Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cât timp durează un transfer prin ordin de plată de la CEC la Transilvania?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View Postjorjeus, on 29 octombrie 2021 - 19:59, said:

Am vândut ieri garsoniera și încă nu am primit banii. Trebuiau să fie transferați timp de o zi dar nu au ajuns și mâine conform contractului ar trebui să eliberez garsoniera. Voi cere să-mi arate istoricul contului bancar ca să fiu sigur că banii au fost trimiși corect.

Sunt foarte îngrijorat mai ales pentru faptul că ieri am stat 7 ore la notar. Cei de la ancpi mi-au trimis extras de carte funciară pentru alt imobil și am așteptat să-mi trimită alt extras.

Într-un final am fost la CEC și am asistat la completarea ordinului de plată și transferul de bani.

A mai avut cineva astfel de experiențe cu CEC?

Cere dovada platii de la cumparator. Daca el iti ofera dovada platii de la banca lui, tu verifici si IBANul tau este corect, e doar o problema de timp pana cand luni iti intra banii. Asa ca weekendul asta poti sa-i predai cheile fara probleme.

Daca, din varii motive, banii tot nu iti intra (desi n-au de ce sa nu-ti intre atata timp cat IBANul e corect) inseamna ca n-ai primit banii deci contractul nu s-a finalizat, deci chiar daca i-ai predat cheile apartamentul e tot al tau.

Daca il suspectezi pe cumparator de rea credinta, poti sa-l amani cu cheile pana luni dupa masa cel tarziu cand vei primi banii. Nu cred ca ai prevazute in contract penalitati daca nu-i dai cheile intr-un interval de timp anume, nu?

#20
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021
Eu am predat cheile. Am primit o poză cu transferul în contul meu azi. Am verificat și totul este corect.

Am și copia la ordinul de plată și eu am fost prezent când se făcea transferul.

Sper luni să ajungă.

View Postsags, on 30 octombrie 2021 - 19:18, said:



Eu am cumpărat apartament anul acesta și am făcut transfer de la BT la CEC. Banii au ajuns a doua zi. Transferul l-am făcut aproximativ la ora 11 dimineață cu ordin de plată și eu am bifat urgent deoarece eram și eu interesat ca vânzătorul să primească banii cât mai repede posibil. Cei de la CEC au bifat transfer normal pe OP și cred că și aici a fost o problemă cu prioritatea de procesare.

Sper luni să primesc banii. Vă anunț. Știu sigur că banii au fost trimiși pe contul meu.

Edited by Dany_Darke, 30 October 2021 - 20:07.


#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Un OP in LEI depus joi nu avea voie sa nu fi ajuns la beneficiar vineri. Doar daca are data de executare in viitor. Daca a fost cumva o plata in valuta pot aparea intarzieri mai mari - mai mult pe la non-EUR, mai putin probabil la EUR. Iar daca in contul platitor, presupunand LEI, debitarea apare joi (nu cred, ca era mult prea tarziu) sau vineri, banii trebuiau sa ajunga la tine vineri. Ceva e in neregula.

#22
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021
Plata a fost în euro.

Edited by Dany_Darke, 30 October 2021 - 20:24.


#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Ok, ai sa vezi luni.

Pana atunci:
  • Ai dat IBAN al unui cont de euro, da? BT nu respinge transfer in EUR catre cont de LEI, dar nu ii varsa acolo ci deschide un cont in moneda transferului; probabil daca ai deja in acea moneda il foloseste pe cel existent.
  • La CEC scrie ca la EUR accepta OP-uri pana la 21:00 si se executa cel mai tarziu a doua zi la 17:30. La BT calculatoarele au repaus saptamanal sa nu se surmeneze si nu scrijelesc nimic in extrasele de cont (nici in lista de tranzactii) cel putin duminica, dar de sambata nu stiu precis (iar vineri 17:30 e deja cam tarziu). Chiar daca banii au ajuns, nu exclud ca tranzactia sa fie inregistrata cu data de luni. In BT24 sau NeoBT afiseaza lista de tranzacii, dar la filtrul de data sa incluzi si ziua de maine (in weekend accepta…) Vezi daca asa iti apare incasarea.

Edited by sags, 31 October 2021 - 13:57.


#24
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021
Am primit banii.

#25
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Bravo ! Use it wisely !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate