat.  Si alea le luam cu bani cu anumite conditii, pe care nu le pot zice pe forum.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand un PC ti se deschide in fata un univers. Avand o consola, este restrans.

Eu vad o consola doar pt cineva care vrea sa se relaxexe o ora dupa munca si atat. Pt cineva care vrea sa omoare niste timp, nimic mai mult.

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 16:42.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 30 octombrie 2021 - 16:37, said:

Este nasol ca daca realizeaza ca nu ii place un joc, si nu o sa il mai joace... ori isi cumpara altul, ori sta o luna fara sa se joace nimic, pana vine luna urmatoare si are voie sa isi cumpere alt joc.

Eu as merge pe pc. are jocuri gratis sau foarte ieftine pe Steam etc. Si pana la urma nu este nevoie de pc ca sa joace in 4k. 1080p in 60-120fps este mai mult decat suficient.

Paleta de jocuri este imensa la pc
am auzit ca: cu consola Play Station, te poti conecta la net, ca poti pune tastatura si mouse.  Astea fiind spuse, nu se poate conecta la steam? Doar intrebam..

 MembruAnonim, on 30 octombrie 2021 - 16:41, said:

Avand un PC ti se deschide in fata un univers. Avand o consola, este restrans.

Eu vad o consola doar pt cineva care vrea sa se relaxexe o ora dupa munca si atat. Pt cineva care vrea sa omoare niste timp, nimic mai mult.
cu consola stii ca iti merge jocu fara stres. Cu pc aflii ulterior, ca n-ai spatiu pe hdd, ca e muci placa video, ca nu-i suficient ram, ca ma-sa pe gheata, ca plugin , ca direct x,  ca dll [limbaj]

Daca nu am scris,  are doar 10 ani, abea isi scrie numele.

Edited by Dany_Darke, 31 October 2021 - 01:21.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai buget, ia un pc de gaming desi te va duce pe la minim 4000

Desi la 10 ani as recomanda bicicleta nu gaming

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tfmercedez, on 30 octombrie 2021 - 16:44, said:

Daca nu am scris,  are doar 10 ani, abea isi scrie numele.

Nu stiu ce sa zic. Atunci mergi pe consola..

#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Consola clar...cine spune ca nu sunt titluri destule pt.console ori traieste in grota ori habar n-are.
Un PC este pretentios si eu zic ca se adreseaza mai mult gamerilor cu experienta nu unui copil. La consola cel putin stii ca ani de zile nu iti faci griji ca placa video este depasita. Eu am avut si PS2 si PS3 si PS4PRO, stiu despre ce vb. PS3 si PS4 PRO inca le am, 2-ul l-am dat ca nu mai era compatibil ca grafica cu TV Oled.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Valmont43, on 30 octombrie 2021 - 16:51, said:

Consola clar...cine spune ca nu sunt titluri destule pt.console ori traieste in grota ori habar n-are.

Daca esti om batran este normal ca pc-ul sa iti para ceva SF si greu descifrabil. Posted Image Si eu cand ii spuneam lui tataie de pc/internet etc zicea ca este lucrarea diavolului Posted Image) Si tu esti leit lui.

 tfmercedez, on 30 octombrie 2021 - 15:55, said:


Daca copilul are 10 ani, mergi pe un ps4. Si pune-l sa joace jocurile de acum 2-3 ani. Vad ca nu sunt scumpe. Si jocuri cu poveste si lungi, gen Assassin's Creed Origin/Odyssey, Shadow of the tomb raider etc

60 lei
https://altex.ro/ass...pd/JOCPS4EZIOT/


60 lei
https://altex.ro/sha...d/JOCPS4SOTRDE/

75 lei
https://altex.ro/sha...d/JOCPS4SOTRDE/

99 lei
https://altex.ro/ass...JOCPS4ACORIGIN/

Edited by MembruAnonim, 30 October 2021 - 16:59.


#18
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Astazi un PC de gaming pur si simplu nu este o optiune. Placile video (care este partea cea mai importanta) sunt extrem de scumpe si se gasesc greu. Daca vrei ACUM - doar consola. Eu am si PS5 si PC de gaming (in adevaratul sens al cuvantului). Discutiile nu se vor termina niciodata. Astazi, daca vrei sa joci si nu ai buget nelimitat, cumperi consola. Daca revin preturile la normal, se poate discuta (ce joaca, cat joaca, cu cine joaca, pe ce monitor etc).

Edited by mkdan2004, 30 October 2021 - 16:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate