Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Cât timp durează un transfer prin ordin de plată de la CEC la Transilvania?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021
Am vândut ieri garsoniera și încă nu am primit banii. Trebuiau să fie transferați timp de o zi dar nu au ajuns și mâine conform contractului ar trebui să eliberez garsoniera. Voi cere să-mi arate istoricul contului bancar ca să fiu sigur că banii au fost trimiși corect.

Sunt foarte îngrijorat mai ales pentru faptul că ieri am stat 7 ore la notar. Cei de la ancpi mi-au trimis extras de carte funciară pentru alt imobil și am așteptat să-mi trimită alt extras.

Într-un final am fost la CEC și am asistat la completarea ordinului de plată și transferul de bani.

A mai avut cineva astfel de experiențe cu CEC?

#2
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
in mod normal daca OP sa facut pana in ora 13 ii primesti in aceeasi zi. Daca e dupa ora 13 in urmatoarea zi lucratoare. Daca ai facut vinerea dupa ora 13 inseamna ca o sa intre luni. Asta daca totul depinde de transferul bancar

Uite aici de la CEC : https://www.cec.ro/s...ation hours.pdf

Edited by geluadi2000, 29 October 2021 - 20:36.


#3
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021
Transferul s-a făcut după ora 17:00, ieri, adică joi.

Pe ordinul de plată nu sa bifat urgent, ci normal.

Edited by Dany_Darke, 29 October 2021 - 20:53.


#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

 jorjeus, on 29 octombrie 2021 - 19:59, said:

Am vândut ieri garsoniera și încă nu am primit banii. Trebuiau să fie transferați timp de o zi dar nu au ajuns și mâine conform contractului ar trebui să eliberez garsoniera. Voi cere să-mi arate istoricul contului bancar ca să fiu sigur că banii au fost trimiși corect.
Sunt foarte îngrijorat mai ales pentru faptul că ieri am stat 7 ore la notar. Cei de la ancpi mi-au trimis extras de carte funciară pentru alt imobil și am așteptat să-mi trimită alt extras.
Într-un final am fost la CEC și am asistat la completarea ordinului de plată și transferul de bani.
A mai avut cineva astfel de experiențe cu CEC?

Pe lumea asta există şi avocaţi care pot da consultaţii pentru aceste tranzacţii.
Notarul este doar un prestator care încasează nişte bani pentru legalizarea unui contract. El nu are neapărat obligaţia să consilieze părţile implicate.

Nu ai fost sfătuit corespunzător pentru acest contract şi de aceea ai emoţii.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 jorjeus, on 29 octombrie 2021 - 19:59, said:

Sunt foarte îngrijorat

Ce motive ai avea sa fii ingrijorat daca

 jorjeus, on 29 octombrie 2021 - 19:59, said:

Într-un final am fost la CEC și am asistat la completarea ordinului de plată și transferul de bani.


#6
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021

 adisz, on 29 octombrie 2021 - 21:06, said:

Ce motive ai avea sa fii ingrijorat daca

Am explicat că cei de la ancpi mi-au trimis un extras de carte funciară greșit. Și am așteptat la notar 7 ore până mi-au trimis altul.

CEC la fel este bancă de stat și am multe suspiciuni.

Anul acesta am cumpărat un apartament și am făcut transferul de la Transilvania la CEC. Transferul a durat o zi. Întrucât ordinul l-am completat eu, am bifat pe urgent. În ordinul de ieri a fost bifat normal.

A trecut o zi și eu am verificat astăzi contul la fiece 30 de minute. Inclusiv acum.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Luni vezi banii,  după ora 11

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
trebuia sa deschizi tu un cont la cec si intrau banii instant

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 jorjeus, on 29 octombrie 2021 - 19:59, said:

Sunt foarte îngrijorat mai ales pentru faptul că ieri am stat 7 ore la notar.

Pai ai stat ieri la notar 7 ore, ok, dar de ce esti foarte ingrijorat azi din cauza asta ?!
Esti ingrijorat probabil ca nu au intrat banii, nu ca ai stat 7 ore.
Ar fi trebuit sa intre in mod normal vineri.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, vânzarea nu e valabila fără transferul banilor.

#11
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021

 tablagiu_xxx, on 30 octombrie 2021 - 04:36, said:


Pai ai stat ieri la notar 7 ore, ok, dar de ce esti foarte ingrijorat azi din cauza asta ?!
Esti ingrijorat probabil ca nu au intrat banii, nu ca ai stat 7 ore.
Ar fi trebuit sa intre in mod normal vineri.

CEC este o bancă de stat. La fel ca și ancpi sau Poșta Română care nu mi-a adus multe scrisori în ultimii ani. Adică există mai puțină responsabilitate și mă voi asigura azi că banii au fost trimiși pe contul meu cel puțin în extrasul de cont.

Știu că vânzarea nu este valabilă fără dovada transferului dar eu trebuie să predau cheile.

#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cec nu mai operează plăți după ora 17.  
Vineri dimineață s-a prelucrat OP-ul.   Posibil să se vadă azi în BTRL, dar cred că cel mai probabil luni.  Sâmbăta și duminica sunt fără activitate bancară, nimic nu mișcă.

P.S.
Important!

A completa un OP nu înseamnă automat și o plată.  Dacă nu există disponibil în contul plătitorului OP-ul nu este procesat.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013
A fost in unitate? (ca eu asa inteleg). Ma mir ca s-a putut depune OP dupa 17:00. Fiindca din ce stiu CEC nu primeste OP-uri hartie daca nu se pot executa in aceeasi zi - si la 17:00 era depasita ora limita la transferuri interbancare chiar si urgente. (À propos: la acea ora nu folosea la nimic sa bifeze ‘urgent’.) Oricum, daca a fost depus joi trebuia sa intre fie joi (depus inaintea orei limita, ceea ce inteleg ca nu e cazul aici) fie vineri. Ceva nu a mers bine. Poate OP-ul a fost completat gresit (de exemplu cifra gresita in IBAN, ceea ce pentru un OP hartie se constata abia la incercarea de a opera acel transfer, deci probabil vineri) sau nu au fost fonduri suficiente (inclusiv pentru plata comisionului).

Ce poti face acum pe moment ca verificare este sa vezi copia de OP a platitorului si sa verifici informatiile din el. Alta verificare, daca platitorul are internet banking (ca unitatile bancii sunt inchise) sa ii ceri sa iti dea copie dupa lista de tranzactii din cont din care sa reiasa ca banii au plecat deja de la el.

Insa in orice caz, cf Codului Civil datoria e platita abia cand banii intra in contul tau dovada facandu-se cu extrasul de cont al beneficiarului platii (nu cel al platitorului). Mai verifica si ce scrie in contractul de vanzare-cumparare, in special claze precum:
  • data limita la care banii trebuie sa ajunga in contul tau
  • daca exista clauza ca tranzactia e nula in caz de nerespectare a acelui termen
  • daca ai renuntat explicit la dreptul de ipoteca legala.
Mai verifica si daca in contract sunt trecute corect numele tau si IBAN-ul contului. Platitorul pe acelea trebuie sa le foloseasca la plata si daca in contract sunt gresite atunci eventuala eroare ce duce la un refuz din partea bancii nu ii este imputabila (dar nu il scuteste de a efectua plata, dupa rectificare).

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
notarul nu semneaza actele pana cand nu ti-au intrat banii in cont.de aceea trebuie ca tranzactia sa se faca intre doua conturi ale aceleiasi banci.ma mir ca nu v-au pus sa va faceti cont la cec daca acolo erau banii

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013
Ba semneaza, cum sa nu semneze. Si oricum sunt mai multe variante de aranjament cu plata. Varianta implicita este sa platesti dupa semnare insa se instituie automat ipoteca in favoarea vanzatorului care o va ridica dupa ce primeste banii.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001

 EMPP, on 30 octombrie 2021 - 18:44, said:

notarul nu semneaza actele pana cand nu ti-au intrat banii in cont.de aceea trebuie ca tranzactia sa se faca intre doua conturi ale aceleiasi banci.ma mir ca nu v-au pus sa va faceti cont la cec daca acolo erau banii
Ba semnează notarul. E suficient OP al plătitorului.
Dacă a fost joi la ora 17, vineri a avut banii in cont.
Azi e sâmbătă, daca nu a mai scris pe aici, sigur i-a primit.

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013
OP al platitorului nu are, legal, nici o valoare. Motive sunt multe, inclusiv posibile incidente tehnice care pot face ca banii sa nu ajunga deloc sau nu unde trebuie. Dovada stingerii datoriei se face cu extras de cont al beneficiarului din care sa reiasa incasarea; alternativ platitorul poate cere de la banca beneficiarului confirmarea incasarii.

LE: Initiatorul a scris vineri seara, pe la 22:00, ca nu au intrat banii. Programul de operare al ReGIS (ca banuiesc ca au fost macar 50.000LEI) se termina la 18:00. La fel SENT (pentru sume mai mici de limita mentionata. Pana la 22:00 ar fi trebuit sa fie deja banii in cont; in mod normal (nu stiu daca pot exista exceptii) creditarea contului beneficiar se face in ziua bancara in care banca primeste banii de la sistemele de decontare interbancara.

Edited by sags, 30 October 2021 - 19:26.


#18
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021

 dorin_2k, on 30 octombrie 2021 - 19:11, said:

Ba semnează notarul. E suficient OP al plătitorului.
Dacă a fost joi la ora 17, vineri a avut banii in cont.
Azi e sâmbătă, daca nu a mai scris pe aici, sigur i-a primit.

Nu i-am primit. N-a fost la 17:00, ci aproximativ 17:20.

Dar am extrasul de cont si copia la ordinul de plată.

Eu bănuiesc că această întârzâiere se datorează la CEC. Probabil ar fi fost mai bine dacă aveam și eu cont la CEC.

Cei de la CEC au bifat pe ordinul de plată că transferul nu este urgent.

Notarul semnează actele pe baza ordinului de plată.

Aștept până luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate