Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cluj-Napoca va ajunge la 1 milion de locuitori în 10 ani

  • This topic is locked This topic is locked
980 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMixMaster, on 02 noiembrie 2021 - 15:31, said:

dap. am vazut ca unii clujeni calatoresc acum spre germania, austria, polonia, etc. de la Cluj. Ca cica nu mai aveau loc in spitalul ala regional.
Nu confunda clujenii cu pacientii din spitalele din Cluj ... aici sunt adusi pacienti de pe o raza de 200 de km (si un procent foarte mare din pacienti nu sunt clujeni). Cand nu mai au loc, asta e, sunt trimisi mai departe in alte parti.

Nimeni nu o sa faca spitale care sa acopere capacitatea in cazurile speciale care apar o data la 50 de ani si in rest sa tina gol 50% din spital, ca e stupid sa faci asa ceva. Pentru stituatiile astea se fac spitale de campanie, se inchiriaza spitale private disponibile (cum s-a facut si anul trecut), solutii se gasesc daca se doreste. Asta tine deja de Ministerul Sanatatii. La fel de aglomerat in spitale a fost si in tarile din vest cand le-a lovit mai tare un val de pandemie ... daca iti amintesti ai vazut imaginile astea deja in Italia anul trecut pe la inceputul anului, prin Spania, etc.

Edited by utopium, 02 November 2021 - 16:42.


#74
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Clujenii sunt imuni, se stie. De-asta s-a si tinut Untold-ul. Viniturile sunt responsabile de valul 4 la Cluj. Dar sa speram ca supravietuiesc si ca le si place acolo in spital, ca sa ramana, sa fiti 1 milion. :)

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMixMaster, on 02 noiembrie 2021 - 17:04, said:

Clujenii sunt imuni, se stie.
Imuni nu, dar vreo 70% au anti-corpi pentru ca s-au vaccinat sau au trecut prin boala. Asa ca prin spital la ATI vei gasi de obicei mai mult oameni adusi din alte parti, unde nu prea se vaccineaza (in unele zone, mai ales rurale, e sub 30% procentul celor cu anti-corpi). Locurile se maresc din pix cand e nevoie, de exemplu in octombrie a crescut capacitatea cu vreo 15%, iar la nevoie poate fi crescuta in continuare. Dar asta deja tine de deciziile luate de ministere. Nu confunda locurile din spitale cu locurile din spitalele alocate pentru Covid, locuri in spitale sunt destule, dar nu in spitalele alocate pentru Covid. Cand cererea e mare, se mai aloca si in alte spitale libere locuri pentru Covid, cam asa functioneaza lucrurile. Sau se inchiriaza spitale private (vezi Polaris, care a avut contract pentru Covid cu CJ Cluj).

Eu de exemplu n-am auzit pana acum de nimeni dintre cunoscutii clujeni sa fi ajuns in spital cu Covid (desi sunt destui care au facut Covid). Am in schimb cunoscuti din alte zone ale tarii care au ajuns in spital la Cluj cu Covid. Mie personal nu mi-e frica de Covid, ci de faptul ca l-as putea da cuiva (poate mai in varsta) care sa aiba urmari mai nasoale ... eu sunt vaccinat, nevasta e vaccinata si cu doza 3, socrii sunt vaccinati, alti membri ai familiei cu care interactionez sunt vaccinati. Si imunitatea mea e solida, nu prea am eu treaba cu spitalele, n-am fost in ultimii 20 de ani in vreun spital (ca si pacient).

Edited by utopium, 02 November 2021 - 17:48.


#76
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMixMaster, on 02 noiembrie 2021 - 17:04, said:

Clujenii sunt imuni, se stie. De-asta s-a si tinut Untold-ul.
Exista o explicatie...
Cluj Napoca este orașul cu cea mai mare rată de vaccinare.

Edited by Wotan, 02 November 2021 - 20:42.


#77
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Iar au început ăștia 2 argyeleni, băjeti, cu obsesia lor legată de Cluj... Au suferit când a fost blocat topicul original, legat de oraș.

Mare greșeală că li se acordă atenție, că dacă lumea n-ar mai posta și nu le-ar mai intra în joc, s-ar liniști.

View PostWotan, on 02 noiembrie 2021 - 20:41, said:

Să fie sănătoși.

Edited by Vlad_22, 02 November 2021 - 21:07.


#78
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
De fapt Bucuresti e cu rata cea mai mare :)

Care oricum e mica rau. Una e s-o ai mare in Japonia si alta e in Congo.

Edited by Mosotti, 02 November 2021 - 22:48.


#79
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostWotan, on 02 noiembrie 2021 - 20:41, said:


Vezi ca Bucurestiul era azi pe primul loc, V-au luat miticii inca o data. :D

#80
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Este foarte bine ca au urmat exemplul Clujului si s-au mobilizat. Sa speram ca vom vedea acelasi lucru si in alte localitati.

#81
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Fix exemplul Clujului l-au luat... Ba, aveți o impresie așa bună despre propriile persoane și atât de plini de voi sunteți, lol... Imi pare că sunteți deconectați de la realitate.

Edited by Vlad_22, 02 November 2021 - 23:20.


#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
O facut sedinte de bloc la Bucuresti si o zis ca ce ba ca aia din provincia aia sint mai vaccinati, ia sa le aratam noi cine ii mai tare…

#83
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostWotan, on 02 noiembrie 2021 - 23:09, said:

Este foarte bine ca au urmat exemplul Clujului si s-au mobilizat. Sa speram ca vom vedea acelasi lucru si in alte localitati.
Nu au luat niciun exemplu al Clujului ci si-au respectat reputatia de capitala, pentru ca pana la urma de la ei se da ora exacta. Eu spun sa reveniti cu picioarele pe pamant pentru ca si Cluj Napoca este tot in Romania, si nu e Londra, Viena sau Paris de la care ar trebui sa ne inspiram toti.

#84
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Bucuresti scade in populatie, Cluj creste masiv. Aici se da ora exacta... In locul unde oamenii vor sa fie...

#85
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostWotan, on 03 noiembrie 2021 - 00:32, said:

Bucuresti scade in populatie, Cluj creste masiv. Aici se da ora exacta... In locul unde oamenii vor sa fie...
Eu nu. Dacă cineva vrea altceva, pleacă peste hotare, stai tu liniștit. Orașele din alte țări, cu care va "comparați" voi, nici nu știu că existați, deci...

În fine, chiar gust discuțiile astea, așa mai găsești porția zilnică de râs, având în vedere că voi doi chiar credeți în ce scrieți pe-aici.

Edited by Vlad_22, 03 November 2021 - 01:30.


#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVlad_22, on 03 noiembrie 2021 - 01:32, said:

Eu nu. Dacă cineva vrea altceva, pleacă peste hotare, stai tu liniștit.
Din moment ce Clujul creste alert ca si populatie, se pare ca multi dintre cei care vor altceva vin la Cluj :D

View Postchaosss, on 02 noiembrie 2021 - 22:54, said:

Vezi ca Bucurestiul era azi pe primul loc, V-au luat miticii inca o data. Posted Image
Cam greu sa stim care e situatia reala din moment ce o gramada din cunoscutii mei clujeni s-au vaccinat in Alba, Bistrita, Bihor, Mures, Maramures, Salaj, etc (cand a inceput campania de vaccinare nu gaseai locuri in Cluj ca era foarte mare cererea).

Oricum, eu zic sa nu va mai pacaliti ca Bucurestiul e in fata la prea multe lucruri ... Era acum 20 de ani, astazi se chinuie sa se tina de Cluj (si nu prea reuseste) :D

#87
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Orasul se pregateste in continuare pentru populatia tot mai mare si pentru traficul care va creste
Primul Park&Ride din Cluj va fi la Aeroport
"Lucrările vor consta în amenajarea accesului din drumul național și a unei platforme pentru zona de parcare, cu 863 de locuri de parcare, accese auto și pietonale cu dotările aferente, dar și o stație de bike sharing cu tot ce presupune aceasta."

Au început lucrările de modernizare a malurilor Someşului
"Primarul Emil Boc a anunţat că au început lucrările de modernizare a malurilor Someşului, un proiect ce va contribui la crearea unui culoar de mobilitate de-a lungul malurilor Someșului."
"Se vor amenaja culoare pietonale, se va amenaja o pistă pentru biciclete cu dublu sens."

Ciclistii vor avea in sfarsit posibilitatea de a ajunge din cartiere in zona centrala pe o pista separata de trafic. Proiectul va incuraja pe multi sa treaca la utilizarea bicicletei ca alternativa la masina personala.

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVlad_22, on 03 noiembrie 2021 - 01:32, said:

Orașele din alte țări, cu care va "comparați" voi, nici nu știu că existați, deci...
Eh, uite ca afla incet-incet, chiar si datorita Untold/Electric Castle/TIFF, festivalurile alea care nu te intereseaza pe tine, dar ii intereseaza pe multi altii:

ZF: Cluj-Napoca se află în topul celor mai bune destinaţii din lume pentru mileniali
"Cluj-Napoca se află pe locul 18 din 30 cele mai bune destinaţii din lu­me pentru mileniali, conform platfor­mei de rezervări muvtravel.com. Un factor important pentru care Clujul face parte din acest clasament este organizarea festivalurilor de muzică cunoscute atât pe piaţa locală, cât şi internaţională. Anual, festivaluri precum Untold, Electric Castle şi Neversea strâng zeci de mii de turişti străini în fiecare an."

https://blog.muvtrav...tions-for-2019/

E si asta o nisa, atragerea turistilor tineri :D

View PostWotan, on 03 noiembrie 2021 - 10:27, said:

Orasul se pregateste in continuare pentru populatia tot mai mare si pentru traficul care va creste
Primul Park&Ride din Cluj va fi la Aeroport
"Lucrările vor consta în amenajarea accesului din drumul național și a unei platforme pentru zona de parcare, cu 863 de locuri de parcare, accese auto și pietonale cu dotările aferente, dar și o stație de bike sharing cu tot ce presupune aceasta."
Stirea aia prezinta lucrurile un pic pe dos, adica CJ a pus la dispozitia CL un teren pentru park&ride, nu invers. Oricum, park&ride-urile sunt importante pentru a pastra traficul decent in contextul in care populatia creste alert.

#89
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Așa și care mai e stadiul lucrărilor la metroul clujean? ;)

Edited by Vlad_22, 03 November 2021 - 12:03.


#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVlad_22, on 03 noiembrie 2021 - 12:01, said:

Așa și care mai e stadiul lucrărilor la metroul clujean? Posted Image
Tocmai s-a primit recent confirmarea alocarii a 300 de milioane prin PNRR ... in rest, s-a facut acum vreo 2 saptamani dezbaterea publica in care a fost prezentat proiectul, urmeaza sa se finalizeze proiectarea/obtinerea de autorizatii/proiectul tehnic pe la inceputul lui 2022 (s-au facut foraje intre timp pentru a vedea care e consistenta solului). Pana la urma se pare ca vor fi mai multe ramificatii, nu doar o linie, evident, facute in mai multe etape. Va fi o prima etapa care va intra pe banii din PNRR (+ bani de la guvern/locali), apoi vor urma alte etape cu bani europeni din alte surse.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate