Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Bicicleta nu este un mijloc de transport sezonier

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#55
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postcarturarulobosit, on 26 octombrie 2021 - 21:29, said:

Intreb si eu, nu transpiri cand mergi cu bicicleta? Ce faci apoi la munca? Puti?
Pai te imbraci cu haine de ciclism, foarte lejer, ca sa nu transpiri. Primele doua minute ti-e racoare, dupa aceea te incalzesti. Dimineata pana pe la 9 e racoare chiar si vara.
Hainele de lucru in rucsac. La intoarcere intr-adevar e cald si transpiri, dar te bagi direct sub dus.

Paradoxal, iulie august sunt mai dificile pentru ciclism decat iarna, de canicula nu te poti proteja. Iarna te imbraci mai gros. Am mers si la -7 grade fara probleme deosebite. trebuie doar avut grija la eventuala gheata de sub zapada.

#56
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
doar pe ploaie e naspa. sau daca ai echipament moto e misto si atunci. apropo, ati observat ca dispar si motocicletele? atatia muschi, tatuaje...dar la frig se micsoreaza brusc oole.. :(

#57
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postmaccip, on 26 octombrie 2021 - 22:05, said:

Ce comparatie e asta Clorele, te-ai molipsit de la antivaccinisti?


Nu m-am molipsit (sper), voiam doar sa arat ca biciclistii de oras neamenajat pentru biciclisti sunt biciclisti doar pana la prima boala (care la ei vine mult mai repede de 70 de ani). Dupa aia inteleg si ei ca nu merita sa ingreunezi traficul riscandu-ti totodata viata. Daca vrei o paralela cu anti-vaccinistii, si aia inteleg ce si cum doar cand da boala intr-insii.  Domn' Maccip, cum ai actiona daca ti-ai vedea vreun copil pe bicicleta iarna, printre masini, pe zapada/gheta? I-ai zice "asa copile, salveaza planeta!" sau i-ai aplica o corectie traditionala? Eu as face-o pe a doua.

Pe vreme rea condusul chiar si al masinilor de teren trebuie redus la minim. Sa indemni oamenii sa se dea cu bicicleta pe gheata/zapada ca asa ai vazut intr-un film  mi se pare cruzime.

#58
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
Ideea nu este să convingi oamenii să meargă în condiții vitrege cât să convingem autoritățile că barem o serie de piste largi întreținute permenent merită atenția, acestea fiind oricum mai ieftin de întreținut ca niște șosele.
Asta în loc să pui bețe în roată bicicliștilor.

Edited by benis, 27 October 2021 - 01:12.


#59
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
"Piste largi bine intretinute" zici. Dar unde si cu ce bani? Mai intai, o pista buna in mijlocul campului e doar pentru hobby, ca nimeni nu are treaba acolo (pentru mine, tocmai pista aia ar fi OK, dar parerea mea nu e relevanta aici). Unde are lumea treaba, orasele din Romania au deja o densitate prea mare de constructii, pur si simplu nu e loc pentru piste de biciclete care sa te duca in siguranta de acasa la scoala ori la slujba. Nu stiu cum tocmai tara cu cele mai putine masini pe cap de locuitor din Europa a construit orasele contra bicicletelor, dar asta e situatia. Scenariu: locuiesti intr-un bloc din Militari, dar ai slujba in Pipera. Poveste-mi ce piste largi de bicicleta poti (practic, fara fantezii), construi intre astea doua. Eu zic ca nu poti, intrucat nu vei darama orasul ca sa faci piste de bicicleta.

Parerea mea: la cum sunt construite majoritatea oraselor din Romania, bicicleta ramane un hobby, nu un mijloc sanatos si sigur de transport.

#60
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007
Peste tot s-a putut.


#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDigix, on 26 octombrie 2021 - 22:28, said:

Legea zice că bicicletele sunt vehicule, da aici reies multe consecințe, cum ar fi că bicicliștii pot ocupa complet (și legal) o bandă.
Mai sunt detalii in regulament unde se spune cum trebuie sa circule si nu trebuie sa ocupe o banda acolo unde nu au piste speciale.

#62
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Trebuie piste si in camp. Si chiar sunt.

Attached File  Captura de pantalla 2021-10-27 063328.png   2.57MB   30 downloads

#63
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu doar lenea indeparteaza de bicicleta ci si faptul ca nu ai unde sa o depozitezi in siguranta daca stai la bloc. Timp de peste 10 ani am avut jobul la marginea orasului, 3,5 km de acasa, si mergeam de acasa cateva sute de metri pana la garaj, scoteam bicla si o foloseam, insa inainte de a avea garajul mi s-au furat 2 gioarse de pe scara blocului. Cat timp nu se gaseste o solutie de genul parcare-rastel de bicicleta iluminata si politia nu sta cu ochii pe vanzatorii de biciclete furate (degeaba o furi daca n-o poti vinde) pe langa pistele de biciclete, nimeni nu va dori sa foloseasca bicicleta. Eu m-am bucurat sa scap de mersul pe bicicleta cand mi-am schimbat jobul, acum fac 15 min pe jos,

#64
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postdan1980_25, on 27 octombrie 2021 - 06:28, said:

Peste tot s-a putut.
Da, peste tot. In fiecare dimineata se incoloneaza lumea pe bicicleta si baga 20 km pana la slujba. Si in fiecare seara baga 20 km pe bicicleta pana acasa. Posted Image  Mai mare dragul sa ii vezi pe locuitorii din Kentucky pedaland incolonati pe viscol, ori pe aia din Arizona pedaland sprinteni la 40C. Si sa vezi ce viteza baga la deal doamnele din Salzburg.

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postclorel_utnapishtim, on 27 octombrie 2021 - 06:53, said:

Mai mare dragul sa ii vezi pe locuitorii din Kentucky pedaland incolonati pe viscol,
Si sa treci pe langa ei intr-un pickup dinala mare cu incalzire si tot ce trebuie Posted Image Asta e confortul, comoditatea.

Edited by andreic, 27 October 2021 - 09:43.


#66
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postclorel_utnapishtim, on 27 octombrie 2021 - 05:42, said:

"Piste largi bine intretinute" zici. Dar unde si cu ce bani? Mai intai, o pista buna in mijlocul campului e doar pentru hobby, ca nimeni nu are treaba acolo (pentru mine, tocmai pista aia ar fi OK, dar parerea mea nu e relevanta aici). Unde are lumea treaba, orasele din Romania au deja o densitate prea mare de constructii, pur si simplu nu e loc pentru piste de biciclete care sa te duca in siguranta de acasa la scoala ori la slujba.
O pista are preturi comparabile cu cele pentru construirea unui trotuar. Minime. Iar pistele alea in mijlocul campului fac legatura intre localitati situate la cativa km distanta, ca sa nu circule bicicletele pe drum national pe langa tiruri. Iar de locuri pentru piste, depinde de oras si cum prioritizeaza. In general se poate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iBmgVYlGIPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View Post207cc, on 27 octombrie 2021 - 00:41, said:

doar pe ploaie e naspa. sau daca ai echipament moto e misto si atunci. apropo, ati observat ca dispar si motocicletele? atatia muschi, tatuaje...dar la frig se micsoreaza brusc oole.. Posted Image
Nu dispar, le bagă stăpânii-n hibernare. ;)
Eu mai merg încă, atât timp cât este uscat sau peste 4°C dimineața.
Da, am cochetat cu bicicleta, dar mă simțeam cam „călărit” de autoturisme și am trecut la moto pentru a avea viteze comparabile…
Nu-s nici eco, nici comod, un catâr pe două roți, ce să fac?

#68
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Unii pot PeDeLa bine pe frig, alţii nu-l suportă. Eu sunt friguros şi mă "blindez" bine, aşa că transpirt mult.
De ciordless mi-au furat 2 biciclete. Acum am un antifurt gros.
Am fost Vinerea trecută pe 2 roţi... câte maşini lăsat pe banda 2 am ocolit...

#69
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Destul de sigur ca le-ai ocolit pe alea de pe banda 1, nu de pe banda 2.

#70
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007

View Postclorel_utnapishtim, on 27 octombrie 2021 - 06:53, said:


Da, peste tot. In fiecare dimineata se incoloneaza lumea pe bicicleta si baga 20 km pana la slujba. Si in fiecare seara baga 20 km pe bicicleta pana acasa. Posted Image  Mai mare dragul sa ii vezi pe locuitorii din Kentucky pedaland incolonati pe viscol, ori pe aia din Arizona pedaland sprinteni la 40C. Si sa vezi ce viteza baga la deal doamnele din Salzburg.
Mergi prea departe.
E suficient sa privesti prin tarile europene care au ajuns la concluzia ca orasul e pentru toti.
In Salzburg chiar se pedaleaza. Inclusiv doamnele.
Hmmm...ciudat. Danezii pedaleaza si pe viscol.

#71
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View PostAnn0nyym0us, on 27 octombrie 2021 - 12:48, said:

Destul de sigur ca le-ai ocolit pe alea de pe banda 1, nu de pe banda 2.
mergea pe contrasens

#72
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021

View Postclorel_utnapishtim, on 27 octombrie 2021 - 01:08, said:

Pe vreme rea condusul chiar si al masinilor de teren trebuie redus la minim. Sa indemni oamenii sa se dea cu bicicleta pe gheata/zapada ca asa ai vazut intr-un film  mi se pare cruzime.
tastezi de pe canapea...cele mai frumoase amintiri sunt din drumurile pe zapada si gheata. mergeam chiar si prin chei la munte pe urme de masina mare(ca altfel nu pleca de pe loc de mare ce era zapada).  si eram cu bicla fara suspensii/discuri ca acum si anvelope destul de subtiri(1,75 parca), un fel de all season.

Edited by 207cc, 27 October 2021 - 15:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate