Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce tarile care au rata de vaccinare mare nu renunta la certificatul verde ?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
281 replies to this topic

#19
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Dacă aveți cumva o soluție alternativă, nu cred că e cineva împotrivă s o aplice.

Nu mai zic iar că nu avem antivirale pt că iar îmi sar in cap unii, însă adevărul trist este că vaccinul este singura armă eficienta împotriva bolilor virale.

Iar rahatul ăsta de virus se transmite prin cea mai nenorocită metodă, prin aerosoli.

#20
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:03, said:

In democratie reprezentativa (clasica) interesul comun primeaza... la fel si in sanatate. Sa lasam hausirmele.

In demoncratia cui ? Aia a lui Marx ?
In democratie conteaza libertatea individului.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mai bagateliza, e cum ti-am spus, interesul comun nu cel individual primeaza.

#22
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:12, said:

Nu mai bagateliza, e cum ti-am spus, interesul comun nu cel individual primeaza.

La comunisti si neocomunisti, asta stiam deja.

#23
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
În 7 noiembrie am dreptul să fac doza a 3-a, în 7 nov. mă voi prezenta la vaccin (culmea! e și gratuit!). Nu am murit până acum, posibil să nu mor nici atunci. "Cu o moarte toți suntem datori" - George Coșbuc, "mare minune" să merg la șase luni la vaccin, chiar dacă nu locuiesc într-o țară civilizată!

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSOIMMALTEZ, on 25 octombrie 2021 - 23:14, said:

La comunisti si neocomunisti, asta stiam deja.
Peste tot unde exista umanitate si democratie. Doar in dictaturi si tiranii interesul celor putini (favorizati) primeaza peste ceilalti.

Sa revenim la subiect totusi, pasaport verde sau pass sanitaire trebuie implementat ca o masura de protectie. Se poate renunta la el (dar nu e necesar) atunci cand toti vor avea unul adica vor fi vaccinati in termen sau trecuti prin boala.

Edited by andreic, 25 October 2021 - 23:19.


#25
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

View PostSOIMMALTEZ, on 25 octombrie 2021 - 23:14, said:

La comunisti si neocomunisti, asta stiam deja.
Doar ca nu aia au ratele cele mai mari de vaccinare (si la doza 3) ...

Si care este problema daca va trebui sa te vaccinezi la 6 luni o perioada pana cand  lucrurile vor reintra sa speram in normalitate ? N-ai inteles deloc de ce te vaccinezi daca pui asa problema.

Edited by MD, 25 October 2021 - 23:17.


#26
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

View PostSidorin, on 25 octombrie 2021 - 23:14, said:

În 7 noiembrie am dreptul să fac doza a 3-a, în 7 nov. mă voi prezenta la vaccin (culmea! e și gratuit!). Nu am murit până acum, posibil să nu mor nici atunci. "Cu o moarte toți suntem datori" - George Coșbuc, "mare minune" să merg la șase luni la vaccin, chiar dacă nu locuiesc într-o țară civilizată!
Asta-i alegerea ta personala, eu nu sunt de acord sa fiu vaccinat in permanenta, inseamna sa accept o minciuna. Cum alti virsusi acum nu sunt atat de periculosi din diverse motice, cred ca si asta poate fi adus acolo, daca in schimb nu se "poate aduce la nivel de simplu virus", inseamna ca suntem mintiti, si doza asta de vaccin are alt scop.

Edited by 3U3U, 25 October 2021 - 23:17.


#27
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View PostMD, on 25 octombrie 2021 - 23:16, said:

Si care este problema daca va trebui sa te vaccinezi la 6 luni o perioada pana cand  lucrurile vor reintra sa speram in normalitate ? N-ai inteles deloc de ce te vaccinezi daca pui asa problema.

Pe bune ?
Sa ma vaccinez din 6 in 6 luni ca asa zice o autoritate ? Speranta pana cand ? Pana in ce an ? Chiar suntem tembeli ?

#28
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 22:40, said:


ma face sa stau in expectativa pentru ca nu vreau sa ajung sa ma vaccinez din 6 in 6 luni ca-mi expira certificatul verde.


Daca ai fi dorit sa te vaccinezi ai fi facut-o pana acum. Acum esti cumva constrans, nu esti obligat, dar daca vrei sa faci lucruri trebuie sa fii vaccinat si a inceput “dorinta” de vaccinare.

Dar ce se intampla daca te vaccinezi din 6 in 6 luni? Eu fac 6 luni si urmeaza sa ma vaccinez din nou. Sunt aproape 100% convins ca peste 6 luni o sa trebuiasca sa ma vaccinez din nou, o voi face. Care este problema?

#29
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 23:17, said:

... doza asta de vaccin are alt scop.
Sigur are alt scop sa-i omoare pe aia din vest si sa ramana romani cei "smcheri" si nevaccinati stapani pe toata Europa ...Posted Image

Edited by MD, 25 October 2021 - 23:24.


#30
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postandreic, on 25 octombrie 2021 - 23:16, said:

Peste tot unde exista umanitate si democratie. Doar in dictaturi si tiranii interesul celor putini (favorizati) primeaza peste ceilalti.
Nu-i adevarat si stii foarte bine asta. In comunism era deviza toti pentru unul si unul pentru toti.

#31
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
De gripa te vaccinezi anual, nu doar cand esti mic. Si tot nu a scapat omenirea de ea. Se moare anual si de gripa. Daca ar merge toti pe principiul tau, ar fi dezastru.

Pune mana si vaccineaza-te, sa nu ajungi pe patul de spital cu un plaman indisponibil si al doilea schiop.

Si daca prinzi 5G mai bine, ce? Sunt locuri unde abia am o liniuta semnal. Chiar mi-as fi dorit sa creasca puterea de receptie dupa vaccin.

#32
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ai fost vaccinat împotriva variolei ?

Poate nu știi, dar eu sunt convins că nu, pt că variola a fost declarată eradicată in 1980.

A fost eradicată prin vaccinare.

Sigur, gripa spaniolă a dispărut prin imunizare naturală, dar cu ce costuri umane ?
Se poate și sigur se va întâmpla asta și în cazul covid 19, dar merită ?
Pt ce, pt un rahat de înțepătură cu un vaccin GRATUIT ???

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 22:45, said:

Pai se spune ca daca avem peste 70% renuntam la certificat verde, de ce nu se renunta acolo unde s-a atins tinta ? Aici se rupe filmul logic.


Trollingul nu ma intereseaza, doar parerile pertinente, poti canta in alta parte.
draga, tu crezi sincer ca guvernele acelor tari au reprezentanti aici pe forum ca sa raspunda la intrebarile celor care se plictisesc stind degeaba?
daca chiar esti curios, poti gasi pe internet adresele de mail la care poti cere relatii!

#34
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostSOIMMALTEZ, on 25 octombrie 2021 - 23:02, said:

Eu as duce intrebarile astea direct lui Arafat... Pe bune...
Pe bune? Dnul Arafat a spus ca ar trebui sa "li se taie microfonul" celor care vorbesc impotriva vaccinului...

View PostDarthBane, on 25 octombrie 2021 - 23:25, said:

vaccin GRATUIT ???
Here we go again... ma nu terminati cu asta cu vaccinu gratuit ? Toti il platim sau il vom plati intr-un fel sau altul, daca nu in mod direct nu inseamna ca e GRATUIT.
De ce nu sunt gratiute si anumite tratemente care in vest sunt ?

#35
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Cam pe aici cred că se termină cu întrebările pertinente și se incepe cu aiurelile.

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Post3U3U, on 25 octombrie 2021 - 23:04, said:

Cum ? Din 6 in 6 luni ne vaccinam ca sa avem green pass ? Sa fie ei sanatosi dar daca dupa doua doze ma mai freaca sa se apuce sa-si bea serul din fiole singuri ei si familiile lor. Si pana nu am un raspuns pertinet la dilema, am intrebat in mai multe parti, am sa tot aman vaccinarea.
sau pina implinesti 12 ani sau cit e virsta minima pt vaccinare!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate