Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Mituri vaccinuri anticovid si prostie urbana

* * - - - 12 votes
  • Please log in to reply
1135 replies to this topic

#55
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostiZet, on 24 octombrie 2021 - 15:34, said:

Si eu am avut incredere in sistemul meu imunitar, ultima raceala puternica (daca a fost raceala, ca ma lasase inclusiv fara voce, ca ragusisem de nu mai scoteam niciun sunet) a fost acum vreo 10 ani, si-acum, dupa Covid, sunt la a doua transa de medicamente. Pe langa clasicul Azitrox, am luat si-o saptamana de Augmentin, ca nu mai scap de durerea de plamani si de tuse. De oboseala nu mai spun, ca gafai din orice (ori oboseala din asta n-am avut dupa nicio raceala).
Nevacccinat, bineinteles, c-am asteptat sa vad ce vaccin e mai bun vs Covid Delta...

Un ceai cu Tinctura de Propolis+Hrean ras+Cuisoare+Scortisoara+Ghimbir si te vei simti alt om.Posted Image
Asta daca stai bine cu ficatul...

*Eu sunt nevaccinat...trecut asimptomatic prin boala...si am anticorpi 244.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 October 2021 - 15:48.


#56
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010

View PostJurasikMan, on 24 octombrie 2021 - 15:43, said:

Nu am mai postat de vreo 2 ani . Nu am pierdut mare lucru . Cateodata ma mai mancau degetele sa postez si imi dadeam peste ele . S-a dovedit a fi o decizie buna. Acum vreau sa abordez diferit problema , incerc sa fortez ( dotorita abordarii unidirectionale a problemei vaccinarii pe acest forum ) un soi de " izolare " forumistica de catre moderatori . Asa ca , sa va zic :
1) Nu sunt antivaccinist . M-am vaccinat cu de toate , am stat la coada sa prind vaccinuri despre care nu stiam mare lucru cand am fost in conccedii in Africa ( dar care au fost testate zeci de ani pe diferite populatii ) .
2) Nu sunt adeptul curectului Sosoaca , personal cred ca persoana in cauza ar trebui arestata .
3) Nu sunt credincios ( cei care m-ati prins pe vremurile cand postam stiti asta ) , nu cred ca biserica are ceva de a face cu criza sanitara cu care se confrunta lumea nici cand este pro , nici cand este contra masurilor autoritatilor.
4) Trist , dar adevarat , " intre adeptii lui Sosoaca care urla ca descreieratii ca vaccinul ne omoara ....si pro-vaccinistii care nici macar nu au citit prospectul vaccinului dar sustin "no matter what " vaccinarea ....nu este nici o diferenta d.p.d.v.intelectual. Si unii si ceilalti habar nu au nimic despre vaccinuri sau imunologie .
5) Nu conteaza ce tabara alegi , intotdeauna "ceilalti " au sa te manance de viu fara nici un fel de argumente .
6) Cati dintre cei care s-au vaccinat au avut curiozitatea sa citeasca prospectul vaccinului ales ?
7) Cati dintre cei care si-au vaccinat copiii au avut curiozitatea sa citeasca prospectul vaccinului ales ?

Indiferent de raspunsuri ( intrebarile sunt retorice , nici nu astept sa raspunda cineva ) , am sa va las niste predictii pentru perioada urmatoare . Daca nu va fi stearsa postarea , veti avea ocazia sa virificati daca este informatia reala sau efectul unui presupus exces de bauturi alcooloce :

1) Campania pro-vaccinare nu va atinge niciodata in Romania 70 % . Motivele sunt multe , unele tin de faptul ca obligativitatea naste rezistenta in randurile populatiei , altele de faptul ca si daca se va atinge cifra , nu vor recunoaste asta pentru ca efectul nu va fi cel scontat . Israel are populatia  peste 80 % vaccinata si valul 4 din septembrie a fost cel mai puternic de pana acum , deci vaccinarea nu intrerupe circulatia virusului ( de altfel si cei care indeamna la vaccinare spun asta oficial ) . Daca s-ar atinge cifra nu ar mai avea pe cine sa dea vina . Nevaccinatii trebuie sa ramana responsabili pentru imposibilitatea stiintei in acest moment sa produca vaccinuri eficiente impotriva unor clase de virusi printre care se numara si clasa "Corona" .
2) urmatorul pas in vaccinare va fi sa se scurteze , respectiv lungeasca pentru populatie doza buster 3 , pentru a le apropia de cele doua perioada din an in care apar valurile de infectari . Este o solutie corecta in conditiiel actuale , dar nu va schimba cu mult situatia pandemica. Pandemia va ramane , tot doua valuri vor fi , peste tot in lume , este un vrus endemic si va avea doua epidemii pe an , primavara si toamna , asa cum au toate epidemiile care privesc infectii respiratorii ( nimeni nu stie de ce , nici mama si tata savantilor ). Deci , se va incerca vaccinarea de tip antigripal , inaintea aparitiei celor doua valuri anuale . Repet , este corect . Aduce un plus de eficienta , si centreaza imunitatea dobandita pentru perioadele in care este nevoie de aceasta imunitate , nu im miezul verii cand infectiozitatea covid scade de la sine ( iarasi , nimeni nu stie de ce ) .
3) peste vreo 2 ani , lumea se va mai calma . Covid va fi acceptat ca ceea ce este , un virus care va marca umanitatea de acum inainte , multi vor renunta la bustere , intelegand ca nu reprezinta o solutie pe termen lung , sistemul sanitar isi va mai reveni .
4) nu exista sfarsitul pandemiei. Totul a plecat de la un caz. Pandemia se poate termina daca dispare simultan in toata lumea, lucru imposibil , vaccinul si restrictiile nu pot opri transmiterea virusului .
5) covid va face parte din genomul uman , asa cum in prezent , din cele 20.000 gene ale genomului , 10 % este material viral ( de la infectii virale care au insotit specia umana si primatele din care am derivat ...de zeci de milioane de ani ).
6) in viitorul ....destul de indepartat , adeptii vaccinatului obligatoriu , se vor calma . Lumea va merge mai departe , incrancenarile vor fi uitate si politicienii nostri ne vor oferi noi motive sa ne uram intre noi , nepandemice .

Mi-a facut placere sa postez pe Softpedia dupa atatia ani . Probabil postarea nu va rezista mult . Nici nu este relevanta . Nu convinge pe nimeni de nimic .
Bravo! F lucida analiza! Suntem in momentul in care daca pui la indoiala eficienta vaccinului esti ars pe rug.

#57
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Cel mai mare nevaccinist pe care il stiu e fix sefa de promotie din generatia mea la facultate, o tipa extrem de inteligenta.
De asemenea stiu o gramada de "yes man" de nota 6 ce s-au vaccinat fara sa isi puna prea multe intrebari, "ca asa face lumea".

Deci catalogarea asta cum ca reticenta la vaccin = prostie mi se pare deplasata.

Unii isi bazeaza reticente pe argumente pertinente. Intr-o lume cand motoarele VAG mananca ulei datorita proiectarii proaste, sa gasesti un zugrav care sa iti faca peretii drepti si netezi, s-a gasit perfectiunea sumprema in laboratoarele Pfizer si Moderna ce scot peste noapte un vaccin perfect impotriva Covid. Un vaccin facut cel mai probabil la repezeala, cu cercetatori presati de project manager ca au dead line sa scoata cat mai repede un vaccin pentru a marca profitul, caci e vorba de bani, si cand e vorba de bani mare parte din etica si profesionalism dispare.

Sa cumperi o masina care mananca ulei datorita proiectarii proaste, sau sa locuiesti intr-o casa cu peretii strambi facuti de zidar mai merge, dar sa ai incredere oarba in cercetatorii de la Pfizer sau Moderna, crezand ca acestia au atins perfectiunea si nu pot gresi cred ca e dovada de naivitate sau prostie.

Pana si softurile sau componentele hardware ale calculatorului au nevoie de revizii pentru a corecta erorile de la "service pack 1", fix asa si vaccinul covid poate avea nevoie de anumite "update-uri" pentru a atinge perfectiunea.

De asemenea autoritatile prezinta aceste vaccinuri ca un panaceu universal, insa orice lucru de pe lumea asta vine la pachet cu niste riscuri, despre acele riscuri nu se vorbeste absolut nimic. Lumea asta nu e in alb si negru, exista nuante... La fel si vaccinul, poate beneficiile depasesc cu mult riscurile, dar acele riscuri exista, si ele nu sunt explicate de autoritati pentru o informare corecta.

Uitati autoritatile din Norvegia ce au stopat administrarea celei de a doua doze la adolescenti, justificand ca oricum adolescentii fac o forma usoara de Covid si nu merita asumarea riscului la doua doza (miocardita, pericardita, etc). Cam asa arata un stat unde autoritatile slujesc interesul cetateanului, iar cetateanul rwspecta si are incredere in aceste autoritati.
Ce incredere sa ai in autoritatile romane ce au scos biciul si setul de restrictii dupa vizita delegatilor OMS in Romania, primind noi ordine.

#58
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006
Bravo JurasikMan, n-am văzut demult un aşa text echilibrat şi lipsit de patimă. Dacă ar fi majoritatea aşa, ar fi perfect.

#59
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postgdans, on 24 octombrie 2021 - 15:04, said:

E la concurenta mare cu Bill Gates (nu China), antenele G5 si mai ales solzii.
Adevarul e ca mie mi-au aparut ceva solzi in dreptul coloanei vertebrale. Alt adevar e ca eu consider ca speranta mea de viata ar fi de doi ani incepand de acum iar un cunoscut mi-a spus ca stie el sigur de la un brancardier si doi maturatori din Colentina ca daca m-am vaccinat, mai traiesc 5 ani. Sa fie!!!

View Postlupini, on 24 octombrie 2021 - 15:12, said:

Medicamente care au zeci de ani de folosinţă.
Au avut si zero ani folosinta si tot au fost folosite pana la urma.

View Postgdans, on 24 octombrie 2021 - 15:15, said:

La ATI in fata mortii, marea majoritate au dorit sa se vaccineze.
Pai cum! Si eu as vrea o masina a timpului.

View Postlupini, on 24 octombrie 2021 - 15:23, said:

Eu îmi cunosc metoda mea. Despre alţii, e treaba fiecăruia. Am scris-o de multe ori pe acest forum. În secolul 21 am fost răcit de două ori: în Decembrie 2003, şi după 15 ani, în Martie 2018.

Asta îmi arată că eu, lupini am încredere în sismtemul meu imunitar, că ştie să se lupte. Posted Image

Nu dau nimănui sfaturi în privinţa asta: fiecare îşi cunoaşte corpul şi face cum crede că-i este bine !
Vezi ca ce faci dumneata cu corpul dumitale, afecteaza si pe ceilalti!

View Postflorynsv, on 24 octombrie 2021 - 15:08, said:

Un coleg de la munca si cunostinta unui alt coleg, se plang ca nu le mai functioneaza "ciocanele" cum trebuie,  dupa ce sau vaccinat! Posted Image
Mie-mi cere parola.

Edited by e_bulu, 24 October 2021 - 15:51.


#60
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostNumitorul_comun, on 24 octombrie 2021 - 15:48, said:

Cel mai mare nevaccinist pe care il stiu e fix sefa de promotie din generatia mea la facultate, o tipa extrem de inteligenta.
De asemenea stiu o gramada de "yes man" de nota 6 ce s-au vaccinat fara sa isi puna prea multe intrebari, "ca asa face lumea".

Deci catalogarea asta cum ca reticenta la vaccin = prostie mi se pare deplasata.

Unii isi bazeaza reticente pe argumente pertinente. Intr-o lume cand motoarele VAG mananca ulei datorita proiectarii proaste, sa gasesti un zugrav care sa iti faca peretii drepti si netezi, s-a gasit perfectiunea sumprema in laboratoarele Pfizer si Moderna ce scot peste noapte un vaccin perfect impotriva Covid. Un vaccin facut cel mai probabil la repezeala, cu cercetatori presati de project manager ca au dead line sa scoata cat mai repede un vaccin pentru a marca profitul, caci e vorba de bani, si cand e vorba de bani mare parte din etica si profesionalism dispare.

Sa cumperi o masina care mananca ulei datorita proiectarii proaste, sau sa locuiesti intr-o casa cu peretii strambi facuti de zidar mai merge, dar sa ai incredere oarba in cercetatorii de la Pfizer sau Moderna, crezand ca acestia au atins perfectiunea si nu pot gresi cred ca e dovada de naivitate sau prostie.

Pana si softurile sau componentele hardware ale calculatorului au nevoie de revizii pentru a corecta erorile de la "service pack 1", fix asa si vaccinul covid poate avea nevoie de anumite "update-uri" pentru a atinge perfectiunea.

De asemenea autoritatile prezinta aceste vaccinuri ca un panaceu universal, insa orice lucru de pe lumea asta vine la pachet cu niste riscuri, despre acele riscuri nu se vorbeste absolut nimic. Lumea asta nu e in alb si negru, exista nuante... La fel si vaccinul, poate beneficiile depasesc cu mult riscurile, dar acele riscuri exista, si ele nu sunt explicate de autoritati pentru o informare corecta.

Uitati autoritatile din Norvegia ce au stopat administrarea celei de a doua doze la adolescenti, justificand ca oricum adolescentii fac o forma usoara de Covid si nu merita asumarea riscului la doua doza (miocardita, pericardita, etc). Cam asa arata un stat unde autoritatile slujesc interesul cetateanului, iar cetateanul rwspecta si are incredere in aceste autoritati.
Ce incredere sa ai in autoritatile romane ce au scos biciul si setul de restrictii dupa vizita delegatilor OMS in Romania, primind noi ordine.

"Baetii" au primit ordin sa faca cumva sa se consume toate dozele de vaccinuri de pe piata si dupa aceea sa apara medicamentele minune!Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 October 2021 - 15:53.


#61
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View Postunderrated, on 24 octombrie 2021 - 15:48, said:

Bravo! F lucida analiza! Suntem in momentul in care daca pui la indoiala eficienta vaccinului esti ars pe rug.
Nu este o problema ca pui la indoiala eficienta vaccinului .....este o problema CUM PUI LA INDOIALA. eficienta vaccinului .
99% din antivaccinisti au niste teorii tembele de analfabeti functionali ....sunt foarte putini aceia care aduc argumente valide si irefutabile .

#62
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007

View Postlupini, on 24 octombrie 2021 - 15:23, said:

Eu îmi cunosc metoda mea. Despre alţii, e treaba fiecăruia. Am scris-o de multe ori pe acest forum. În secolul 21 am fost răcit de două ori: în Decembrie 2003, şi după 15 ani, în Martie 2018.

Asta îmi arată că eu, lupini am încredere în sismtemul meu imunitar, că ştie să se lupte. Posted Image

Nu dau nimănui sfaturi în privinţa asta: fiecare îşi cunoaşte corpul şi face cum crede că-i este bine !
Crezi ca nu au avut incredere in sistemul lor imunitar macar o fractiune din cei 450 cati mor in medie pe zi (si astia sunt doar cei declarati oficial)?
Sincer, de tine mi-ar parea rau sa-ti fi supraapreciat sistemul imunitar. Ai avut idei bune uneori pe care le-am apreciat. Insa nu mi-ar pasa de alde dtd234, soimul maltez, neur0 si altii. Chiar Neur0 mai apare pe aici, ca nu l-am mai vazut din august? Si el era antivaccinist convins, ma rog, sosocist-aurist de prima mana.

Edited by Cousteau, 24 October 2021 - 15:55.


#63
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
O maşină ce dezinfecta o zonă din Braşov a devenit virală pe internet. „Împrăştie Covidul, aşa ne omoară”, au comentat adepţii teoriei conspiraţiei

[ https://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2021/10/24/6175175a5163ec4271bdc180/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/v8S7YF1K/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Posted Image

#64
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

View Poste_bulu, on 24 octombrie 2021 - 15:50, said:

Vezi ca ce faci dumneata cu corpul dumitale, afecteaza si pe ceilalti!

Cu absolut nimic. Mă testez periodic, şi...n-am. Posted Image

În vremea lui Ceauşescu era o vorbă atunci când dictatorul nu mai ieşea cu zilele în public. Se zicea: "Nu vă bucuraţi, că n-are !" Posted Image



View PostCousteau, on 24 octombrie 2021 - 15:54, said:

Crezi ca nu au avut incredere in sistemul lor imunitar macar o fractiune din cei 450 cati mor in medie pe zi

Eu nu cred nimic despre nimeni. Eu cred doar despre mine.

Edited by lupini, 24 October 2021 - 15:57.


#65
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostCousteau, on 24 octombrie 2021 - 15:54, said:

Crezi ca nu au avut incredere in sistemul lor imunitar macar o fractiune din cei 450 cati mor in medie pe zi (si astia sunt doar cei declarati oficial)?
Sincer, de tine mi-ar parea rau sa-ti fi supraapreciat sistemul imunitar. Ai avut idei bune uneori pe care le-am apreciat. Insa nu mi-ar pasa de alde dtd234, soimul maltez, neur0 si altii. Chiar Neur0 mai apare pe aici, ca nu l-am mai vazut din august? Si el era antivaccinist convins, ma rog, sosocist-aurist de prima mana.

Nu conteaza cati antivaccinisti suntem acum aici....conteaza cati vom mai posta pe acest forum peste cativa ani! Posted Image

#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostJurasikMan, on 24 octombrie 2021 - 15:43, said:

Mi-a facut placere sa postez pe Softpedia dupa atatia ani . Probabil postarea nu va rezista mult .
Eu nu vad nimic in neregula la aceasta postare.
Poate putin primul punct 3. Eu cred ca biserica a avut si are o importanta majora in aceasta problema.

#67
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Hai sa demontam mituri
Vecinii mei 65 ani, au fost internati. E tusea el nu. Ea pozitiv el negativ
El trimis acasa dupa 30 zile negativ ea trimis dupa 45 in sac de plastic
Ce demontam?

#68
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postlupini, on 24 octombrie 2021 - 15:57, said:

Cu absolut nimic. Mă testez periodic, şi...n-am. Posted Image
Exista posibilitatea ca intr-o zi sa te fi testat si sa iei...

#69
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View PostNumitorul_comun, on 24 octombrie 2021 - 15:48, said:

Ce incredere sa ai in autoritatile romane ce au scos biciul si setul de restrictii dupa vizita delegatilor OMS in Romania, primind noi ordine.
au scos biciul?
ciudat, pe timpu lu' Ceausecu, nimeni nu si-a pus problema ce contin vacciunurile facute la nastere, in copilarie, in armata cand erai inrolat...
parafrazand o intrebare celebra - eu pa cine sa ascult? cineva cu facultatea la spiru haret sau un cercetator cu 30-40 de ani vechime in studiu medicinal?

Edited by STARTREK1, 24 October 2021 - 16:01.


#70
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 24 octombrie 2021 - 15:52, said:


Nu este o problema ca pui la indoiala eficienta vaccinului .....este o problema CUM PUI LA INDOIALA. eficienta vaccinului .
99% din antivaccinisti au niste teorii tembele de analfabeti functionali ....sunt foarte putini aceia care aduc argumente valide si irefutabile .
Corect! Parerea mea, fundamentata pe statistica OMS, este ca aceste vaccinuri nu functioneaza, sau functioneaza foarte putin(vezi postarea colegului cu exemplul valului 4 care a lovit f puternic tarile cu rata ridicata de vaccinare). Nu sunt anti-vaccin, nici pro, si nu-mi permit sa indemn pe nimeni la nimic. Nu cred in eficienta lui, dar cei pro se pot vaccina-riscul cel mai mare e sa fie doar o zeama chioara cu zero protectie.
Solutia stoparii pandemiei dpmdv este imunizarea naturala.

#71
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPhobos, on 24 octombrie 2021 - 15:55, said:

O maşină ce dezinfecta o zonă din Braşov a devenit virală pe internet. „Împrăştie Covidul, aşa ne omoară”, au comentat adepţii teoriei conspiraţiei

Asta e propagandă pentru a ironiza pe cei care nu vor să se vaccineze din motive de neîncredere. De asta spun eu că acest vaccin a devenit unul politic, în care populaţiei i s-a dat de lucru acum că vine iarna cu scumpirile: unii îi învinovăţesc pe alţii, pentru ca în acest fel politicienii să nu mai fie ei ocupaţi cu explicarea nivelului de trai scăzut în care se zbat oamenii.

Acum populaţia e ocupată cu lupta dintre vaccinat şi...nevaccinat. Posted Image




View Poste_bulu, on 24 octombrie 2021 - 16:00, said:

Exista posibilitatea ca intr-o zi sa te fi testat si sa iei...

De luat iau şi unii oameni care s-au vaccinat. Deci da, e posibil ce spui. Sau spui că am luat şi nu ştiu. N-am priceput exact afirmaţia.

Edited by lupini, 24 October 2021 - 16:04.


#72
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postpasilla, on 24 octombrie 2021 - 15:42, said:

Sa gandim ce ? Cati crezi ca avem cunostinte avansate de virusologie incat sa gandim ? Am devenit dintr-o data mari specialisti in medicina si biologie ?
La orice procedura medicala ce prezinta riscuri mai mari sau mai mici de deces medicul trebuie sa le prezinte si pacientul isi da acordul pentru efectuarea lor, numai la vaccin trebuie sa nu gandim ca suntem prea prosti. La centrele de vaccinare spune cineva din personalul medical celor ce vor sa se vaccineze care sunt riscurile si efectele adverse ce pot aparea astfel incat nevaccinatul sa se vaccineze in cunostinta de cauza?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate