Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Problema cu administrația blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Da, dar coloana verticala, inclusiv T-urile de derivatie (ca altfel coloana ar fi inutila), sunt parte comuna indiferent in apartamentul cui se afla. Deci e normal ca orice lucrare la ele sa fie platita din fondul de reparatii si nu imputata celor ‘din jur’ (exceptie daca ei sunt cei ce le-au deteriorat/distrus). Daca era de inlocuit teaza orizontala ce duce la calorifer da, pentru acea portiune plateste proprietarul apartamentului si deci al caloriferului in cauza; aceea nu intra la parti comune. Dar daca era de teava orizontala, si cum nu s-a lucrat decat in una din garsoniere, de ce ar trebui sa plateasca si cealalata?

#38
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Florin nu știu ce au lucrat, nu locuiesc acolo. Nu a știut nici administratia, momentan aștept să scape din spital unde e cu covid.

Edited by Remicade, 23 October 2021 - 13:10.


#39
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sags, sa lucrat la 2 orizontale legate la o singura verticala. Asa ca președintele de bloc a decis ca trebuie sa plateasca cele 2 orizontale.

Eu decid ca lucrarea trebuie platita de președintele de bloc Posted Image Asa mi se pare mie corect si logic Posted Image
- daca exista o problema pe teava comuna, adica aia verticala, președintele de bloc o rezolva cum poate, cu cine poate, la orice pret, si plateste toata scara in mod egal
- daca exista o problema pe orizontala, atunci sa plateasca ala ce a arvunit mesteri, adica președintele de bloc.

Pai cum suparare sa decida altcineva ce si cum si cind am eu chef sa-mi repar ceva la mine in casa ?
Daca intradevar exista o problema pe orizontala, mesteri chemati de catre președintele de bloc trebuiau sa-si ia catrafusele si sa plece acasa. Sau sa-mi transmita care este problema, si sa mi se spuna ca nu este de la partea comuna si ca eu personal tebuie sa rezolv problema. Eventual puteau sa-mi faca un deviz estimativ si vedeam eu daca lucez cu ei sau nu.

Pentru mine este simplu:
- interventiile pe retea comuna se fac prin asociatie si plateste asociatia si recupereaza bani de la toata lume.
- interventiile de la mine din casa, pot fi facute de oricine, chiar si de catre un instalator recomnadat de asociatie (daca eu nu cunosc pe nimeni), dar trebuie sa platesc eu lucrarea, daca ma inteleg cu instalatorul si-mi comvine. Eu ma inteleg cu mesterul si accept sau nu pretul si platesc eu in mod direct instalatorul. Asociatia nu are voie sa plateasca o reparatie care ar fi a mea personala.

Edited by florin71_skoda, 23 October 2021 - 21:47.


#40
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 florin71_skoda, on 23 octombrie 2021 - 21:43, said:

Pentru mine este simplu:
- interventiile pe retea comuna se fac prin asociatie si plateste asociatia si recupereaza bani de la toata lume.
- interventiile de la mine din casa, pot fi facute de oricine, chiar si de catre un instalator recomnadat de asociatie (daca eu nu cunosc pe nimeni), dar trebuie sa platesc eu lucrarea, daca ma inteleg cu instalatorul si-mi comvine. Eu ma inteleg cu mesterul si accept sau nu pretul si platesc eu in mod direct instalatorul. Asociatia nu are voie sa plateasca o reparatie care ar fi a mea personala.

Explic eu cum e la bloc.

Plată tot ce pleacă din coloană plătește cel care stă acolo.

S-au pus repartitoare și robineti cu termostat acum mulți ani în locul robineților din fontă care erau înainte.

Plata era pe apartament în 12 rate și includea doar robinetul cu termostat și repartitoarele.

Lumea și-a băgat în plus și câte un robinet cu bilă și la tur și la retur la teava verticală din coloană.

Costurile  - robineți și montatul lor era separat de pretul repartitoarelor si robineților cu termostat și era plătit tot instalatorului de la firma care a pus repartitoarele.

La întreținere erau 2 chitanțe - una cu întreținerea și una cu rata 1 sau 2 de la repartitoare și robineti termostat.

Cealaltă cheltuială cu robineții cu bilă a fost plătită direct firmei când s-au pus.

Atunci s-au plătit și sume pentru capete de țevi care au fost schimbate ca să aibă loc robineții cu bilă.

Până nu știe bine inițiatorul ce s-a lucrat acolo din coloană nu are ce să spună acum.

Edited by emeral, 23 October 2021 - 23:12.


#41
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Emeral, ce explici tu este o manevra. Aia cu montat repartitoare a fost o obligatie si nu puteati sa spuneti nu si asociatia va bagat pe git o firma, care a precticat ce pret a vrut ea.
In viata de zi cu zi, asociatia nu-mi poate impune mie cu ce firma sa-mi rezolv problemele. Ca aociatia are o firma de casa, pe care o baga peste tot, este traba ei. Insa nu ma poate obliga pe mine sa lucrez cu firma respectiva. Piata este libera si lucrez cu cine vreau eu.

#42
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 florin71_skoda, on 23 octombrie 2021 - 23:17, said:

Emeral, ce explici tu este o manevra.

Nu e nici o manevră. Absolut deloc.

Exemplu - 4 repartitoare + 4 robineți termostat maxim 500 lei.

Deci cam 40 lei rata. Adică aruncai chitanțele imediat cum le luai de la întreținere.

Dacă te uitai pe internet erau mai scumpi robineții cu termostat dacă îi cumpărai tu.

Edited by emeral, 23 October 2021 - 23:22.


#43
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Bine, cum spui tu, nu este manevra. Dar ce legatura are povestea ta cu topicul si problema lui Remicade ?

Acum am cautat pe net si vad ca un set robinet termostat Giacomini costa 66 lei. Deci garantat gasesti si mai ieftin. Deci ce ai gasit tu mai scump ?

In cazul lui Remicade, sa executat o lucrare si el acum este pus la plata, cu toate ca nu el a solicittat lucrarile respective. Deci cum facem ?

#44
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 florin71_skoda, on 24 octombrie 2021 - 00:06, said:

In cazul lui Remicade, sa executat o lucrare si el acum este pus la plata, cu toate ca nu el a solicittat lucrarile respective. Deci cum facem ?

Sunt mai scumpi robinetii mei dar nu e asta important aici.

Ce trebuie să primească inițiatorul de la administrator pentru lucrările pe care îl afectează pe el am pus ca exemplu în pozele de mai jos.

În prima poză e factura pe numele asociației de proprietari și sunt trecute apometrele montate în apartamentul în care stau.

În poza 2 este contractul de vanzare si montaj tot pe numele asociatiei de proprietari dar trecut apartamentul in care stau.

Tot la fel trebuie să primească și inițiatorul un contract cu firma unde e angajat instalatorul și factura fiscala și să scrie în ele ce s-a plătit și ce materiale s-au folosit și să fie trecut și numarul apartamentulului.

Dacă nu va primi nici factură nici contract ca astea din poze de la administrator nu are decât să plătească 1000 lei și cu chitanța să recupereze suma de la asociație.

Edited by emeral, 24 October 2021 - 05:30.


#45
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Inițiatorul tot la fel va trebui să primească factură și contract.

Dacă nu le va primi nu are decât să plătească 1000 lei și cu chitanța să urmeze procedura legală să recupereze banii ăștia de la asociație.

Edited by emeral, 24 October 2021 - 05:59.


#46
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu, nu voi plati absolut nimic, data viitoare îmi va veni o chitanță de 50.000 de lei daca mergem pe același principiu.
Daca problema era la mine îmi spunea și aduceam eu om pe care îl întrebam înainte cât costă.

Edited by Remicade, 24 October 2021 - 05:51.


#47
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Dacă nu vei plăti se va mări suma lunar cu penalități.

Că nu ți-a dat administratorul ori o factură ori un contract ca alea de mai sus nu te avantajează decât când vei recupera banii că el nu va putea dovedi pentru ce ți-a cerut banii ăștia

Edited by emeral, 24 October 2021 - 05:57.


#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Remicade dacă nu te poți duce la garsoniera da vezi ce s-a schimbat la tine, măcar vorbește cu instalatorul și afla  daca ce a lucrat tine de “comun” sau era la tine.
Din ce zici a lucrat la coloana verticala, deci nu ai de ce sa plătești tu.
Și dacă au lucrat la tine, trebuiau sa facă o estimare, sa o comunice, apoi sa lucreze, nu sa facă ei de capul lor.
Deci, da-i instalatorului un bacșis gras, ia-l de mâna di mergi cu el la Asociatie
Ii prinzi pe aia cu minciuna și le zici ca ii dai in judecată
Simplu

Noi nu te putem ajuta cu nimic, mai ales ca explici fracționat situația.


#49
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O sa fac pasii legali
1. adresa cf Legii 196
2. primarie
3. dat in judecata Asociatia.

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca e cu covid in spital are toate sansele sa nu se mai intoarca, insista cu telefoanele :lol:

#51
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 waterman, on 24 octombrie 2021 - 06:55, said:

măcar vorbește cu instalatorul și afla  daca ce a lucrat tine de “comun” sau era la tine.
A cam raspuns instalatorul deja referitor la asta. S-a mirat de suma care i-a fost impusa lui Remicade si a spus ca, dupa mintea lui - cel care a facut lucrarea, pretul ar fi trebuit sa fie platit de toti proprietarii.

#52
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 emeral, on 24 octombrie 2021 - 05:23, said:

Sunt mai scumpi robinetii mei dar nu e asta important aici.

Ce trebuie să primească inițiatorul de la administrator pentru lucrările pe care îl afectează pe el am pus ca exemplu în pozele de mai jos.

În prima poză e factura pe numele asociației de proprietari și sunt trecute apometrele montate în apartamentul în care stau.

În poza 2 este contractul de vanzare si montaj tot pe numele asociatiei de proprietari dar trecut apartamentul in care stau.

Tot la fel trebuie să primească și inițiatorul un contract cu firma unde e angajat instalatorul și factura fiscala și să scrie în ele ce s-a plătit și ce materiale s-au folosit și să fie trecut și numarul apartamentulului.

Dacă nu va primi nici factură nici contract ca astea din poze de la administrator nu are decât să plătească 1000 lei și cu chitanța să recupereze suma de la asociație.
Emeral,  adică dacă eu îți dau factura și contract ca "am trimis și vantul" și ti-a aranjat freza, o plătești ?
Sau, ca tot e de sezon, dacă aduc "vulcanizare" mobila sa-ți schimbe anvelopele, plătești de "n" ori mai mult , doar ca nu i-ai adus tu ?

#53
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 cristobob, on 24 octombrie 2021 - 17:39, said:

Emeral,  adică dacă eu îți dau factura și contract ca "am trimis și vantul" și ti-a aranjat freza, o plătești ?
Sau, ca tot e de sezon, dacă aduc "vulcanizare" mobila sa-ți schimbe anvelopele, plătești de "n" ori mai mult , doar ca nu i-ai adus tu ?

Dacă îmi dai o factură pe care scrie - teavă 30 cm lungime 1000 lei cam trebuie să plătesc.

Dacă am ajuns să îmi dai o factură din aia e doar problema mea că mai locuiesc în blocul ăla.

#54
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Tu confunzi o factura la robineti termostatati la care inainte s-au inteles toti locatarii cu o factura la o lucrare nesolicitata.
Vin acum la tine si iti aduc o factura de 10.000 de lei, mi-o platesti si apoi recuperezi banii. De fapt pot sa o trimit prin posta.

Edited by Remicade, 24 October 2021 - 18:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate