Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

De ce tarile care au rata de vaccinare mare nu renunta la certificatul verde ?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
281 replies to this topic

#37
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:12, said:

Nu mai bagateliza, e cum ti-am spus, interesul comun nu cel individual primeaza.
Si nu cumva interesul comun e deasupra libertatii individuale ? Pt ca daca e...

#38
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostFluk3, on 25 octombrie 2021 - 23:49, said:


Si nu cumva interesul comun e deasupra libertatii individuale ? Pt ca daca e...

Păi e, dacă peste curtea ta trece traseul autostrăzii, te expropriază automat și ți dă niste bani.
E de mult chestia asta, nu e de când e pandemia, ce aveți ?

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMD, on 25 octombrie 2021 - 23:22, said:

Sigur are alt scop sa-i omoare pe aia din vest si sa ramana romani cei "smcheri" si nevaccinati stapani pe toata Europa ...Posted Image
la citi naivi pun botu la toate prostiile, probabil ca sint destui care vor crede si asta!

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostSOIMMALTEZ, on 25 octombrie 2021 - 22:58, said:

In concluzie nu renuntam niciodata daca asa ne zic stapanii sau cum ?
Asta e tare, asta cu supunerea, pe bune, in ce societate omul se supune, ca-n aia democartica in niciun caz, in aia democratica omul alege.

Ba nu. In democratie, majoritatea decide, prin reprezentantii sai alesi o data la X ani. Aceasta majoritate desemneaza o autoritate (guvern) care se ocupa de treaba asta. Omul se supune acestei decizii. Daca aceste decizii nu-i plac, omul alege pe altcineva, dupa expirarea celor X ani.
Individul se supune, indiferent de oranduire. In democratie are, totusi, dreptul sa protesteze.

#41
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
S-a facut si se face misto in continuare de asa zisa ,, cipare ''. Dupa miraculoasa transformare a democratiei in segregare, astept cu mare interes ciparea. O sa incerc sa fac tot posibilul sa o evit, dar o sa fiu unul dintre cei mai aprigi sustinatori ai acesteia. Sa-i vad atunci pe ironicii  ,,5G in seringa'' cum o sa aplaude ca focile.Posted Image

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ai deja un cip in telefon, altul in tableta, inca unul in laptop. Daca ai masina, sigur ai si acolo.
Eu am si la aspirator unul.

#43
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 22:51, said:


Nu ma gandeam la cip. Si de ce trebuie sa ma supun orbeste ? Au spus ca la peste 70% renunta la certificatul verde, de ce nu o fac ? Pe bune chiar este asa grea intrebarea ?
Tu pricepi mai greu

View Postdanvlas, on 26 octombrie 2021 - 03:22, said:

Ai deja un cip in telefon, altul in tableta, inca unul in laptop. Daca ai masina, sigur ai si acolo.
Eu am si la aspirator unul.
Dar niciunul n-ar pune telefonul jos.orice dar nu asta.parca-i balonul  cu oxigen

#44
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:12, said:

Nu mai bagateliza, e cum ti-am spus, interesul comun nu cel individual primeaza.

Mda.. Asa au aparut cooperativele pe vremuri. Pentru binele comun. Incep sa apreciez din ce in ce mai mult vestul salbatic din America..

View PostDarthBane, on 25 octombrie 2021 - 23:25, said:

Pt ce, pt un rahat de înțepătură cu un vaccin GRATUIT ???

Partea cu gratuit te-a convins? Posted Image  Imi da maica, nu-mi ia..

View Postdanvlas, on 26 octombrie 2021 - 01:42, said:

Individul se supune, indiferent de oranduire.

Au mama..mama.. Ne-am dus dracu'.

Edited by mariovrs, 26 October 2021 - 06:03.


#45
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 23:04, said:


Cum ? Din 6 in 6 luni ne vaccinam ca sa avem green pass ? Sa fie ei sanatosi dar daca dupa doua doze ma mai freaca sa se apuce sa-si bea serul din fiole singuri ei si familiile lor. Si pana nu am un raspuns pertinet la dilema, am intrebat in mai multe parti, am sa tot aman vaccinarea.

Banuiesc ca ai bunci, parinti, matuse si/sau unchi, poate nu toti sunt sanatosi asa ca tine sa reziste covid-ului, la ei te-ai gandit? Sa nu-i influentezi cu parerile tale ca uite spitalele si cimitirele gem de forfota si sunt peste 90% nevaccinati. Nu fi egoist, si altii au dreptul sa traiasca, incurajeaza-i sa se vaccineze ca banuiesc si in familie ai aceeasi atitudine.

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDarthBane, on 25 octombrie 2021 - 22:49, said:

De frică, probabil, mențin acel certificat.
Este totuși un virus nou, nu există certitudini nici chiar cu vaccin, boala nu a fost eradicată și nici mutațiile nu au dus la o variantă care să poată fi dusă pe picioare lejer, cam ca o gripa.

Coronavirusii nu-s nici pe departe noi, sunt cunoscuti de om inca din anii `60, iar mutatiile sau tulpinile noi nu-s extrem de diferite unele de altele, ca la alti virusi.

Si in realitate, majoritatea celor infectati chiar duc boala pe picioare lejer, ca o gripa, doar o parte destul de mica fac forme grave.

Asta-i tocmai datorita faptului ca nu-i un virus nou, iar corpurile noastre, la majoritatea dintre noi, am mai avut contact cu coronavirusii, suntem obisnuiti cu ei.

Edited by Phobos, 26 October 2021 - 06:17.


#47
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postmariovrs, on 26 octombrie 2021 - 06:06, said:

Au mama..mama.. Ne-am dus dracu'.
Explica-mi si mie, cu exemple, caror norme/legi nu te supui tu, ca individ, si ramai nesanctionat. Ca doar traiesti intr-o democratie.

#48
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 22:45, said:

Pai se spune ca daca avem peste 70% renuntam la certificat verde, de ce nu se renunta acolo unde s-a atins tinta ? Aici se rupe filmul logic.
Daca crezi ce se spune pe radiosant atunci ar trebui sa intrebi acolo nu pe forum!

#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:12, said:

Nu mai bagateliza, e cum ti-am spus, interesul comun nu cel individual primeaza.

De obicei cand cele doua difera, apare din senin un iz de cacat in aer. N-ai observat? Posted Image

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:16, said:

Sa revenim la subiect totusi, pasaport verde sau pass sanitaire trebuie implementat ca o masura de protectie. Se poate renunta la el (dar nu e necesar) atunci cand toti vor avea unul adica vor fi vaccinati in termen sau trecuti prin boala.

Deci daca mai exista un singur om, o persoana nevaccinata, pentru ala o sa stea toata tara sau toata Europa cu certificatul in functiune? Posted Image

Parca ni se spunea ca la peste 70% hai fie 80% vaccinati, pandemia se va stinge de la sine.

Cum drac sa se mai stinga vreodata din moment ce aia vaccinati nu au decat o protectie temporara la efectele bolii, n-au imunitate, boala se lipeste de ei si ei tot imprastie boala in continuare?

Nu e clar ca pandemia nu se va stinge decat atunci cand se va satura virusul de noi si se va cãra de-aici de buna voie? Posted Image

Edited by Phobos, 26 October 2021 - 06:39.


#50
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
pentru cultura voastra generala, certificatul nu e valabil 6 luni, ci 12 luni, deci nu te obliga nimeni sa faci si al 3-lea vaccin. poti avea certificatul si daca faci johnson. sau puteti sa platiti pentru certificate false, iar cand va prind cu ele, mai platiti iar pentru ele

#51
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Daca va aduceti aminte in iunie cand se discuta de implementarea lui la nivel de UE, s-a spus ca are valabilitate doar pana la 30.06.2022, adica fix 1 an de zile! Poate de la vara tarile UE vor renunta la el si nu-i vor mai prelungi valabilitatea...indiferent de rata de vaccinare a tarilor. Pt. ca, oricum, celui ce face acum doza 3 ii expira valabilitatea certificatului peste 6 luni si daca nu va mai fi nevoie si de doza 4, clar ca nu va mai fi nevoie nici de certificat. Cei mai avantajati sunt cei care de-abia acum incep sa se vaccineze, cu doza 1 si 2, pt. ca doza 3 se recomanda la cel putin 6 luni dupa doza 2, deci iti faci acum doza 2, si in mai 2022 doza 3, care va fi valabila inca 6 luni, adica pana in noiembrie 2022!

#52
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View PostSOIMMALTEZ, on 25 octombrie 2021 - 23:06, said:

In democratie conteaza libertatea individului.
DA! DAR CU CONDITIA CA INDIVIDUL RESPECTIV SA NU AFECTEZE/INCALCE LIBERTATEA CELORLALTI INDIVIZI!

#53
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Cata vreme este inca declarata PANDEMIE cred ca nu se va renunta la ceritificatul verde. Mobilitatea persoanelor creaza premizele unor noi valuri/noi mutatii, asa ca orice precautie este binevenita. Cand se va termina oficial pandemia, cand vor fi atinse tintele de vaccinare, atunci guvernele vor putea renunta la certificat. Chiar daca se vor inregistra epidemii de Covid-19, datorita masei receptoare mai reduse (imunitate dobandita prin vaccinare sau imbolnavire) se va putea gestiona mai usor fenomenul, fara presiunea uriasa de azi pe sistemul sanitar.

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,531
  • Înscris: 30.10.2003
Unul din cele mai dobitoace subiecte pe care l-am vazut.
Unde naiba scrie ca trebuie sa te vaccinezi din 6 in 6 luni? Pe ce baza se discuta aici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate