Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum parchez legal?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
Nu neaparat. E clickbait. Am parcat pe trotuar, langa alte 2 masini parcate asemanator si avand grija sa las cel putin 1 m (eu zic ca au fost chiar 2) loc pentru pietoni si pentru pista de biciclete.
Un cetatean a fost deranjat si a sunat la politia locala care in baza OUG 142 m-a sanctionat cu 3 x 145 ron adica pe scurt 145 in 15 zile.

Acum eu stiam treaba asta: "n) pe trotuar, dacă nu se asigură spațiu de cel puțin 1 m pentru circulația pietonilor;" din Art. 142 Regulament aplicare OUG 195/2002 dar domnul politist mi-a spus ca nu se mai aplica.

Acum eu am incercat mai demult sa aflu cum sa ajung la un text al legii actualizat prin postul asta https://forum.softpe...lor-din-romania dar cautand aici, de exemplu: http://legislatie.ju...umentAfis/41006 nu am gasit ce ma interesa.

Inteleg ca monitorul oficial este sursa oficiala unde trebuie sa caut asa ca am cautat aici: http://www.expert-mo.../Demo/index.jsp si am gasit asta:

1 .
Ordonanță de urgență
195
2002-12-12
Guvernul României
privind circulația pe drumurile publice
Monitorul Oficial al României nr 958 din 2002-12-28
În vigoare
2 .
Ordonanță de urgență
195
2002-12-12
Guvernul României
privind circulația pe drumurile publice(republicare)
Monitorul Oficial al României nr 670 din 2006-08-03
În vigoare

Am identificat cele 2 acte aici:

https://www.monitoru...-958--2002.html
https://www.monitoru...-670--2006.html

In cel de-al doilea act, am gasit asta:

(7) Este interzisa ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar cand aceasta este permisa, conform indicatoarelor sau marcajelor, latimea minima a trotuarului lasat la dispozitia pietonilor trebuie a fie de cel putin un metru

Sa presupunem ca am lasat acel meutru. Inteleg ca este permisa doar in prezenta indicatoarelor sau marcajelor? Sau daca cuvantul doar nu apare in textul legii inseamna ca nu e neaparata nevoie sa existe acele indicatoare?

Tind sa cred ca totusi intr-adevar am parcat ca un bou dar as vrea sa ma asigur.

PS. Care e treba cu publicare/republicare a OUG? Inteleg ca sunt amandoua in vuguare si se completeaza una pe cealalta?

#2
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
Mai exact, în baza cărui articol la OUG te-au sancționat, ce scrie pe PV?

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Exista niste indicatoare albastre care arata cum se poate parca pe trotuar (complet sau doar doua roti). In lipsa lor, parcarea pe trotuar e interzisa.

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Parcarea pe trotuar in orice circumstanta la orice ora, partiala sau totala cu o roata sau 2 roti este neregulamentara si se sanctioneaza.
Nu exista nici un fel de loc lasat pentru pietoni, ca exceptie.
Singura situate in care se poate parca este daca exista marcaj rutier clar cu semn si demarcare a locului.
Legea este de peste 10 ani, se aplica doar daca cineva face reclamatie, politia niciodata nu sanctioneaza din proprie initiativa chiar daca este mai mult decat evident ca este o incalcare flagranta a legii.

#5
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018

View Postiuliangrecu, on 23 octombrie 2021 - 15:17, said:

Mai exact, în baza cărui articol la OUG te-au sancționat, ce scrie pe PV?
[ https://i.imgur.com/R0CDS5k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://imgur.com/R0CDS5k - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

View PostFC72, on 23 octombrie 2021 - 15:26, said:

Parcarea pe trotuar in orice circumstanta la orice ora, partiala sau totala cu o roata sau 2 roti este neregulamentara si se sanctioneaza.
Nu exista nici un fel de loc lasat pentru pietoni, ca exceptie.
Singura situate in care se poate parca este daca exista marcaj rutier clar cu semn si demarcare a locului.
Legea este de peste 10 ani, se aplica doar daca cineva face reclamatie, politia niciodata nu sanctioneaza din proprie initiativa chiar daca este mai mult decat evident ca este o incalcare flagranta a legii.

Corect, dar aici depinde și de polițai.
În orice caz, nu trebuie să îi porți pică polițaiului, ci cetățeanului pe care "l-ai deranjat".

#7
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
Ceilalti doi conducatori parcati langa mine nu au fost sanctionati, probabil pentru ca nu au fost prezenti, e normal? (Stiu. Capra vecinului, de ea intreb :))

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postesbastian, on 23 octombrie 2021 - 15:11, said:

, Am parcat pe trotuar, langa alte 2 masini parcate asemanator ,

Ok,ti-ai luat-o ca sa te inveti minte data viitoare ca exista sanctiuni si pentru asa ceva.Daca as sta la oras as da 100 de lei la pensia (de cacat) al unui batran numai sa va descopere si sa va amendeze politia.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La noi pe strada au trecut asta vava si au facut poze la toate masinile aflate pe trotuar, am stat de vorba cu agentii si mi-au explicat despre lege si ca vor trimite doar avertisment dar daca aceleasi masini vor fi gasite din nou pe trotuar vor fi amendate dar... daca va exista o reclamatie! Nu vor veni din proprie initiativa va vada daca mai gasesc masini parcate pe trotuar.
Am crezut ca toata actiunea a fost asa intamplatoare dar iata ca nu, zilele trecute au inceput sa curga amenzile prin posta pentru posesorii de autoturisme lasate pe trotuar.
Asa ca nu fi sigur ca nu s-au dat amenzi si pentru altii.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Din ce inteleg eu din HG 1391 /06, 142 n  , nu ai voie sa parchezi pe trotuar deloc. Doar daca e marcat corespunzator ca loc de parcare.

#11
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postesbastian, on 23 octombrie 2021 - 15:11, said:

... Am parcat pe trotuar...
1) Ai voie sa parchezi pe trotuar DOAR DACA acolo este un semn indicator!
- In acea situatie trebuie sa ai grija sa lasi loc pentru pietoni.
- Daca parchezi pe trotuar si acolo nu e semn "de parcare", atunci este ilegal (indiferent ca tu lasi distanta aceea necesara pentru pietoni)
2) Politia locala te amendeaza DOAR DACA te gaseste prezent la masina.
3) Daca vecinul ala a avut pile si a venit cineva de la politia "adevarata" (adica, NU gardienii aia de la "locala"), atunci te pot amenda cu proces verbal lasat in parbriz... se fac poze cu masina si se intocmeste documentul.

Pe scurt, nu parca pe trotuar daca nu exista semn indicator care permite acest lucru.

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostKean, on 23 octombrie 2021 - 15:42, said:

Daca as sta la oras as da 100 de lei la pensia (de cacat) al unui batran numai sa va descopere si sa va amendeze politia.

Si totusi, oamenii unde sa-si lase masinile? parcari nu prea, terenuri abandonate nu prea mai sunt, fabrici dezafectate nu prea mai sunt, strazile sunt circulate si mai trece si autobuzul pe banda 1, deci unde isi lasa oamenii masina? Ca unii s-ar duce poate si la 1km distanta, dar nici acolo nu au unde.
Ce zici dai si o varianta de raspuns?

#13
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
E o tâmpenie și-o gogomănie din partea primăriei.
La mine in oraș 90% din mașini sunt parcate ilegal. Ba unele sunt chiar in mijlocul trotuarului.
S-au înmulțit peste măsură mașinile si nu s-au luat măsuri pentru asigurarea parcărilor.


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postsandu222, on 23 octombrie 2021 - 15:57, said:

Si totusi, oamenii unde sa-si lase masinile? parcari nu prea... Ca unii s-ar duce poate si la 1km distanta, dar nici acolo nu au unde.
Ce zici dai si o varianta de raspuns?

Hai sa fim seriosi, majoritatea covarsitoare nici doi pasi nu se duc sa caute parcare. Pun avariile si, gata, au parcat. Apoi se duc si isi iau tigari, paine etc. Nesimtirea e omniprezenta, nu mai spun de respectarea regulilor...

#15
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Da cand oamenii si-au cumparat masina nu si-au pus intrebarea unde o sa parcheze?

Binenteles ca nu, doar asa e obiceiul locului, facem lucruri fara sa gandim pentru ca apoi sa acuzam "autoritatile" ca nu gandesc ele pentru noi.
Cea mai tare e aia cu "nu s-au luat masuri" ha,ha,ha!

E ca si cum unul si-ar lua avion si apoi ar cere de la "autoritati" sa-i faca aeroport in cartier.

#16
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postdanaciu, on 23 octombrie 2021 - 16:22, said:

Da cand oamenii si-au cumparat masina nu si-au pus intrebarea unde o sa parcheze?

Binenteles ca nu, doar asa e obiceiul locului, facem lucruri fara sa gandim pentru ca apoi sa acuzam "autoritatile" ca nu gandesc ele pentru noi.
Cea mai tare e aia cu "nu s-au luat masuri" ha,ha,ha!

E ca si cum unul si-ar lua avion si apoi ar cere de la "autoritati" sa-i faca aeroport in cartier.

Aha, si cand au dat drumul la masinile sh de dincolo,prin eliminarea taxei, la ce s-au așteptat autoritățile?

#17
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdanaciu, on 23 octombrie 2021 - 16:22, said:

Da cand oamenii si-au cumparat masina nu si-au pus intrebarea unde o sa parcheze?

Binenteles ca nu,...

Cresterea parcului auto în România în ultimul deceniu e de 60%, infrastructura a rămas pe loc. Raportat la numărul de mașini la numărul de locuitori, nu am ajuns la media europeană.

https://www.digi24.r...pulatie-1678281

Așa că autoritățile au cifrele la care trebuie să raporteze și infrastructura, și traficul dar nu o fac. PUNCT!

Edited by Bogdansv1, 23 October 2021 - 16:52.


#18
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
eliminarea taxei s-a facut la presiunea UE.

si oricum n-ai inteles, si ce daca poti cumpara masini, sh sau noi?
daca alcoolul si tutunul e legal nu inseamna ca e OBLIGATORIU sa te apuci de baut si de fumat.

pai tocmai ca a ramas pe loc, si crezi ca e cineva care a aflat asta doar DUPA  ce si-a cumparat masina?

si ca sa se faca parcari ce voiati, sa se darame blocuri? sau sa se desfinteze parcuri si alte spatii verzi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate