Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum parchez legal?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Deocamdată, legea permite parcarea pe trotuar doar acolo unde există indicatoare/marcaje care specifică clar asta. Altfel ești sancționabil.

Din câte știu, există un proiect de modificare care modifică această situație, permițând parcarea pe trotuar cu lăsarea unui spațiu suficient pietonilor, celor cu scaun rulant etc, dar încă nu e dezbătut/aprobat.

#20
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Se pot face parcări supra și subterane cum sunt în alte țări dar la noi s-au trântit blocuri fără locuri de parcare, ghici cine a dat aprobările.

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Simpatici sunt românii moderni care s-au învăţat să-şi acuze în permanenţă conaţionalii şi să aplaude măsurile coercitive.
În cazul de faţă aceşti acuzatori repetă placa învinovăţirii consumatorilor de mijloace de transport şi de produse legate de acestea.
Acuzatorii nu s-au gândit că mult hulitele maşini aduc impozite la bugetele locale şi mult TVA la bugetul de stat.

Dacă de mâine s-ar opri toate maşinile, ar trăi într-o lume post-apocaliptică.

Dar este frumos şi modern să îi acuze pe ceilalţi, ba chiar este în ton cu o propagandă acceptată.
Cei care doresc o viaţă în armonie cu ceilaţi nu sunt vocali. Se aud doar vocile minorităţii instigate la scandal.

Edited by terratec, 24 October 2021 - 14:37.


#22
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
si totusi, 1/3 din parcul auto e parcat asa zilnc. deci daca te amendeaza doar pe tine te simti discriminat. e o lege neaplicabila. cred ca nu s-au mai obosit sa puna semnele alea. pe de alta parte nici soferii nu se gandesc la pietoni, se vede ca s-au nascut unde nu existau trotuare..

in uk poti parca pe mai toate trotuarele sau direct in strada, dar te simti ca pe sens unic mai tot timpul.

Edited by 207cc, 23 October 2021 - 17:34.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
la mine pe strada este indicator ce permite parcarea pe trotuar iaproape pe toata strada, cu 2 roti - lateral.
Dar sunt atatea masini ca toti parcheaza oblic de multe ori chiar pana in zidul caselor daca au masini mai lungi ca sa poata trece si un tramvai. Pietonii trebuie sa mearga pe strada. Chiar si acolo unde lasa 1m te poti trezi ca se opreste un pieton exact acolo si n-ai loc sa treci.
Ba la fel parcheasza si in statia de tramvai de nu poti sa cobori sau sa urci.

Dar niciunul nu si-ar tine masina in curte chit ca au afis cu nu parcati - garaj. Si cam 80% din case au curte.

#24
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
1 metru sincer e sens unic, nu pot trece 2 persoane, poate 2 fotomodele.

se vand/cumpara masini tot mai mari, mai "suv"..zici ca toti au curti imparatesti.  eu si cu 207cc ma simt prea lat, prea multa masina.

#25
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View Postterratec, on 23 octombrie 2021 - 17:15, said:

Simpatici sunt românii moderni care s-au învăţat să-şi acuze în permanenţă conaţionalii şi să aplaude măsurile coercitive.
În cazul de faţă aceşti acuzatori repetă placa învinovăţirii consumatorilor de mijloace de transport şi de produse legate de acestea.
Acuzatorii nu s-au gândit că mult hulitele maşini aduc impozite la bugetele locale şi mult TVA la bugetul de stat.

Dacă de mâine s-ar opri toate maşinile ar trăi într-o lume post-apocaliptică.

Dar este frumos şi modern să îi acuze pe ceilalţi, ba chiar este în ton cu o propagandă acceptată.
Cei care doresc o viaţă în armonie cu ceilaţi nu sunt vocali. Se aud doar vocile minorităţii instigate la scandal.

Apocalipsa cui? a celor care merg in pana in mall si inapoi ? pana la restaurantul din colt si inapoi?
pana la Lidl/Mega si inapoi? a celor care vor sa coboara din masina si sa faca maxim 10-15 metri pana unde au nevoie?

Atat timp cat e loc pentru livratori/curieri eu zic ca nu vine nici o apocalipsa.
Problema nu se poate rezolva decat prin limitarea numarului de masini.
Nu ai unde sa parchezi atatea masini.
Asta daca chiar aveam un primar. Doar ca la noi e pe balcanisme/manelisme.

Aplici amenzi pentru parcat ilegal masina -> oameni folosesc mai rar masina sau renunta la ea pentru ca nu mai e atat de rentabila -> oameni folosesc transportul in comun-> oamenii descopera ca transportul in comun e murdar sau prost organizat-> oamenii fac presiune sa se rezolve asta desigur si achitand transortul in comun pe care il folosesc

Edited by silvyu_1987, 23 October 2021 - 18:08.


#26
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006

View PostBogdansv1, on 23 octombrie 2021 - 17:00, said:

s-au trântit blocuri fără locuri de parcare, ghici cine a dat aprobările.

si ghici cine s-a mutat in acele blocuri ca apoi sa urle isteric ca n-are unde parca!

#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Eu zic ca a fost ceva conflict verbal intre tine si cetatean.
Ala ca nu ai voie tu ba da prostule ca stiu legea.
E, in meciul asta este 1-0 pentru el.

Edited by xymzar, 23 October 2021 - 18:57.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postesbastian, on 23 octombrie 2021 - 15:35, said:

Ceilalti doi conducatori parcati langa mine nu au fost sanctionati, probabil pentru ca nu au fost prezenti, e normal? (Stiu. Capra vecinului, de ea intreb :))
Poliția locală te-a amendat că te-a găsit la mașina
Dacă nu te găseau... scăpai.

#29
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdanaciu, on 23 octombrie 2021 - 18:27, said:



si ghici cine s-a mutat in acele blocuri ca apoi sa urle isteric ca n-are unde parca!

Ești politician? Căci în loc să te referi la motivul principal, deviezi subiectul. Primăriile au servicii de urbanism, guvernul poate propune legi pe care parlamentul să le adopte referitoare la infrastructură și construcții. Și câteva chiar există dar deși se știa că încălcau legile, a funcționat corupția... Și acum pot obliga la demolarea construcțiilor ce nu au respectat proiectul (unde sunt incluse și locurile de parcare) de ce nu o fac? În loc să dea aprobări pentru clădiri, de ce nu impun construirea de parcări? Să-ți spun că am văzut în alte părți cum în zona centrală sunt parcări cu lift? Lași mașina pe platformă și o ridică și o parchează la nivelul corespunzător, au câștigat din spațiul ce s-ar fi consumat cu calea de acces locuri de parcare. S-au construit hoteluri ce nu au locuri de parcare deși în lege se spune altceva.

#30
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018

View PostKean, on 23 octombrie 2021 - 15:42, said:

Ok,ti-ai luat-o ca sa te inveti minte data viitoare ca exista sanctiuni si pentru asa ceva.Daca as sta la oras as da 100 de lei la pensia (de cacat) al unui batran numai sa va descopere si sa va amendeze politia.

Tin si eu 50 de lei daca imi promiti ca nu mai parcheaza nimeni pe trotuar.

View Postsandu222, on 23 octombrie 2021 - 15:57, said:

Si totusi, oamenii unde sa-si lase masinile? parcari nu prea, terenuri abandonate nu prea mai sunt, fabrici dezafectate nu prea mai sunt, strazile sunt circulate si mai trece si autobuzul pe banda 1, deci unde isi lasa oamenii masina? Ca unii s-ar duce poate si la 1km distanta, dar nici acolo nu au unde.
Ce zici dai si o varianta de raspuns?

Deja tin cu ursul dar nu asa se pune problema. Nu comiti o ilegalitate si cand esti prins incepi sa tipi ca n-ai avut variante. Cate solicitari sau ce demersuri concrete ai facut tu ca cetatean pentru a informa autoritatile de problema asta si pentru a cere o rezolvare? Ia sa curga cateva mii de sesizari pe tema asta sa vedem daca mai au cum sa stea linistiti si sa vanda cele cateva terenuri pe care le mai au in loc sa le faca parcari. Langa blocul meu primaria a vandut acum ceva ani un teren de la o fabrica dezafectata unui privat si noi stam cu masinile parcate langa bloc ca ciorchinele. Ghici ce a facut omul? Un hotel care atunci cand e plin ocupa si locurile de parcare din jurul blocului si a taiat si o cale de acces prin spatele blocului care facea legatura cu cealalta parte de oras. Daca aveau ei pe masa cateva sute de solicitari pentru locuri de parcare nu prea mai aveau cum sa vanda terenul ala dar noi ne multumim sa urlam pe forumuri in loc sa trimitem un amarat de mail care obloigatoriu va pune in miscare cateva rotite. Ne aducem aminte ca lucrurile nu sunt cum trebuie cand suntem prinsi cu mata-n sac.

Si ca sa va spun exact de ce stiam eu treaba cu parcatul pe trotuar, si de ce am parcat de fapt va spun imediat. Acum cativa ani, dar nu mai mult de 5 am vazut ditamai SUV ul parcat pe trotuarul opus blocului meu unde v-am spus ca ne inghesium ca un ciorchine si m-am intersectat cu un politist fix acolo si l-am intrebat indignat cum de are voie sa parcheze acolo. Mi-a spus fix treaba cu metrul, adica daca a last 1m pentru pietoni e voie. Am ramas prost cand mi-a zis si chiam ma gandeam ce tolomaci suntem noi ca ne inghesium acolo cand putem parca pe trotuar ca boierii. Acum cand mi-am luat amenda am aprofundat subiectul si am vazut ca sunt 15 ani de cand nu mai e valabila treaba asta. Deci informatia gresita si parcarea celorlalti acolo (pe care-i mai vazusem parcati acolo de nenumarate ori) m-au facut sa cred ca eu parchez perfect legal.

Si daca tot suntem la parcari legale, imi poate explica si mie cum sta treaba cu parcatul la maxim 5 de ferestrele camereleor de locuit? Sunt 5m in ambele axe sau doar cea perpendiculara pe geam? Am gasit ceva in Ordunul 119 din 4 februarie 2014 dar nu-mi e clar.

View Postxymzar, on 23 octombrie 2021 - 18:57, said:

Eu zic ca a fost ceva conflict verbal intre tine si cetatean.
Ala ca nu ai voie tu ba da prostule ca stiu legea.
E, in meciul asta este 1-0 pentru el.
Nu stiu de ce am impresia ca si el parcheaza acolo deci meciul nu s-a terminat. Problema e ca asa cum zicea @dorin_2k daca nu te gasesc la masina nu au ce sa-ti faca - ceea ce mi se pare ciudat, sa zic asa.

#31
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021

View PostKean, on 23 octombrie 2021 - 15:42, said:



Ok,ti-ai luat-o ca sa te inveti minte data viitoare ca exista sanctiuni si pentru asa ceva.Daca as sta la oras as da 100 de lei la pensia (de cacat) al unui batran numai sa va descopere si sa va amendeze politia.
pe oameni ursuzi ca tine i-as inchide in casa pe veci si la tv doar MIRA cum era pe vremea lui Ceasca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate